Home News Czy cyfrowa telewizja naziemna może być zakłócona przez sygnał 5G? Sprawdzono wpływ sieci na DVB-T
Czy cyfrowa telewizja naziemna może być zakłócona przez sygnał 5G? Sprawdzono wpływ sieci na DVB-T

Czy cyfrowa telewizja naziemna może być zakłócona przez sygnał 5G? Sprawdzono wpływ sieci na DVB-T

1
0

W Hiszpanii przeprowadzono testową dystrybucję sygnału sieci 5G. Celem było wykazanie, czy powoduje ona zakłócenia w nadawaniu cyfrowej telewizji naziemnej. Badania nie potwierdziły takiego zjawiska, jednak niewykluczone, że użytkownicy z odbiornikami w pobliżu stacji 5G będą mieć częściowy problem z odbiorem kanałów.

Cyfrowa telewizja naziemna zakłócana przez sieć 5G?

W testy zaangażowany był hiszpański rząd, tamtejsi operatorzy telekomunikacyjni – Movistar, Vodafone i Orange – oraz partnerzy – między innymi Huawei, Nokia czy Ericsson. Sygnał sieci 5G został próbnie uruchomiony w paśmie 700 Mhz w mieście Ciudad Real. Wykorzystano do tego własne systemy wspomnianych operatorów, a te powstały specjalnie na tę okazję.

Czy cyfrowa telewizja naziemna może być zakłócona przez sygnał 5G? Sprawdzono wpływ sieci na DVB-T
Czy 5G może zakłócić sygnał cyfrowej telewizji naziemnej? Nie wszystko jest jeszcze jasne

Hiszpania od dłuższego czasu szykuje się do przeprowadzenia aukcji sygnału 5G dla testowanego pasma. Przetarg był już trzykrotnie odsuwany w czasie, ostatnio z powodu pandemii koronawirusa. W międzyczasie cyfrowa telewizja naziemna przeszła w tym kraju na nowe pasmo. Zanim rozdysponowane zostaną licencje na dystrybucję sieci 5G, postanowiono zatem sprawdzić, czy wpłynie ona w negatywny sposób na telewizję.

Wyniki dotychczasowych testów wskazują, że sieć 5G i cyfrowa telewizja naziemna w żaden zły sposób na siebie nie wpływają. Odnotowano jednak, że odbiorcy sygnału TV znajdujący się w pobliżu nadajników 5G mogą zarejestrować pewne zakłócenia. To dlatego, że 5G dystrybuowane w paśmie 700 Mhz oddziałuje na sąsiednie do telewizji naziemnej pasmo. Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być specjalne filtry 5G, które można by instalować na antenach telewizyjnych.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Źródło: https://satkurier.pl/news/202833/testy-potwierdzaja-brak-zaklocen-5g-dla-dvb-t.html


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(1)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x