Home Testy Projektory Epson Epson TW6700 (EH-TW6700) Test – niedrogi projektor 3LCD Full HD
Epson TW6700 (EH-TW6700) Test – niedrogi projektor 3LCD Full HD

Epson TW6700 (EH-TW6700) Test – niedrogi projektor 3LCD Full HD

11.24K
20

Kontrast i czerń

Ocena kontrastu projektora jest znacznie cięższym zadaniem aniżeli w przypadku wyświetlacza. W tym przypadku dużą rolę odgrywają warunki otoczenia (to ile światła odbija się od ścian i rozświetla czerń na ekranie). Na szczęście w naszej Sali redakcyjnej 95% przedmiotów ma kolor czarny i odbicia są zminimalizowane. To pozwala wydać rzetelny werdykt.

Kontrast i czerń nie były nigdy najmocniejszą stroną projektorów reprezentujących technologię 3LCD. Na tym polu ustępowały one modelom wykonanym w technologii R-HTPS, oraz LCoS. Najlepsze modele 3LCD były jednak w stanie konkurować z projektorami DLP. A jak jest z TW6700? Urządzenie to wykorzystuje w prawdzie klasyczne (transmisyjne) panele LCD, jednak są one z roku na rok udoskonalane. Spójrzmy czym może pochwalić się najnowsza konstrukcja w naszej krytycznej procedurze testowej.

Scena
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru Scena
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
On/off zdolność projektora do wyświetlania naprzemiennie czerni i bieli 1 700:1 On/off + dynamiczna przysłona zdolność projektora do wyświetlania naprzemiennie czerni i bieli wraz ze wspomaganiem dynamicznej przysłony, która przyciemna czarny obraz 19 000:1
Kontrast ANSI obrazujący zdolność do wyświetlania czerni w bezpośrednim sąsiedztwie jasnych elementów 170:1 Kontrast APL 50% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 50% ekranu 170:1
Kontrast APL 65% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 35% ekranu 260:1 Kontrast APL 80% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 20% ekranu 420:1
Kontrast APL 90% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 10% ekranu 670:1

Wyniki są dosyć typowe jak na projektor LCD. Wartość on/off 1700:1 i ansi ok 170:1, to mniej więcej tyle ile jest w stanie zapewnić projektor tej klasy. Lepszymi wynikami w klasie LCD może pochwalić się jedynie model TW9300. Jest to wynik, przy którym oczywiście da się zauważyć pewne świecenie czerni, jednak nie ma też żadnej mocnej alternatywy w tych półkach cenowych, dla testowanego projektora. Modele DLP z przetwornikiem DarkChip 3 z reguły dorównują do tych wartości, chociaż mogą zapewnić nieco wyższy kontrast ANSI (w scenach mieszanych).

TW6700 posiada system automatycznej przysłony.

TW6700 posiada, co ciekawe, system dynamicznej przysłony, która zmniejsza ilość światła w ciemnych scenach, mając na celu dać wrażenie lepszej czerni. W związku z tym są dwa ustawienia działania jej – normalny (normal), oraz szybki (high speed). Niestety, ani w jednym ani w drugim przypadku system nie wnosi zbyt wiele, ponieważ jej działanie zaczyna się dopiero przy całkowicie czarnych klatkach obrazu, których w filmie jest raczej bardzo mało. Wynik 19 000:1 można więc potraktować jako ciekawostkę.

(11241)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(20)

 1. 5 godzin temu, USS-SMAUG napisał:

  Cześć, 
  @marcin1982 chodziło mi o dane z "kalkulatora" (na stronie: http://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm). Wybierałem model projektora i porównywałem rekomendowane odległości przy parametrach które chciałem uzyskać (odległość od ekranu oraz jego wielkość).

  Patrz na zrzut ekranu poniżej - co prawda to nie ten model, ale tam nie ma 6700, był model na USA ale nie pamietam teraz nazwy modelu tego amerykańskiego odpowiednika. 

  Zaznaczyłem na czerwono te miejsca o które mi chodziło - jak ustawiałem odległość i rozmiar ekranu, to nie mieściłem się w tym niebieskim polu.

  5aa65b9b9d1c9_Zrzutekranu2018-03-1211_47_40.thumb.png.72368b1eef7698697dac1d9a31a22eb9.png

   

  Nie jestem specjalistą, więc jakoś tak trochę się bałem ryzykować.
  Ostatecznie stanęło i tak na innym modelu epsona, więc do tego już nie wracałem.

  Jeśli ktoś inaczej interpretuje te dane to poprawiać mnie, chętnie się dowiem czegoś nowego :)

  Dzięki za odpowiedź. Ja sprawdzałem "epsonowym" kalkulatorem z ich oficjalnej strony i tamte obliczenia dały mi wynik ok 120". Z tym, że odległość rzutu u mnie będzie wynosić minimum 4.1m.

  Możesz zdradzić na jaki model Epsona ostatecznie się zdecydowałeś? Ja nadal się waham między EH-TW6700 a Sony VPL-HW45ES.

 2. 2 godziny temu, marcin1982 napisał:

  Dzięki za odpowiedź. Ja sprawdzałem "epsonowym" kalkulatorem z ich oficjalnej strony i tamte obliczenia dały mi wynik ok 120". Z tym, że odległość rzutu u mnie będzie wynosić minimum 4.1m.

  Ja sprawdzałem po wielkości ekranu. Miało być max 92" - więcej nie chciałem i do tej wielkości musiałem się dopasować.

  2 godziny temu, marcin1982 napisał:

  Możesz zdradzić na jaki model Epsona ostatecznie się zdecydowałeś? Ja nadal się waham między EH-TW6700 a Sony VPL-HW45ES.

  Kiedy pisałem tamtego posta byłem na początku moich poszukiwań, które to związane były z rozbudową domu. Czyli było to bardzo wczesne stadium moich poszukiwań, ale chciałem się przygotować do tego już w trakcie remontu. Ostatecznie stanęło na tym z którego wrzucałem zrzut - EH-TW9300. Jeszcze go nie mam (choć miałem już mieć jakieś 2 tyg temu). W kwestii wyboru nic się już nie zmieni. Model pozostanie, tylko odwleka się to w czasie "trochę" :(

 3. Witam.

  Czy któryś z Was testował może tego Epsona EH-TW6700 ale w momencie kiedy materiał przekazywany był dzięki WiHD ? Zbliża mi się duży remont i z żoną stwierdziliśmy, że nie bedziemy kupować TV a co za tym idzie postawilismy na projektor. Mam 3 mankamenty. Po pierwsze kable ... dlatego pytam czy ktos testowal to WiHD. Projektor bedzie oddalony w przyblizeniu 4 m od stacji, ma na stałe wisieć pod sufitem. Drugi problem to to jakie polecili byście farby ekranowe ? Salon bedzie pomalowany na szaro wiec szara farba ekranowa mogla by byc, po za tym z tego co wyczytałem do tego projektora bylo by to nawet lepsze rozwiazanie. Ktos mogłby to potwierdzic lub napisac co bylo by lepsze ? A trzeci mankament to lampa. Bedzie to moj pierwszy projektor i tak naprawde nie moge sobie za bardzo wyobrazic jaka zywotnosc ma lampa. Wiem, ze czas jest podany ale ile czasu u Was uzytkownikow tego sprzetu taka lampa dziala ? Z gory dzieki za odpowiedz :)

  Pozdrawiam.

 4. Panowie cze ten epson to będzie optymalny wybór w granicach  pięciu tysięcy złotych? Przeczytałem wszystkie testy i wypowiedzi na forum dotyczące projektorów do 7 tyś.  Wiem że można  by dołożyć  do 7300 i tak dalej a najlepiej do 9300 ale nie samym projektorem  człowiek żyje. Chcę kupić najlepszą jakość w stosunku do ceny. Jeżeli chodzi o projektory 4k to rozdzielczość kusi jednak z tego co przeczytałem to wszystkie mają bardzo słaby kontrast.  Z drugiej strony można czekać ale dobre nowości będę pewnie dosyć drogie i w ten sposób to nigdy nic nie kupię.  Zwykły salon,  szare ściany,  biały sufit,  roleta w oknie.  Oglądanie głównie po zmroku. Projektor od ekranu 4,4m. Myślę tylko o nowym sprzęcie. 

 5. Jak chcesz najlepszą jakość w stosunku do ceny, to dołóż do tw7300.

 6. Dziękuję za odpowiedź. Wiem że najlepiej byłoby kupić tw 7300. Jednak to dopłata około 60 procent ceny tw6700.  Z drugiej  strony znając potencjały różnych sprzętów audio-wideo wątpię abym zobaczył 60 procentową  różnice w obrazie na korzyść tw 7300. Moim skromnym zdaniem będzie to około 15% lepsza jakość obrazu głównie w kontraście i czerniach. 

 7. Jak zależy Tobie na kontraście i czerni , to czemu wybrałeś LCD,  a nie DLP ? 

 8. To proszę aby kolega podał jaki projektor DLP w granicach pięciu tysięcy złotych będzie miał ogólnie lepsza jakość obrazu niż epson 6700. Za LCD przemawia 120hz (dodawanie klatek) jak i brak tęczy.  Ale pomijając te dwa plusy to co kolega by polecił? Nie zależy mi konkretnie na kontraście i czerniach tylko i wyłącznie. Zależy mi na ogólnie dobrej jakości obrazu w stosunku do wydanych pieniędzy. 

 9. Witam uprzejmie

  Czy ten projektor nie będzie za jasno świecił w trybie ekonomicznym w pomieszczeniu o wymiarach 329 x 344 x 254 cm (długość x szerokość x wysokość) przy odległości obiektywu od ekranu 292 cm, co daje około 100"?

  Obecnie mam EH-TW5300 i przy tych samych parametrach, lecz w trybie normalnym jasność jest do zaakceptowania.

  Pozdrawiam serdecznie.

  Z poważaniem

 10. Pomóżcie mi rozwiać wątpliwości. Czy ten projektor po podłączeniu do ps4 pro powinien wyświetlacz kolory w 8 czy 10 bit?
  W specyfikacjach zawarta jest informacja o 10bit  natomiast moj projektor wyświetla 8bit. Jest ok?