Home News Telewizja naziemna w 4K z HDR? Trwają już testy w jednym z europejskich krajów! Kiedy zobaczymy takie kanały?
Telewizja naziemna w 4K z HDR? Trwają już testy w jednym z europejskich krajów! Kiedy zobaczymy takie kanały?

Telewizja naziemna w 4K z HDR? Trwają już testy w jednym z europejskich krajów! Kiedy zobaczymy takie kanały?

6.00K
3

We Francji rozpoczęto kolejną serię testów nadawania kanałów telewizji naziemnej w 4K z HDR. Dodatkowo uwzględniono w niej kodek Dolby AC-4, który oferuje wydajną kompresję i zaawansowane przetwarzanie dźwięku. Uruchomienie pierwszych kanałów tego typu planowane jest w tym kraju na 2024 rok.

Francja testuje kanały w 4K HDR. Kiedy otrzyma je telewizja naziemna?

Taka informacja pozwala sobie uświadomić, jak daleko w tyle za większymi krajami europejskimi pozostaje technologicznie Polska. Podczas gdy u nas nadawcy powoli szykują się do wprowadzenia w telewizji naziemnej pierwszych kanałów w jakości HD, we Francji trwają już zaawansowane testy treści w 4K z HDR i zaawansowanym przetwarzaniem dźwięku. Wprawdzie Telewizja Polska śmiało zapowiada, że w trakcie piłkarskiego Euro 2020 włączony zostanie nad Wisłą w TV naziemnej kanał TVP 4K, ale póki co nie wiadomo, w jaki dokładnie sposób miałoby to być technicznie możliwe.

Telewizja naziemna już latem z kanałem TVP 4K! Prezes Kurski pęka z dumy: "Teraz wchodzimy w erę 4K"
Istnieje realna szansa, że latem zobaczymy piłkarskie Euro w 4K w polskiej TV naziemnej. Raczej jednak nie w takiej jakości, jaką oferują opisywane testy

Tymczasem nad Sekwaną planują już dostarczenie odbiorcom cyfrowej telewizji naziemnej treści 4K HDR z kodekiem AC-4 – może to nastąpić w 2024 roku. Najnowsze testy zorganizował nadawca TDF, który podjął przy tym współpracę z Dolby Laboratories. W efekcie testowo uruchomiono drogą naziemną kanały 81, 82 i 83, które dostępne są czasowo dla mieszkańców stolicy Francji, a także Nantes i Tuluzy.

Takie próby prowadzi się we Francji od kilku lat. Po raz pierwszy jednak w procesie testowym zastosowano format Dolby AC-4. Oferuje on znacznie większa wydajność niż poprzednie formaty. Ścieżka Dolby Digital 5.1 może być zakodowana przy użyciu AC-3 z 384Kbps, jednak przy użyciu AC-4 ten sam utwór zakodujemy z 96Kbps – bez odczuwalnej utraty jakości. Kompresja jest na tyle wydajna, że ścieżka stereo może być zakodowana w zaledwie 32Kbps, co czyni format AC-4 niezwykle efektywnym i znacznie zmniejsza ilość pamięci potrzebnej do streamingu ścieżki dźwiękowej.

W Prima Aprilis żartowaliśmy, że w polskiej telewizji naziemnej pojawiły się kanały 4K. We Francji nie żartują, tylko testują

AC-4 wykorzystuje też zaawansowane przetwarzanie dźwięku, co pozwala stworzyć lepsze „zanurzenie” w dźwięku przy zastosowaniu głośników stereo z TV. Funkcja przekonuje nasz mózg, że dźwięki docierają z różnych kierunków, tworząc w ten sposób efekt podobny do Atmos. Ponadto AC-4 to również poprawa wrażeń widza poprzez wzmocnienie przetwarzania dialogów. Funkcja jest szczególnie przydatna tam, gdzie dialog jest słabo słyszalny – np. w wydarzeniach sportowych, gdzie tłum może zagłuszać komentatora.

Przedstawiciele TDF Group i Dolby Laboratories przekonują, że testowe nadawanie kanałów 4K HDR z kodekiem AC-4 prezentuje odbiorcom prawdziwe możliwości telewizji naziemnej.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Źródło: https://www.avcesar.com/actu/id-33553/avec-le-dolby-ac-4-lultra-hd-4k-prepare-son-arrivee-sur-la-tnt.html


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(5998)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztof
Krzysztof
1 dzień temu

Zamiast zwiększyć jakość dźwięku dzięki ac4 obniżają jego bitrate. Jak zwykle nic lepszego dla zwykłego użytkownika. Obniżanie bitrate służy tylko nadawcy…

Marex
Marex
23 godzin temu

Co za bzdury tu są wypisywane o jakiejś Francji w 2024 roku mają być 4K No przecież w przyszłym tygodniu na mux 5 ma być pięć programów 4K na polskiej telewizji Nie wiem czy testowo czy już na stałe

Jarosław
Jarosław
2 minut temu

W Polsce nie ma nawet pełnoprawnych kanałów HD :)), więc pewnie nie prędko.

3
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x