Home Testy Monitory BenQ / ZOWIE BenQ BL2711U – Test monitora do prac CAD/CAM
BenQ BL2711U – Test monitora do prac CAD/CAM

BenQ BL2711U – Test monitora do prac CAD/CAM

3.94K
0

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Panel IPS powinien bardzo ucieszyć każdego, kto miał okazję pracować na monitorze wykonanym w tej technologii. Matryca tego typu zapewnia szerokie kąty widzenia, które w przypadku monitora są bardzo istotne. Widz siedzący blisko ekranu jest w stanie dostrzec zjawisko degradacji obrazu przez słabą charakterystykę kątową, nawet jeśli jego wzrok znajduje się dokładnie po środku ekranu. Kiedyś zrobiłem taką symulację:

eksperyment-z-telewizorami

Dotyczyła ona właśnie matrycy VA, czy TN i posiadała następujący podpis:

Telewizory miały 55″ i stały w odległości około 2 metrów i 20 centymetrów od widza co oznacza, że wypełniały 30 stopni pola widzenia. To optymalna odległość do oglądania materiałów HD. W takim scenariuszu wystarczyło przesunąć się o zaledwie 60 centymetrów na kanapie, aby obraz zaczął być mniej kontrastowy i mniej atrakcyjny wizualnie.

W przypadku 27″ monitora zasiadamy oczywiście znacznie bliżej niż w/w 2,2 metra. Biorąc pod uwagę, że jest to ekran UHD, to powinniśmy znajdować się około 55 – 70cm od niego, by dobrze rozróżniać detale obrazu. To skutkuje dwukrotnie większymi “kątami na wprost” niż na schemacie. Nie ulega zatem wątpliwości, że panel, o dobrych kątach jest niezwykle istotny w przypadku monitora UHD.

Philips_PUS7601_28 spd

Matryca podświetlona jest białymi diodami LED (White LED), co od razu dostarcza nam cennych informacji: Monitor ten jest wąskogamutowy i nie pokrywa szerszej palety barw niż Rec 709/sRGB. Do zastosować CAD/CAM jest to jednak całkowicie wystarczające i wręcz można zaliczyć na plus dla monitora. Wyświetlacze z szerszym pokryciem barw wymagają więcej troski jeśli zależy nam na poprawnym odwzorowywaniu kolorów przy np. grafice Internetowej.

Ustawienia obrazu

Menu ustawień obrazu bardzo przypomina to, poznane podczas pracy z BenQ PV3200PT. Jest ono jednak nieco bardziej okrojone z pewnych funkcji. W menu trybów znajdziemy predefiniowane presety. Domyślnie wybranym jest standardowy (standard). W obszarze naszych zainteresowań znajdą się także tryby sRGB, oraz specjalny tryb nazwany CAD. Tryb standardowy daje bez wątpienia najszerszy zakres regulacji zaawansowanych parametrów pracy. Mamy w nim możliwość zapanowania nad gammą, balansem bieli, ostrością, jasnością (brightness), oraz kontrastem (contrast), przy czym tego ostatniego absolutnie nie powinniśmy ruszać (albo zginą nam detale w bielach, albo okroimy możliwości monitora). Jest też opcja kontroli przestrzeni barw suwakami z zakładek hue, oraz saturation, jednak jak dalsze testy pokażą nie przynosi ona wcale dobrych rezultatów, więc można tą część pominąć.

(3937)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

2
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x