Home Testy Monitory Philips 349X7FJEW/00 TEST monitora LCD WQHD Curved UltraWide z technologią MultiView i AMD FreeSync
Philips 349X7FJEW/00 TEST monitora LCD WQHD Curved UltraWide z technologią MultiView i AMD FreeSync

Philips 349X7FJEW/00 TEST monitora LCD WQHD Curved UltraWide z technologią MultiView i AMD FreeSync

1.48K
5

Słowem wstępu

Monitor Philips, który biorę dziś pod lupę, jest produktem nietypowym. Na rynku mamy dedykowane monitory dla graczy, grafików, czy zastosowań biurowo-projektowych, jednak w zasadzie nie ma porządnych rozwiązań uniwersalnych „do wszystkiego”. Holenderski producent wyszedł jednak na przeciw osobom, które chciałyby mieć wszystko w jednym i zaprezentował duży (bo 34″), zakrzywiony model, o proporcjach 21:9 i nazwie na której można połamać sobie język – 349X7FJEW. Co jeszcze czyni ten monitor wyjątkowym? Przede wszystkim szeroko-gamutowa, wysoko-rozdzielcza matryca, o odświeżaniu 100Hz! Czy więc faktycznie udało się stworzyć ekran pod wymagania każdego? Przekonajmy się.

Wygląd

Monitor zdecydowanie spełni także oczekiwania estetów, którzy chcą, by wyświetlacz upiększał im biurko. 349X7FJEW jest naprawdę świetnie wykonanym ekranem, którego design kojarzy mi się z produktami firmy Apple. Nowatorski, ascetyczny i stworzony z bardzo wysokiej jakości materiałów.

Obudowa łączy w sobie elementy z solidnego tworzywa i aluminium. W białym wykończeniu wygląda to wyśmienicie. Dostępne wejścia w monitorze to Display Port 1.2, oraz HDMI – 2.0 i 1.4. Producent zadbał, by nie zabrakło użytkownikowi portów USB. Naprawdę zadbał…

Po podłączeniu komputera kablem A-B mamy do dyspozycji aż cztery dodatkowe porty. Świetnie. Jest także wyście słuchawkowe i wejście audio (stereo), aczkolwiek dźwięk możemy także podać przez port hdmi / display port. Warto wspomnieć, że w monitor wbudowano głośniki. Ekran pozwala na regulację wysokości, oraz kąta pochylenia.

Badana cechaWartość
Wymiary wyświetlacza (bez podstawy)51 × 36,9 × 9,8 cm
Waga (bez podstawy)6,4kg
Otwory do montażu na ścianieVESA 100 × 100

Testy syntetyczne

Badana cecha:wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu3440 x 1440, 34″ (21:9)
Typ matrycyLCD z podświetleniem WG-LED typ. VA
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do dynamicznych gier na PC)100Hz
Kontrast ANSI (więcej – lepiej)2 050:1 (w całym zakresie jasności)
Maksymalna jasność po kalibracji260 cd/m2
Odbicia od ekranumałe, ekran matowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 1,8
 • maks. dE: 5,3
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 10 ms – 1080p60 (konsola/PC)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC)Tak
Poprawna obsługa klatkaży60/100 Hz

Matryca, zalecane ustawienia

Panel monitora pod mikroskopem.

Producent wyposażył swój monitor w matrycę VA, co jest rzadszym obecnie wyborem. Na rynku królują konstrukcje oparte o panele TN, lub IPS, ale czy słusznie? Wszystko jest kwestią oczekiwań użytkownika. Matryca VA zapewnia znacznie wyższy kontrast niż dwa pozostałe panele, co na pewno ucieszy osoby chcące wykorzystać monitor jako ekran do filmów, szczególnie gdy ma on takie proporcje jak nasz Philips. Lepsza czerń wygląda także lepiej w grach. Stopień degradacji obrazu pod kątem jest zaś gdzieś pomiędzy dwoma pozostałymi typami matryc.

Zalecane ustawienia

Tryby dostępne w monitorze.

W menu znajdziemy kilka presetów obrazu. Możemy także wyłączyć preset i ustawić sobie jedne ustawienia w menu monitora, które nie jest zbędnie przeładowane niepotrzebnymi funkcjami. Dla osób preferujących ciepły obraz, szczególnie w ciemnym pomieszczeniu, dostępna jest funkcja „low blue”, która znacząco zmniejsza ilość błękitnych fal w świetle monitora.

Na potrzeby oceny obrazu postanowiłem użyć ustawień bez trybu (Off).

Ergonomia, panoramiczne proporcje

Ekran ma proporcje 21:9 (2,35:1), które zyskują coraz więcej zwolenników. Osobiście chyba do nich (jeszcze) nie należę i preferuje ekrany 16:9, a nawet 16:10, jednak po całym dniu obcowania z 349X7FJEW trudno nie przyznać, że takie rozwiązanie ma swoje zalety. W połączeniu z zakrzywieniem ekranu pozwala widzieć bardzo dużo w poziomie.

Gdy tylko przywykniemy do otwierania kilku aplikacji obok siebie, może okazać się to bardzo wydajnym rozwiązaniem przy pracy. Bez wątpienia bardzo dobrze spisze się też przy filmach, których większość będziemy mogli wyświetlić bez pasów!

Reprodukcja kolorów

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych2,4maksymalna5,1
Średnia deltaE barw ze wzornika1,8maksymalna5,3
Średnia deltaE palety szarości2,5maksymalna5,2

Jak powyższe pomiary wskazują, paleta barw monitora jest wyraźnie poszerzona, szczególnie w czerwieniach. Zdecydowanie bliżej im palecie DCI, czy Adobe RGB, niż Rec 709/sRGB. Mocne, nasycone czerwienie są więc wizytówką monitora. Oczywiście po wgraniu odpowiedniego profilu ICC do systemu, będą one odpowiednio odtwarzane przez aplikacje graficzne, jeśli użytkownikowi będzie na tym zależało. Charakterystyka jasności i punkt bieli są dosyć dobrze dopracowane. Po oprofilowaniu systemu monitor można by używać od oglądania, a także podstawowej edycji zdjęć.

Niestety ustawienia w monitorze nie pozwalają poprawić jeszcze bardziej oddania barw, na poziomie sprzętowym, ale patrząc na charakterystykę obrazu trzeba stwierdzić, że nie jest to konieczne. Ustawienia fabryczne monitora są dobre. W menu znajdziemy także dedykowany tryb sRGB, który ma okrojony gamut, jednak wymusza maksymalna wartość jasności. W konsekwencji nie jest zbyt użyteczny.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych monitorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego monitora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Co to jest Kalibracja ekranu? Jakie ustawienia są dobre i „naturalne”?
o
raz w temacie: Jaka rozpoznać profesjonalną kalibrację?  

Jasność, zakres regulacji

Monitor pozwala się regulować w zakresie od 54 do 260 cd/m2 i co ważne, najważniejsza regulacja następuje wyłącznie za pomocą diod podświetlających ekran. Kontrast nie spada więc nawet przy skrajnych ustawieniach. O ile wartość 54 nitów jest na pewno odpowiednio niska dla pracy w każdych warunkach, tak na górze skali mogło by być więcej zapasu dla osób pracujących w jasnych pokojach. Osobiście czuję się komfortowo z wyświetlaczem, który zapewnia przynajmniej 350 – 400 cd/m2, szczególnie gdy pracuję w dzień w salonie.

Monitor korzysta albo ze sterowania jasnością za pomocą natężenia prądu, albo PWM o bardzo wysokiej częstotliwości, bowiem mój spektrometr nie jest w stanie wychwycić migotania podświetlenia, a z reguły nie ma z tym problemu do wartości 2,5kHz.

nosync.png
Podświetlenie monitora jest całkowicie niemigoczące lub jego częstotliwość jest wyższa niż 2,5kHz.

Nie ma zatem możliwości, by oko zauważyło jakiekolwiek migotanie, nawet w obszarze widzenia peryferyjnego, które jest znacznie bardziej czułe na tego typu zjawiska. Regulacja jasności nie zmienia także odcienia bieli.

Kontrast, Powłoka ekranu

Monitor posiada zmodyfikowane diody LED zapewniające szerszą paletę barw.

Powłoka ekranu jest mocno matowa, co zmniejsza odbicia lustrzane od ekranu, aczkolwiek w dzień obraz nie jest tak „krystaliczny” jak na monitorze połyskującym. Kontrast o wartości 2050:1, znacznie przewyższa monitory z matrycą TN, czy IPS, co pozytywnie odbija się na jakości czerni! Oczywiście wartość te podaję po kalibracji do docelowego punktu bieli – D65.

Równomierność ekranu

Jednorodność ekranu była naprawdę dobra. Na białej, pełnoekranowej planszy, ciężko było dostrzec jakiekolwiek przebarwienia. Widać z resztą na zdjęciu, że jest bardzo dobrze.

Ewentualnie można było dopatrzyć się lekkiego winietowania na brzegach, co jest typowe dla większości niespecjalistycznych monitorów. Zobaczmy jak wygląda rozkład jasności.

-18%-10%-12%-11%-22%
-22%-12%-9%-14%-22%
-18%-9%ref.-9%-18%
-17%-13%1%-13%-19%
-11%-16%-14%-15%-12%

Odwzorowanie ruchu

Funkcja SmartResponse – skraca czas reakcji monitora.

Odwzorowanie ruchu jest bez wątpienia najważniejszym zagadnieniem dla graczy komputerowych. Czy dzisiejszy monitor jest dla graczy? Generalnie jest dla wszystkich, jak napisałem we wstępie, więc i na tym polu ma coś do powiedzenia! Matryca 100Hz cechuje się przede wszystkim niskim efektem Sample&Hold (czyli głównym winowajcą smużenia), bowiem czas trwania każdej klatki obrazu to zaledwie ~10[ms] vs ~16[ms] na monitorze 60Hz. By uzyskać tak krótkie okresy odświeżania obrazu niezbędna była matryca o niskim czasie reakcji. Dlatego producent postawił na panel VA zamiast IPS, oraz zaimplementował funkcję przyśpieszającą (overdrive – „Smart Response” w menu monitora). Funkcję tą możemy wyłączyć, bądź ustawić na jeden z trzech stopni.

ParametryInformacjeObraz postrzegany w ruchu
Sygnał: 60Hz

SmartResponse: Off

Smużenie: 

bardzo duże

Maksymalna jasność: 

260 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

 
Sygnał: 100Hz

SmartResponse: Off

Smużenie: 

duże

Maksymalna jasność: 

260 cd/m2

 Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

 
Sygnał: 100Hz

SmartResponse: Fastest

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność: 

260 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Jak widać, użycie 100Hz odświeżania przynosi bardzo wymierne korzyści i monitor oferuje znacznie wyraźniejszy obraz niż wszystkie inny monitory dedykowane do pracy. Oczywiście nie jest to taki poziom, by stawać w szranki z rasowymi monitorami dla graczy, ale umówmy się, większości użytkowników wystarczy całkowicie to co oferuje taki 100Hz ekran. Szczególnie w połączeniu z funkcją SmartResponse, która dodatkowo zmniejsza smugi za przesuwającymi się obiektami.

Monitor oferuje także funkcję AMD FreeSync, jednak nie posiadamy w redakcji karty AMD, by zobaczyć jak się sprawdza. Niemniej, jeśli nasza konfiguracja sprzętowa pozwala uzyskać 100Hz w natywnej rozdzielczości, to z pewnością nie warto interesować się funkcjami adaptacyjnego odświeżania.

Responsywność / Input lag

Rodzaj sygnałuOpisUstawienia monitoraWynik
[GRY] 1080pLag przy podłączeniu komputera PC, mierzony przy rozdzielczości 1920×1080dowolny tryb10 ms

Input lag testowanego monitora jest tak niski, że z pewnością żaden gracz nie będzie w stanie go odczuć. Dziesięć milisekund, to wynik mieszczący się w najbardziej rygorystycznej grupie. W artykule o input lag zamieściłem test pozwalający zbadać swoją czułość na opóźnienie. Tak krótkie opóźnienie na środku ekranu oznacza też, że monitor dodaje od siebie zaledwie 2 milisekundy i to w sytuacji, gdy musi jeszcze przeskalować sygnał z miernika!

Granie na monitorze jest bardzo przyjemne, zarówno ze względu na 100Hz matrycę, jak i nieodczuwalne opóźnienie wejścia. Trzeba tylko przywyknąć do proporcji, jeśli korzystało się wcześniej z ekranu 16:9. Dają one bardzo szerokie pole widzenia.

Kąty widzenia

Kąty widzenia na Phlipsie 349X7FJEW i jego matrycy VA plasują się gdzieś pomiędzy monitorami z matrycą TN (najgorzej), a tymi z IPS (najlepiej). Pod kątem spada powoli kontrast i bledną kolory, ale nie ma dużych problemów osi pionowej. Zdecydowanie więc sprawność można zapisać na plus. Zobaczmy jak wygląda to na filmie:

(Film pojawi się 9.06.2017)

Podsumowanie i ocena

Monitor Philips 349X7FJEW to zdecydowanie bardzo udana i ciekawa konstrukcja, której ciężko znaleźć konkurencję na rynku. Mało jest bowiem tak uniwersalnych monitorów, które odpowiednio dobrze radzą sobie w każdej kategorii. Dla osób, które przede wszystkim pracują na monitorze jest duża powierzchnia i rozdzielczość. Dla miłośników gier 100Hz matryca, a dla osób związanych z grafiką poszerzona paleta barw i niezła już fabrycznie reprodukcja kolorów. Całość dopełnia górnolotny design i wysokiej klasy materiały, a także dobre wyposażenie i ergonomia konstrukcji. Jeśli miałbym wskazać najsłabszy punkt monitora, to byłaby nim jasność. 260 nitów jest z reguły wystarczające, ale jeśli mamy mocno nasłoneczniony pokój to przydałoby się więcej. W każdym innym przypadku ekran sprawdzi się świetnie. Oczywiście w żadnej z tych kategorii nie jest on tak dobry jak monitory dedykowane (np. dla graczy, czy grafików), jednak nie miałem w rękach do tej pory produktu, który by czerpał tak dużo ze wszystkich światów.

PLUSY

 • Matryca 100Hz
 • Poszerzona paleta barw
 • Rewelacyjne wykonanie
 • Duża matryca (34″)
 • Rozdzielczość prawie-4K (3440×1440)
 • Matryca VA o bardzo dobrej czerni i kątach widzenia
 • Bardzo niski input lag
 • Bardzo wysoka ostrość w ruchu
 • Brak migotania obrazu
 • Hub USB 3.0 z wieloma wejściami
 • Dobre oddanie barw fabrycznie

MINUSY

 • Matryca mogłaby być jaśniejsza

Cena: Philips 349X7FJEW około 3 299 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Philips


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


logo skalibrujtvEkrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj „Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz „Test kalibracji”.

 

(1476)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(5)

 1. Philips potrafi zadziwić! W monitorach  najlepsi montują IPSy Philips daje VA. W tv najlepsi dają VA, to Philips pakuje IPSy. Crazy :D

  A co do samego monitora - dizajn bomba, sam monitor też calkiem okej, tylko ten format ...

 2. Parametry niezłe, jednak poza grami i filmami kompletnie mnie takie proporcje nie przekonują. Pole widzenia człowieka ma proporcje ok. 4:3, więc siadając blisko takiego monitora trzeba dużo kręcić głową w poziomie, zaś siadając dalej, tak by ogarnąć cały ekran - połowę widoku w pionie zajmuje to, co jest za monitorem.

  Cytat

  Rozdzielczość prawie-4K (3440×1440)


   

  Prawie 4K to jest UHD. Tymczasem tutaj bliżej jest do 3K.  Taka nietypowa rozdzielczość może być problematyczna przy potrzebie uruchomienia wymagających gier w niższej rozdzielczości  - monitory UHD świetnie skalują np. 1080p, tymczasem dobre wsparcie gier dla 1720x720 nie jest takie pewne.


   

 3. Ma ktoś namiary gdzie go można kupić? Wszędzie w internecie brak na magazynie albo wycofany ze sprzedaży.

 4. 8 godzin temu, skatmens napisał:

  Na B365.pl monitor jest dostępny od ręki. Sam tam kupiłem, więc mogę potwierdzić dostępność u nich. Zamówiłem i w ten sam dzień wysłali.
  link do monitora: https://www.b365.pl/pl/p/Monitor-35-PHILIPS-349X7FJEW-Curved-UltraWide/3974

  Też u nich kupiłem kilka tygodni temu. Ogólnie w kontakcie byłem z nimi przez kilka tygodni wcześniej jeszcze zanim sprowadzili nową dostawę. Bardzo dobry kontakt z ich sklepem, nawet przez messengera odpisują bardzo szybko.