Samsung Q9 QE65Q9FN (2018) | TEST | Flagowy QLED LCD z technologią Direct LED
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Złącza i Akcesoria
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Kontrast i Czerń
- Odwzorowanie ruchu
- Równomierność ekranu
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Tryb Ambient – przezroczysty telewizor?
- Smart Pack 2018
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie i ocena
Słowem wstępu
Nowy rok testów wyświetlaczy Samsung’a otwieramy flagowcem – modelem Q9 (QE65Q9FN)! Ale zaraz, zaraz… czy my go już czasem nie znamy? Faktycznie takie można by odnieść wrażenie, jeśli jest się stałym czytelnikiem portalu, wszak test Samsung’a Q9 opublikowany został dokładnie 12 miesięcy temu. Tu właśnie tytułowe 2018 nabiera znaczenia, otóż nowe telewizory QLED na 2018 rok noszą prawie identyczne oznaczenia co ich poprzednicy z 2017 r. Jest jednak jedna ważna litera na końcu czyli N (2017 – M). To ona oznacza, że mamy do czynienia z modelami z tego roku.
Nabywcy nowych modeli będą musieli zwracać uwagę na to jaki telewizor oglądają w sklepie – przynajmniej w pierwszym okresie roku gdyż zapewne bardzo szybko oferta 2017 zostanie zakończona. Nowe QLEDy wprowadzają bardzo wiele zmian i to nie tylko pod względem jakości obrazu! Wśród nich można wyróżnić np.:
- Nowa listwa OneConnect z jednym kablem, który dostarcza także zasilanie do ekranu telewizora
- Tryb Ambient by ekran “zniknął” w pomieszczeniu ze ściany gdy jest nieużywany oraz specjalne wieszaki i stojaki ozdobne do TV
- Łatwiejsza konfiguracja telewizora na start i obsługa dzięki funkcji Smart Things
- Znaczące zmiany dla graczy w tym tryb Motion Plus Gra
- Smart Pack 2018 czyli dostęp na pół roku do takich serwisów jak np. Eleven Sports
- Spore udoskonalenia związane z jakością obrazu
Model Q9 jest wyjątkowy pod względem ostatniego podpunktu. Okazuje się, że producent powrócił do swoich najlepszych rozwiązań, stosowanych np. w modelu KS9500. Chodzi tu przede wszystkim o podświetlenie direct LED z lokalnym wygaszaniem (480 stref). To jedna z najważniejszych zmian, która automatycznie daje ogromną przewagę nad zeszłorocznym Q9 z podświetleniem krawędziowym. Nowy Q9 dostępny jest w rozmiarach 55″ (QE55Q9FN), 65″ (QE75Q9FN) i 75″ (QE75Q9FN). Na początek testujemy pośrednią wersję, ze względu na przewidywaną dużą popularność! Ekran telewizora jest płaski stąd w nazwie znajdziecie literę F od flat. Zabieramy się za wygląd a dla fanów oglądania wideo poniżej Gmeru i jego unboxing Q9 2018:
(88748)
Świetny tv
Witam.
Śpieszę poinformować że przy wyświetlaniu 1 sezonu serialu Tom Clancy’s Jack Ryan z Amazon Prime Q9FN “wypuszcza” po hdmi do amplitunera dźwięk Dolby Atmos.