Home News W grudniu ważne zmiany w telewizji naziemnej! Te kanały będzie można odbierać w całej Polsce
W grudniu ważne zmiany w telewizji naziemnej! Te kanały będzie można odbierać w całej Polsce

W grudniu ważne zmiany w telewizji naziemnej! Te kanały będzie można odbierać w całej Polsce

24.28K
0

Telewizja naziemna – w grudniu ogólnopolski multipleks MUX-3 przejdzie wreszcie na obowiązujący już od dłuższego czasu standard nadawania DVB-T2. Za tą zmianą pójdą realne konsekwencje dla odbiorców, bo część z nich utraci dostęp do stacji TVP. Na czas ostatniej fazy refarmingu zaplanowano emisję dodatkowych kanałów w ramach MUX-6. Co i gdzie będzie można odbierać i ja przygotować się na transformację?

Naziemna telewizja cyfrowa – w grudniu zmiany na MUX-3 i MUX-6. Kanały TVP zostaną przetasowane

W Polsce nadal nie wszyscy posiadacze telewizorów są gotowi na odbiór sygnału DVB-T2 / HEVC. Wynika to albo z braku kompatybilnego telewizora (wszystkie modele z ostatnich kilku lat posiadają już wsparcie dla tego formatu), albo z braku dekodera DVB-T2. W grudniu tymczasem na ten standard przejdzie MUX-3, na którym jeszcze w DVB-T przekazywane są kanały Telewizji Polskiej. Naturalnie spowoduje to więc problemy, bo sygnał w wielu domach zwyczajnie zniknie.

pilot telewizja kanały za darmo mux-8 jak odbierać
W grudniu multipleks MUX-3 przejdzie na standard DVB-T2

Według informacji portalu SATKurier.pl, na okoliczność refarmingu MUX-3 zaplanowano jednak specjalny tryb emisji. Chodzi konkretnie regularne nadawanie wybranych pozycji na trzecim i szóstym multipleksie. Na obu multipleksach pojawią się w okresie od 15 grudnia 2023 do 12 stycznia 2024 TVP1, TVP2, TVP Info, a w okresie od 19 grudnia 2023 do 12 stycznia 2024 TVP ABC i TVP Kultura (wszystkie w jakości HD). Następnie dwa ostatnie z wymienionych kanałów trafią na stałe na MUX-3 (do tej pory można je było znaleźć w ramach MUX-6). Na szóstym multipleksie znajdzie się zatem luka, którą będą mogły wypełnić dwie stacje. Jakie? To ma się okazać w najbliższych tygodniach – taką informację przekazało źródłu Centrum Informacji TVP.

Kiedy dokładnie nastąpi przełączenie MUX-3 na DVB-T2? Odbędzie się to w dwóch etapach: w zachodniej Polsce (województwo zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie) w nocy z 14 na 15 grudnia oraz we wschodniej Polsce (województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie) w nocy z 18 na 19 grudnia.

Kompletna rozpiska najbliższych zmian w telewizji naziemnej na MUX-3 i MUX-6:

Na MUX-3 po zmianach, czyli od 19 grudnia 2023 roku, będą nadawane następujące kanały: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP ABC i TVP Kultura.

Na MUX-6 tymczasowo – od 15 grudnia 2023 do 12 stycznia 2024 – będą nadawać następujące kanały:, TVP1, TVP2, TVP Info, TVP ABC, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Nauka, TVP Rozrywka

Na MUX-6 docelowo – od 13 stycznia 2024 roku – znajdą się następujące kanały: Alfa TVP, Biełsat TV, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Rozrywka oraz dwa kanały, których jeszcze nie ustalono.

telewizja naziemna mux-6 jak odbierać kanały tvp 2023

Źródło: https://satkurier.pl/news/232881/zmiany-w-ofercie-kanalow-mux-3-i-mux-6.html


Telewizja i kanały – przeczytaj więcej:

(24278)

0 0 głos
Article Rating
Andrzej Tuchalski W redakcji odpowiada za treści związane z naziemną telewizją cyfrową, satelitarną oraz kablową. Prywatnie wielki miłośnik kotów oraz pływania.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x