Home Fachowa publicystyka i artykuły Który producent ma “prawdziwą” rozdzielczość 8K. LG tak to tłumaczy

Który producent ma “prawdziwą” rozdzielczość 8K. LG tak to tłumaczy

4.72K
5

Rozdzielczość 8K to nowy, ekscytujący element technologii Ultra HD, który wyłonił się już na horyzoncie. Na rynku polskim mamy trzy marki, które oferują w sprzedaży telewizory z taką rozdzielczością. Jest to Samsung, Sony oraz od niedawna firma LG. Jak się okazuje, wygląda na to, że rozdzielczość 8K nie jest równa 8K a każda firma tłumaczy to inaczej. Jak jest w przypadku najnowszych telewizorów LG? Tłumaczymy jak przedstawia to koreańska firma. Czy ma rację? To bardzo dobre pytanie.

Wystawa 8K LG na IFA 2019

Na początek nasz film z wystawy. Na kolejnej podstronie znajdziecie informacje na temat tego co to znaczy dla obecnych kupujących.

Co to znaczy prawdziwe 8K według LG

Niedawno dwie organizacje (CTA oraz 8K Association) sfinalizowały specyfikacje dla produktów 8K. Można i nich przeczytać w poniższych wpisach:

Konkurencja na polu 8K jest jak widać bardzo silna, bo to jeszcze nieugruntowany rynek. Każdy z producentów chce na niego wejść z nadzieją na objęcie prymu, w czym pomagają również inne nadchodzące zdobycze techniki, w tym 5G.

Jak się jednak okazuje nie każdy rodzaj panelu 8K wyświetla obraz w ten sam sposób co udowodniła firma LG na ostatnich targach IFA prezentując bardzo ciekawą wystawę analizującą rożne matryce 8K pod mikroskopem. W takich warunkach można ocenić jaka faktycznie rozdzielczość wyświetlana jest na każdym z paneli. Firma reklamowała swoje telewizory jako produkty dostarczające “prawdziwego 8K”. Warto więc zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć się temu, jak owe “Real 8K” jest definiowane.Advertisement

(4722)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

Comment(5)

 1. Cała ta akcja jaką rozpoczął LG jest skierowana głównie przeciw Samsungowi. Samsung jest oskarżany że w swoich produktach ma parafrazując mniej 8K w 8K niż powinien wg określonych standardów mieć. Produkuje zatem 8K ready. Firmy dodatkowo spierają się o stosowanie nazwy Qled. Obie firmy idą w długotrwały spór a tu wróg u bram. Firmy z Chin coraz agresywniej zaczynają atakować pozycje obecnych liderów.


  Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk Pro

 2. Mnie to wisi czy będę miał dobry produkt z Korei czy z Chin
 3. To też trochę ironia losu bo do tej pory to LG zdarzało się w niskich seriach "oszukiwać" z 4K, tj. robić matryce o niepełnej liczbie subpikseli.

 4. 22 godziny temu, gregoma napisał:

  Cała ta akcja jaką rozpoczął LG jest skierowana głównie przeciw Samsungowi. Samsung jest oskarżany że w swoich produktach ma parafrazując mniej 8K w 8K niż powinien wg określonych standardów mieć. Produkuje zatem 8K ready. Firmy dodatkowo spierają się o stosowanie nazwy Qled. Obie firmy idą w długotrwały spór a tu wróg u bram. Firmy z Chin coraz agresywniej zaczynają atakować pozycje obecnych liderów.


  Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk Pro

  LG w tej sprawie ma rację. Obejrzyj sobie poniższy materiał. Na oledach 4k jest lepsza ostrość niż na qledach 8k Samsunga ze względu na kontrast właśnie https://youtu.be/D9K9oU_VTQ8

 5. Dnia 1.10.2019 o 12:39, wiesio napisał:

  Mnie to wisi czy będę miał dobry produkt z Korei czy z Chin

  a mi nie wolę z korei a jak ci się chińczyk rozkraczy po gwarancji to będzie płacz i zgrzytanie zębów😁😁