Skocz do zawartości
Maciej Koper

TEST: OLED LG EA980V - telewizor idealny?

Rekomendowane odpowiedzi

Uzylem zlej terminologii. Mea culpa.

Chodzilo mi o traczej o efekt, jaki powoduje niejednorodnosc podswietlania i krzywizna ekranu. Nie ogladam jednobarwnych plansz na telewizorze, ale swiadomosc nie pozwolilaby o tym zapomniec.

Opowiem historie moze latwiej bedzie zrozumiec. Mialem kiedys "Aure"Philipsa (D990). Robil wrazenie materialami, wykonaniem (dawno, z 7 lat temu) i 5-stronnym Ambilightem, Kazdy kto go widzial, wiedzial, ze to topowy model. Dla mnie czar prysl, jak tylko zobaczylem pierwszy raz jego DSE. Schowalem go czym predzej do sypialni, gdzie sluzyl mi jako kolorowa lampka nocna.

Moje pytanie o ocene tej wady, bylo czysto retoryczne. Nie mam z jej wartoscia, czy waga zadnych problemow i nie zamierzam kwestionowac Twojego punktu widzenia, Zdaje sobie tez sprawe na czym polega oceny OLED-ow tym samym systemem, czy raczej skala ocen .

Jesli jednak pozwalamy sobie wychodzic w komentarzach i prywatnych ocenach, poza ramy testu i dotychczasowej skali, oraz ustalac extra punkty, to ja dla pewnej rownowagi chcialbym przypomniec, ze w mojej prywatnej kategorii "personalne wrazenia i spelnienie oczekiwan" ten tv zbiera minimalna punktacje, bo jesli dodac do tej niejednorodnosci podswietlania i odbarwien krzywizny ekranu, fakt, ze ten tv obsuguje tylko 8-bitowy kolor i nie ma 4k ( znowu kulawe 3d, a jak tam obsluga HEVC?) to jest on dla mnie czyms, o czym juz moge zapomniec, w oczekiwaniu na kolejna, bardziej udana generacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za to powinien dostać 0 (słownie: zero).

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas zmiany szyku wyrazow, "zjadlem" slowo problem w tym zdaniu: "Zdaje sobie tez sprawe na czym polega problem oceny OLED-ow tym samym systemem, czy raczej skala ocen"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jakby go porównał z CRT WEGA SONY i ciekawe jaki ANSI miały te ekrany ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi ten telewizor. Przedwczoraj miałem okazję pogapić się trochę w niego i nie zauważyłem jakiegoś niebezpieczeństwa, wynikającego z pewnych wad, nieodpowiednich parametrów. Wydaje mi się,ze jest to fajny, warty zainteresowania produkt od producenta, który na prawdę bardzo prężnie się rozwija. Wystarczy prześledzić tegoroczną IFĘ. Dla mnie ten telewizor jest godny zakupu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno w nowym modelu co nieco poprawiono ...

55324030656251868555.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nic nie mam. TV działa jak po wyjęciu z pudła. I możecie mi wierzyć, że jak się pojawią to zrobię raban hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia odświeżania obrazu.

Może ktoś podpowie. Z tego co wyczytałem, jeśli zapodam z odtwarzacza film w 24p, to trzeba ręcznie przełączyć telewizor w tryb "Real Cinema". Do tego miejsca jest jasne.

Ale jeśli materiał źródłowy będzie 50Hz (np. z tunera SAT) lub 60Hz (np. koncert z blu-ray), to czy wtedy telewizor sam automatycznie przestawi odświeżanie matrycy odpowiednio na 50, lub na 60, czy też trzeba to robić ręcznie?

Pozdrawiam!

Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nic nie mam. TV działa jak po wyjęciu z pudła. I możecie mi wierzyć, że jak się pojawią to zrobię raban hehe

Witaj Gmeru. Bardzo proszę o informację, jakie jest faktyczne zużycie prądu w Twoim oledzie LG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, Jest takie jak w teście: http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/testy/oled/lg/test-oled-lg-ea980v-telewizor-idealny-r953

Nie ciągnie wiele prądu.. a chyba nie ma to większego znaczenia czy 70 czy 100? Ma? :) Ogólnie mało.... to oled...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia odświeżania obrazu.

Może ktoś podpowie. Z tego co wyczytałem, jeśli zapodam z odtwarzacza film w 24p, to trzeba ręcznie przełączyć telewizor w tryb "Real Cinema". Do tego miejsca jest jasne.

Ale jeśli materiał źródłowy będzie 50Hz (np. z tunera SAT) lub 60Hz (np. koncert z blu-ray), to czy wtedy telewizor sam automatycznie przestawi odświeżanie matrycy odpowiednio na 50, lub na 60, czy też trzeba to robić ręcznie?

Pozdrawiam!

Robert

Z tego co pamiętam, funkcja real cinema rozpoznaje 24 lub 25 klatek zaszyte w innym strumieniu, np. 50i z tunera SAT i odtwarza je płynnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o zużycie prądu, bo zapowiadali, że technologia oled będzie potrzebować o wiele mniej energii od lcd. A póki co jest chyba odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekrany OLED stosowane sa od lat w multimedialnych odtwarzaczach kieszonkowych, telefonach, czy tabletach i bez wątpienia zużywają mniej energii od ekranów LCD. Ta niezaprzeczalna przewaga, jednak niekoniecznie musi przekładać się ną zauważalną różnice w całkowitym poborze prądu, w przypadku takiej aplikacji jak telewizor ( zwłaszcza od LG, której technologia OLED jest nieco bardziej skomplikowana).

Edytowane przez binary
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o zużycie prądu, bo zapowiadali, że technologia oled będzie potrzebować o wiele mniej energii od lcd. A póki co jest chyba odwrotnie.

A gdyby nawet to czy przy cenie TV za powiedzmy 10 tys zuzycie pradu jest kluczowe?

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gmeru, a jak wygląda podświetlenie ? Chodzi mi konkretnie o białe tło które się zieleni od dołu i różowieje na górze... Czy występuje to u Ciebie a jeśli tak to gdybyś mógł coś więcej o tym napisać ,a może jakieś zdjęcie. Bo ja u siebie mam ten problem ( ea970) i nie wiem czy wymieniać (jeszcze mogę) czy się z tym pogodzić. Generalnie chodzi mi o to czy poszczególne egzemplarze mocno różnią się pod tym względem a ja po prostu źle trafiłem i powinienem wymienić... ? Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tv oled nie ma podświetlenia. Na tym polega jego wyższość nad LCD. Co do tej zieleni to jest to w każdym modelu.

Sent from my GT-I9300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Ale to naprawdę trzeba mieć mega konkretny moment żeby to zobaczyć. 1 na 100000 ; ) Ogólnie jakość jest taka, że na inne rzeczy zwraca się uwagę ;) Teraz mam w domu 930 to damy znać jak to wygląda tam. Czyli na "niby" innym modelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę u mnie widać bardzo. Sporty zimowe, programy przyrodnicze. Na dobrą sprawę tylko w dynamicznych filmach jest ok... Jak mi powiecie jak załadować zdjęcia to prześlę jedno poglądowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było właśnie. I ja też zrobię jeszcze może. Wiesz aż tylu OLEDów nie widzieliśmy. Cholera wie jak to jest na 50 sztuk... to jest właśnie cała zagadka tej technologii. Dlatego też jeden mamy na własność aby obserwować. Ale póki co będą same zagadki i trzeba się wymieniać info.

Zdjęcie wrzuć po prostu może na https://imageshack.com i wklej tutaj link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdizwym problemem każdego OLED'a było jest i będzie wypalanie się. Dokąłdnie tak jak w plazmach ...a nawet jeszcze gorzej ponieważ subpixele różnych barw starzeją się nieliniowo. Mówiąc krótko - TV trzeba będzie rekalibrować co jakiś czas aby zachować czystość bieli która w miarę upływu czasu robi się zielonkawa. To nie jest technologia zpewniająca 100% satysfakcji, Ma swoje plusy (kontrast) ale ma też swoje minusy

Dlatego jestem sceptykiem. Im więcej aktywnych źródeł światła w wyświetlaczu - tym większa awaryjność (ale i lepsza jakość obrazu) To działa oczywiście w dwie strony

Edytowane przez mobor
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież lg ma oleda wyłącznie na białych "lampkach" - raczej nie ma co się w nich nierówno wypalać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...