Home Testy Monitory ASUS Asus MX34V TEST 34″ uniwersalnego zakrzywionego monitora 21:9 100Hz VA!
Asus MX34V TEST 34″ uniwersalnego zakrzywionego monitora 21:9 100Hz VA!

Asus MX34V TEST 34″ uniwersalnego zakrzywionego monitora 21:9 100Hz VA!

1.02K
2

Słowem wstępu

W kolejnym teście monitorów przyszło mi wziąć pod lupę Asus’a MX34V. Trzydzieści cztery cale zakrzywionego ekranu o ultra-panoramicznych proporcjach (21:9), rozdzielczość 3440×1440 i 100Hz matryca VA. Zapowiada się zatem ekran o bardzo uniwersalnej specyfikacji, który może sprostać wymaganiom praktycznie każdego użytkownika. Czy tak też się stanie? Zaraz zobaczymy 🙂

Wygląd

Wykonanie MX34V nie wyróżnia się specjalnie na tle dobrego standardu, do jakiego przyzwyczaił nas Asus. Ekran ma klasyczną konstrukcję i jest zakrzywiony. Ramki są wykonane ze srebrnego tworzywa.

Podstawa skrywa jednak bardzo miły dodatek – indukcyjną ładowarkę do urządzeń mobilnych w standardzie Qi. Wystarczy położyć na niej smartfon, by jego bateria zaczęła się napełniać. Rozbłyskuje wtedy ona morskim kolorem. Zastosowanie tej funkcji wiązało się jednak ze zmianą konstrukcji monitora i nie pozwala ona na regulację wysokości ekranu.

Tył ekranu i jego krawędzie są gładkie. Nie będą osadzał się na nich kurz 😉

Producent zastosował dosyć oryginalną konfigurację złączy. W monitor zostało wbudowane jedno wejście Display Port v1.2, co jest standardem, ale też aż trzy gniazda HDMI w wersji 2.0, pozwalające na wykorzystanie pełnych możliwości monitora (3440×1440@100Hz). Całość dopełnia wejście audio (mini-jack) i na tym lista się kończy. Niestety zabrakło rozgałęziacza USB, który staje się standardem w większości konkurencyjnych konstrukcji.

W monitor wbudowane zostały głośniki stereo o mocy 8W.

Badana cechaWartość
Wymiary wyświetlacza (bez podstawy)81 × 45,7 × 9,9 cm
Waga (bez podstawy)7,0kg
Otwory do montażu na ścianieVESA 100 × 100

Testy syntetyczne

Badana cecha:wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu3440 x 1440, 34″ (21:9)
Typ matrycyLCD z podświetleniem WG-LED typ. VA
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do dynamicznych gier na PC)100Hz
Kontrast ANSI (więcej – lepiej)2 000:1 (w całym zakresie jasności)
Maksymalna jasność po kalibracji290 cd/m2
Odbicia od ekranumałe, ekran matowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 2,2
 • maks. dE: 3,8
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 12 ms – 1080p60 (konsola/PC)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC)Tak
Poprawna obsługa klatkaży60/75/100 Hz

Matryca, zalecane ustawienia

Panel monitora pod mikroskopem.

Producent wyposażył swój monitor w matrycę VA, co jest rzadszym obecnie wyborem. Na rynku królują konstrukcje oparte o panele TN, lub IPS, ale czy słusznie? Wszystko jest kwestią oczekiwań użytkownika. Matryca VA zapewnia znacznie wyższy kontrast niż dwa pozostałe panele, co na pewno ucieszy osoby chcące wykorzystać monitor jako ekran do filmów, szczególnie gdy ma on ultra-panoramiczne proporcje 21:9. Lepsza czerń wygląda także lepiej w grach. Stopień degradacji obrazu pod kątem jest zaś gdzieś pomiędzy dwoma pozostałymi typami matryc.

Zalecane ustawienia

MX34V oferuje klasyczną listę predefiniowanych trybów obrazu. Ilość regulatorów obrazu jest raczej lakoniczna, więc tryby nie różnią się znacząco między sobą. Ustawienie sRGB jest zablokowane do jakiejkolwiek regulacji (nawet jasności). Na potrzeby testu użyłem zatem trybu Standardowego.

Ergonomia, panoramiczne proporcje

Ekran ma proporcje 21:9 (2,35:1), które zyskują coraz więcej zwolenników. Osobiście chyba do nich (jeszcze) nie należę i preferuje ekrany 16:9, a nawet 16:10, jednak tym pierwszym nie można odmówić wielu zalet. Na przykład podczas oglądania filmów, które wyświetlane są bez pasów:

Na ekranie o rozdzielczości 3440×14400 można zmieścić także bardzo wiele informacji w poziomie. Wystarczy tylko przywyknąć do takiej konfiguracji okien.

Reprodukcja kolorów

Fabrycznie

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych3,5maksymalna6,5
Średnia deltaE barw ze wzornika3,8maksymalna7,2
Średnia deltaE palety szarości4,7maksymalna7,2

Jak powyższe pomiary wskazują, paleta barw monitora jest wyraźnie poszerzona, szczególnie w czerwieniach. Zdecydowanie bliżej im palecie DCI, czy Adobe RGB, niż Rec 709/sRGB. Mocne, nasycone czerwienie są więc charakterystyczną cechą tego monitora i matrycy. Charakterystyka jasności (gamma) jest bliska referencyjnej wartości 2.2. Lekkie deformacje nie są problemem. Biel jest jednak trochę zbyt zimna (niebieska). To prawdopodobnie da się jednak skalibrować…

Po kalibracji

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych1,8maksymalna3,5
Średnia deltaE barw ze wzornika2,2maksymalna3,8
Średnia deltaE palety szarości1,9maksymalna3,3

Ustawienia w monitorze pozwalają skorygować odcień bieli z dobrą precyzją. Gdyby zbudować jeszcze profil ICC charakteryzujący dokładnie poszerzoną paletę kolorów, to monitora można by użyć do amatorskiej pracy ze zdjęciami.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych monitorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego monitora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Co to jest Kalibracja ekranu? Jakie ustawienia są dobre i „naturalne”?
o
raz w temacie: Jaka rozpoznać profesjonalną kalibrację?  

Jasność, zakres regulacji

Monitor pozwala się regulować w zakresie od 39 do 290 cd/m2 i co ważne, regulacja następuje wyłącznie za pomocą diod podświetlających ekran. Kontrast nie spada więc nawet przy skrajnych ustawieniach. O ile wartość 39 nitów jest na pewno odpowiednio niska dla pracy w każdych warunkach, tak na górze skali mogło by być więcej zapasu dla osób pracujących w jasnych pokojach. Osobiście czuję się komfortowo z wyświetlaczem, który zapewnia przynajmniej 350 – 400 cd/m2, szczególnie gdy pracuję w dzień w salonie.

Monitor korzysta albo ze sterowania jasnością za pomocą natężenia prądu, albo PWM o bardzo wysokiej częstotliwości, bowiem mój spektrometr nie jest w stanie wychwycić migotania podświetlenia, a z reguły nie ma z tym problemu do wartości 2,5kHz.

nosync.png
Podświetlenie monitora jest całkowicie niemigoczące lub jego częstotliwość jest wyższa niż 2,5kHz.

Nie ma zatem możliwości, by oko zauważyło jakiekolwiek migotanie, nawet w obszarze widzenia peryferyjnego, które jest znacznie bardziej czułe na tego typu zjawiska. Regulacja jasności nie zmienia także odcienia bieli.

Kontrast, Powłoka ekranu

Monitor posiada zmodyfikowane diody LED zapewniające szerszą paletę barw.

Powłoka ekranu jest mocno matowa, co zmniejsza odbicia lustrzane od ekranu, aczkolwiek w dzień obraz nie jest tak „krystaliczny” jak na monitorze połyskującym. Kontrast o wartości 2 000:1, znacznie przewyższa monitory z matrycą TN, czy IPS, co pozytywnie odbija się na jakości czerni! Oczywiście wartość te podaję po kalibracji do docelowego punktu bieli – D65.

Równomierność ekranu

Jednorodność ekranu była naprawdę dobra. Na białej, pełnoekranowej planszy, ciężko było dostrzec jakiekolwiek przebarwienia. Widać z resztą na zdjęciu, że jest bardzo dobrze.

Ewentualnie można było dopatrzyć się lekkiego winietowania na brzegach, co jest typowe dla większości niespecjalistycznych monitorów. Zobaczmy jak wygląda rozkład jasności.

-17%-11%-14%-9%-22%
-18%-12%-9%-9%-22%
-16%-10%ref.-1o%-16%
-18%-11%-2%-12%-16%
-12%-12%-10%-14%-10%

Odwzorowanie ruchu

Trace Free – najlepiej sprawdza się przy „60”.

MX34V powinien wpasować się w gusta graczy, ponieważ oferuje funkcję FreeSync, oraz 100Hz matrycę. Cechuje się ona przede wszystkim niskim efektem Sample&Hold (czyli głównym winowajcą smużenia), bowiem czas trwania każdej klatki obrazu to zaledwie ~10[ms] vs ~16[ms] na monitorze 60Hz. By uzyskać tak krótkie okresy odświeżania obrazu niezbędna była matryca o niskim czasie reakcji. Dlatego producent postawił na panel VA zamiast IPS, oraz zaimplementował funkcję przyśpieszającą (overdrive – „TraceFree” w menu monitora). Funkcję tą możemy wyłączyć, bądź regulować w skali 0-100 ze skokiem co 20. Jest zatem sześć wariantów ustawień. Monitor zgłasza w systemie trzy warianty odświeżania obrazu – 60, 75 i 100Hz.

ParametryInformacjeObraz postrzegany w ruchu
Sygnał: 60Hz

TraceFree: 0

Smużenie: 

bardzo duże

Maksymalna jasność: 

290 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

 
Sygnał: 75Hz

TraceFree: 0

Smużenie: 

duże

Maksymalna jasność: 

290 cd/m2

 Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

 
Sygnał: 75Hz

TraceFree: 60

Smużenie: 

duże

Maksymalna jasność: 

260 cd/m2

 Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

 
Sygnał: 100Hz

TraceFree: 0

Smużenie: 

duże

Maksymalna jasność: 

290 cd/m2

 Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

 
Sygnał: 100Hz

TraceFree: 60

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność: 

290 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Jak widać, użycie 100Hz odświeżania przynosi bardzo wymierne korzyści i monitor oferuje znacznie wyraźniejszy obraz niż wszystkie inny monitory dedykowane do pracy. Oczywiście nie jest to taki poziom, by stawać w szranki z rasowymi monitorami dla graczy, ale umówmy się, większości użytkowników wystarczy całkowicie to co oferuje taki 100Hz ekran. Szczególnie w połączeniu z funkcją TraceFree, która dodatkowo zmniejsza smugi za przesuwającymi się obiektami. Wariant 75Hz jest dobrym rozwiązaniem jeśli specyfikacja sprzętowa nie jest wygenerować 100 klatek w grze.

Monitor oferuje także funkcję AMD FreeSync, jednak nie posiadamy w redakcji karty AMD, by zobaczyć jak się sprawdza, w szczególności czy krawędzie obiektów nie ulegają rozdwojeniu. Producent podaje w specyfikacji, że adaptacyjne odświeżanie działa w zakresie 48-100Hz.

Responsywność / Input lag

Rodzaj sygnałuOpisUstawienia monitoraWynik
[GRY] 1080pLag przy podłączeniu komputera PC, mierzony przy rozdzielczości 1920×1080dowolny tryb12 ms

Input lag testowanego monitora jest tak niski, że z pewnością żaden gracz nie będzie w stanie go odczuć. Dziesięć milisekund, to wynik mieszczący się w najbardziej rygorystycznej grupie. W artykule o input lag zamieściłem test pozwalający zbadać swoją czułość na opóźnienie. Tak krótkie opóźnienie na środku ekranu oznacza też, że monitor dodaje od siebie zaledwie 4 milisekundy i to w sytuacji, gdy musi jeszcze przeskalować sygnał z miernika!

Granie na monitorze jest bardzo przyjemne, zarówno ze względu na 100Hz matrycę, jak i nieodczuwalne opóźnienie wejścia. Trzeba tylko przywyknąć do proporcji, jeśli korzystało się wcześniej z ekranu 16:9. Dają one bardzo szerokie pole widzenia.

Kąty widzenia

Kąty widzenia na matrycy VA Asusa MX34V plasują się gdzieś pomiędzy monitorami z matrycą TN (najgorzej), a tymi z IPS (najlepiej). Pod kątem spada powoli kontrast i bledną kolory, ale nie ma dużych problemów osi pionowej. Zdecydowanie więc sprawność można zapisać na plus.

Podsumowanie i ocena

Monitor Asus MX34V jest uniwersalnym produktem, który trafi w gust użytkowników o zróżnicowanych wymaganiach. Oferuje on dobrą sprawność w grach komputerowych dzięki 100Hz matrycy z funkcją TraceFree i niskiemu opóźnieniu (input lag zaledwie 12ms). Jego duża powierzchnia i rozdzielczość czynią pracę bardzo wygodną. Monitor można także użyć do pracy z grafiką, szczególnie po odpowiedniej kalibracji i profilowaniu. Może on także służyć jako ekran do filmów, bo jest duży i ma kinowe proporcje 2.39:1. Dużym atutem jest też wbudowana ładowarka bezprzewodowa – Qi. Jeśli miałbym wskazać najsłabszy punkt monitora, to byłby nim brak hub’a USB, oraz jasność. 290 nitów jest z reguły wystarczające, ale jeśli mamy mocno nasłoneczniony pokój to przydałoby się więcej. W każdym innym przypadku ekran sprawdzi się świetnie. Oczywiście w żadnej z tych kategorii nie jest on tak dobry jak monitory dedykowane (np. dla graczy, czy grafików), jednak mało jest produktów, które czerpią tak dużo ze wszystkich światów. Zdecydowanie polecam!

PLUSY

 • Matryca 100Hz
 • Poszerzona paleta barw
 • Rewelacyjne wykonanie
 • Duża matryca (34″)
 • Rozdzielczość prawie-4K (3440×1440)
 • Matryca VA o bardzo dobrej czerni i kątach widzenia
 • Bardzo niski input lag
 • Bardzo wysoka ostrość w ruchu
 • Brak migotania obrazu
 • Ładowarka indukcyjna w standardzie Qi
 • Dobre oddanie barw fabrycznie

MINUSY

 • Matryca mogłaby być jaśniejsza

Cena: Asus MX34V około 3 899 zł (promocja z dodatkowym Routerem ASUS RT-AC1200G Plus Gratis)

Sprzęt do testów dostarczyła firma Asus


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


logo skalibrujtvEkrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj „Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz „Test kalibracji”.

 

(1024)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(2)

 1. Rozważam zakup tego monitora albo Philipsa 349X7FJEW. Philips ma znacznie lepszą ergonomię i jest przy tym tańszy. Jakaś opinia który wybrać?

 2. Jak słusznie zauważyłeś ;) oba są podobne pod względem obrazu. Tutaj decyzja rozchodzi się głównie o wygląd, dodatki (porty usb a może ładowarka?), promocje (np. router za free do Asusa) itd...