Czy mamy złotego Graala w świecie monitorów? Testujemy ASUS PA32UCX-PK Mini LED (1152 strefy!!) z Dolby Vision dla ekspertów ze studia filmowego.
“Profesjonalny monitor 4K HDR Mini LED – 32 cale, 4K, Dolby Vision, HDR-10, HLG, podświetlenie mini LED, 1152 stref miejscowego przyciemniania.”… A to dopiero początek opisu na stronie producenta! Dziś w teście ASUS PA32UCX-PK, czyli jeden z najciekawszych i najbardziej zaawansowanych ekranów na rynku monitorów PC! Ekran, który, według producenta, ma być przede wszystkim narzędziem dla filmowców do masteringu treści w formacie HDR z szeroką paletą barw. Specyfikacja, przynajmniej na papierze, robi bardzo duże wrażenie. Monitor wyposażono w podświetlenie z warstwą kwantowych kropek (zapewniających 100% pokrycia DCI P3), oraz 1200 nitów jaskrawości. Obecnie ciężko nawet znaleźć telewizor o takiej specyfikacji. W świecie monitorów zaś jedynym potencjalnym konkurentem jest Apple Display Pro XDR. Specyfikację na tym poziomie dostarczają oczywiście referencyjne ekrany studyjne takie jak Sony BVM-HX310, Eizo CG3146 Prominence, czy też FSI XM311. Wszystkie z nich kosztują jednak ponad 120 000zł, a więc… 10 razy więcej niż monitor Asusa! Czy mamy więc złotego Graala w świecie monitorów? Przekonajmy się.
Zanim zabierzemy się za pomiary i sprawdzenie monitora w praktyce, przyjrzyjmy się cechom tego produktu, które opisuje sam producent:
Najważniejsze cechy funkcje monitora ASUS PA32UCX-PK
- Monitor 32-calowy z podświetleniem mini LED, obsługą 4K HDR oraz 1152 strefami miejscowego przyciemniania
- Prawdziwa 10-bitowa głębia kolorów z wykorzystaniem technologii Quantum Dot zapewnia 89% pokrycie przestrzeni barwnej Rec. 2020, 99,5% Adobe RGB, 99% DCI-P3 oraz 100% palety sRGB – dla wyjątkowej wierności wyświetlania kolorów
- Obsługa kilku formatów HDR (Dolby Vision, HDR-10, HLG) gwarantuje niesamowicie realistyczne wrażenia wizualne i elastyczność zastosowań
- Wiodąca na świecie wydajność wyświetlania kolorów na poziomie delta-E (∆E) <1 oraz technologia kalibracji sprzętowej ASUS ProArt dla optymalizacji precyzji i jednolitości barw, a ponadto funkcja zapisywania profili kolorów w wyświetlaczu
- Złącze Thunderbolt™ 3 USB-C obsługuje transfery danych z prędkością rzędu nawet 40 Gb/s, a funkcja Power Delivery zapewnia maksymalnie moc 60 W do zasilania urządzeń zewnętrznych
- Dołączony system kalibracji X-rite i1 Display Pro
Brzmi to bardzo obiecująco. Na początek zobaczmy, jak monitor jest zbudowany a następnie, na kolejnych podstronach testu, zabierzemy się za pomiary!
Czytelniku, jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów, za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:
- Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
- Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
- Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
- Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
- Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
- Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink
W związku z powyższym, masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją.Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!
Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0
Wygląd i budowa monitora
Monitor ASUS PA32UCX-PK został wyposażony w dużą, 32 calową matrycę. W związku z tym, jest dość sporym kawałkiem sprzętu, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę rodzaj zastosowanego podświetlenia. Jego design jest elegancki i nowoczesny, ale bez zbędnych udziwnień. Cieszy bardzo wąska ramka otaczająca matrycę.
Podstawa jest zaprojektowana z dbałością o ergonomie. Pozwala ona obracać i regulować monitor w wielu płaszczyznach. To bardzo istotna zaleta ułatwiające pracę na tym profesjonalnym sprzęcie. Tak wygląda ilość możliwych regulacji:
Monitor wyposażono także w możliwość prostego odsłuchu dzięki wbudowanym głośnikom 3 W x 2.
Ekran wyposażono w bogatą ilość portów widocznych na poniższym wykresie. Pamiętajmy, że wykorzystamy wszystkie możliwości monitora tylko jeśli podłączymy go przez display port w wersji 1.4.
Zdecydowanie irytującą cechą monitora są jego przyciski. Umieszczenie ich z tyłu monitora jeden pod drugim sprawia, że nawigacja po menu jest bardzo niewygodna. Szczególnie, gdy stoi coś obok monitora, na przykład inny ekran jak w typowym scenariuszu studyjnym. Monitory profesjonalne zdecydowanie powinny mieć przyciski w formie fizycznej, wyprowadzone z przodu wyświetlacza. Wszak bardzo często następuje potrzeba zmiany różnych parametrów pracy.
monitorki monitorkami, ale ja mam samsung g5
spoko jest? zakrzywiona matryca mnie zaciekawiła, gdzie kupowałeś?
dla mnie najlepszy jaki do tej pory miałem, ja brałem w ME
W tej cenie to można kupić dwa fajne monitory albo 3x LG OLED CX 55”
można można, tyle, że nie kwalifikujące się do masteringu/zadań profesjonalnych…..