Telewizor Panasonic LCD GX810 | TEST | “Z Hollywood do Twojego domu” ?
System i Smart TV w Panasonic GX810
System operacyjny w testowanym telewizorze jest bardzo podobny do tego, co testowaliśmy w modelach 2018. W związku z tym, posłużymy się naszym wideo z 2018, by wprowadzić użytkowników w wygląd interfejsu telewizorów Panasonic.
Dostęp do najważniejszych funkcji telewizora znajduje się na belce, którą przywołujemy przyciskiem “Home”.
Na powyższym przykładzie jedna ze stron belki. Pomiędzy stronami przechodzimy przyciskami góra-dół. Do niektórych z nich możemy przypinać, wybrane przez siebie, ikony aplikacji:
W powyższym przypadku przypięty został Netflix, co akurat nie jest konieczne, ponieważ mamy do niego dedykowany przycisk na pilocie. Aplikacji jest jednak całe mrowie i niektóre z nich na pewno moglibyśmy chcieć mieć pod ręką.
A jeśli któryś z programów okaże się dla nas szczególnie ważny to nie musimy nawet wywoływać menu by go włączyć. Możemy także przypisać go do dedykowanego przycisku na pilocie!
Bez wątpienia możliwość edycji pod wymagania użytkownika jest duża w systemie operacyjnym Panasonic’a. System wydaje się być dopracowany. Jedynym problemem jest nieco dyskusyjna atrakcyjność graficzna interfejsu. Jest on dosyć ascetyczny. Taki typowo japoński. Kwestia dyskusyjna, bo niektórym może się to podobać. W moje poczucie estetyki i funkcjonalności niestety nie trafia.
W tym 2019 roku odświeżono także interfejs wbudowanych tunerów i EPG. Szampan długo się chłodził na tę okazję, ponieważ poprzedni, mocno leciwy interfejs, gościł od zarania dziejów (czasy wczesnych plazm?) aż do ubiegłego roku. Widok źródeł wygląda akurat dosyć nowocześnie i wygodnie. Ikony także można przypinać do belki. Chodząc po tej części menu ma się wrażenie jakby się pracowało z innym telewizorem niż przed chwilą.
Odtwarzacz plików (np. z nośników USB) wygląda dokładnie tak samo jak w poprzednich latach, co oznacza, że zarówno jego design jak i funkcjonalność nie jest na zbyt wysokim poziomie. Tak przykładowo wygląda ustawianie zewnętrznych napisów do filmu. Nie widać nawet nazwy pliku z napisami. Nie ma też możliwości dostosowania czcionki.
Największym problemem jest jednak ciągły brak wsparcia dla ścieżek dźwiękowych w formacie DTS. Wobec tego wiele plików nie będzie odtwarzało się z dźwiękiem. Brak tak oczywistej rzeczy mocno razi szczególnie, że TV potrafi odtworzyć bezpośrednio nawet bardzo duże pliki 4K Ultra HD z HDR.
Nie można zapomnieć, że TV posiada też fenomenalną funkcję TV Anywhere, która pozwala na streaming z tunerów wbudowanych w telewizor, prosto na ekran naszego smartfona. Bez względu na to gdzie się znajdujemy i nawet gdy telewizor jest w trybie Standby.
Do telewizora bez problemu, podłączyliśmy też klawiaturę. W tym wypadku to najnowszy Logitech K830. Na ekranie pojawił się wskaźnik, który znacznie ułatwiał nawigowanie po menu:
(49944)
Czym się różni seria GX od HX?
Wczoraj kupiłem model TX-58GX810E. Wszystko jest ok prócz aplikacji Amazon Prime Video. Wybrałem jako domyślny język polski, cała aplikacja działa w języku polskim, opcje, opisy filmów ale przy odtwarzaniu nie wyświetla polskich napisów i nie przełącza ścieżki dźwiękowej na polską. Na poprzednim telewizorze wszystko działało bez zarzutu, podobnie na komputerze. Czy ktoś wie jak sobie poradzić z tym problemem? Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki, dzwoniłem na infolinię Panasonica ale olano mnie całkowicie, twierdząc że to nie ich sprawa. Przykre, bo do tej pory miałem o tej marce dobre zdanie. Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie.
Jak Pan sobie poradził z edycją listy kanałów DVB-C ?
Tradycyjny “test” na zamówienie Media Expert (większość “informacji” to kopiuj-wklej byle szybko poszło) TV się nie sprzedaje a TERG kupił sporo i trzeba “pomóc” wypchnąć sprzęt.
Identyko wygląd miały telewizory LED LG linii LM660/670 i wyższe (modele na rok 2012 – czyli 8 lat temu). Grubość ich aluminiowej ramki była 1 milimetr (tak, tak – 1 milimetr). Sam mam model LG 42LM670 (cały srebrny).
Mam kilkuletniego Panasonica. Śmiało mogę powiedzieć, że zlewka producenta zaczyna się w momencie premiery telewizora. U Panasa jest to zlewka totalna.
Ciekawe kto produkuje to cudo?
Warto pod Xbox one x czy lepiej dołożyć parę złotych do czegoś lepszego? Z lepszym hdr-em
Aktualnie 55xf9005 jest w dobrej cenie i jest wart zastanowienia
a gdzie ta dobra cena? 🙂