TEST: Philips PUH6400 50" Android TV Ultra HD 4K

TEST: Philips PUH6400 50" Android TV Ultra HD 4K

550
0

Reprodukcja Obrazu

Fabrycznie

wb_f.png gamut_f.jpg

 

Tryb Kino należy do całkiem niezłych fabrycznie. Jest zdecydowanie lepiej dopracowany niż w, testowanym niedawno, PFH5500. Nie jest one jednak bezbłędny. Odcień bieli jest nadmiernie chłodny, co daje lekki błękitny odcień obrazu. To przekłamanie jest jednak na tyle małe, że trudno się go dopatrzyć. Większy błąd tkwi w charakterystyce jasności (gammie), która jest zdecydowanie za niska, a to wizualnie zmniejsza kontrastowość i nasycenie barw. W konsekwencji tryb Kino wygląda na lekko matowy i wyprany, poza tym prezentuje się jednak nieźle i nie odbiega jakoś znacząco od monitora referencyjnego.

 

Po kalibracji

Akapit o kalibracji zacznijmy omówieniem tego co daje certyfikat ISF testowanemu telewizorowi:

 

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem.
 
Nieprawdą jest natomiast, że tryb ISF jest “fabrycznie załadowaną kalibracją”. Takie sformułowania padały w niektórych dyskusjach na forach internetowych i są nieprawdą. W przypadku PUH6400 nie powinniśmy korzystać z fabrycznego trybu ISF-Dzień lub Noc. Zamiast tego lepiej użyć trybu “Kino” opisanego w poprzedniej sekcji. Przejdźmy teraz do rezultatów kalibracji.
 
wb_c.png gamut_c.jpg

 

Jak widzimy na powyższych diagramach, rozwiązanie subtelnego problemu z odcieniem obrazu nie przysporzyło żadnych trudności. Udało się uzyskać wzorcowy odcień od najciemniejszych szarości, do najjaśniejszych bieli, może za wyjątkiem przedziału 20% jasności, ale odcień nieco wpadł w żółty (brak niebieskiej składowej), ale skala tego błędu jest tak mała, że nie warto go dalej omawiać. Nieco gorzej ze sprawą charakterystyki jasności. Poprawienie jej jest możliwe i obraz nabiera pożądanego nasycenia, oraz kontrastowości, jednak wtedy trochę nadmiernie przyciemnione zostają detale w czerniach. Na szczęście nie na tyle by zlewać się w jedną plamę, ale ich widoczność jest trochę bardziej ograniczona.

 

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

 

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji

Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora

 

Pobierz pełny raport z kalibracji TV1.png

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:

  • Tryb “Standard”
  • Najlepszy fabryczny
  • Obraz Skalibrowany
  • Referencja (studio)
Wybierz kadr z filmu:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

 

(550)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

15
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x