Home Testy Telewizory LCD Sony Sony KD-65ZF9 | TEST | Bravia MASTER Series LCD z podświetleniem Direct LED
Sony KD-65ZF9 | TEST | Bravia MASTER Series LCD z podświetleniem Direct LED

Sony KD-65ZF9 | TEST | Bravia MASTER Series LCD z podświetleniem Direct LED

38.12K
1

Podsumowanie i ocena

Najnowszy telewizor LCD Sony ZF9 MASTER Series to arcy-ciekawy ekran marki Sony, którego zakup ma szansę nie zrujnować naszej kieszeni. Pomimo, że jest to jeden z najlepszych LCD w historii, to jego 65″ wersję można dostać raptem za około 10 000zł. W tej cenie otrzymujemy telewizor z podświetleniem Direct LED, co gwarantuje bardzo dobrą czerń i bardzo wysokiej klasy efekt HDR. Na tej drugiej zalecie chciałbym się szczególnie skupić, ponieważ efekty w filmach Ultra HD są jednymi z najlepszych jakie miałem okazję oglądać w historii, również za sprawą bardzo wiernych barw w tym trybie i szerokim możliwościom kalibracji. Oczywiście równie dobrze to wygląda przy zwykłych filmach czy serialach, które stawiają telewizorowi znacznie mniejsze wymagania. Ekran sprawdzi się wyśmienicie zarówno w kinowych warunkach, jak i w jasnym salonie ze względu na wysoką jasność matrycy w SDR (do 610cd/m2). Ponadto jego design jest nienachalny i wyglądać będzie bardzo dobrze zarówno w modernistycznym domu jak i w klasycznym wnętrzu. ZF9 uraczy także graczy ze względu na swój niski input lag (tylko 19ms) oraz miłośników sportu. Stopień rozmycia obrazu w ruchu jest jednym z najmniejszych w historii naszych testów! Na “deser” chciałbym opisać unikalną zaletę telewizora jaką są kąty widzenia. Specjalna powłoka matrycy pozwoliła uzyskać sprawność porównywalną z telewizorami LCD z matrycą IPS pod względem braku zmiany odcienia i nasycenia barw pod kątem. To ogromna przewaga w stosunku do matryc VA, które wypaczają obraz nawet gdy kąt widzenia wynosi ledwie kilkanaście stopni. Warto też wspomnieć cechy, które są typowe dla wszystkich telewizorów Sony Bravia i dają im przewagę w niektórych kategoriach. Najważniejszą z nich jest płynność przejść tonalnych obrazu, która dzięki funkcji “łagodna gradacja” jest bardzo dobra nawet na materiałach niskiej jakości (tutaj kłania się procesor Sony, zwany X1 Ultimate)

Jeśli mielibyśmy porozmawiać o jakichś wadach modelu ZF9 to nie przychodzą mi do głowy żadne konkrety. Telewizor utrzymuje dobry balans pomiędzy poszczególnymi walorami obrazu. Z pewnością po opublikowaniu testu pojawią się dyskusje na temat kontrastu i czerni, bo w tych kryteriach AF9 nie dogania modelu ZD9, czy też konkurencyjnego Samsunga Q9FN. Pamiętać należy jednak, że te dwa alternatywne telewizory nie oferują powłoki poprawiającej kąty widzenia, więc ciężko je bezpośrednio odnieść do siebie. Ponadto, od początku mówione było, że ZF9 jest następcą modelu XE93, a nie ZD9. Jeśli chodzi zaś o Samsunga to faktycznie jest on w stanie zaoferować lepszą czerń, ale i kilka problemów związanych z nią – np. utratę detali w ciemnych scenach. Na ZF9 obraz jest bardziej łagodny i przypominający swoją studyjną formę. Czy to lepiej? Zależy. Kwestia indywidualnych wyborów. Cecha wartą uwagi, choć nie będąca już nawiązaniem do samej jakości obrazu, jest platforma sprzętowa, którą (nareszcie!) zaktualizowano. Procesor MT5893 zapewnia płynne i szybkie działanie systemu operacyjnego Android, a zaktualizowana wersja 8.0 Oreo wprowadza bardziej elegancki i wygodny interfejs. Teraz używanie telewizora jest przyjemne i wygodne, a nie powodujące frustracje. Niebawem powinno pojawić się też wsparcie dla asystenta głosowego.

PLUSY

  • Rewelacyjne odwzorowanie barw po kalibracji, zarówno w Full HD jak i Ultra HD (praktycznie studyjne)
  • Bardzo dobre kąty widzenia – niespotykana cecha w matrycach VA
  • Świetna czerń, bardzo skuteczne lokalne wygaszanie
  • Efekt HDR o bardzo wysokiej jakości
  • Szeroka paleta kolorów – 95% DCI
  • Bardzo niski input lag, także w trybie HDR – idealny dla graczy konsolowych i PC
  • Rewelacyjne odwzorowanie ruchu, świetny TV do oglądania sportu
  • Doskonałe działanie procesora X1 Ultimate
  • Sprawdza się doskonale przy codziennym oglądaniu w dzień – jasność ekranu (w SDR) na poziomie aż 610cd/m2
  • Wykonanie na wysokim poziomie – uniwersalny styl
  • System operacyjny Android Oreo już w dniu debiutu
  • Nowy procesor (MT5893) dzięki któremu interfejs działa szybko
  • W pełni gotowy na odbiór telewizji UHD (satelitarnie, naziemnie)
  • Pełna obsługa HEVC 4K – pliki, telewizja naziemna i satelitarna

MINUSY

  • Pogorszone możliwości optymalnej konfiguracji systemu Motionflow

Cena referencyjna: Sony KD-65ZF9 10 999 zł / Sony KD-75ZF9  19 999 zł 

Sprzęt do testów dostarczyła firma Sony


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(38121)

5 1 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

402
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Denis
Denis
4 lat temu

Witam Czy HDR jest lepszy na ZD9 niż na ZF9? Jeśli w trybie jasnym?

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x