Epson EH-TW9400 | TEST | Kolejny hit w swojej klasie? Projektor 2019 Ultra HD 4K@60Hz
- Słowem wstępu
- Zapowiedź
- Technologia LCD z 4K enhancement – podstawowe informacje
- Wygląd
- Wyposażenie i Złącza
- Bezprzewodowa wersja biała – EH-TW9400W
- Testy syntetyczne
- Instalacja projektora
- Jasność i głośność
- Jakość optyki
- Zalecane ustawienia
- Reprodukcja kolorów
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Kontrast i czerń
- Jednolitość obrazu
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Rozdzielczość 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- Podsumowanie i ocena
Rozdzielczość 4K
Po dokładnym prześledzeniu powyższych zdjęć, szczególnie w konfrontacji z oryginalnym kadrem powiększonym w programie graficznym nasuwać się może tylko jeden wniosek – system 4K Enhancement działa i spisuje się fenomenalnie! Widać wyraźny wzrost ilości detali po podaniu natywnego sygnału 4K na projektor. Detali, które nie mogą być odtworzone poprzez sztuczne skalowanie do 4K sygnału 1080p, czy tym bardziej bez żadnego skalowania. Widać także poprawę struktury obrazu po zastosowaniu systemu – przerwy między pikselami stają się niewidoczne. Ogólnie ostrość i rozdzielczość jest na wysokim poziomie i praktyka pokazuje, że to raczej obiektyw jest czynnikiem ograniczającym w tej materii. Sam fakt, że projektor nie ma natywnego chipu 4K nie jest więc tu argumentem.
Podczas testowania miałem nieodparte wrażenie, że obraz na samym środku w 4K ma trochę więcej detali niż na TW9300, czy TW7400 i po wykonaniu przybliżonych zdjęć stwierdzam, że faktycznie jest pewna różnica. Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć, czy zaszło w tej materii jakieś udoskonalenie, czy też może trafiliśmy lepszą sztukę, ale fakt jest faktem, jak widać na powyższym zdjęciu. Zobaczmy w ogóle jak mały element całej klatki analizujemy w tym teście!
(56461)
Czy jeżeli obraz jest duplikowany to czy faktyczną rozdzielczością w tym wypadku nie jest 2k a nie 4k?
Jak spisuje się auto iris w filmach? Obecnie mam Optomę UHD50 gdzie jest dynamic black ale często nawet w jednym ujęciu widać skoki jasności i kontrastu. Bardzo to wybija z oglądania i często przekłamuje faktyczne nagrania.
Czy zobaczę duże różnicę w jasności i czerniach w porównaniu do Optomy uhd50 i czy będzie dużo głośniej (Optoma jest praktycznie niesłyszalna)?
Zgodnie z danymi podanymi w teście rozumiem, że do HDR lepiej kupić ekran o parametrach gain 1.0 czyli np. reference white czy jednak lepiej reference grey?