Home Testy Projektory Sony VPL-VW760 TEST laserowego projektora 4K Ultra HD z HDR
Sony VPL-VW760 TEST laserowego projektora 4K Ultra HD z HDR

Sony VPL-VW760 TEST laserowego projektora 4K Ultra HD z HDR

6.79K
0

Słowem wstępu

Nastał 2018 rok, jednak świat projektorów nie zmienił się wraz z nim znacząco. Firma Sony nadal pozostała jedynym producentem projektorów do kina domowego, z natywnym przetwornikiem 4K. No chyba, że uwzględnimy urządzenia z segmentu powyżej 100 000zł, ale myślę, że takie produkty to nisza w i tak niszowym już segmencie rynku. Testując wszystkie najnowsze projektory japońskiego producenta, takie jak podstawowy VPL-VW260, pośredni VPL-VW360, czy topowy VPL-VW550 – pomimo ich wysokiej klasy, dało się odczuć pewną stagnację we wprowadzaniu nowych rozwiązań i podobieństwo produktów. Okazuje się jednak, że to nie wszystko co przygotowała dla nas firma Sony! W zanadrzu pozostał flagowiec, czyli model VPL-VW760, który przetestujemy w dniu dzisiejszym. Różni się on dość znaczenie pod kilkoma względami od tego co mogliśmy zobaczyć do tej pory w portfolio japońskiego producenta. O testowym modelu opowiadałem m.in podczas targów IFA 2017:

Specyfikacja projektora wygląda bardzo obiecująco. Jest to urządzenie  z natywną rozdzielczością 4K i to w pełnym, kinowym formacie (4096×2160). Przetworniki bazują na technologii SXRD, która jest bliźniacza do LCoS. Ta druga technologia uważana jest przez wiele osób (włącznie ze mną) za najlepszą obecnie stosowaną. Oferuje ona bowiem niezrównany kontrast, który jest daleko poza zasięgiem alternatywnych rozwiązań (takich jak na przykład DLP, czy 3 LCD), dostarczając przy tym świetną ostrość obrazu (wysoki współczynnik wypełnienia piksela – podobnie jak w DLP) i krótki czas reakcji (3 do 8 razy krótszy niż w technologii LCD). Daje to projektorom Sony ogromny potencjał. To miłe słowa, które jednak można napisać o każdym projektorze Sony z wysokiej półki. Jednak w przypadku modelu VW760 wyróżnić trzeba jeszcze trzy bardzo istotne dodatkowe elementy i wyróżniki:

  • Laserowe źródło światła, zastępujące klasyczną lampę
  • Złącza HDMI obsługujące pełną specyfikację 2.0 (tj. 18Gbps / 600MHz)
  • Upłynniacz (motionflow) pracujący przy sygnale 4K (w niższych modelach tylko przy Full HD)

To właśnie powyższe elementy wpływają na wyjątkowość tego urządzenie względem modeli sklasyfikowanych niżej.

(6785)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

9
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x