Skocz do zawartości
Maciej Koper

LG OLED B9 | TEST | Następca kultowego cenowo telewizora OLED na 2019 rok

Rekomendowane odpowiedzi

Będę reklamował dla samej zasady aby ich pomęczyć, nawet jak nic to nie da. Uważam, że to problem firmware, a nie sprzętu. B7 to już starszy model, starszy WebOS, tam mogło to zwyczajnie działać poprawnie.

@Dawid Pawica Można to zweryfikować np poprzez ten filmik https://www.youtube.com/watch?v=TjAa0wOe5k4&t=46s puszczając go na YT w TV i nagrać telefonem w opcji Slow-Motion. Na laptopie zgrywa mi się idealnie, na TV 150-180 mls opóźnienia (w sklepowym B9, ale również C9, było podobnie). U mnie jest tak: https://www.youtube.com/watch?v=bgbGMow1_VM

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u was ale czasami mam wrażenie jakby obraz w moim 55 cali  b9 był jakiś "rozmazany" w standardowych kanałach tv ( nc+) w porównaniu do samsung 49 ks 7000. Nie wiem czy to wina upscalera czy tak ma być,  czy może się czepiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jestem pechowym posiadaczem LG B9SLA od 2 miesięcy. Pechowym bo panel był wymieniany już dwukrotnie ze względu na stuck pixele, martwe pixele, przebarwienia, banding i "świszczenie" z telewizora. Jako ciekawostkę dodam, że wczorajszy panel, przywieziony przez serwisanta miał tak brudną folie ochronną, jakby ktoś nim szurał po podłodze, zwróciłem na to oczywiście uwagę, ale serwisant powiedział, że to "normalne". Stworzę dziś obszerny wątek o całej współpracy z serwisem LG, bo przez te naprawy mam mnóstwo zdjęć, filmów i wniosków. 

Zdjęcie 16.07.2020, 00 18 03.jpg

Zdjęcie 16.07.2020, 00 19 25.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na razie bez problemów z LG B9SLA. Szare plansze 5% lekkie zabarwienia, ale już na 10% i więcej plansza testowa jest czysta.

Nie ma też żadnych problemów z opóźnieniem dźwięku, a mam wypuszczony dźwięk po kablu optycznym do amplitunera i zestawu 5 kolumn.

Nie mam się do czego przyczepić.

Wygląda na to że wygrałem tzw. "loterię panelową".

1 godzinę temu, pr0t0m napisał:

Cześć,

Jestem pechowym posiadaczem LG B9SLA od 2 miesięcy. Pechowym bo panel był wymieniany już dwukrotnie ze względu na stuck pixele, martwe pixele, przebarwienia, banding i "świszczenie" z telewizora. Jako ciekawostkę dodam, że wczorajszy panel, przywieziony przez serwisanta miał tak brudną folie ochronną, jakby ktoś nim szurał po podłodze, zwróciłem na to oczywiście uwagę, ale serwisant powiedział, że to "normalne". Stworzę dziś obszerny wątek o całej współpracy z serwisem LG, bo przez te naprawy mam mnóstwo zdjęć, filmów i wniosków. 

Zdjęcie 16.07.2020, 00 18 03.jpg

Zdjęcie 16.07.2020, 00 19 25.jpg

Nie chcę negować Twoich doświadczeń, ale być może OLED nie jest dla Ciebie. Pamiętaj że przebarwienia są cechą technologiczna panelów OLED. Każda technologia ma swoje minusy np. technologia LCD ma tzw. brudny ekran.

 

Edytowane przez Bambolo82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znałem wady panelów OLED już przed zakupem, robiłem research w sprawie TV przez kilka miesięcy i zdecydowałem się na niego. O ile przebarwienia jestem w stanie przełknąć, to martywch pixeli, które stety/niestety widzę z odległości 1,5 już nie i "świszczenia" telewizora niczym w telewizorze dziadków za 1300 zł.

Moje rozgoryczenie dotyczy również, tego że miałem już 3 rożne panele w ciągu 2 miesięcy i widzę jak duża rozbieżność jest między nimi, każdy kolejny jest tylko gorszy.

Edytowane przez pr0t0m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś by znalazł czas nagrać w slow-mo na wbudowanym YT ten test dźwięku co podałem kilka postów temu byłbym bardzo wdzięczny. Jak faktycznie nie będzie opóźnienia to będę miał podkładkę na rozmowę z LG. Póki co zamówiłem nowy kabel HDMI, od razu 2.1 i też optyczny.

BTW, moja matryca jest idealna, zero przebarwień, bandingu itp na wszelakich planszach testowych. Przez to m.in. nie zwróciłem od razu TV, nie chciałem ryzykować potem bujania się z matrycą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, R Junk napisał:

Jak ktoś by znalazł czas nagrać w slow-mo na wbudowanym YT ten test dźwięku co podałem kilka postów temu byłbym bardzo wdzięczny. Jak faktycznie nie będzie opóźnienia to będę miał podkładkę na rozmowę z LG. Póki co zamówiłem nowy kabel HDMI, od razu 2.1 i też optyczny.

BTW, moja matryca jest idealna, zero przebarwień, bandingu itp na wszelakich planszach testowych. Przez to m.in. nie zwróciłem od razu TV, nie chciałem ryzykować potem bujania się z matrycą.

Robiłem ten test i wyszło mi coś jak u Ciebie, z tym, że jakoś nie potrafię zaufać temu slo-mo, bo:

1) przy puszczeniu tego testu normalnie nie widać w ogóle opóźnienia,

2) na wszelkich innych filmach też nie widzę tego opóźnienia, a przyglądałem się bardzo uważnie oglądając różne gadające głowy.

Mniemam, że musi to być u Ciebie ewidentnie widoczne, skoro zwróciłeś na to uwagę. Zastanawiam się dlatego, na ile to slow motion w telefonie jest dokładne przy nagrywaniu dźwięku. Puściłem ten test na komputerze w pracy i przy slow-mo też było małe opóźnienie. Przy oglądaniu jakiegoś filmu na YT z normalną prędkością opóźnienie jest też u Ciebie ewidentnie widoczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest widoczne właśnie w normalnych filmikach od razu. Na teście w normalnym tempie, myślę, że mózg się szybko do tego pikania dostosowuje. A od gadających głów się zaczęło, nie dało się patrzeć, widać jak zaczyna ktoś mówić i dźwięk po chwili, a jak już mówi to chamsko widać jak jest rozjechane. Jak to zauważyłem to  zacząłem googlać i masa tematów na ten temat, a sam filmik to nie mój pomysł, gdzieś to znalazłem. Małe niezgranie w slo-mo to moim zdaniem może spokojnie być, ten filmik jest 30 fps, więc nie zawsze wyjdzie, ale ponad 100 to już jest coś nie tak, nie da się zwalić na nagranie.

 

Edytowane przez R Junk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.lesnumeriques.com/tv-televiseur/lg-65b9-p55093/test.amp.html

Z wyżej przywołanego francuskiego testu modelu 65" B9 wynika, że jest spora różnica w jasności HDR pomiędzy wersją 55" a 65". Z różnych testów 55" wynika że jasność HDR sięga zaledwie ok. 540 nitów, a z ww. testu 65" wynika, że jasność HDR większego modelu sięga 650 nitów w przypadku modelu 65".

Nie jest więc aż tak źle w przypadku 65" z jasnością szczytową HDR.

Można też zauważyć, że LG konsekwentnie obniża jasność HDR swoich OLED od 2 ostatnich lat. Np. LG B8 miało wyższą jasność HDR (800 nitów) od LG C9 (750 nitów). LG C9 ma wyraźnie większą jasność od LG CX (650 nitów). 

Prawdopodobnie jest to podyktowane chęcią ochrony przed wypaleniami i kosztami z tym związanymi dla gwaranta.

Edytowane przez Bambolo82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę trzeba by przetestować z 10 egzemplarzy kupionych w różnych miejscach i wtedy ocenić ile jest przeważnie/średnio nitów. Podobnie ocenić szanse na banding i jak dobrze wychodzi skalibrowany z fabryki. Ewidentnie widać, że LG ma dalej problem wyprodukować matryce bez dużych odchyłów w jej jakości. Jestem pewien, że duży procent ceny OLED to jest bufor na liczne wymiany matryc, a nie koszt samej produkcji jako takiej. Z tego też powodu takie B9 ma programowo ograniczoną jasność i przez to niższą cenę bo mniej matryc wypali się podczas gwarancji.

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, R Junk napisał:

Tak naprawdę trzeba by przetestować z 10 egzemplarzy kupionych w różnych miejscach i wtedy ocenić ile jest przeważnie/średnio nitów. Podobnie ocenić szanse na banding i jak dobrze wychodzi skalibrowany z fabryki. Ewidentnie widać, że LG ma dalej problem wyprodukować matryce bez dużych odchyłów w jej jakości. Jestem pewien, że duży procent ceny OLED to jest bufor na liczne wymiany matryc, a nie koszt samej produkcji jako takiej. Z tego też powodu takie B9 ma programowo ograniczoną jasność i przez to niższą cenę bo mniej matryc wypali się podczas gwarancji.

Też tak uważam. Model B9 specjalnie został wykastrowany żeby nie generować kosztów wymiany najtańszych matryc z B9.

Z reguły matryce większe są jaśniejsze o te 10-15 procent niż 55". 95 procent recenzji B9 było robione na 55". Tylko Les Numeriques zrobiło test na 65" i zmierzyli 650 nitów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.07.2020 o 10:04, bomel91 napisał:

Czy Wam te telewizory też tak lagują? Mam wersję 65PLA. Wszystko trwa strasznie długo, np. od momentu naciśnięcia mikrofonu do czasu aż można mówić, potem znowu szuka danej frazy kilka sekund. Wiem, że to gorszy procesor niż w C9, ale nie spodziewałem się, że TV za niemało pieniędzy może tak mulić. Nie mam zainstalowanych żadnych aplikacji poza kilkoma serwisami VOD. Wcześniej miałem średniopółkowego Philipsa PUS6561  tam było normalnie - naciskałem przycisk na pilocie i powodował natychmiastową reakcję na TV.

A czy to nie jest przypadkiem kwestia pingu? jaki masz ping na Speedtest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kaypee86 Ping 90. Co ciekawe Speedtest.net w ogóle nie ładuje uploadu. Wyskakuje błąd jak na screenie. Też tak macie czy powinien drążyć? Łączę się przez Wi-Fi. Na 2.4G i 5G to samo

WhatsApp Image 2020-08-12 at 11.35.58.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też tak jest jak u Ciebie - upload nie ładuje na speedtest. Ping 60-80. Download 80-100Mbps na wifi 5GHz (Internet 300 Mbps).

Generalnie wszystko ładnie działa. Może nie jest błyskawicznie, ale OK. Filmy 4K w serwisach, YouTube - wszystko śmiga. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, bomel91 napisał:

@kaypee86 Ping 90. Co ciekawe Speedtest.net w ogóle nie ładuje uploadu. Wyskakuje błąd jak na screenie. Też tak macie czy powinien drążyć? Łączę się przez Wi-Fi. Na 2.4G i 5G to samo

Ja też miałem problem z komunikatami głosowymi - zazwyczaj nie działały albo działały ze znacznym opóźnieniem. Oprócz tego nie działa też automatyczna synchronizacja czasu i sklep z aplikacjami (upload na speedtest natomiast działał bez zastrzeżeń). Po zgłoszeniu tych problemów dostawcy internetu przydzielili mi jakiś inny serwer DNS. Pomogło jak ręką odjął - natychmiast.

O ping zapytałem Cię natomiast dlatego, że w jednym z B9, z którym miałem styczność również był ping w okolicach 50-100 (połączenie przez DSL), i wyraźnie było widać wolniejsze działanie komunikatów głosowych niż w moim C8, który podłączony jest do internetu z pingiem 4ms przez światłowód.

 

Być może Twój problem w jakiś sposób powiązany jest z tymi, które przedstawiłem powyżej.

 

A próbowałeś przywracać go do ustawień fabrycznych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, azgan napisał:

Samsung Q90RA vs Q9FN vs LG B9 not C9

Przestałem oglądać jak gościu zaczął rzucać fakami w stronę Q90RA podczas gdy wyraźnie widać że cały obraz na nim jest jaśniejszy od pozostałych, więc banding z automatu też jest bardziej widoczny. Podejrzewam że wystarczy lekka korekta ustawień i będzie miał to samo na trzech telewizorach. Uwielbiam takie porównania: odpalić klip 480p z youtube na telewizorze high end za kilka/kilkanaście tys zł i narzekać na jakość obrazu. Proponuję temu panu zakup Ferrari i przejażdżkę po dziurawej drodze. Nie trzeba być Sherlockiem żeby się domyślić że też będzie wieszał psy na Ferrari, no bo jak to? Nie umie jeździć po dziurach? 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem przyczynę mojego problemu. Mam moduł CAM z Platformy C+. Kiedy wyszukuję filmy/seriale głosowo mając włączoną telewizję, wyszukiwanie trwa długo, ale znajduje też pozycje z EPG. Kiedy zmienię wejście na konsolę, to wyszukiwanie trwa sekundę - nie szuka wtedy w EPG. Trochę dziwne jest to, że jak włączę Netflixa z poziomu telewizji, to będąc w Netlflixie nadal szuka również w EPG i trwa to 10 sekund. Jak włączę Neflixa będąc w wejściu konsola, w Netflixie szuka szybko, bez przeczesywania EPG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam problem: jak zrobić ustawienia, żeby TV przesyłał do amplitunera dźwięk 5.1? Mój LG jest podłączony kablem optycznym do amplitunera dźwięk jaki uzyskuje to tylko PCM. Jak puszczam na YouTube filmiki testowe 5.1, u mnie jest tylko stereo a na wyświetlaczu amplitunera jest informacja o włączonym PCM. W telewizorze mam ustawiony dźwięk z głośników wewnętrznych plus optyczny, ale nawet jak ustawię dźwięk sam optyczny to nic się nie zmienia. Wyjście dźwięku cyfrowego mam ustawione na Auto...  Co jest nie tak?

   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile mi wiadomo żaden film na youtube nie ma dźwięku przestrzennego. 

Edytowane przez bomel91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5.1 i Atmos na YouTube :D

A ludzie nadal się na to nabierają i generują odsłony cwaniaczkom. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha. No proszę człowiek stary i głupi... Nie wiedziałem tego. Dzięki za szybką odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak sprawuje się ten tv przy oglądaniu piłki nożnej? Nie ma zbyt dużego smużenia i artefaktów? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy streamach z Player .pl (Canal+/Eleven) i Ipli raczej średnio przez niską ilość klatek (<30). Smużenia nie ma, ale masz klatkowanie, bo przy oledzie przy niskim FPS i ruchu jest ogólnie kicha. Nie ma tragedii może, da się oglądać, ale gorzej niż moja poprzednia 5 letnia Bravia FHD. Próbowałem wyjątkowo włączać upłynniacz, ale wtedy nie dość, że artefaktów w cholerę to jeszcze piłka dosłownie miga, nie da się na to patrzeć. Przypuszczam za to, że w 60fps mogło by być super, nie wiem są takie źródła w PL z jakichś dekoderów. Szkoda, że Polsat dał streamy 4k przez IPLE ligi mistrzów, ja bym wolał 60fps dla Sportu, ale wiadomo 4k lepiej się sprzedaje.

EDIT: Przypomniało mi się, ja włączyłem Oled Motion, tzn Black Frame Insertion to było dużo lepiej, ale ciemno i odczuwalne migotanie całego ekranu.

Edytowane przez R Junk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...