Home Testy Telewizory LCD Hisense Test Hisense U8KQ – najlepszy Mini LED TV według EISA w dobrej cenie
Test Hisense U8KQ – najlepszy Mini LED TV według EISA w dobrej cenie

Test Hisense U8KQ – najlepszy Mini LED TV według EISA w dobrej cenie

20.56K
7

Hisense jest jednym z tych producentów, którzy są niezwykle płodni w swoje produkty. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest wstrzelenie się w praktycznie każdy segment cenowy, tak by możliwie jak najwięcej klientów miało szansę zapoznać się z marką. I właśnie dziś na tapetę wjeżdża kolejny już telewizor Mini LED od chińskiego producenta. W głosowaniu kilkudziesięciu wydawców i twórców multimediów z 29 krajów z całego świata (w tym HDTVPolska), został uznany za najlepszy Mini LED TV w swojej klasie przez stowarzyszenie EISA. Trzeba przyznać, że obecna wycena testowanego modelu jest niezwykle atrakcyjna, gdyż próżno szukać w tej kwocie 65-calowego telewizora z takim wyposażeniem (5 999 zł). Abstrahując od podświetlenia, które powinno dać bardzo dobry kontrast i czerń, cała reszta wygląda równie atrakcyjnie. Dlaczego? Jak sam producent się chwali, dzięki technologii Quantum Dot (QLED), jesteśmy w stanie doświadczyć blisko miliarda kolorów. Ma ona za zadanie stworzyć niezwykłą głębię i nasycenie obrazu, co ma dać nam prawdziwą kinową ucztę. Jednak nie tylko szeroka paleta kolorów ma spotęgować doznania płynące z konsumpcji treści. Hisense, zaraz obok takich producentów jak Philips, TCL czy Panasonic, oferuje każdy najpopularniejszy format HDR, w tym obydwa premium, czyli Dolby Vision oraz HDR10+. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik nie musi się zastanawiać, jaką platformę streamingową wybrać, by otrzymać najlepszą jakość obrazu. Kolejną niezwykle interesującą rzeczą jest samo odświeżanie telewizora, które wynosi nadal dość niestandardowe 144 Hz. Powiecie może, że różnica pomiędzy standardowym 120 Hz jest niewielka, ale cyfry nie kłamią. Wzrost wynoszący 20% jest po prostu wyraźnie odczuwalny. Dlatego też jesteśmy pewni, że testowany telewizor idealnie sprawdzi się zarówno w sporcie, jak i grach. A propos tego drugiego, należy nadmienić, że producent nie szczędził środków, by zapewnić wysoką kulturę rozgrywki. Jak sam się chwali w swoich materiałach promocyjnych, takie funkcje jak VRR, ALLM, FreeSync czy gra w 144 Hz działają perfekcyjnie. Co ciekawe, w toku przeprowadzonych testów potwierdziliśmy pełne wsparcie dla G-Sync, mimo że nigdzie nie jest to komunikowane. Nadal jest to dość zaskakujące, ale ważne, że działa i nie sprawia żadnych problemów. Dobrze, pora kończyć ten przydługi wstęp i przejść do tego, co nas najbardziej interesuje. Zapraszamy do recenzji i testu Hisense U8KQ!

najlepsze telewizory projektory 2023 2024 nagrody eisa

Dostępność modelu
Hisense U8KQ 55″ Mini LED (Nowość 2023) 4 499 zł
Hisense U8KQ 65″ Mini LED (Nowość 2023) 5 999 zł
Hisense U8KQ 75″ Mini LED (Nowość 2023) 8 999 zł

Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.

Logo eisa

Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti SpectraVal 1511 HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Kim jest Hisense? Skąd się wziął prężnie działający w Polsce producent?

Początki marki Hisense sięgają 1969 roku, kiedy to w Qingdao rozpoczęto produkcję odbiorników radiowych. W 1996 firma rozszerzyła swoje portfolio o klimatyzatory, a rok później rozpoczęła produkcję telewizorów. W 2002 do oferty włączono chłodziarko-zamrażarki. W 2008 roku Hisense stał się międzynarodowym producentem po przejęciu firmy Kelon. Było to pierwsze duże przejęcie w branży AGD. W 2019 roku Hisense obchodziła 50. rocznicę istnienia firmy.

Hisense euro 2024 sponsorHisense Katar 2021 sponsor

 

psg sponsor hisense

W listopadzie 2020 miesięczny dochód Hisense International Co., Ltd pobił rekord 700 milionów dolarów, ustanawiając historyczny kamień milowy w historii tego przedsiębiorstwa.

Fabryka Hisense telewizry

Od ponad 50 lat, Hisense angażuje się w rozwój innowacji w dziedzinie elektroniki użytkowej. Obecnie jest najchętniej wybieraną marką telewizorów w Chinach, Australii i RPA oraz drugim producentem chłodziarko-zamrażarek w Chinach. Zatrudnia ponad 80 000 osób w 54 firmach i ma 12 ośrodków B+R na całym świecie. Wszystko po to, aby oferować produkty wysokiej jakości, nowoczesne i przystępne cenowo, które poprawiają jakość życia klientów.

Hisense na IFA 2023
Hisense na IFA 2023 w Berlinie

Cechy telewizorów Hisense U8KQ Mini LED okiem producenta (modele 75″, 65″ i 55″):

  • Świetlna rewolucja: Ponad 1000 stref pełnego podświetlenia! Telewizor Hisense Mini LED Pro to tysiące małych diod ulokowanych za ekranem, aby dostarczać jeszcze bardziej szczegółowy, przejrzysty obraz z rewelacyjną czernią i wyjątkową jasnością. Ciesz się obrazem z doskonałym kontrastem i precyzyjnym podświetleniem. Koniec z jasnymi plamami na czarnym tle, szarością zamiast czerni. Czas na kinowy show w salonie
  • Technologia QLED to miliardy żywych kolorów Technologia QLED, czyli warstwa kropek kwantowych zastosowana w telewizorze, pozwala doświadczać znacznie bogatszej palety barw i kolorów. Teraz możesz cieszyć się naturalnymi kolorami i miliardem odcieni i barw.
  • Moc AI w każdej scenie: Zaawansowany procesor Hisense Hi-View Engine wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji. Moc sieci neuronowych nieustannie pracuje, aby zoptymalizować obraz, analizując każdą klatkę i uzyskać z treści jak najwięcej szczegółów niezależnie od tego co oglądamy. Mocny procesor sprawia, że telewizor działa niezwykle płynnie, a wrażenia audiowizualne są lepsze niż kiedykolwiek, w tym lepszy upscaling treści do 4K.
  • Oglądaj wszystko z najwyższą szczegółowością: Nie zastanawiaj się, czy Twój telewizor obsłuży dany format treści w HDR Sięgając po rozwiązania Hisense możesz cieszyć się szeroką rozpiętością tonalną, fantastycznym kontrastem, głęboką czernią, bogactwem i szczegółowością detali, czyli wszystkimi możliwościami HDR. Twój nowy telewizor Hisense wyświetli zarówno Dolby Vision, HDR10, HDR10+ oraz HLG.
  • Inteligentne dostosowanie obrazu do otoczenia: Technologia Hisense Total Ambient Adaptive wykorzystuje wbudowane w telewizor sensory światła i kolorów. Dzięki temu jest w stanie dostosować jasność ekranu i temperaturę barwną w zależności od światła otoczenia. Ciesz się wyrazistym obrazem w słoneczne popołudnie oraz w nocy podczas wieczornych seansów. TV inteligentnie dostosuje parametry do najlepszych opcji obrazu.
  • Czas na IMAX w domu: Uwielbiasz kinowe emocje? Zachwycasz się wrażeniami podczas seansów w kinie IMAX? Inżynierowie z Hollywood od lat pracują nad tym, aby wrażenia z dużego kinowego ekranu przenieść na ekran telewizora. Hisense U8KQ został wyróżniony certyfikatem IMAX Enhanced, co jest potwierdzeniem jego doskonałej jakości obrazu, a także wsparcia dla dźwięku DTS. To właśnie na takim ekranie możesz w pełni cieszyć się immersyjnym dźwiękiem i obrazem, tak jak w najlepszych salach kinowych.
  • Dolby Vision – Atmos: Zobacz i usłysz więcej Dolby Atmos to wyjątkowa technologia realizacji i odtwarzania dźwięku. To więcej niż dźwięk przestrzenny, to możliwość usłyszenia detali, każdego obiektu podczas seansu w sposób realistyczny. Natomiast Dolby Vision to zaawansowany format HDR pozwalający cieszyć się obrazem, w którym każda klatka zawiera szczegółowe dane jak ma być wyświetlana przez telewizor, aby dostarczyć najwięcej detali i wykreować optymalne wrażenia. Dzięki Dolby Vision i Atmos wnikniesz głęboko w efekty kinowe.
  • Oglądaj filmy i seriale zgodnie z wizją hollywoodzkich twórców: Christoper Nolan, James Cameron, Martin Scorsese i wielu innych wybitnych reżyserów stoi za ideą Filmaker Mode, trybu obrazu, który ma najwierniej oddawać na ekranie to co twórcy chcieli osiągnąć w swoich filmach. Ciesz się autentycznymi kolorami, odpowiednią liczbą klatek na sekundę i właściwymi proporcjami ekranu dla każdej ze scen. Doświadczaj magii kina we własnym salonie.
  • Graj jak Mistrz!: Tryb Game Mode Pro zapewnia odświeżanie matrycy 144 Hz i przejście na najwyższy poziom w świecie gamingu. Ciesz się automatyczną redukcją opóźnień (ALLM), a w efekcie ultra niskim input lagiem. Poczuj płynną grę za sprawą zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR) oraz AMD Freesync Premium. Te rozwiązania zapewnią optymalne wrażenia z gry, pozwolą uzyskać lepsze wyniki i zwiększyć szansę na zwycięstwo. Wszystko przy pełnym wsparciu HDMI 2.1.
  • Błyskawiczny system operacyjny: System VIDAA Smart TV to uznany na świecie jeden z najszybszych systemów operacyjnych Smart TV, gwarantujący przejrzysty interfejs, wygodną nawigację po menu, szybki dostęp do setek najpopularniejszych aplikacji VOD jak m.in Netfix, Disney Plus, Amazon Prime Video, YouTube, Rakuten, Polsat Go, TVP VOD, Canal+ i wiele innych.


Co to jest technologia Mini LED?

Podświetlenie Mini LED to rozwinięcie technologii konwencjonalnego LED-owego podświetlenia z lokalnym wygaszaniem. Przypomnijmy jak zbudowany jest ekran LCD:Technologia Mini LED dotyczy najniższej warstwy na powyższym diagramie – elementu, który powoduje, że matryca otrzymuje światło. Nie jest to więc nowy typ matrycy jako takiej. Telewizory bazować mogą na klasycznych panelach typu IPS lub VA. Używać mogą też znanych już warstw poszerzających kąty widzenia, czy kwantowych kropek.

Dlaczego odpowiednie podświetlenie jest ważne? Otóż dzięki zaawansowanej technologii może się ono wygaszać na danych obszarach niezależnie. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie dużo głębszych czerni porównywalnych w niektórych scenach z telewizorami typu OLED. Pamiętajmy, że sama matryca LCD jest dosyć ułomna w blokowaniu światła. Panele typu VA mogą zaoferować kontrast rzędu 2500 – 6000:1, zaś IPS około 1000 – 1500:1. Z tego względu porównując klasyczny ekran LCD z telewizorem OLED, różnica w czerni jest miażdżąca na korzyść tego drugiego. Zmniejszanie ilości światła już w warstwie podświetlenia pozwala znacząco poprawić tę sytuację. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu, możemy liczyć także na bardzo wysoką jasność nieosiągalną na ten moment i raczej mało bezpieczną dla wszystkich telewizorów OLED ze względu na słabszą trwałość tego typu matrycy.

Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 1



Budowa i wygląd Hisense U8KQ

Jakość materiałów użytych do produkcji telewizora stoi na wysokim poziomie. Trudno nie odeprzeć się wrażeniu, że obcujemy z produktem dużo droższym niż w rzeczywistości jest. Sięgając pamięcią wstecz, jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia, że producent z kraju, który kojarzy nam się z tanimi wyrobami, robiłby tak dobre wrażenie. Ramki są niezwykle smukłe, wręcz zlewają się z matrycą, tworząc jedną całość, co przy zgaszonym świetle daje efekt telewizora OLED. Podstawa jest ciężka i wyważona, co gwarantuje stabilność nawet na wąskim meblu. Słowem na koniec, tył urządzenia zdobi subwoofer, co jest naszym ulubionym rozwiązaniem, gdyż tak umieszczony głośnik niskotonowy daje najlepszy efekt.

Za sterowanie urządzeniem odpowiada stylowy, dość spory kontroler. Znajdziemy na nim wszystkie klawisze oraz skróty do najważniejszych platform streamingowych. Sam pilot dobrze leży w dłoni i daje poczucie wytrzymałego i dobrze wykonanego.

Dostępne porty i złącza

Zestaw portów i złączy jest dość standardowy. Znajdziemy tu cztery złącza HDMI (w tym dwa w standardzie 2.1), dwa porty USB (w tym jeden 3.0), wyjście optyczne, komplet tunerów telewizyjnych oraz złącze Ethernet. Niestety złącze eARC znajduje się w jednym z portów 2.1, więc podłączenie tą drogą np. soundbara oznaczać będzie, że pozostaniemy tylko z jednym portem o pełnej przepustowości. Warto również wspomnieć o zaślepkach, które są w zestawie. Dzięki nim zamaskujemy porty i złącza, co sprawi, że telewizor zyska jeszcze bardziej elegancki wygląd w otwartej przestrzeni. To tyle słowem wstępu, a teraz przejdźmy jednak do najważniejszej części. Zobaczmy, jak telewizor wypadł podczas naszych testów.



Testy syntetyczne

Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 150 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 65″
Typ matrycy LCD (z podświetleniem Mini-Led), QLED typ. VA
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 144Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) 13 090:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: 182 010:1
  • max: 114 169:1
  • min: 48 000:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 824 cd/m2, HDR: 1930 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,2
  • maks. dE: 0,4
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 772cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 11 ms – tryb gra – 1080p120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 18 ms – tryb gra – 4K60Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 11 ms – tryb gra – 4K120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p120Hz w trybie “Gra”
Dodatkowe funkcje dla graczy
  • VRR-HDMI-zmienna częstotliwość odświeżania
  • ALLM-automatyczny tryb gra
  • G-Sync
  • Game Bar
  • 4K@120Hz
  • 1080p@120Hz
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)


Matryca, zalecane ustawienia

Matryca jest tym, co w Hisense U8KQ nas dość zaskoczyła. Wykorzystano tutaj panel VA, ale nie taki zwykły. Uwaga, zmierzony kontrast ANSI wynosił NIESAMOWITE 13090:1. Taki wynik z pewnością bardzo dobrze zwiastuje wyniki w pomiarze kontrastu i czerni. Przypomnijmy, że są to dwa fundamenty dobrego obrazu, i jeśli oba parametry reprezentują wysokie wyniki, to możemy powiedzieć, że obraz jest dobry. Trzeba jeszcze pamiętać, że telewizor został wyposażony w system wygaszania diodami Mini LED, który obie te wartości spotęguje. Będąc dokładnym, jest to 1008 niezależnych stref podświetlenia. Zapomnielibyśmy dodać, że samo jej odświeżanie wynosi natywne 144 Hz, co z pewnością nie zostanie obojętne podczas wyświetlania szybkich scen. Brzmi to jak idealny telewizor dla fanów sportu i graczy, prawda? Warto jednak wspomnieć, że ci drudzy będą potrzebować naprawdę mocnego PC, aby cieszyć się stabilnym klatkażem.

Jak widać na analizie widma podświetlenia, producent zastosował powłokę QDEF zawierającą kropki kwantowe (QLED), w celu zapewnienia szerokiej palety barw. Już teraz możemy potwierdzić, że wyszło mu to znakomicie, co dało wyniki na poziomie 96% pokrycia palety DCI-P3 i 80% BT.2020. Takie wyniki zapewnią niesamowicie wciągający seans w materiałach HDR. Zdjęcie spod mikroskopu potwierdza zastosowanie wysokokontrastowej matrycy VA, podzielonej na cztery większe i cztery mniejsze domeny. Mają one zapewnić lepsze kąty widzenia niżeli w standardowych matrycach VA, nie posiadających owego podziału. Analizę widma, jak i zdjęcia spod mikroskopu, znajdziecie po prawej stronie. Na dole akapitu znajdziecie również odpowiedź w formie wideo na to, jak matryca sobie radzi z nawet dużymi kątami.

 

Zalecane ustawienia

Najlepszym fabrycznym trybem pod względem odwzorowania barw jest tryb “Kino nocne”.



Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Tryb fabryczny “Kino Nocne” SDR

Hisense U8KQ przed kalibracja Hisense U8KQ przed kalibracja
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 2,9 maksymalna 5,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,4 maksymalna 6,9
Średnia deltaE palety szarości 3,9 maksymalna 7,0

Kalibracja obrazu Hisense U8KQ

Hisense U8KQ po kalibracji Hisense U8KQ po kalibracji
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,3 maksymalna 3,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,6 maksymalna 1,1
Średnia deltaE palety szarości 0,2 maksymalna 0,4

Pod lupę bierzemy już dobrze znany tryb fabryczny, czyli “Kino Nocne”, który w dużej części telewizorów Hisense posiada bardzo zbliżoną charakterystykę. Spójrzmy więc na wyniki pomiarowe bohatera testu. Zaczniemy tym razem od gammy, która w lwiej części jest odpowiedzialna za jakość obrazu. Zasadniczo już od samego początku dała o sobie znać, gdyż za niska uwypuklała detale znajdujące się w czerniach, co wpływało na immersję sceny, przez za szybkie ukazywanie się obiektów na ekranie. Przesuwając się w prawo po rosnącym wykresie, mogliśmy zauważyć wybicie gammy do góry, co z kolei powodowało znaczne ściemnienie obrazu, prowadzące do niewystarczającej jasności sceny.

Przejdziemy teraz do mniej oczywistej rzeczy, którą trochę rzadziej poruszamy w testach, ale tutaj faktycznie wymaga ona wzmianki. Mowa tutaj o odcieniach skóry, które możecie odnaleźć w prawym górnym rogu palety “Color Checker”. Spójrzcie na to, jak wszystkie jej odcienie powędrowały w kierunku czerwieni, co było widoczne na skórze aktorów. Jednak wśród tego wszystkiego prawie o czymś zapomnieliśmy, prawda? No nie, został również balans bieli. Od samego początku przebijał się jeden kolor, czyli czerwony. Powodowało to przede wszystkim żółtawy zafarb na obrazie, skutkujący takimi mankamentami jak zażółcona biel, czy problemy z odcieniami skóry. Niestety takie praktyki wśród producentów są coraz częstsze, tylko po to, by uzyskać sztuczny kinowy “look”. Wobec wszystkich wyżej wymienionych mankamentów, ucierpiał standard REC.709, czyli określona paleta barw w materiałach SDR. Jak możecie zauważyć na końcu akapitu, diagram chromatyczności CIE przedstawiający zgodność z referencją jest wręcz rozstrzelony, i jesteśmy pewni, że każda osoba zauważyłaby takie przekłamania. Na szczęście firma Hisense zaopatrzyła swoje telewizory w bardzo rozbudowane i precyzyjne narzędzia do kalibracji obrazu. Znajdziemy tutaj między innymi 2- i 20-punktową regulację skali szarości oraz system zarządzania barwą (CMS). Dzięki tak szerokim środkom do przeprowadzenia zabiegu kalibracji, byliśmy w stanie przywrócić rzeczywisty wygląd treści wyświetlanych. Gamma została wymodelowana prawie, że od linijki, reprezentując wysoką zgodność z referencją. Nie inaczej zachował się także balans bieli, który nie zostawia na obrazie żadnego zafarbu, i pozwala cieszyć się czystym obrazem. Na kalibracji równie dużo zyskały zarówno diagram chromatyczności, jak i odcienie skóry. Hisense U8KQ zasługuje na wysoką ocenę za reprodukcję treści SDR.



Kontrast i czerń

Wyposażenie Hisense U8KQ, w matrycę VA, powinno samo w sobie już dawać bardzo zadowalające wyniki czerni i kontrastu. W tym przypadku jednak powinno okazać się to tym bardziej spektakularne ze względu na niesamowicie wysoki kontrast natywny wynoszący niebywałe 13090:1, co jest wynikiem wręcz niespotykanym. Trzeba przyznać, że producent matrycy, którym jest najprawdopodobniej chińskie BOE, dla swojego partnera niezwykle się postarał. Sam panel został wsparty diodami Mini LED, które same w sobie zostały podzielone na 1008 niezależnych stref podświetlenia, a konkretnie jest to 24 w pionie i 42 w poziomie. Wynik tych drugich powinien cieszyć tym bardziej, ze względu na mniejsze ryzyko wystąpienia efektu aureoli (bloomingu), wokół napisów. Producent również chwali się wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) do sterowania podświetleniem, i jak dobre jest to rozwiązanie. Liczby liczbami, sprawdźmy jednak, jakie mają przełożenie w rzeczywistości, i jakimi realnymi wartościami będą dysponować.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI  156 250:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 80 000:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 48 000:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 172 429:1

I już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że producent dotrzymał słowa mówiącego o niesamowitym kontraście, czerni a także kontroli podświetlenia. Uśredniony kontrast na poziomie 182 010:1 jest niezwykle imponujący i godny pochwały. Są dwa powody tego stanu rzeczy, którymi są podświetlenie Mini LED z dużą ilością stref podświetlenia, ale także rodzaj samej matrycy (VA). Co ciekawe, przed kalibracją kontrast ANSI, oscylował wokół 11 368:1, a po niej, już 13 090:1, co pokazuje, jak dużo można wyciągnąć poprzez profesjonalne ustawienie telewizora. Jednak, jak każdy system wygaszania, posiada swoje wady, które z dziennikarskiego obowiązku musimy omówić. Ustawieniem dającym najlepsze rezultaty jest “Wygaszanie: Średnie”. Posiada on jednak mankament w postaci zlewania się detali będących w najjaśniejszych bielach, jasność bieli jest podbijana ponad docelową luminancję oraz przygaszenie małych jasnych obiektów, niekiedy całkowite ich zgubienie na peryferiach ekranu. Pomimo tych niedociągnięć jakość pracy algorytmu wygaszania w Hisense U8KQ uznajemy za bardzo dobrą.

To, co rzuca się na pierwszy rzut oka wokół napisów, jest nazywane bloomingiem, bądź efektem aureoli. Jak widać testowany telewizor, radzi sobie z tym nad wyraz dobrze. Dzięki takiemu rezultatowi oglądanie filmów z napisami, nie będzie stanowić problemu.



Obsługa Ultra HD / 4K

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

magicLinks_2_1

Hisense U8KQ wspiera rozdzielczość Ultra HD oraz formaty HDR, takie jak HDR10, HLG, oraz paletę barw Rec 2020. Telewizor został wyposażony również w format HDR wsparty o dynamiczne metadane, czyli Dolby Vision. Sygnał w takiej formie można uzyskać zarówno z aplikacji streamingowych (np. Netflix, HBO MAX, Apple TV, Disney+, Amazon Prime), jak i przez złącze HDMI. W redakcji testowaliśmy go z OPPO UDP-203, i sygnał Dolby Vision aktywował się bez najmniejszego problemu

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Cecha: Wynik:
CERTYFIKAT UHD PREMIUM Tak
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 97% / 80%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) Dolby Vision, HDR10+
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna – na osobnym trybie obrazu


Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2  1270 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ  420 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ  670 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH  670 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE  1930 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Producent za wszelką cenę stara się dostarczyć jak najlepszych rezultatów w treściach HDR, co wychodzi dość różnie, o czym zresztą świadczą wyniki pomiarów kontrolnych. I pierwsze pytanie nasuwa się samo. Czy producent spełnił obietnice jasności powyżej 1000 nitów? Tak, zrobił to. Wynik ten jest możliwy w określonych scenach? Odpowiedź znów jest twierdząca. Hisense U8KQ co prawda potrafi wygenerować luminancję na poziomie 1900 nitów, jednakże jest to do zrobienia jedynie na planszy L20, która nie ma z rzeczywistością nic wspólnego. Zdecydowanie lepiej pochylić się nad pierwszym z wyników, czyli sceny ogólnie jasnej bez pasów filmowych, z bardzo jasnym punktem w postaci słońca. Taka sceneria faktycznie jest niezwykle przyjemna dla oka i czuć rzeczywisty mocny efekt HDR, i można podziwiać go pełną piersią. Zgoła inaczej ma się cała reszta, gdyż ograniczenie algorytmu wygaszania skutecznie zbija luminancję grubo poniżej pierwszego wyniku. Tutaj telewizor za wszelką cenę stara się utrzymać czerń oraz efekt halo w ryzach, co doprowadziło do takich a nie innych efektów. Co ciekawe, jest to dość odwrotne działanie w porównaniu do testowanego wcześniej Hisense UX, który potrafił w najciemniejszej ze scen wykrzesać bardzo dobrą jaskrawość, zaś w najjaśniejszej mocno ograniczał podświetlenie. W tym miejscu należy wspomnieć o dwóch funkcjach, czyli “Dynamiczne mapowanie tonów”, oraz “Obraz gładki i gradientowy”. Pierwszej z nich nie zalecamy włączać, z tego względu, że powoduje ona nadmierne rozjaśnienie obrazu i uwidocznienie posteryzacji. Natomiast druga z opcji stała się dla nas sporą zagadką, gdyż przy różnym sygnale pozostaje ona wyszarzona i niemożliwa do zmiany, z innej niż “Niska”. Niemniej jednak zmiękcza ww. efekt, co jest zjawiskiem pozytywnym. Sprawdźmy jednak, jak Hisense U8KQ poradził sobie w starciu z naszą referencją:

Hisense U8Referencja
  • Hisense U8KQ całkiem dobrze radzi sobie z wizją reżyserską. Trzeba jednak spojrzeć na to, że algorytm wygaszania posiada mankament z małymi drobnymi elementami, takimi jak oznaczenia na pulpicie. Można dostrzec też problem z bardzo ciemnymi detalami. Mimo wszystko całość wygląda poprawnie.


Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Tryb fabryczny “Kino Nocne”

Hisense U8 przed kalibracja Hisense U8 przed kalibracją HDR
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,5 maksymalna 2,6
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,5 maksymalna 4,8
Średnia deltaE palety szarości 2,9 maksymalna 8,6

Profesjonalna kalibracja Hisense U8KQ

Hisense U8 po kalibacji HDR Hisense U8 po kalibracji HDR
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,1 maksymalna 2,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,3 maksymalna 3,8
Średnia deltaE palety szarości 1,8 maksymalna 7,0

Jak mantrę będziemy przypominać, że w treściach HDR wykres gamma jest zastępowany przez jego odpowiednik – krzywą EOTF, która pokazuje, na ile poprawnie telewizor oddaje poszczególne poziomy jasności. Skoro o niej mowa, zacznijmy od niej i od krótkiego objaśnienia. Oś X reprezentuje jasność wyrażoną w % HDR’owego maksimum, zaś oś Y poziom jasności. Wspomnieliśmy, więc pociągniemy temat do końca. Zauważyć można spory spadek krzywej, co w najprostszym tłumaczeniu oznaczało ściemnienie obrazu. Akt ten trwał od samego początku do okolic 50%, co skutkowało jednocześnie zanikiem detali będących w najciemniejszych scenach, jak i dużym spadkiem jasności tych o umiarkowanej jaskrawości. Było to odczuwalne tym bardziej, jak scena zaczynała być trudna dla algorytmu wygaszania, o czym możecie przeczytać w odpowiednim akapicie. Zauważyć można jeszcze nagły skok, przy tak zwanym “kolanku”, który powodował mocne ginięcie detali w najjaśniejszych bielach. Przechodząc do bardziej standardowej rzeczy, jaką jest balans bieli, musimy przyznać, że na początku było całkiem dobrze, niestety im dalej w las, tym gorzej. Dlatego też problem czerwonego zafarbu w dalszym ciągu się utrzymywał. I tak samo jak w przypadku treści SDR, mankament wysokich błędów odcieni skóry. W tym miejscu powinnyśmy zacząć omawiać wyniki krzywej EOTF po kalibracji. Niestety pomimo najszczerszych chęci, ta nie chciała z nami współpracować i nawet największa gimnastyka nie przynosiła należytych rezultatów. Cóż, taka sztuka się trafiła i nic z tym nie zrobimy. Udało się natomiast znacząco poprawić balans bieli, oraz te nieszczęsne kolory skóry, co i tak w znaczący sposób poprawi komfort konsumpcji materiałów HDR.



Odwzorowanie ruchu

Hisense U8KQ posiada natywną matrycę o odświeżaniu 144Hz, co samo w sobie powinno zapewnić dobrą płynność. Telewizor został wyposażony w “Inteligentny Tryb Sport”, który ma dostarczyć najlepszych wrażeń podczas wydarzeń. My jednak polecamy nie włączanie go z uwagi na potężne przekłamanie obrazu. Zamiast tego zdecydowanie lepszą opcją będzie dostosowanie ustawień upłynniania na skalibrowanym trybie. Trzeba jednak pamiętać, że przy wyłączeniu funkcji upłynniania telewizor ograniczany jest do 60Hz. Biorąc pod uwagę całość, możemy uznać działanie systemu za pozytywne. Tak wygląda odwzorowanie ruchu na ekranie:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Ustawienia Clear Motion Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Niestandardowy/Wył

Redukcja rozmycia: 1-3

Clear Motion: 0

Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

826 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)

Niestandardowy

Redukcja rozmycia: 10

Clear Motion: 0

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

826 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

Dowolna regulacja parametrem “redukcja skoków”

Niestandardowy

Redukcja rozmycia:

Clear Motion:

Smużenie:

brak

Maksymalna jasność:

127 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)



Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

magicLinks_2_1

Sony_XH90_chroma444

Hisense U8KQ oferuje jeden tryb przystosowane do grania i współpracy z komputerem, jest nim “Gra”. Tryb posiada bardzo niskie opóźnienie oraz oferuje reprodukcję chromy 4:4:4.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p60Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 18 ms
[GRY] 1080p120Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 11 ms
[PC] 4K120Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Gra” 11 ms
[PC] 4K60Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Gra” 18 ms
[GRY] 4K60Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 16 ms
[GRY] 4K120Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 11 ms
[GRY] 4K60Hz + Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i Dolby Vision “Gra” 17 ms
[GRY] 4K120Hz + Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i Dolby Vision “Gra” 9 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Kino Nocne” 112 ms

Hisense U8KQ posiada bardzo niskie opóźnienia, zarówno przy sygnale 4k wraz HDR, jak i FullHD. Input lag przy nastawach 60Hz wynosi 18ms, a przy 120Hz już tylko 11ms. Obie te wartości mieszczą się w najbardziej restrykcyjnej grupie – placebo, i na pewno zadowolą wszystkich graczy.

Do dyspozycji graczy jest również rozbudowany GameBar
Rodzaj funkcji Opis Dostępność
VRR-HDMI Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync 2 Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) TAK
VRR NVIDIA G-Sync Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) TAK
ALLM Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S|X, Xbox Series X|S obsługuję ALLM. Konsole PlayStation nie. TAK
Dolby Vision – Gra Wsparcie dla Dolby Vision w grach TAK
4K 120Hz Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1080p 120Hz Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
1440p 120Hz Obsługa formatu 1440p w 120Hz TAK
1440p 60Hz Obsługa formatu 1440p w 60Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

 

Powyższa tabela potwierdza niezwykle szerokie wsparcie dla funkcji tożsamymi ze standardem HDMI 2.1 w Hisense U8KQ. I to, co nas zawsze cieszy, wszystkie kontrolki świecą się pięknie na zielono, pozwalając na rozgrywkę ze wszystkimi udogodnieniami. Funkcje takie jak VRR, ALLM, FreeSync czy 4K120Hz działały bez najmniejszych problemów i za każdym razem aktywowały się poprawnie, działając od początku do końca. Jedną z rzeczy do tej pory niewyjaśnionych jest brak komunikacji wsparcia dla funkcji G-Sync, pozwalającej użytkownikom kart graficznych NVIDIA na grę z najwyższą płynnością. Warto tutaj wspomnieć, że osoby posiadające mocną kartę graficzną mogą wyciągnąć jeszcze więcej ze względu na natywne odświeżanie matrycy na poziomie 144Hz. Może te 24Hz nie brzmią jak coś spektakularnego, aczkolwiek patrząc na to od strony liczb, jest to odświeżanie zwiększone o 20%, co jest widoczne gołym okiem. I to, co jeszcze długo będziemy premiowali, to fakt bardzo płynnej rozgrywki wraz z HDR Dolby Vision. Naszym zdaniem pokazuje to kunszt i potwierdzenie, że tak naprawdę każdy producent jest w stanie implementować zaawansowane rozwiązania w swoich telewizorach. Tutaj puszczamy oczko do dwóch producentów zaczynających się na “S” i na “P”. Szeptem warto jednak wspomnieć o lekkim migotaniu ciemnych odcieni w VRR, co jest akurat typowym zjawiskiem. Możemy powiedzieć więc, że producent spełnił wszystkie swoje obietnice. Na zakończenie musimy jeszcze wspomnieć o tym, że włączeniu VRR system wygaszania diodami Mini-LED zostanie wyłączone, co będzie miało spore przełożenie na jakość obrazu. Cóż, nie można mieć wszystkiego, ale i tak jest bardzo dobrze!

 Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę GeForce RTX 4080 powered by NVIDIA. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in PLAION Polska, Eletronics Arts Polska, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska



System i Smart TV VIDAA Smart OS

Hisense poszedł drogą takich firm jak Samsung i LG, uzbrajając swój telewizor we własny autorski system operacyjny o nazwie VIDAA. Platforma ta działa bardzo szybko i responsywnie. System robi duże wrażenie pod względem prędkości przemieszczania się po różnych zakładkach. Warto wspomnieć o tym, że został wyraźnie odświeżony, i jeszcze bardziej przypomina rozwiązania konkurencji, w szczególności Samsunga

Przemieszczanie się po menu jest bardzo podobne do Androida bądź nowej wersji webOS od LG. Obecnie w systemie VIDAA znajdziemy tylko część aplikacji, które powinny obowiązkowo być dostępne dla rynku polskiego. Nowości możemy doinstalować z marketu aplikacji. Mamy tutaj więc Netflixa, YouTube, Amazon Prime Video, Rakuten TV oraz CDA.PL. Brakuje na ten moment tylko Player’a i HBO Max. Wszystkie brakujące aplikacje są jednak zlecone do tworzenia i za moment pojawią się na systemie VIDAA OS. Takie podejście Hisense do rynku polskiego jest doskonałą wiadomością. Producent nie obiecuje tylko zainwestował dużą gotówkę aby wszystkie najważniejsze aplikacje znalazły się jak najszybciej na jego autorskim systemie.

VIDAA nieźle radzi sobie z obsługą plików z USB. Pliki widoczne są w katalogach a np. zdjęcia przegląda się komfortowo.

  • Formaty Video: AVI, MP4, MKV, FLV, WMV, MOV, 3GP, MPG, MPEG, VOB, WEBM, OGM, WMA
  • Obsługiwane formaty audio: WMV, WMA, FLAC, MP2, MP3
  • Format obrazu: JPEG, BMP, GIF, MPO

Uświadczymy również bardzo dobrą przeglądarkę stron www dzięki której sprawdzimy interesujące nas treści w sieci:

Przeglądarka posiada również wbudowaną funkcję blokowania niechcianych reklam. Poprawia ona komfort używania przeglądarki szczególnie gdy do nawigacji używamy pilota. Oczywiście nie pochwalamy używania tego typu oprogramowania. To właśnie dzięki reklamom serwisy internetowe mogą istnieć.



Wbudowane głośniki i brzmienie

Test zbliża się ku końcowi, ale nie możemy zapomnieć o dopełnieniu całości. Wszakże czym były obraz bez dźwięku, a ten w Hisense U8KQ jest naprawdę warty posłuchania. Za sprawą 50W głośników w konfiguracji 2.1.2 i subwoofera umieszczonego na tyle urządzenia filmy, seriale czy wszystko inne brzmi naprawdę dobrze. Uważamy, że takie rozmieszczenie i moc głośników z pewnością zadowoli zdecydowaną większość użytkowników. Oczywiście osoby posiadające kino domowe nie będzie to interesować, aczkolwiek i dla nich zostało coś przygotowane. Kodek Dolby Atmos pozwoli stworzyć prawdziwe centrum domowej rozrywki.



Naziemna telewizja cyfrowa, satelitarna, kablowa

Hisense U8KQ wyposażony jest we wszystkie niezbędne tunery telewizyjne w tym najnowszy DVB-T2 HEVC umożliwiający odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym formacie.

Menu telewizora i wszystkie wyświetlane w nim informacje na ekranie (EPG) są przejrzyste i czytelne.

 



Wyniki testu telewizora Hisense U8KQ

Hisense U8KQ

Zalety

  • Wyniki kontrastu i czerni są na bardzo wysokim poziomie w tej klasie cenowej
  • Bardzo dobrej jakości matryca VA – kontrast ANSI 1:13090
  • Doskonałe działanie algorytmu wygaszania – efekt halo czy bloomingu jest niezwykle niski
  • Telewizor stworzony dla graczy > każda funkcja jest poprawnie obsługiwana, niskie wartości input lag
  • Świetne pokrycie palety DCI-P3 oraz BT.2020
  • Bardzo dobre wyniki jakości obrazu
  • Natywne odświeżanie na poziomie 144Hz – bardzo dobra płynność obrazu
  • Porty HDMI 2.1 z pełna przepustowością 48Gbps
  • Świetny system audio o mocy 50W
  • Mały efekt halo/ blooming
  • Płynne i responsywne działania systemu VIDAA
  • Wysokiej klasy wykonanie telewizora

Wady

  • Częściowe gubienie detali będących w czerniach, ale w tej technologii trudno mieć większe zastrzeżenia
  • Wynik HDR mógłby być jeszcze wyższy, aczkolwiek i tak jest bardzo dobrze w tym pułapie cenowym
  • Brak na ten moment takich popularnych aplikacji jak Player, HBO Max czy TVP, aczkolwiek TVP jest dostępna na innych TV Hisense i według producenta jest to kwestia dni, żeby pojawiła się też na tym modelu


Werdykt

I oto nadszedł czas na podsumowanie wszystkiego, co dowiedzieliśmy się o telewizorze Hisense U8KQ, czyli niezwykle ciekawym modelu chińskiego producenta. Teraz, gdy ceny telewizorów dość podskoczyły i ciężko znaleźć te z ekranem OLED, bohater testu może się jawić jako niezwykle atrakcyjna propozycja. Odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie: Czy producent spełnił swoje wszystkie obietnice? Może nie wszystkie, ale zdecydowaną większość. Wszakże telewizor jest w stanie błysnąć z mocą 1200 nitów, aczkolwiek jest to wynik, który jest osiągany jedynie w części scen, te jednak dość wybiórcze potrafią zachwycić i wywołać efekt “WOW”. Mimo wszystko nie można powiedzieć, że telewizor będzie “słaby” w treściach HDR, gdyż średnia luminancja rzędu 770 cd/m2 w dalszym ciągu potrafi zdecydowanie zadowolić i dać prawdziwą przyjemność z konsumpcji treści. Po włączeniu filmu czy serialu okaże się również, że sama zgodność z wizją reżyserską stoi na dobrym poziomie. Pochwałę powinien również zgarnąć w jednym przypadku algorytm wygaszania. Mianowicie mowa tutaj o momencie, gdy oglądamy filmy z napisami na czarnym tle. Dzięki rozsądnemu ich zarządzaniu efekt halo czy bloomingu jest niezwykle niski. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że sam algorytm posiada też problem z małymi jasnymi detalami, oraz czasami efektem czarnej plamy. W Hisense U8KQ wykorzystano panel VA, ale nie taki zwykły. Uwaga, zmierzony kontrast ANSI wynosił NIESAMOWITE 13090:1, co jest wynikiem wręcz niespotykanym! Generalnie jakość obrazu w U8KQ stoi na bardzo dobrym poziomie i w swojej klasie cenowej telewizor wyróżnia się na tle konkurencji.

Hisense U8KQ okaże się również znakomitym rozwiązaniem dla graczy. Dzięki implementacji HDMI 2.1 z pełną przepustowością 48 Gbps możemy się cieszyć z takich funkcji jak ALLM, FreeSync, G-Sync czy 4K120, które działają bez najmniejszego problemu. Jednym mankamentem jest brak lokalnego wygaszania w trybie VRR, więc czerń i efekt HDR nie jest aż tak dobry. No i crème de la crème, czyli rozgrywka w HDR Dolby Vision, ciesząca oko nienaganną pracą i płynnością. Bohater testu za sprawą sprawnie działającego upłynniacza to także bardzo dobre rozwiązanie dla fanów wszelkich maści sportów czy kina akcji. Obraz jest bardzo płynny i ostry.

Słowo pochwały kierujemy również do systemu VIDAA, odpowiedzialnego za sterowanie telewizorem. Działa on bardzo płynnie i responsywnie. Podczas testów nie wydarzyło się żadne zwieszenie czy długie oczekiwanie na wczytanie. Na czas pisania recenzji jedyne, czego brakuje, to dostęp do Player, HBO MAX oraz TVP. Jednak w tym przypadku możemy zdać się na twórców i czekać, aż zostaną one dodane do platformy. Producent inwestuje i ciągle dodaje wsparcie dla nowych aplikacji.

bardzopolecamy

najlepsze telewizory projektory 2023 2024 nagrody eisa

Hisense U8KQ ocena

Dostępność modelu
Hisense U8KQ 55″ Mini LED (Nowość 2023) 4 499 zł
Hisense U8KQ 65″ Mini LED (Nowość 2023) 5 999 zł
Hisense U8KQ 75″ Mini LED (Nowość 2023) 8 999 zł

Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Możecie również u nas przeczytać:

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(20560)

3.4 17 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

22
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Andrzej
Andrzej
1 miesiąc temu

Nowy TV zakupiony w październiku 2023 roku, w sieci Media Expert. Szybko okazało się że telewizor ma wadę, którą do dziś serwis nie potrafi lub nie chce naprawić. Jedyne co otrzymalem od serwisu Hisense Polska to ignoranckie odpowiedzi na zgłoszenia wady urządzenia. Jak widać po wielu komentarzach w sieci firma Hisense ma bardzo inteligentnych ludzi w Polskim serwisie.
Kupując nowy TV w sklepie dostajesz sprzęt z wadami. Zgłaszasz problem do serwisu, a tam niespodzianka – Ignorant który odpisuje bzdury wyssane z palca. Ku przestrodze dla chcących zakupić sobie TV tego producenta. Nigdy więcej, lepiej dopłacić do zakupu markowego sprzętu.

Tomasz
Tomasz
1 miesiąc temu

Jak wypada w porównaniu do TCL C845?

Hegmu d
Hegmu d
1 miesiąc temu

Czyli dalej kupa z podświetleniem w ciemnych scenach. Jest czarno, to nie ma detali. Są detale, to nie ma czerni. HDR jak majster na budowie, jest lub nie – zależy jak flaszka zawieje

robert
robert
1 miesiąc temu
Reply to  Hegmu d

jak puszczałem czarno białe testówki z pena na różnych TV to wychodziło że często lepiej wyglądają na moim 29″ CRT, to gubienie detali jest słabe jak ktoś zna materiał źródłowy choć z takim kontrastem nie odpalałbym “dopalaczy czerni” na więcej jak niskie…

robert
robert
1 miesiąc temu

13 090:1 ?! no panowie w pytkę uwierzę jak zobaczę ale jeśli tak jest w rzeczywistości to szacun dla Hi-Sense

robert
robert
1 miesiąc temu
Reply to  robert

Ten TV ma kontrast plus 5000:1 – 7000:1 (na podstawie kilku zachodnich testów) więc jakaś wybitna sztuka wam się trafiła albo sprzęt pomiarowy się rozkalibrował….

Luki
Luki
1 miesiąc temu

Witam, sporo w Internecie pozytywnych informacji o marce tv Hisense. Ja mam taki telewizor (kupiony w 2023r. – model 65′ 65U7HQ 65) . Niestety ale oprogramowanie to kpina: Brak HBO , brak skyshowtime. Telewizor nie widzi sieci lokalnej – nie ma możliwości oglądania materiałów np. z QNAP lub innego NAS-a – stary samsung lub najtańsza przystawka z androidem ma to wszystko od ręki. Dodatkowo tv na siłe wstawia swoje ustawienia obrazu np w Youtub – nie da się przyciemnić obrazu…

7
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x