TEST: OLED LG EG960V Ultra HD 4K

TEST: OLED LG EG960V Ultra HD 4K

1.21K
0

UltraHD / 4K

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o Ultra HD:

“UHD? 4K? Czym jest technologia, która podbija rynek”

uhd4k.png

Model EG960V jest pierwszym telewizorem OLED Ultra HD. Wsparcie dla popularyzującego się standardu jest w tym modelu bardzo dobre. Przez złącze HDMI przyjmuje on wszystkie formaty sygnałów, wraz z 60Hz 4:4:4. Treść UHD możemy dostarczyć także przez sieć (Youtube, Netflix – za jakiś czas, oraz inne serwisy strumieniujące), oraz z pendrive. Poprawnie są też odbierane kanały testowe z satelity.

 

Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:2:0 TAK
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@24Hz 4:4:4 TAK
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4 TAK
Poprawne odtwarzanie testowego kanału SAT UHD TAK
Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVC TAK
Obsługa YouTube w 4K TAK
Kompatybilność z HDCP 2.2 TAK – wszystkie złącza

 

Pamiętamy jednak, że Ultra HD nie kończy się jedynie na zwiększonej rozdzielczości. Równie istotnymi elementami specyfikacji jest wsparcie dla HDR, oraz obsługa poszerzonej palety kolorów. Jeśli chodzi o to drugie, to jak widzimy poniżej, wyniki są nie najgorsze, aczkolwiek nie pozwalają uplasować się w ścisłej czołówce wyświetlaczy z najlepszym pokryciem szerokiej palety barw. Wciąż jednak trudno powiedzieć na ile istotne będzie to podczas oglądania filmów Ultra HD (w szczególności ile z nich faktycznie wykorzysta szerszą paletę barw).

 

DCI P3 Rec 2020
dci.jpg rec2020.jpg
Pokrycie palety: 89% Pokrycie palety: 65%

 

Na koniec warto nadmienić, że EG960V oficjalnie wspiera technologię HDR. Na targach IFA miałem okazję zobaczyć treść tego typu wyświetlaną zarówno z nośnika USB, przez HDMI, jak i za pośrednictwem transmisji IPTV przy użyciu kodeka MPEG-Dash! Wygląda więc na to, że LG naprawdę przygotowało swój flagowy wyświetlacz na nadejście tej technologii. W obecnej chwili niestety nie mamy możliwości sprawdzić jak działa ona w praktyce. Wiele osób spekuluje, że na telewizorze OLED efekt ten nie będzie porywający z uwagi na to, że ekran nie osiąga bardzo wysokich poziomów jasności, jakie przewiduje technologia HDR w pierwszej fazie. Mowa o 1 000 cd/m2 jasności, podczas gdy EG960V oferuje tylko trochę ponad 1/3 tej wartości. Wyświetlacze LCD natomiast są w tej materii lepsze – osiągają do 600cd/m2 punktowo. Zwracam tylko uwagę na to, że skuteczność prezentowania efektu HDR przez wyświetlacze LCD jest wprost proporcjonalna do skuteczności ich algorytmu lokalnego wygaszania, a jak wspomniałem w poprzednim akapicie (o czerni) ilość stref jest przeważnie ograniczona do kilkuset. W telewizorze OLED natomiast, każdy piksel jest własną strefą, więc nawet jeśli nie uda się uzyskać miejscowo maksymalnego rozjaśnienia, to efekt będzie na pewno bardzo dobrze kontrolowany, precyzyjny i przedstawiony bez niepożądanych cech takich jak efekt halo. Warto to zapamiętać, gdy następnym razem ktoś nam będzie próbował wmówić, że wyświetlacze OLED się nie nadają do HDR’a  ;)

 

(1209)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

164
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x