Home News To ma być prawdziwa rewolucja w telewizji i konsumowaniu treści. DVB-I – jak to będzie działać i kiedy wejdzie?
To ma być prawdziwa rewolucja w telewizji i konsumowaniu treści. DVB-I – jak to będzie działać i kiedy wejdzie?

To ma być prawdziwa rewolucja w telewizji i konsumowaniu treści. DVB-I – jak to będzie działać i kiedy wejdzie?

26.11K
8

Nowy standard DVB-I ma połączyć w całość wiele źródeł i umożliwić odbieranie widzom w ramach jednej listy zarówno tradycyjnych, linearnych kanałów telewizji jak i treści streamingowych. Trwają już zaawansowane testy tej technologii – Niemcy rozpoczną za moment drugą fazę eksperymentów. Co realnie zmieni DVB-I i kiedy możemy się spodziewać jego wprowadzenia?

Nowy standard DVB-I – to ma być rewolucja! Telewizja naziemna, kablowa, satelitarna i VoD w z jednego źródła

DVB-I najprościej określić hubem, czy też platformą łączącą i agregującą przeróżne źródła sygnału wideo. W odróżnieniu od wprowadzonego niedawno w Polsce DVB-T2, pozwala na jednoczesne oferowanie widzom w ramach jednej listy kanałów nie tylko ze źródeł naziemnych (w tym hybrydowych, czyli HbbTV), ale też kablowych i satelitarnych, a nawet VoD. W ramach jednego EPG można więc umieszczać na przykład kanały naziemne, a obok nich satelitarne, uzupełniając je na przykład o strumieniowane z poziomu aplikacji VoD treści. Brzmi to jak prawdziwy przełom, który mógłby kompletnie zmienić sposób, w jaki odbieramy różnego rodzaju treści.

W trakcie niedawnych targów IBC 2023 Niemcy rozpoczęli drugą fazę pilotażu DVB-I. Dotychczas na terenie tego kraju przeprowadzono testy z udziałem 21 nadawców i producentów urządzeń. Od września 2022 roku do marca 2023 dokonano agregacji treści telewizyjnych i streamingowych w jednym środowisku, tworząc wspólną listę źródeł i konkretnych treści. Dzięki temu odbiorcy mogli przełączać się pomiędzy nimi w ramach jednego EPG (elektronicznego przewodnika po programach).

Teraz Niemcy przeprowadzają analizy mające na celu wytypowanie modelu techniczno-organizacyjnego, w którym usługi DVB-I będą świadczone na terenie całego kraju. Podczas drugiej fazy prowadzący testy chcą wykorzystać kody pocztowe, by umożliwić odbiorcom z poszczególnych regionów odbieranie lokalnych treści. Mają też być sprawdzane możliwości agregacji w obrębie DVB-I usług subskrypcyjnych i kanałów FAST (darmowych, ale z reklamami), a także wdrożenia reklam adresowalnych. Niemcy chcą też badać opcje pomiaru oglądalności emitowanych w ramach DVB-I materiałów.

kanały tv telewizja za darmo na tv telewizorze online jak odbierać oglądać google live channels

Kiedy DVB-I ma szansę zostać wdrożone? Konkretnej daty czy nawet orientacyjnego terminu jeszcze nie ma, ale właśnie teraz ma powstać plan uwzględniający ten proces. Mówi się jednak o czwartej dekadzie XXI wieku.

Co z Polską? Czy i kiedy możemy się spodziewać wejścia u nas standardu DVB-I? Dopiero co mieliśmy do czynienia z przejściem na DVB-T2, a w telewizji naziemnej nadal ogólnopolski multipleks MUX-3 nadaje w przestarzałym formacie DVB-T. Transformacja wiązała się z wielką akcją wymiany dekoderów i bez wątpienia tak samo musiałoby się stać przy wprowadzaniu DVB-I. Minie więc z pewnością wiele lat, zanim usłyszymy o nim szerzej w Polsce. Warto niemniej wspomnieć, że w naszej telewizji naziemnej kanały linearne łączone są już z treściami HbbTV, czyli telewizji hybrydowej. Pewne możliwości i gotowość na zmiany niesione przez DVB-I już zatem posiadamy.

Jak działa DVB-I w praktyce? Demo tego rozwiązania można zobaczyć w poniższym materiale:

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/niemcy-dvb-i-pilotaz-ibc-2023-amsterdam-lista-kanalow-naziemna-telewizja-cyfrowa-platformy-cyfrowe-sieci-kablowe-fast-reklama-adresowalna


Telewizja i kanały – przeczytaj więcej:

(26114)

3.3 3 głosy
Article Rating
Andrzej Tuchalski W redakcji odpowiada za treści związane z naziemną telewizją cyfrową, satelitarną oraz kablową. Prywatnie wielki miłośnik kotów oraz pływania.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
grucha
grucha
1 miesiąc temu

Chińczyki kokosy trzepią na tych przełomach

Cman
1 miesiąc temu

I znów wymiana sprzętów i sprzedaż się tak napędza, elektro odpadów produkujemy tyle co nigdy dotąd tacy ekologicznie jesteśmy a przecież wystarczy aktualizacja kodekow-tylko rynek by się nie napedzał tak jak teraz i za dużo byśmy mogli odłożyć a z tego dobrobytu nam a nie tym co teraz na takiej polityce zarabiają mogłoby się w głowach poprzewracac..

Anna
Anna
1 miesiąc temu
Reply to  Cman

Najlepiej nie oglądać tv bo same głupoty

Adam
Adam
1 miesiąc temu

Przełom jak po ****, prosta do zrobienia rzecz, która miał być już dostępna, od kilku lat. W czym oni widzą problem?

Paweł
1 miesiąc temu

Prace nad testami DVB-I już są prowadzone w Polsce.

Iwan
Iwan
1 miesiąc temu

Co zmiana to gorzej. Kiedyś śniezylo, ale coś było widać i słychać, później było lepiej, ale wszedł DVBT 2 i piksele lub zamrożenie ekranu. Za co ja mam płacić ten abonament, jak tylko w dużych miastach jest lepiej.

Cman
1 miesiąc temu
Reply to  Iwan

Zamów kogoś kto ma pojęcie o antenach to ci dobierze i odpowiedni rodzaj anteny do warunków zabudowy i odpowiedni wzmacniacz sygnału.. Byłem w podobnej sytuacji ale wszystko jest do ogarnięcia.

Leokwas
Leokwas
1 miesiąc temu

Fajny ten przełom. Taki trochę nikomu nie potrzebny.

8
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x