TEST: Philips 65PUS9809/12 Ultra HD 4K powered by Android! Seria 9800 – 9809

TEST: Philips 65PUS9809/12 Ultra HD 4K powered by Android! Seria 9800 – 9809

789
0

Obraz 2D

Do oceny jakości obrazu użyłem wspomnianego wyżej trybu “Film”. Po jego uruchomieniu, wygląd dobrze znanych mi treści wideo był zbliżony do ich właściwej formy, którą wielokrotnie widziałem na skalibrowanych monitorach studyjnych. Tryb Film, czy bardziej prawidłowo mówiąc balans bieli w ustawieniu “Ciepły” (domyślny dla tego trybu) narzuca jednak zbyt dużo żółci i przekłamanie to jest zauważalne szczególnie w bielach. W pomiarach wyraźnie widać je jako niedobór niebieskiej składowej. Jest oczywiście do wyeliminowania profesjonalną kalibracją, ale skupmy się na razie na fabrycznych ustawieniach, które są dostępne dla każdego, domowego, użytkownika. Ponieważ zaburzenie tonalne było dosyć spore, próbowałem je rozwiązać przesuwając ustawienie temperatury barwowej na pozycję “Normalny”. Te jednak narzuciły zdecydowanie zbyt zimny ton kolorów. Nie wykluczam, że widzowi może bardziej spodobać się przekłamanie w tą stronę, jednak od wzorca dochodzi ono jeszcze dalej. Poza zaburzonym tonem barw dopatrzyłem się jeszcze dwóch odstępstw od poprawnej reprodukcji obraz. Pierwszym jest pogorszona widoczność detali w cieniach (widoczna na wykresach jako podbicie gammy w zakresie 0-5%), oznacza ono, że najciemniejsze odcienie obrazu są zbyt mocno skompresowane i stłumione. W ciemnych scenach filmów, np. Casino Royale scena 00:01:02. Widać trochę mniej detali niż zazwyczaj, a dodatkowo mają one kolorowy zafarb.

 

Najważniejszym pytaniem w tej chwili jest: czy obecne odstępstwa od prawidłowej reprodukcji obrazu da się wyeliminować profesjonalną kalibracją? Odcień obrazu jak najbardziej da się wyprostować jak widać po wykresach błędów “po kalibracji”. Nie są one w prawdzie płaskie jak naleśnik, jednak błędy o wartości dE=3 nie są warte większej uwagi. Nie da się jednak całkowicie rozwiązać problemu z widocznością ciemnych detali. Te nadal pozostają trochę zbyt mało rozróżnialne. Dobrane parametry można zapisać i zablokować w trybie ISF-Noc lub ISF-Dzień.

 

Testowany telewizor realizuje wszystkie funkcje obróbki obrazu poprawnie, bez jakichkolwiek, niewyłączalnych, sztuczek degradujących obraz. Domyślnie włączone jest jednak cyfrowe wyostrzanie obrazu, które obrysowuje krawędzie. By się go pozbyć wystarczy ustawić suwak “ostrość” na 0. Wtedy materiał ma taką ostrość jaka została ustalona podczas procesu tworzenia video. Rozsądnym posunięciem jest też wyłączenie redukcji usterek mpeg, która domyślnie włączona jest na minimum. Nie wiem w prawdzie jak dużą ingerencję wprowadza to w obraz, ponieważ testowanie tego typu dopalaczy jest poza moim zainteresowaniem. Najlepiej nie używać takich funkcji i cieszyć się niezaburzonym przekazem.

 

Swoistą ciekawostką jest to, że charakterystyka obrazu w fabrycznym trybie “Film” jest niezwykle podobna do tej zmierzonej na modelu PFS8109. Z tego powodu pozwoliłem sobie użyć zdjęć podglądowych z tamtego właśnie modelu.

 

Najlepszy tryb fabryczny Telewizor po kalibracji
17.jpg 18.jpg
19.jpg 20.jpg
21.jpg 22.jpg

 

Podczas testów sprawdziłem także skalowanie treści SD z wbudowanego tunera DVB-T, oraz usuwanie przeplotu. Wyniki były zgodne z moimi przewidywaniami, które często powtarzam na forum: jeśli wyłączymy funkcje wyostrzające obraz i redukujące szum/usterki mpeg to pod względem skalowania praktycznie nie ma różnic między różnymi telewizorami. Podobnie z usuwaniem przeplotu. 

 

Jeśli widz preferuje jednak używanie algorytmów wyostrzających obraz to trzeba nadmienić, że te zastosowane w philipsie działają dosyć prymitywnie. Wyostrzają one głównie krawędzie obiektów, przez co obraz dosyć szybko staje się sztuczny. Daleko im do bardziej zaawansowanych algorytmów spotykanych u Sony, czy Panasonic.

  

(789)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

177
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x