Home Testy Projektory Epson Epson TW6700 (EH-TW6700) Test – niedrogi projektor 3LCD Full HD
Epson TW6700 (EH-TW6700) Test – niedrogi projektor 3LCD Full HD

Epson TW6700 (EH-TW6700) Test – niedrogi projektor 3LCD Full HD

11.67K
20

Reprodukcja obrazu

Fabrycznie

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 3,5 maksymalna 7,1
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,7 maksymalna 6,1
Średnia deltaE palety szarości 4,0 maksymalna 6,7

Błędy oddania barw w trybie Natural nie należą do bardzo dużych, jednak gdy wiemy jak jakiś film miał wyglądać, to da się dostrzec pewne mankamenty. Pierwszym z nich jest nieznaczne ochłodzenie obrazu, co wygląda atrakcyjnie na bielach, jednak sprawia, że odcienie skóry są lekko sine. Traci na tym także nasycenie barw czerwono-żółtych. To jedyne co można zarzucić TW6700. Detale w czerniach są dobrze widoczne i nie ma z tym problemu. Analogicznie nie ma problemów z przejściami tonalnymi w bielach.

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
 • Tryb Fabryczny
 • Najlepszy tryb fabryczny
 • Profesjonalna kalibracja
 • Referencja (studio)

Po kalibracji Epson TW6700

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,1 maksymalna 4,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,7 maksymalna 3,8
Średnia deltaE palety szarości 1,6 maksymalna 2,8

Epson TW6700 pozwala na przeprowadzenie kompleksowej kalibracji obrazu, po której to udało się doprowadzić odcień obrazu praktycznie do “referencyjności”. Pociągnęło to za sobą znaczącą poprawę oddania kolorów. Obraz stał się wyważony i nie dominował żaden z nich. W zasadzie trudno było mieć jakiekolwiek zastrzeżenia, może poza lekkim osłabieniem barw zielonych i morskich. Najbardziej nasycone walory tych barw, były nieco przydymione, ponieważ projektor nie zapewniał pełnego pokrycia gamutu rec 709. Ten mankament dało się zauważyć jedynie w kilku scenach z filmów, które obejrzałem.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych projektorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego projektora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Co to jest Kalibracja Projektora? Jakie ustawienia są dobre i „naturalne”?
o
raz w temacie: Jaka rozpoznać profesjonalną kalibrację?  

(11667)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(20)

 1. 5 godzin temu, USS-SMAUG napisał:

  Cześć, 
  @marcin1982 chodziło mi o dane z "kalkulatora" (na stronie: http://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm). Wybierałem model projektora i porównywałem rekomendowane odległości przy parametrach które chciałem uzyskać (odległość od ekranu oraz jego wielkość).

  Patrz na zrzut ekranu poniżej - co prawda to nie ten model, ale tam nie ma 6700, był model na USA ale nie pamietam teraz nazwy modelu tego amerykańskiego odpowiednika. 

  Zaznaczyłem na czerwono te miejsca o które mi chodziło - jak ustawiałem odległość i rozmiar ekranu, to nie mieściłem się w tym niebieskim polu.

  5aa65b9b9d1c9_Zrzutekranu2018-03-1211_47_40.thumb.png.72368b1eef7698697dac1d9a31a22eb9.png

   

  Nie jestem specjalistą, więc jakoś tak trochę się bałem ryzykować.
  Ostatecznie stanęło i tak na innym modelu epsona, więc do tego już nie wracałem.

  Jeśli ktoś inaczej interpretuje te dane to poprawiać mnie, chętnie się dowiem czegoś nowego :)

  Dzięki za odpowiedź. Ja sprawdzałem "epsonowym" kalkulatorem z ich oficjalnej strony i tamte obliczenia dały mi wynik ok 120". Z tym, że odległość rzutu u mnie będzie wynosić minimum 4.1m.

  Możesz zdradzić na jaki model Epsona ostatecznie się zdecydowałeś? Ja nadal się waham między EH-TW6700 a Sony VPL-HW45ES.

 2. 2 godziny temu, marcin1982 napisał:

  Dzięki za odpowiedź. Ja sprawdzałem "epsonowym" kalkulatorem z ich oficjalnej strony i tamte obliczenia dały mi wynik ok 120". Z tym, że odległość rzutu u mnie będzie wynosić minimum 4.1m.

  Ja sprawdzałem po wielkości ekranu. Miało być max 92" - więcej nie chciałem i do tej wielkości musiałem się dopasować.

  2 godziny temu, marcin1982 napisał:

  Możesz zdradzić na jaki model Epsona ostatecznie się zdecydowałeś? Ja nadal się waham między EH-TW6700 a Sony VPL-HW45ES.

  Kiedy pisałem tamtego posta byłem na początku moich poszukiwań, które to związane były z rozbudową domu. Czyli było to bardzo wczesne stadium moich poszukiwań, ale chciałem się przygotować do tego już w trakcie remontu. Ostatecznie stanęło na tym z którego wrzucałem zrzut - EH-TW9300. Jeszcze go nie mam (choć miałem już mieć jakieś 2 tyg temu). W kwestii wyboru nic się już nie zmieni. Model pozostanie, tylko odwleka się to w czasie "trochę" :(

 3. Witam.

  Czy któryś z Was testował może tego Epsona EH-TW6700 ale w momencie kiedy materiał przekazywany był dzięki WiHD ? Zbliża mi się duży remont i z żoną stwierdziliśmy, że nie bedziemy kupować TV a co za tym idzie postawilismy na projektor. Mam 3 mankamenty. Po pierwsze kable ... dlatego pytam czy ktos testowal to WiHD. Projektor bedzie oddalony w przyblizeniu 4 m od stacji, ma na stałe wisieć pod sufitem. Drugi problem to to jakie polecili byście farby ekranowe ? Salon bedzie pomalowany na szaro wiec szara farba ekranowa mogla by byc, po za tym z tego co wyczytałem do tego projektora bylo by to nawet lepsze rozwiazanie. Ktos mogłby to potwierdzic lub napisac co bylo by lepsze ? A trzeci mankament to lampa. Bedzie to moj pierwszy projektor i tak naprawde nie moge sobie za bardzo wyobrazic jaka zywotnosc ma lampa. Wiem, ze czas jest podany ale ile czasu u Was uzytkownikow tego sprzetu taka lampa dziala ? Z gory dzieki za odpowiedz :)

  Pozdrawiam.

 4. Panowie cze ten epson to będzie optymalny wybór w granicach  pięciu tysięcy złotych? Przeczytałem wszystkie testy i wypowiedzi na forum dotyczące projektorów do 7 tyś.  Wiem że można  by dołożyć  do 7300 i tak dalej a najlepiej do 9300 ale nie samym projektorem  człowiek żyje. Chcę kupić najlepszą jakość w stosunku do ceny. Jeżeli chodzi o projektory 4k to rozdzielczość kusi jednak z tego co przeczytałem to wszystkie mają bardzo słaby kontrast.  Z drugiej strony można czekać ale dobre nowości będę pewnie dosyć drogie i w ten sposób to nigdy nic nie kupię.  Zwykły salon,  szare ściany,  biały sufit,  roleta w oknie.  Oglądanie głównie po zmroku. Projektor od ekranu 4,4m. Myślę tylko o nowym sprzęcie. 

 5. Jak chcesz najlepszą jakość w stosunku do ceny, to dołóż do tw7300.

 6. Dziękuję za odpowiedź. Wiem że najlepiej byłoby kupić tw 7300. Jednak to dopłata około 60 procent ceny tw6700.  Z drugiej  strony znając potencjały różnych sprzętów audio-wideo wątpię abym zobaczył 60 procentową  różnice w obrazie na korzyść tw 7300. Moim skromnym zdaniem będzie to około 15% lepsza jakość obrazu głównie w kontraście i czerniach. 

 7. Jak zależy Tobie na kontraście i czerni , to czemu wybrałeś LCD,  a nie DLP ? 

 8. To proszę aby kolega podał jaki projektor DLP w granicach pięciu tysięcy złotych będzie miał ogólnie lepsza jakość obrazu niż epson 6700. Za LCD przemawia 120hz (dodawanie klatek) jak i brak tęczy.  Ale pomijając te dwa plusy to co kolega by polecił? Nie zależy mi konkretnie na kontraście i czerniach tylko i wyłącznie. Zależy mi na ogólnie dobrej jakości obrazu w stosunku do wydanych pieniędzy. 

 9. Witam uprzejmie

  Czy ten projektor nie będzie za jasno świecił w trybie ekonomicznym w pomieszczeniu o wymiarach 329 x 344 x 254 cm (długość x szerokość x wysokość) przy odległości obiektywu od ekranu 292 cm, co daje około 100"?

  Obecnie mam EH-TW5300 i przy tych samych parametrach, lecz w trybie normalnym jasność jest do zaakceptowania.

  Pozdrawiam serdecznie.

  Z poważaniem

 10. Pomóżcie mi rozwiać wątpliwości. Czy ten projektor po podłączeniu do ps4 pro powinien wyświetlacz kolory w 8 czy 10 bit?
  W specyfikacjach zawarta jest informacja o 10bit  natomiast moj projektor wyświetla 8bit. Jest ok?