Home Testy Telewizory LCD Samsung Samsung QLED Q8D (2018) QE55Q8DNA | TEST | Direct LED 4K z systemem Tizen
Samsung QLED Q8D (2018) QE55Q8DNA | TEST | Direct LED 4K z systemem Tizen

Samsung QLED Q8D (2018) QE55Q8DNA | TEST | Direct LED 4K z systemem Tizen

24.58K
19

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 535 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 370 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 425 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 540 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 1 300 cd/m2
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

 • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
 • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
 • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
 • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
 • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
 • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Skuteczność oddawania efektu HDR, przez Q8DNA jest zaskakująca, ale niestety w negatywnym tego słowa znaczeniu jak na tą półkę cenową… Matryca Direct LED sugerowała możliwość uzyskania bardzo wysokich jasności, a tymczasem wysoką wartość możemy zaobserwować jedynie na sztucznej planszy testowej, której umówmy się, nikt nie będzie oglądał. W filmach mamy średnią około 500 nitów. To taka granica przyzwoitości dla telewizora, by seans w HDR miał w ogóle sens i robił w miarę sensowne wrażenie. Szkoda, że tak fenomenalnie zapowiadający się model uzyskuje w tej materii co najwyżej poprawność.

Efekty HDR są mocno przeciętne jak na tę półkę cenową telewizora…

Myślę, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest algorytm lokalnego wygaszania, który został nieoptymalnie zaprogramowany dla trybu HDR. W scenach z dużą ilością jaskrawych bieli TV stara się zachować jak najgłębszą czerń, ale niestety bardzo mocno traci na tym widoczność efektów wyższych jasności. Zabrakło tu złotego środka.

(24579)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(19)

 1. 3 godziny temu, Toma-San napisał:

  Jedyną przewagą Titsena ( ;) ) jest szybkość działania. Każdy inny aspekt wypada lepiej na Androidzie. O jakich brakach mówisz? Ponieważ Android jest jedynym prawdziwym systemem smart, jestem w stanie doinstalować sobie znacznie więcej aplikacji wspomagających wygodę użytkowania telewizora.

  jeśli chodzi o android tv to nie chce mi się nawet specjalnie o tym dyskutować bo jest to po prostu najgorszy system wśród trzech webos i tizen

  jest wolny, brzydki i co najważniejsze a bardzo wkurzające np. aplikacja youtube na webos i tizen działa w tle a na androidzie odpala się za każdym razem od nowa

  czyli nie wrócę sobie do aplikacji żeby oglądać dalej bo włącza się od nowa

  oczywiście można go używać ale skoro ja nie preferuję telewizorów sony i tym bardziej androida to zostawmy te kwestie dla fanów sony

  przy okazji x900e i x900f to bardzo dobre telewizory z fajnym obrazem i fajną co ważne też ceną, no i nie każą płacić jak samsung za falda

  i przy okazji x900f to jeden z najbardziej paskudnych tv jakie widziałem, dla mnie wygląd tv też się liczy, lg c8 design super, q7fn, q8cn, q9fn design super

  bardziej mnie ciekawi opinia ludzi na temat gubienia przez oled szczegółów w miejscach zacienionych w porównaniu do lcd niby fajnie super czerń ale jakim kosztem, czerń to chyba jednak nie wszystko, mam też uwagi odnośnie ostrości obrazu w oledach i słabszym radzeniu sobie z materiałami gorszej jakości niż 4k

  czy ktoś takie wady zauważa?

 2. 3 godziny temu, MarcinC napisał:

  To obejrzyj sobie coś na android na HBO GO: ) Aha, sorry.. nie ma aplikacji. W 2018 roku?

  Jak nie będziesz piracić tylko kupować filmy to nie będziesz miał problemu. 

  Czuję się zdruzgotany... Nie ma HBO GO??? Jednak jest. Jako wtyczka do KODIego, który sam w sobie jest najlepszym programem multimedialnym niedostępnym na telewizorach z pseudo Smart TV. Może chcesz pogadać o przesyłaniu multimediów bezpośrednio do TV z najpopularniejszych cloudów? Albo o VPNach? Albo o grach obsługiwanych najpopularniejszymi padami? Albo o tysiącach innych rzeczy, które mogę w przeciwieństwie do ciebie zainstalować, ponieważ twój TV ograniczony jest przez zamknięty system operacyjny?

  @vburen13 - oczywiście, że Android działa wolniej. To jest otwarty system, w przeciwieństwie do zamkniętych osów w innych TV. Natomiast argumentem o YT zLOLowałeś mnie zupełnie. Wyobraź sobie, że mogę sobie wybrać, jakie aplikacje mają być w pamięci.

 3. 6 godzin temu, MarcinC napisał:

  Jak nie będziesz piracić tylko kupować filmy to nie będziesz miał problemu. 

  Samsung wybił się na tym że odtwarzał wszystko jak leci a teraz taki praworządny?. Zwyczajnie nie idzie mu w klasie premium, jego qledy kiepsko się sprzedają i szuka oszczędności. 

 4. W recenzji jest wyszczególnionych multum plusów, zaś minusów wskazano stosunkowo niewiele. Mimo to telewizor otrzymał najniższą możliwą ocenę, zakładając trzystopniową skalę ocen, tj. "Polecamy-bardzo polecamy-referencja". Ciekawe ? 

 5. co w tym dziwnego - za 1000zł wiecej masz Q9N który jest o niebo lepszy

 6. A co to ma do rzeczy, że za 1000 złotych jest jakiś lepszy model? Odnoszę się do tej konkretnej recenzji i konkretniej oceny końcowej. A w szczególności wypunktowanych w podsumowaniu plusów i minusów sprzętu. 

 7. bo ten za 1000zł więcej dostał "Bardzo polecają" a jest o niebo lepszy 

  zatem czemu taki dość przeciętny w stosunku do ceny TV jak Q8 miałby dostać coś więcej?

 8. 7 godzin temu, Fitz napisał:

  A co to ma do rzeczy, że za 1000 złotych jest jakiś lepszy model? Odnoszę się do tej konkretnej recenzji i konkretniej oceny końcowej. A w szczególności wypunktowanych w podsumowaniu plusów i minusów sprzętu. 

  Ma bardzo dużo do rzeczy w tym przypadku. Nam też jest ciężko ocenić te wszystkie QLEDy i musimy je jakoś porównać. Zawsze będzie jakieś ale w przypadku przyznanej oceny...za dużo ich. 

 9. Dnia 27.08.2018 o 15:12, vburen13 napisał:

  dla mnie ten brak szczegółów jeśli chodzi o zacienienie jest poważną wadą i wolę jednak bezpieczne 5 lat gwarancji niż 2 letnia gwarancja od lg przy takiej kwocie do wydania

   

  Skąd info o 5 letniej gwarancji samsunga? W sklepach 24 miesiące.

 10. Jestem trochę zawiedziony tym Q8D. Liczyłem, że będzie to dobra alternatywa w stosuku do dość drogiego Q9 w 65". Teraz mam 60KS7500 i powoli przymierzam się do zmiany. Przesadzili z tym podziałem stref w Q8D. Liczyłem na połowę stref (ok. 240) a tutaj dostajemy 40! ? Nie rozumiem wyrzucenia OneConnecta w vice-topowym modelu w 2018.

  @Gmeru Mistrzu co polecasz w 65" do YT/UHD Movies/XboxOneX ? Myślę, żeby przypolować coś na blackfriday. Sądzę że Q9 będzie do dostania za 10k zł. Czy iść w OLEDa?