TEST: Monitor BenQ (ZOWIE) XL2730Z Profesjonalny monitor dla graczy i gamingu
Matryca, zalecane ustawienia
BenQ XL2730Z to pierwszy monitor typowo “gamingowy”, który biorę pod lupę na portalu. Wyświetlacz wyposażono w matrycę TN. Skrót ten przeważnie rozwija się pieszczotliwie jako “twoje-nieszczęście” bowiem panele tego typu oferują często wąskie kąty widzenia, nie najlepszy kontrast i reprodukcję barw. Mają jednak jedną niewątpliwą przewagę nad matrycami typu VA i IPS, mianowicie bardzo krótki czas reakcji, który pozwala im odświeżać się nawet 144 razy na sekundę, prawie nie pozostawiając przy tym smug lub duszków. To właśnie podstawowy warunek, który powinien spełniać monitor dedykowany dla graczy, jakim jest testowany BenQ. Sprawdźmy zatem co potrafi i czy rzeczywiście użycie matrycy TN będzie jakimś problemem dla jakości samego obrazu!
Zalecane ustawienia
Menu monitora jest bogate w predefiniowane tryby obrazu:
Menu trybów obrazu.
W praktyce jednak wszystkie z nich oferują taką samą przestrzeń barw. Wygląda na to, że XL2730Z nie posiada funkcji regulacji gamutu, co jest w zasadzie oczywiste i zbędne w monitorze gamingowym (mogłoby zwiększać input lag). Presety różnią się więc wyłącznie ustawieniami balansu bieli, gamma, jasności i innych pokrewnych rzeczy dostępnych głębiej w menu. Tryb “Standard” przybliża jednak do tego co chcielibyśmy widzieć na monitorze – obraz o wzorcowej gammie 2.2 i odcieniu bieli D65.
Oczywiście jest pewne odstępstwo od tych wyidealizowanych parametrów. Odcień obrazu jest lekko ochłodzony i gamma nieco za niska. Paleta barw jest trochę poszerzona. Przekłamania nie są dużego kalibru, a co ciekawsze, wydają się być możliwe do skorygowania kalibracją i profilowaniem. To niezwyczajna sytuacja przy matrycy TN, bo mogłoby się wydawać, że panele tego typu wyświetlają barwy całkowicie po swojemu, a tu proszę:
Pokrycie palety barw na jasnych próbkach kolorów wygląda następująco:
Adobe RGB: 89%
sRGB: 100%
W głównym menu znajduje się także opcja “Black Optimizer”, która może okazać się bardzo przydatna w grach. Reguluje ona gammę w dolnym zakresie dynamiki, a więc znacząco wpływa na widoczność detali w cieniach. W niektórych grach bardzo przydatnym może okazać się sztuczne uwypukleni detali w około-czerniach. Taki jest efekt wizualny:
Efekt wizualny funkcji “Black Optimizer”
Więcej informacji zaczerpnąć można w: Co to jest Kalibracja ekranu? Jakie ustawienia są dobre i „naturalne”?
oraz w temacie: Jaka rozpoznać profesjonalną kalibrację?
Pobierz pełny raport z kalibracji monitora