Skocz do zawartości
Maciej Koper

LG OLED 65B6J Test - młodszy brat OLED'a E6

Rekomendowane odpowiedzi

LG OLED 65B6J Test - młodszy brat OLED'a E6

Zaraz po teście modelu LG E6V przyszedł czas na telewizor, który zapewne cieszyć będzie się największą popularnością na polskim rynku. O B6J mowa. Jest to tańszy telewizor OLED, który nie pochodzi z linii "Signature", co oznacza, że nie ma soundbara wbudowanego w podstawę, ani monolitycznej budowy (posiada klasyczną stopę). W sprawach jakości obrazu zdaje się jednak nie odbiegać od serii najwyższych, przynajmniej po specyfikacji sądząc. Tak samo jak w modelu E6/G6 wspiera on standard HDR Dolby Vision. Jedyne z czego okrojono wyświetlacz to technologia 3D...

 

Przeczytaj całość

Edytowane przez Gmeru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nastawiam się bardziej na C6 ze względu na mniejszy input lag, ale ten też zapowiada się jako kozak. Mam natomiast pytanie dla waszych pomiarów dla konsoli i PC: pierwszy pomiar jest robiony dla FullHD a drugi dla 4K, czy oba dla 4K?

I druga sprawa: "Pierwszy z nich to przełączenie trybu obrazu na tryb "gra". To powoduje jednak pogorszenie barw, a tryb ten nie pozwala na kalibrację. Znacznie lepszym wyborem jest oznaczenie danego wejścia HDMI jako PC." Oznacza to uzyskanie laga na tym samym poziomie czy może stąd właśnie bierze się różnica 54 - 72 ms?

Edytowane przez djgromo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę pytanie z testu 65E6V.

Dlaczego w testach OLED smużenie jest określane jako umiarkowane, skoro w wielu testach LCD jest informacja "Smużenie: nieznaczne" przy znacznie bardziej rozmytym obrazie? Dla porównania (wyżej LG, niżej - Sony XD93):
m_2.jpg

m_sharp.jpg

Tak przy okazji, dlaczego przy testach E6V i B6J wykorzystano zdjęcie odwzorowania ruchu ze starszego modelu EG960V?

Edytowane przez ambidark

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W prawdzie nie wszystkie barwy weszły na swoje miejsca.

Nie weszły w prawdzie czy na wykresie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Równomierność ekranu względem lcd robi wrażenie, ale to w sumie zasługa technologi/sposobu wyświetlania.

Niemniej po teście oceniając relacja cena/jakosc wypada zachęcająco, gdyby jeszcze 3D dali gratis ... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W C6 masz 3d w gratisie i input lag na poziomie E6 również w gratisie. Na amerykańskim forum użytkownicy podkreślają, ze zagięcie ekranu jest bardzo subtelne i praktycznie niezauważalne w użytkowaniu

Równomierność ekranu względem lcd robi wrażenie, ale to w sumie zasługa technologi/sposobu wyświetlania.

Niemniej po teście oceniając relacja cena/jakosc wypada zachęcająco, gdyby jeszcze 3D dali gratis ... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też uważam, że zagięcie jest mega małe. Tak samo zresztą jak mam np. w swoim 980... w ogóle na to nie zwracam uwagi. Wszystko zależy na czym komu zależy. Jak na 3D i niskim lagu też bym brał C6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

''Skupmy się jednak na dalszych ustawieniach trybu "Kino", ponieważ to z niego powinien w pierwszej chwili korzystać nabywca telewizora. W 2016 roku telewizory nie obcinają już domyślnie krawędzi obrazu (jak było to w latach poprzednich). Zakładka proporcji przeszła lekki lifting. Warto do niej wejść i upewnić się, czy na pewno dla każdego źródła spełnione jest to co właśnie napisałem''

Oznacza to że np format 2.35:1 będzie mógł być wyświetlany bez czarnych pasów na całym ekranie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nastawiam się bardziej na C6 ze względu na mniejszy input lag, ale ten też zapowiada się jako kozak. Mam natomiast pytanie dla waszych pomiarów dla konsoli i PC: pierwszy pomiar jest robiony dla FullHD a drugi dla 4K, czy oba dla 4K?

I druga sprawa: "Pierwszy z nich to przełączenie trybu obrazu na tryb "gra". To powoduje jednak pogorszenie barw, a tryb ten nie pozwala na kalibrację. Znacznie lepszym wyborem jest oznaczenie danego wejścia HDMI jako PC." Oznacza to uzyskanie laga na tym samym poziomie czy może stąd właśnie bierze się różnica 54 - 72 ms?

72ms to czas mierzony z komputera PC od kliknięcia myszą do reakcji na ekranie w rozdzielczości natywnej i trybie z reprodukcją chromy 4:4:4, 54ms mierzone jest na leo bodnar (full hd) w trybie gra (bez chroma 4:4:4), czyli tak jak do konsoli się używa.

Powtórzę pytanie z testu 65E6V.

Dlaczego w testach OLED smużenie jest określane jako umiarkowane, skoro w wielu testach LCD jest informacja "Smużenie: nieznaczne" przy znacznie bardziej rozmytym obrazie? Dla porównania (wyżej LG, niżej - Sony XD93):

Tak przy okazji, dlaczego przy testach E6V i B6J wykorzystano zdjęcie odwzorowania ruchu ze starszego modelu EG960V?

Umiarkowane/Nieznaczne to dosyć podobne określenia, nie ma się co skupiać nad nimi w momencie gdy masz obok zdjęcie dokumentujące jak to dokładnie wygląda. Czasem powielony kontur można przypadkowo uznać jako smugę. E6V i EG960 oddają szybki ruch identycznie, więc równie dobrze można by zapytać czemu EG960 używa zdjęć E6 :)

Oznacza to że np format 2.35:1 będzie mógł być wyświetlany bez czarnych pasów na całym ekranie ?

W jaki sposób miałoby to być możliwe? Telewizor miałby się zwężać by dopasować się do proporcji filmu? :)

Film zawsze można rozciągnąć by uciąć pasy, ale zepsuje się geometria i wszystko nabierze jajowatego kształtu.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

72ms to czas mierzony z komputera PC od kliknięcia myszą do reakcji na ekranie w rozdzielczości natywnej i trybie z reprodukcją chromy 4:4:4, 54ms mierzone jest na leo bodnar (full hd) w trybie gra (bez chroma 4:4:4), czyli tak jak do konsoli się używa.

Co więc najbardziej wpływa na wyższy input lag przy pomiarach w 4K? Chroma 4:4:4 czy może po prostu przetwarzanie obrazu źródłowego 4K razem z jego obróbką? Jak to wyglądałoby gdyby podłączyć grę na Xbox One (FullHD) i Xbox One S (interpolowane 4K z konsoli) w trybie gra? Input lag nie zmieniłby się bardzo bo nie byłaby wykorzystana chroma 4:4:4?

Edytowane przez djgromo
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obecnej chwili nie ma jak tego zbadać. Może kiedyś rozmontujemy pada od konsoli i zobaczymy :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obecnej chwili nie ma jak tego zbadać. Może kiedyś rozmontujemy pada od konsoli i zobaczymy :)

Moim zdaniem to arcyciekawe zagadnienie i nikt na świecie tego nie bada. Masa ludzi czeka na to jak będzie wyglądał lag w przypadku grania w 4K zwłaszcza, że Xbox One S już teraz upscaluje do 4K, PS4 Neo mają pokazać za miesiąc, a Scorpio w przyszłym roku pod koniec. Moglibyście jako pierwsi zbadać od czego w największym stopniu zależy input lag w 4K i jak można go minimalizować. Nawet bym wam wysłał pada jakbyście ruszyli z tematem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W porownaniu do starczych braci ten TV nie ma zafarbowanej bieli :).

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem wściekły na lg bo zamurowali ceny na bardzo wysokim poziomie i nic nie zapowiada że będą oledy 4k w ludzkiej cenie. Jeżeli ktoś myśli ze za rok cena np 55b6 po wyjściu nowych modeli spadnie o połowę do 8 tys zł to niech to uzasadni bo właśnie jest nowy model b6 a jego poprzednik 55eg950 kosztuję 12 tys zł po ponad roku i jest to cena można powiedzieć wyprzedażowa a tzw. Tani oled 4k czyli 55eg920 kosztuje 10 tyś a w polskich sieciach 13 tys zł po 2 latach od rozpoczęcia produkcji !!!

Jaki z tego wniosek? Lg nie zamierza w najbliższych dwóch latach sprzedawać nawet 55 calowego oleda 4k w rozsądnej cenie czyli np poniżej 9 tys zł bo jeżeli miało by tak być to 920 by dzisiaj po 2 latach kosztowała 7 tys w polskich sieciach a nie 13 tys.

Jedynie zwroty z zachodnich sieci na alledrogo mogą być w niższej cenie ale to nie o to chodzi żeby być śmietnikiem tylko żeby sobie jak człowiek iść do sklepu np mm i kupić oleda 4k w ludzkiej cenie.

Piszę to ze swojej perspektywy bo juz od 2 lat chcę kupić płaskiego 55 cali 4k za 7 tys zl max i po obserwacji co robi lg przez dwa lata wnioskuję że oni nie zamierzają oferować w tej cenie nawet w wyprzedaży w najbliższych 2 latach na podstawie cen dzisiejszych 55eg920 i 55eg950 które ani drgną w dół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przede wszystkim kwestia dopracowania procesu i możliwości fabryki. Poprzednia generacja miała problemy z dostępnością, co sugeruje że wtedy jeszcze nie uporali się z uzyskaniem odpowiednio wysokiego uzysku. A skoro było więcej chętnych niż fabryka jest w stanie wyprodukować, po co obniżać ceny?

Podejrzewam, że w tej chwili LG ma już proces dla 55" 4K i może też 65" 4K opanowany na tyle, że będą gotowi powoli schodzić z ceny. Tylko przecież nie będą od razu sprzedawać nowych modeli w niższych cenach, skoro są w stanie sprzedać całkiem sporą liczbę drożej. Moim zdaniem, 2500 EUR za 55B6 to kwestia czasu (do pół roku), a potem zobaczymy co dalej :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+

Jestem wściekły na lg bo zamurowali ceny na bardzo wysokim poziomie i nic nie zapowiada że będą oledy 4k w ludzkiej cenie.

Nie ma się co wściekać, dobrze że ich nie podnieśli tak jak to jest w przypadku LCD. Nie tak dawno model ze 120hz matrycą VA i 3D można było kupić poniżej 2 tys. Teraz w takiej cenie są tylko końcówki poprzednich serii, modele 120hz zaczynają się od kilku tys., 3D tylko w najwyższych seriach niektórych producentów. Niby zamiast tego jest UHD, ale bez odpowiedniego źródła, z typowej odległości wiele osób (może nawet większość) nie widzi różnicy. Mając do wyboru w zbliżonej cenie UHD 60hz i Full HD 120hz 3D bez wahania wybrałbym ten drugi, może nawet bym dopłacił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lg uważa że oled to jest produkt premium czyli nie dla przeciętnego Kowalskiego bo dla takiego to jest ips rgbw czyli odpady które też kosztują nawet 5 tyś zł i skoro lg fabryk ips nie zamknie to musi ips y sprzedać i to z zyskiem dlatego oled zostanie nawet przez dekadę produktem premium choćby nie wiem jakie duże linie produkcyjne mieli bo tu chodzi o strategie czyli oled dla bogatych a lcd ips dla ludu. Teraz jak to zrozumiałem yo już nie czekam na 55b6 za 7 tyś zł bo nigdy po tyle nie będzie i jego następca przez kilka lat też. Jak sobie umyśleli ze oled to premium to będzie długo produktem premium.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OLED będzie tak długo produktem premium, jak długo będzie masowo sprzedawany/wytwarzany praktycznie przez jedną firmę. W momencie jak wzrośnie produkcja i pojawia się inni poważni gracze,a to zapewne się stanie jak wzrośnie efektywność produkcji paneli rozpocznie się tzw. "ruch w interesie".

PS. Niedawno słyszałem, że koszty wytworzenia małych paneli OLED i LCD(rynek mobile) są już na porównywalnym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena w USa jak juz ktos wspomniał to 2400 za model 55 cali i 3999 za model 65 cali. Przerzucając ta cene na EURO powinniśmy zobaczyć 10-11k i odpowiedni 18-19k pod koniec roku. Spokojnie. 10k za model B6/C6 to bardzo fajna cena. Choc wciąż cena premium. Zauważcie, ze Panasa model 58DX900 można juz złapać za 13500 na allegro wiec ceny drgnęły w dół. W sumie nie do końca przyjemnie kupuje się na jesieni bo potem człowiekowi trochę łyso, że za dwa miesiące zobaczy nowe wypasione modele na CES. No ale taki life

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W porownaniu do starczych braci ten TV nie ma zafarbowanej bieli :).

Pozdro

Uppps ... jednak ma :unsure: . Na iPadzie wydawało sie wszystko OK, skalibrowany monitor prawdę pokazał.

To miałem na myśli:

100.jpg

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zafarb wydaje się mniejszy, niż w ubiegłorocznej serii - czy tylko mi się wydaje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie do końca przyjemnie kupuje się na jesieni bo potem człowiekowi trochę łyso, że za dwa miesiące zobaczy nowe wypasione modele na CES. No ale taki life

Łyso to będzie na wiosnę, kiedy te modele są zdecydowanie tańsze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak ale w ten sposób nic nie można by kupić

Łyso to będzie na wiosnę, kiedy te modele są zdecydowanie tańsze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ten test. Dla mnie B6 jest ciekawszą propozycją niż E6 skoro jakość obrazu jest podobna, bo dopłacanie 5 tys. zł do 3D (E6), gdy zdarza mi się obejrzeć film 3D raz na rok, to jest bez sensu. Ponadto brak soundbara też jest mi obojętny, bo i tak mam kino domowe i dopłacanie za soundbara w E6 też jest w takim przypadku bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ten test. Dla mnie B6 jest ciekawszą propozycją niż E6 skoro jakość obrazu jest podobna, bo dopłacanie 5 tys. zł do 3D (E6), gdy zdarza mi się obejrzeć film 3D raz na rok, to jest bez sensu. Ponadto brak soundbara też jest mi obojętny, bo i tak mam kino domowe i dopłacanie za soundbara w E6 też jest w takim przypadku bez sensu.

Jestem tego samego zdania. 3D i dzwiek nie sa warte extra kasy, tym bardziej, ze wszystko wskazuje na to, ze to jest telewizor nie gorszy od E6. Przy porownaniu na zywo moja żona stwerdzila dodatkowo, ze B6 wyglada duzo lepiej - czysta prosta forma bez dodatkowych uskokow, szerszego glosnika i plastikowej szybki.

Jak zlapie go w dobrej cenie to po ponad 2 latach znowy zaswieci w salonie 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...