Home News Samsung, TCL, Hisense i Panasonic tworzą 8K Association
Samsung, TCL, Hisense i Panasonic tworzą 8K Association

Samsung, TCL, Hisense i Panasonic tworzą 8K Association

876
0

Właśnie powstało 8K Association, stowarzyszenie w tym momencie składające się z producentów telewizorów i paneli. Firmami, które go ustanowiły są m.in. Samsung, Panasonic, TCL i Hisense. Będą oni razem wyznaczać wymogi optymalnych parametrów tego typu produktów a także przyznawać certyfikacje oznaczone własnym logo.

Czterech producentów telewizorów, w tym Samsung, Panasonic, Hisense i TCL założyło stowarzyszenie 8K Association. W jego skład wchodzi także wytwórca paneli AU Optronics a wkrótce także dołączy Samsung Display.

Ich misją ma być:

  • promowanie telewizorów 8K i zawartości w tej rozdzielczości (7680 x 4320 pikseli)
  • edukowanie konsumentów i profesjonalistów nt. ekosystemu 8K
  • pomoc w zapewnieniu treści w 8K dla członków programu
  • zachęcanie dostawców usług telewizyjnych do tworzenia zawartości 8K
  • tworzenie wymagań technicznych potrzebnych do przesyłania treści 8K
  • tworzenie typów kategorii TV 8K z minimalnymi specyfikacjami związanymi z jakością obrazu

Chris Chinnock, dyrektor 8K Association uważa, że może zająć więcej czasu telewizorom 8K na rozpowszechnienie się na rynku w porównaniu do ich odpowiedników w 4K, którym zajęło 5-6 lat od momentu wprowadzenia pierwszych odbiorników o tej rozdzielczości na rynek (było to w 2012). Od telewizorów 8K oczekuje się standardów w rodzaju HDMI 2.1, posiadania chipsetów SoC obsługujących 8K i takowych kodeków.

8K Association

Niestety w tym momencie jeśli chodzi o członków programu, brakuje innych poważnych “graczy”, jakimi są na rynku telewizorów LG i Sony (na CES zaprezentowali swoje telewizory z 8K), a po stronie wydawców i dystrybutorów Netflix czy Amazon. Z drugiej zaś strony, może ci ostatni są zbyt zaabsorbowani w tym momencie 4K. (przyp. Gmeru: po CES wiemy, że Amazon pracuje nad wprowadzeniem treści 8K).

Warto wspomnieć, że poprzednie stowarzyszenie tego rodzaju, UHD Alliance, popełniło wiele błędów przy ustalaniu standardów i promowaniu standardów 4K i HDR, czego świadomy był m.in. Samsung, który już w zeszłym roku dyskutował z udziałowcami na rynku telewizorów możliwość stworzenia 8K Association, właśnie chcąc za wszelką cenę uniknąć poprzednich błędów.

(876)

0 0 głos
Article Rating
Jakub Fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x