Home News Samsung, TCL, Hisense i Panasonic tworzą 8K Association
Samsung, TCL, Hisense i Panasonic tworzą 8K Association

Samsung, TCL, Hisense i Panasonic tworzą 8K Association

816
1

Właśnie powstało 8K Association, stowarzyszenie w tym momencie składające się z producentów telewizorów i paneli. Firmami, które go ustanowiły są m.in. Samsung, Panasonic, TCL i Hisense. Będą oni razem wyznaczać wymogi optymalnych parametrów tego typu produktów a także przyznawać certyfikacje oznaczone własnym logo.

Czterech producentów telewizorów, w tym Samsung, Panasonic, Hisense i TCL założyło stowarzyszenie 8K Association. W jego skład wchodzi także wytwórca paneli AU Optronics a wkrótce także dołączy Samsung Display.

Ich misją ma być:

  • promowanie telewizorów 8K i zawartości w tej rozdzielczości (7680 x 4320 pikseli)
  • edukowanie konsumentów i profesjonalistów nt. ekosystemu 8K
  • pomoc w zapewnieniu treści w 8K dla członków programu
  • zachęcanie dostawców usług telewizyjnych do tworzenia zawartości 8K
  • tworzenie wymagań technicznych potrzebnych do przesyłania treści 8K
  • tworzenie typów kategorii TV 8K z minimalnymi specyfikacjami związanymi z jakością obrazu

Chris Chinnock, dyrektor 8K Association uważa, że może zająć więcej czasu telewizorom 8K na rozpowszechnienie się na rynku w porównaniu do ich odpowiedników w 4K, którym zajęło 5-6 lat od momentu wprowadzenia pierwszych odbiorników o tej rozdzielczości na rynek (było to w 2012). Od telewizorów 8K oczekuje się standardów w rodzaju HDMI 2.1, posiadania chipsetów SoC obsługujących 8K i takowych kodeków.

8K Association

Niestety w tym momencie jeśli chodzi o członków programu, brakuje innych poważnych “graczy”, jakimi są na rynku telewizorów LG i Sony (na CES zaprezentowali swoje telewizory z 8K), a po stronie wydawców i dystrybutorów Netflix czy Amazon. Z drugiej zaś strony, może ci ostatni są zbyt zaabsorbowani w tym momencie 4K. (przyp. Gmeru: po CES wiemy, że Amazon pracuje nad wprowadzeniem treści 8K).

Warto wspomnieć, że poprzednie stowarzyszenie tego rodzaju, UHD Alliance, popełniło wiele błędów przy ustalaniu standardów i promowaniu standardów 4K i HDR, czego świadomy był m.in. Samsung, który już w zeszłym roku dyskutował z udziałowcami na rynku telewizorów możliwość stworzenia 8K Association, właśnie chcąc za wszelką cenę uniknąć poprzednich błędów.

(816)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

Comment(1)

  1. Co to za błędy były?