Home News Czy TVN24 może zniknąć z polskiej telewizji? KRRiT nadal nie wydała zgody na przedłużenie koncesji
Czy TVN24 może zniknąć z polskiej telewizji? KRRiT nadal nie wydała zgody na przedłużenie koncesji

Czy TVN24 może zniknąć z polskiej telewizji? KRRiT nadal nie wydała zgody na przedłużenie koncesji

16.42K
10

TVN Grupa Discovery może mieć poważny problem z koncesją na nadawanie kanału TVN24. Główna stacja informacyjna nadawcy wciąż nie przeszła pozytywnej weryfikacji ze strony Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jeśli nie doszłoby do tego do 26 września 2021 roku, kanał mógłby nawet zniknąć z polskiej telewizji!

Polska telewizja bez TVN24? Koncesja wciąż bez przedłużenia przez KRRiT 

To scenariusz, który wydaje się zupełnie nieprawdopodobny, a jednak może się ziścić. TVN Grupa Discovery złożyła wniosek o przedłużenie koncesji dla jednego ze swoich najważniejszych kanałów niemal rok temu. Tymczasem Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która odpowiada za jego analizę i ewentualną akceptację, wciąż nie podjęła w sprawie TVN24 żadnej decyzji.

Koncesja tego kanału wygasa 26 września bieżącego roku. Portal Wirtualnemedia.pl znalazł się w posiadaniu informacji, jakoby ostatnio TVN uzupełniło swój wniosek, a dokumenty były aktualnie analizowane w KRRiT. Jeżeli do końca września regulator nie wyda pozytywnej decyzji, nadawca może być zmuszony do ubiegania się o koncesję w innych krajach Unii Europejskiej. Tylko w ten sposób mógłby nadawać ten kanał na terenie Polski.

Czy TVN24 może zniknąć z polskiej telewizji? KRRiT nadal nie wydała zgody na przedłużenie koncesji

Jeden z rozmówców cytowanego portalu, Jan Dworak (który był w przeszłości przewodniczącym KRRiT) nie rozumie, dlaczego procedura trwa tak długo i doszukuje się w tej sytuacji podtekstu politycznego. Jednocześnie zaznacza, że z trudnej sytuacji jest dla TVN wyjście:

 „TVN Grupa Discovery nie pozostanie jednak bez wyjścia – w razie braku zgody może ubiegać się o koncesję na przykład w Czechach. – Do czasu Brexitu najczęściej nadawcy międzynarodowi poza Warszawą – działający również w Polsce – ubiegali się o koncesję w Wielkiej Brytanii (Ofcom), także w Pradze i Sztokholmie. Najczęściej to tam zgłaszano się po koncesje, które obowiązywały na terenie całej Europy” – stwierdził Dworak w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Z kolei inny ekspert w temacie – radca prawny Wojciech Szymczak z Kancelarii Prawnej Media – zaznacza, że w ustawie o radiofonii i telewizji nie ma wzmianki o terminie, w którym KRRiT musi przetworzyć wniosek o koncesję na nadawanie. Przypomina przy tym, że poprzednim razem, w 2011 roku, urząd przyznał TVN24 koncesję zaledwie 4 miesiące po złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów.

Czy TVN24 może zniknąć z polskiej telewizji? KRRiT nadal nie wydała zgody na przedłużenie koncesji
fot. TVN Grupa Discovery

Tymczasem kwestia ewentualnego ubiegania się o koncesję poza granicami Polski nie jest w oczach radcy sprawą oczywistą – jego zdaniem nadawca niekoniecznie ma do tego prawo:

 „Jakkolwiek koncesje uzyskane w innych państwach członkowskich UE są uznawane na terytorium całej UE, o tyle TVN S.A. raczej nie może starać się o taką zagraniczną koncesję. Zgodnie z dyrektywą audiowizualną, tylko jedno państwo członkowskie posiada jurysdykcję względem danego nadawcy. Skoro zatem obecnie jest to Polska, to bez zmiany przez nadawcę państwa siedziby oraz miejsca podejmowania decyzji redakcyjnych, najprawdopodobniej w grę będzie wchodzić wyłącznie polska koncesja” – powiedział portalowi Wirtualnemedia Szymczak.

Zdaniem eksperta istnieje w takim wypadku możliwość dalszego nadawania, jednak wyłącznie po uprzednim przeniesieniu redakcji do innego kraju i zatrudnienie tam większości pracowników stacji. W wypadku braku zgody ze strony KRRiT, do czego według słów Szymczaka nie ma podstaw, TVN mógłby słusznie ubiegać się o odszkodowanie ze strony Skarbu Państwa.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tvn24-bez-koncesji-krrit


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(16417)

3.8 4 głosy
Article Rating

8
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Piotr
Piotr
13 dni temu

pis w akcji

Grigor
Grigor
13 dni temu
Reply to  Piotr

Niestety masz rację. Rząd PiSu odstawia szopki z przyznaniem koncesji. Nie umie ich wykupić bo chyba nie mają tyle pieniędzy? Nie umieją ich zamknąć bo nie mają żadnych haków więc zrobią im nazłość z koncesją. Typowe zachowanie z PRL-u.

Tomasz
Tomasz
13 dni temu
Reply to  Grigor

No popatrz, ile na HDTV PiSowskich komunistów, że dają Ci łapki w dół. Ale pisowcy lubią w PRL, tam każdy był biedny i to im się podoba 🙂 Pisowcy, to do was: niech was Ksiądz wyru*ha! To lubicie, małe zakompleksione zboczuszki xD

Antonio
Antonio
13 dni temu
Reply to  Tomasz

A ciebie Chyży Rój, twój idol.

Nawalny
Nawalny
10 dni temu
Reply to  Grigor

Jeden Naród, Jedna Partia, Jeden Wódz. Źle się to skończyło.

Lolex
Lolex
13 dni temu
Reply to  Piotr

Próżnia w głowie

Donald Tusk
Donald Tusk
12 dni temu

Obywatele nie chcą TVN24. Może pierwszy raz KRRiT się na coś przyda?

Darek
Darek
10 dni temu
Reply to  Donald Tusk

Pusty łbie. Demokracja polega na tym, że jeden ogląda TVN24, a drugi TVPInfo. Chcesz zamordyzmu to spierdalaj na Białoruś.

Nawalny
Nawalny
10 dni temu
Reply to  Donald Tusk

Widzę, że zbanowali moją odpowiedź w sprawie obrony demokracji. To jeszcze raz. Każdy ma prawo do wyboru tego, co chce oglądać i na kogo głosować. Jeden lubi TVN24, inny TVPInfo. Z twojej TVP nie dowiedzielibyśmy się o 200 mln dla Szumowskiego, respiratorach od handlarza bronią, 365 mln dla Rydzyka, 86 mln dla Obajtka i jego mamy oraz tysiącach innych afer PiS.Jak lubisz zamordyzm to wyprowadź się na Białoruś. Ciekawe czy Pan redaktor znowu mnie zbanuje 😉

Grzes
12 dni temu

Szkoda że TVN24 zniknie za 6 miesięcy lubiłem ten program nie stety kajera zniknie program jak podobny ATM rozrywka.nie stety pozostało Polsat news i TVP info

10
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x