Home Testy Telewizory OLED LG Czy nowy panel OLED evo to rewolucja? Recenzja telewizora LG OLED G1 od HDTVTest oraz nasze pomiary dają odpowiedź na to pytanie!
Czy nowy panel OLED evo to rewolucja? Recenzja telewizora LG OLED G1 od HDTVTest oraz nasze pomiary dają odpowiedź na to pytanie!

Czy nowy panel OLED evo to rewolucja? Recenzja telewizora LG OLED G1 od HDTVTest oraz nasze pomiary dają odpowiedź na to pytanie!

6.71K
11

Czy panel nowej generacji OLED evo przynosi rewolucję w kwestii jasności telewizorów? Nasz dobry znajomy Vincent Teoh z HDTVTest zrecenzował 65-calowy model LG OLED G1 na 2021 rok. Na czym skupił swoje testy i jakie wyciągnął wnioski? Podsumujmy co wiemy na ten moment oraz porównajmy z naszą wiedzą gdyż my też mamy za sobą testy już wszystkich nowych modeli LG OLED na 2021 rok.

Telewizor LG OLED G1 z nowym panelem evo na 2021 rok – recenzja Vincenta Teoh

Recenzje telewizorów HDTVTest słyną z dokładności – Vincent, podobnie jak my, przykłada dużą wagę do detali, które robią prawdziwą różnice w codziennym użytkowaniu. Dlatego właśnie postanowiliśmy streścić i wypunktować jego najważniejsze wnioski płynące z testu tegorocznego LG OLED G1! Najważniejsza kwestia to oczywiście panel nowej generacji, który w nim zaimplementowano. Oto co wiemy po materiale Vincenta:

Kontrast, czernie i jasność na LG OLED G1

 • W kwestii radzenia sobie z ciemnymi strefami obrazu, G1 nie przynosi zdaniem Vincenta rewolucji – telewizor wciąż bazuje na systemie wprowadzonym przez LG do OLEDów w 2018 roku. Teoh zauważył, że niektóre fragmenty obrazu bliskie całkowitej czerni cierpią na zaszumienie, a po sztucznym podniesieniu jasności okazjonalnie występuje w takich obszarach migotanie;
fot. HDTVTest
 • LG OLED G1 wygląda za to lepiej, jeśli chodzi o jednorodność czerni na powierzchni całego ekranu. Vincent dowiódł, że panel evo jest pozbawiony ciemniejszego prostokąta widocznego na praktycznie każdym 65-calowym wyświetlaczu OLED od LG Display stosowanym w ubiegłorocznych telewizorach;
fot. HDTVTest
 • Sprawdzając jednorodność panelu pod kątem jasności, Teoh nie zauważył efektu “brudnego ekranu” czy bandingu, zaobserwował jednak wyraźną, różową poświatę i zjawisko spadku jasności w tym obszarze. Stwierdził, że nawet siedząc dokładnie na wprost telewizora, można dostrzec po bokach różowy odcień. Nie pokusił się jednak o stwierdzenie, że ten mankament powodowany jest bezpośrednio przez panel OLED nowej generacji – do tego bowiem konieczne jest najpierw sprawdzenie pozostałych tegorocznych telewizorów z niego korzystających;
fot. HDTVTest
 • Recenzent wysnuł wniosek, że nowy panel evo faktycznie jest jaśniejszy o około 20%, jak chwaliło się wcześniej LG. Maksymalna jasność w HDR po kalibracji wyniosła 788 nitów w 10-procentowym. Teoh przypomina, że ubiegłoroczny LG OLED GX produkował w tym samym trybie odpowiednio 650 nitów. Jednocześnie jednak Vincent zaznaczył, że nie jest to różnica uderzająca w oczy, a wręcz bardzo trudno ją dojrzeć. Spójrzcie na jego porównanie z GX. Nie w każdej scenie widać wyższą jasność:
Tutaj różnicy w jasności nie widać… (fot. HDTVTest)
…ale na tym przykładzie już zdecydowanie tak! (fot. HDTVTest)
 • Teoh skonkludował, że dzięki oszczędniejszemu zastosowaniu tone mappingu, LG udało się w modelu G1 zachować jednocześnie wysoką jasność i wysoki poziom detali w HDR, co także jest przewagą nad ubiegłorocznym modlem GX;
 • Recenzent nie zaleca włączania funkcji HDR Tone Mapping (zmiana nazwy z Dynamic Tone Mapping), ponieważ algorytm za mocno obniża jasność obrazu, psując jego zdaniem wizję twórców filmów i zaburzając ich odbiór przez widzów.

Gmeru: Tak jak wspomnieliśmy na początku wpisu, my także mieliśmy już okazję w HDTVPolska fachowo przetestować i pomierzyć wszystkie (!!) nowe modele LG OLED na 2021 rok – A1, B1, C1, G1 oraz Z1. Oczywiście naszą wiedzę będziemy sukcesywnie przekazywać w naszych testach jednak co bardziej sprytni i uważni czytelnicy zauważyli, że już kilka tygodni temu dyskutowałem o naszych pomiarach na forum zdradzając różne liczby. Jak u nas wypadł LG OLED G1 pod względem jasności HDR? Nawet nieco lepiej niż egzemplarz naszego kolegi Vincenta. W naszych pomiarach oraz autorskim wyliczeniom średnich jasności HDR w filmach (życiowy pomiar a nie plansza) wyszło, że telewizor potrafi wygenerować średnio 712 nitów a maksymalnie nawet 820 nitów! Oczywiście rozmawiamy o wynikach po fachowej kalibracji dokładnie takiej jak wykonuje Vicent. Czyli wszystko się zgadza i jest zgodne z tym co zapowiadało samo LG w panelach OLED evo.

LG OLED G1 pomiary HDTVPolska
HDTVPolska pomiary LG OLED G1 65″

Płynność obrazu na LG OLED G1

 • Wedle wiedzy Vincenta LG OLED G1 lepiej od swoich poprzedników radzi sobie z upłynnianiem obrazu w filmach w 24 klatkach na sekundę. W menu opcji TruMotion dodano tryb Cinematic Movement, który eliminuje stutter, czyli tzw. efekt stroboskopu, skutecznie upłynniając takie materiały;
fot. HDTVTest
 • Funkcja OLED Motion Pro doczekała się usprawniania w postaci presetu kompensującego utratę detali w czerni. To zjawisko było obecne w ubiegłorocznych modelach telewizorów LG OLED
 • Wedle eksperta LG G1 świetnie radzi sobie z upscalowaniem treści o niskiej rozdzielczości i nietypowych jak na dzisiejsze czasy formatach

Reprodukcja kolorów na LG OLED G1

 • W tym aspekcie Teoh skupił się w swojej recenzji wyłącznie na odwzorowaniu kolorów w SDR po kalibracji. Ekspert uznał je za wyśmienite, zwracając uwagę na prawidłowe oddanie odcieni skóry i wizji twórców filmów.

Gaming na LG OLED G1

 • Teoh zmierzył też input lag w grach po włączeniu autorskiej funkcji LG: Game Optimiser. W materiale 60 fps wyniósł on 12,5 ms, a w 120 fps zaledwie 4,8 ms! Ponadto LG dodało w tym roku tryb “Boost”, który obniża input lag w grach 60 fps do 9,5 ms;
fot. HDTVTest
Nowy panel gracza LG OLED 2021
LG OLED G1 posiada całkowicie nowe menu dla graczy
 • W opcjach funkcji Game Optimiser znalazło się przydatne narzędzie pozwalające na ręczne dostosowanie poziomu czerni w grach, niwelując zaburzenia gamma i efekt migotania w trybie VRR. Teoh wytłumaczył, że w przyszłości LG powinno wydać aktualizację oprogramowania, która powinna systemowo wyeliminować te problemy.

Całą, trwającą 20 minut recenzję telewizora LG OLED G1 autorstwa Vincenta Teoh możecie obejrzeć poniżej:

UK TV Shootout, czyli współpraca HDTVPolska i HDTVTest

W ubiegłych latach czynnie uczestniczyliśmy w organizacji wydarzenia UK TV Shootout, za którym stoi właśnie Vincent. Naszym wysłannikiem pod Londynem był Maciej Koper, który odpowiadał za profesjonalną kalibrację uczestniczących w konkursach telewizorów. Wyborów dokonywali zaproszeni na wydarzenie widzowie, a każdy z modeli został oklejony czarną taśmą, by nie dało się go rozpoznać oraz zestawiony z referencyjnym monitorem studyjnym. Naszą relację wideo z edycji 2019 możecie zobaczyć poniżej!

TV Shootout 2019 hdtvtest najlepszy telewizor 2019
W 2019 roku uczestniczyliśmy w konkursie osobiście, a za kalibrację telewizorów odpowiadał m.in. Maciej Koper

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=05meraExYc4&ab_channel=HDTVTest


Przeczytaj więcej na temat produktów firmy LG:

(6706)

0 0 głos
Article Rating

19
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Paweł
Paweł
16 dni temu

yyy…czyli co nowego jest panelach EVO ?

Jarek
Jarek
16 dni temu
Reply to  Paweł

Mniejsze zużycie energii elektrycznej

Marcin
Marcin
13 dni temu
Reply to  Jarek

Niezbyt spektakularne, bo klasa energetyczna nie zmieniła się (G).

Paweł
Paweł
16 dni temu

Brakuje odpowiedzi na najważniejsze pytanie. Wybrać GX czy aktualnie drożdży G1? 🙂

Piotr
Admin
16 dni temu
Reply to  Paweł

Kupować GX póki w dobrej cenie 🙂 To bardzo ale to bardzo dobry telewizor.

Mirek
Mirek
16 dni temu

tzn G1 gorszy ? 😉
Nowy panel, LG pewnie będzie przechodziło na evo i rozwijało fw w tym kierunku ?

Mirek
Mirek
15 dni temu
Reply to  Paweł

to nie jest “najważniejsze pytanie” 🙂

Seweryn
Seweryn
14 dni temu

Jest teraz promo w Euro na G1 (11.499 i 3.000 voucher na zakupy) ale piszą w specyfikacji że nie ma nóżek. Czy je trzeba dokupować oddzielnie?

Marcin
Marcin
13 dni temu
Reply to  Seweryn

W zestawie jest tylko wieszak na ścianę, podobnie jak w GX. Nóżki są do kupienia osobno, do GX to koszt około 600 zł

PiotrB
PiotrB
6 dni temu
Reply to  Marcin

Nóżki z GX pasują do G1 przynajmniej w wersji 65 cali.

Józef
Józef
4 dni temu

Witam. A jak mają sie modele CX do C1. jestem na etapie kupna i myśle czy czekać czy brać CX.

11
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x