Home Jaki kupić telewizor? Przegląd telewizorów Sony 2019 – OLED czy LCD? Na co zwrócić uwagę?
Przegląd telewizorów Sony 2019 – OLED czy LCD? Na co zwrócić uwagę?

Przegląd telewizorów Sony 2019 – OLED czy LCD? Na co zwrócić uwagę?

28.88K
14

Firma Sony przygotowała na ten rok bogatą ofertę telewizorów dedykowanych do filmów, seriali, sportu oraz gier. Fani marki oraz kina domowego mogą wybierać spośród modeli wykonanych w technologii organicznej OLED oraz tradycyjnej LCD. Oferta jest szeroka a japońska firma może poszczycić się unikalnymi cechami, która dostępne są tylko w jej produktach. Przyjrzyjmy się dokładnie jaki mamy wybór i na jakie elementy warto zwrócić uwagę.

Najważniejsze cechy

Technologia TRILUMINOS™ Display

triluminos-display-sony-co to jest

Specjalizowane podświetlenie telewizora diodami PFS LED.

Od dłuższego już czasu telewizory Sony wykorzystują technologię TRILUMINOS™ Display jednak nie zawsze mówi się o tym dostatecznie wiele. A to jedna z najważniejszych funkcji wchodzących w skład technologii Ultra HD. Jest ona analogiczna np. do technologii QLED (kropka kwantowa) czy LCD LG (NanoCell). TRILUMINOS™ Display zapewnia lepsze pokrycie szerokiej palety barw wykorzystywanej w materiałach zrealizowanych w technologii 4K Ultra HD. Mogą to być filmy, seriale, programy nadawane w telewizji satelitarnej czy kablowej czy gry z konsol obecnej i przyszłej generacji (2020). Telewizor bez wysokiego pokrycia szerokiej palety barw (od 90% wzwyż) nie jest w stanie oddać np. wystarczająco nasyconego czerwonego koloru puszki coli. Rozwiązanie Sony, sprowadza się w praktyce do zastosowania diod pokrytych luminoforem PFS, znanych także z kilku poprzednich generacji wyświetlaczy japońskiej firmy. Dzięki niemu, ekran pozwala pokazać aż 95% barw, których obecnie mógłby użyć reżyser w swoim filmie. Poniżej przypominam film na którym tłumaczę co to jest szeroka paleta barw i gdzie można ją zobaczyć:

Co to jest wcg szeroka paleta barw w telewizorze

Technologia X-Wide Angle

Telewizory LCD mogą być wyposażone w matryce typu VA lub IPS. Pierwsza z nich dostarcza bardzo dobry kontrast i czerń, często wspomagany bezpośrednie podświetlenie Direct LED co jest bardzo popularne w telewizorach Sony jednak z powodu swojej budowy nie jest w stanie zaprezentować dobrych katów widzenia. Inaczej jest w przypadku IPS. Tutaj mamy często słabszy kontrast i czerń ale bardzo dobre kąty widzenia.

Jaki wybrać telewizor Sony 2019 zg9
Z lewej telewizor z powłoką X-Wide Angle

W 2019 roku wymyślono jednak jak poradzić sobie ze słabymi kątami w matrycy VA. Dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki, kąt widzenia jest prawie tak dobry jak w ekranach IPS, a w pewnym sensie nawet lepszy, bo nie spada kontrast i nie zabarwia się czerń po zejściu z osi ekranu. Nie ma także wyraźnych spadków nasycenia barw, czy przybierania sino-różowych tonów, które znamy z flagowych telewizorów LCD wykorzystujących matrycę VA bez żadnych modyfikacji. Efekt finalny przynosi nam doskonałą charakterystykę ekranu, ponieważ duża degradacja koloru nawet przy minimalnym przesuwaniu się na kanapie, którą znamy z typowych telewizorów LCD, jest co najmniej irytująca.

Procesor obrazu X1 Ultimate / X1 Extreme

Procesor obrazu Sony X1 extreme ultimate

Telewizory Sony wykorzystują wysokiej klasy procesor obrazu zwany X1 Ultimate / X1 Extreme. Układ ten ma za zadanie skalować i obrabiać cyfrowo obraz, który trafia na ekran. Różnice wynikające z jakości skalowania jednak się już zatarły i telewizor każdego cenionego producenta robi to z podobną skutecznością, wyciągając tyle ile się da z obrazu niskiej rozdzielczości. Jednak okazuje się, że Sony ma kilka asów w rękawie, które powodują, że procesor jest w stanie zaskoczyć użytkownika realnymi funkcjami na które mamy wpływ.

Menu konfiguracji funkcji obróbki cyfrowej.

Układ “X1” daje nam kilka ciekawych funkcji, ujętych w menu jako “tworzenie realizmu”. Składają się na nie “Rozdzielczość”, “Mastered in 4K”, “Redukcja losowych zakłóceń”, “Cyfrowa redukcja zakłóceń”, oraz “Łagodna Gradacja”. Z mojej perspektywy najciekawszymi funkcjami są “Rozdzielczość, oraz “Łagodna gradacja”. Pozwalają one uwypuklić niektóre walory obrazu i zamaskować niedoskonałości przy słabym sygnale. Na pewno każdy z czytelników zna problem posteryzacji (bandingu) obrazu, która jest nieodłączną cechą słabej jakości plików, oraz treści telewizyjnej. Zwróćmy uwagę jak skutecznie system “Łagodna gradacja” radzi sobie z nią:

Łagodna gradacja WYŁĄCZONAŁagodna gradacja WŁĄCZONA

Suwak “Rozdzielczość” pracuje zaś na wyższą ostrość obrazu i robi to w znacznie lepszy sposób niż zwykły suwak z tym związany. Przede wszystkim nie kreuje artefaktów w postaci podwójnych konturów. Tak wygląda to w praktyce:

Resolution: 0Resolution: 75

Widzimy tutaj jak operując na funkcjach Rozdzielczości, oraz Łagodnej gradacji możemy nieco “uszlachetnić” obraz. Rezultaty te składają się na trochę lepszy, niż u konkurencji, wygląd treści SD, czy słabego HD.

Rozdzielczość 8K

W tym roku firma Sony wprowadziła pierwsze telewizory obsługujące rozdzielczość 8K. Jest to kolejna ewolucja technologii Ultra HD. Rozdzielczość taką docenimy najbardziej przy ogromnych przekątnych dlatego model ZG9, który posiada tak gigantyczną rozdzielczość występuje tylko w dwóch rozmiarach: 85 i 98 cali. Na temat tego ile zyskujemy w przypadku szczegółowości obrazu w zależności od naszej odległości od ekranu napisaliśmy wiele w naszym kalkulatorze odległości, który poczytać polecam tutaj.

Test Sony ZG8 8K HDR telewizor przyszłości

Dźwięk Acoustic Surface

W tym roku firma Sony rozwinęła temat dźwięku wydobywającego się wprost z matrycy telewizora. Nazwa tego systemu w zależności od telewizora brzmi różnie (Acoustic Multi-Audio™,  Acoustic Surface Audio+™ itp. ) ale zasada działania jest podobna. Dzięki Acoustic Surfac w drgania wprawiana jest powierzchnia ekranu i to z niej wydobywa się dźwięk. Elementy generujące wibracje umiejscowione są z tyłu ekranu. Widz ma wrażenie, że dźwięk dochodzi z całej matrycy a nie z konkretnych miejsc gdzie umiejscowione są głośniki. Ciekawe i co najważniejsze – działające. Dodatkowo, wybrane telewizory z wyższej półki można przeobrazić w… kolumnę centralną! W jaki sposób?

Z tyłu telewizora znajdziemy wejście przystosowane do podłączenia końcówki mocy głośnikowej (np. amplitunera). Innymi słowy możemy podłączyć telewizor dokładnie tak jak standardowy głośnik, by użyć go w roli centralnej kolumny. Daje to wspaniały efekt kierunkowości, ponieważ dialogi (które w filmach idą centralnym kanałem) wydobywają się bezpośrednio z powierzchni telewizora. Daje to wrażenie jakby aktorzy faktycznie mówili centralnie z ekranu. Bardzo fajne rozwiązanie, aczkolwiek może być nie łatwo spasować barwę dźwięku ekranu z kolumnami frontowymi.

Wspólne elementy

Znakomita większość telewizorów z tego roku (9 z 10) ma preinstalowany system Android TV 9.0 (Pie), który pozwola na zgodność z protokołem Chromecast 2 używanym do strumieniowania treści z urządzeń z Androidem bądź komputerów osobistych. Umożliwia on również wykorzystanie Google Asystenta do komend głosowych, ułatwiających poruszanie się po menu. Nadal jednak czekamy na obsługę języka polskiego, który jest zapowiadany przez google od… kilku lat. Obecnie na pokładzie znajdziemy najważniejsze aplikacje jak Player, HBO GO, Netflix, IPLA, Rakuten TV czy Amazon Prime. Jeżeli czegoś nie będzie w menu głównym “fabrycznie” to należy udać się do google store i doinstalować aplikację ze sklepu. Android w sprawnych rękach może mieć ogromne możliwości o których mogę pomarzyć użytkownicy zamkniętych systemów ale z drugiej strony jest to często okupione sprawnością działania, szczególnie w modelach ze słabszym procesorem odpowiedzialnym za system. Generalnie jednak to doskonała platforma, która posiada ogromne możliwości multimedialne.

Innymi punktami wspólnymi telewizorów Sony jest obsługa formatu HDR10, gdzie modele z wyższych półek dodatkowo wspierają standard Dolby Vision. Ponadto ważną funkcjonalnością (którą posiadają modele ZG9, AG9, XG95, XG85) jest również zgodność z protokołami Apple Airplay 2 oraz Homekit. Ten pierwszy pozwala na streaming mediów z urządzeń na systemie iOS lub MacOS (a więc iPhone, iPad, komputery Mac), a ten drugi na integrację z rozwiązaniami inteligentnego domu Apple. Wszystkie tegoroczne modele Sony dysponują także gniazdami HDMI 2.0b oraz HDMI 2.1 w przypadku modelu 8K ZG9. Każdy tegoroczny telewizor posiada tunery telewizji kablowej, antenowej i satelitarnej.



OLED czy LCD?

Odwieczne pytanie z którym boryka się spora część kupujących. Szczególnie gdy ceny telewizorów OLED spadły do akceptowalnego poziomu oraz takiego gdzie w podobnej cenie można nabyć telewizor LCD Premium. Na co więc zwrócić uwagę w przypadku doboru technologii w jakiej będzie wykonany nasz przyszły telewizor Sony?

Za co lubimy telewizory OLED w kinie domowym?

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w większości telewizorów LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

Jak więc widać, OLED wydaje się duchowym następcą technologii plazmowej, która najlepiej czuła się właśnie w kinie domowym podczas oglądania filmów i seriali. Nie inaczej jest w przypadku OLED, który wraz z 4K Ultra HD dostarcza doskonały, kinowy obraz tak pożądany przez maniaków filmu.

Perfekcyjna czerń możliwa do uzyskania na ten moment tylko na OLED

Powidoki i wypalenia w OLED – okiem praktyka

Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, ale na przestrzeni lat na tyle jednak rozwinięto systemy kompensacji, że osobiście marginalizowałbym ten problem. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale.

O zdanie zapytałem szefa działu testów na HDTVPolska, Macieja Kopra:

Co roku moja firma (SkalibrujTV.pl) kalibruje kilkaset telewizorów OLED różnych producentów i powidoki, w postaci wypalonych pasów, interfejsów gry, czy pasów z TVN24 to pojedyncze przypadki. Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie. W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć. Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor.

Potwierdzeniem może być także nasze niemałe forum (166 000 użytkowników) na którym rocznie pojawia się kilka-kilkanaście wpisów związanych z trwałością matrycy. Jest to promil w tysiącach postów, które powstają co miesiąc.

Doświadczenia firmy Sony z OLED w Hollywood

Taki telewizor jak np. Sony OLED AG9 należy do prestiżowej linii “Master Series“. Nawiązuje ona swą nazwą do studyjnej jakości obrazu. Sony jest przecież firmą produkującą wyświetlacze studyjne, w tym referencyjny model do post-produkcji treści Ultra HD z HDR, jakim jest BVM-X300. Na tym monitorze studyjnym powstaje spora część filmów w Hollywood! Nie muszę w tym momencie chyba dodawać jak duże ma to znaczenie przy produkcji telewizorów domowych oraz ich jakości obrazu? Przy filmach czują się one jak ryba w wodzie!

Ekrany należące do tej serii mają za cel odtwarzać treść w sposób jak najbardziej zbliżony do sprzętu studyjnego ponieważ, jak twierdzi producent, wtedy można uzyskać największą przyjemność z seansu. Trudno się z tym nie zgodzić!

Sony OLED AG9

Duże przekątne? Rozdzielczość 8K?

Jeżeli interesuje Was duża przekątna o rozdzielczości 4K to zdecydowanie należy udać się w stronę modeli LCD chyba, że posiadacie ogromną ilość gotówki na 77 calowy model OLED (30 000 zł). W przeciwnym razie to właśnie tańsze modele LCD będą najlepszym wyborem. Seria XG80 w ogromnych 75 calach dostępna jest np. już za 6500 zł co jest wręcz niską ceną w stosunku do tego co trzeba było zapłacić jeszcze kilka lat temu.

Sony XG80

Wyższe modele telewizorów LCD Sony posiadają także bardzo wysokie średnie wartości HDR czyli praktycznie najważniejszego elementu technologii Ultra HD. Bo to właśnie dzięki HDR obraz jest niezwykle realistyczny i przypomina ten, który widzimy ludzkim okiem na co dzień. Takie modele jak XG95, XF90 to wartości na poziomie przeszło 900 nitów w scenach filmowych. Poniżej przykład dla modelu XF90:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 775 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 955 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 590 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 1020 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 1 100 cd/m2

Jak ważny jest HDR możecie zobaczyć na moim filmie tutaj:

Co to jest HDR w telewizorze

Duża przekątna to także potrzeba wyższej rozdzielczości. Telewizory OLED póki co są głównie produkowane w rozmiarach 77 cali chociaż mamy na rynku pierwsze giganty 88 calowe – jest to jednak bardziej ciekawostka istniejąca od niedawna. W przypadku telewizorów LCD niczym nadzwyczajnym od kilku lat są rozmiary w stylu 85 cali czy więcej. Tutaj przydaje się już coś więcej niż rozdzielczość 4K. Tylko w przypadku LCD możemy zakupić tak wielkie ekranu jak 98 calowy model ZG9. Poniżej możecie zobaczyć co znaczy tak duży rozmiar ;-).

Jaki wybrać telewizor Sony 2019 zg9
Sony ZG9 8K 98 cali

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0



Telewizory w ofercie Sony 2019

Główna oferta telewizorów Sony na rok 2019 składa się z 10 głównych modeli: dwóch 4K OLED, jednego 8K LCD oraz siedmiu 4K LCD.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Są to produkty o bardzo dużej rozpiętości cenowej, dla różnych odbiorców. Nazwy modeli tegorocznych zaczynają się od liter XG jednak jeden model został pozostawiony na ten rok. Mowa o LCD XF90, który posiada rewelacyjny stosunek ceny do wysokiej jakości obrazu i całe szczęście, że firma postanowiła pozostawić go w ofercie na 2019. Pora więc przyjrzeć się im wszystkim w dedykowanych rozdziałach.

Przegląd telewizorów Sony 2019Test Sony XG85



Modele 4K OLED

Sony AG9

Telewizory OLED z serii AG9 to flagowce do kina domowego, czyli najbardziej prestiżowe produkty, o wysokiej jakości obrazu i dźwięku (wyróżnione dodatkowo odznaczeniem IMAX Enhanced o którym więcej możecie przeczytać tutaj). OLED AG8 to nieco mniej potężna, ale przystępniejsza cenowo alternatywa. Oba telewizory odznaczają się dwoma najlepszymi procesorami do przetwarzania obrazu, odpowiednio: X1 Ultimate i X1 Extreme. AG9 i AG8 charakteryzują się idealną czernią i kontrastem oraz szerokimi kątami widzenia. Ma to ogromne znaczenie podczas seansów filmowych, które na obu modelach wyglądają doskonale. Czerń to bowiem kluczowy element dla materiałów wideo.

Ponadto obydwa z nich posiadają unikalną dla Sony technologię Acoustic Surface – ich ramki jednocześnie służą za membrany głośników, dzięki czemu dźwięk dobiega niejako ze środka telewizora. Po podpięciu do kina domowego, telewizor może służyć za kanał centralny. Model AG9 obsługuje natywnie dźwięk w Dolby Atmos. Matryce telewizorów są 120 Hz zatem idealnie nadadzą się do oglądania dynamicznych wydarzeń sportowych jak np. mecze piłki nożnej. Oba telewizory, oprócz HDR10, są zgodne z Dolby Vision i HLG.

Także gracze skorzystają na wyborze modelu AG9 lub AG8. Input lag jest tutaj dość niski i w 4K HDR wynosi 26ms. Dodatkowo na tak wysokiej klasy telewizorze będzie można wykorzystać ogromny potencjał jaki drzemie w technologii 4K Ultra HD zawartej na PS4 Pro czy Xbox One X.

Możecie również u nas przeczytać:

Kabel HDMI MagicLink 2.0



Modele 8K LCD

Sony ZG9 8K HDR ces 2019ZG9 to jedyny w swojej klasie model 8K. Rozdzielczość ta to ponad 33 miliony pikseli – ponad cztery razy więcej niż w przypadku 4K. Technologie Backlight Master Drive oraz 8K X-tended Dynamic Range PRO są właściwe tylko tej serii produktów. Ta pierwsza kontroluje niezależne od siebie strefy LED, akcentując znacznie mocniej kontrasty między czernią a bielą. Ta druga natomiast może zapewnić do 20x większy kontrast niż w przypadku standardowych LED TV. Użyty tutaj system audio to Acoustic Multi‑Audio, rozszerzona wersja Acoustic Surface, a telewizor obsługuje także dźwięk Dolby Atmos.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

ZG9 to telewizor dostarczający obraz przyszłości – chyba tak jednym zdaniem można by opisać ten model zarówno w rozmiarze 85″ jak i 98″. Pod tym hasłem wcale nie będzie kryła się rozdzielczość 8K jak pewnie wiele osób sądzi bo byłaby to wręcz krzywdząca opinia na temat tych telewizorów. 8K jest miłym dodatkiem, który może już mieć praktyczne znaczenie przy tak dużych calażach, ale wciąż nie zobaczymy jeszcze takich materiałów przez długi czas, a nawet jeśli – to nadal nie rozdzielczość będzie robiła tu największą “robotę”. Będzie ją robić ogromna jasność w HDR, która jest oddawana w pełni kontrolowany sposób. Telewizor nic sztucznie nie wzmacnia ani nie upiększa. Jako pierwszy w historii domowych telewizorów, oddaje filmy tak jak były nagrane. Kalibracja jest tu już tylko formalnością. Efekty świetlne z mocą dochodzącą do 4 000 nitów, które jest w stanie wykrzesać z siebie telewizor, to niezwykła uczta dla zmysłów. Obraz ma niezwykłą głębię i jest realistyczny niemalże jak za oknem. Przy tym zachowuje rewelacyjną czerń dzięki bardzo zaawansowanemu systemowi podświetlenia. To samo podświetlenie dostarcza potężną jasność, by móc oglądać w dzień, nawet w najbardziej nasłonecznionych salonach. Nikt nie powinien narzekać też na kąty widzenia, bo powłoka zapewniająca małe spadki nasycenia barw działa bardzo skutecznie. Po prostu wszystko się tutaj zgadza. Nic dziwnego, skoro producent użył najlepszych znanych rozwiązań. Stąd też cena, która zdecydowanie nie należy do niskich, ale trudno się dziwić. ZG9 wart jest każdej wydanej złotówki i wystarczy na wiele lat mimo szybko zmieniającej się technologii.

Test Sony ZG8 8K HDR telewizor przyszłości

Test Sony ZG9

Testy syntetyczne

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 7680 x 4320 (8K), 85″ i 98″
Typ matrycy LCD (z podświetleniem Direct PFS LED) typ. VA z powłoką poszerzającą kąty
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej)
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: 142 000:1
  • max: 500 000:1
  • min: 15 000:1
Maksymalna jasność po kalibracji KD-85ZG9 – SDR: 900 cd/m2❗ (pełny ekran), HDR: 3 600 cd/m2❗ (skrawek ekranu – L20)

KD-98ZG9 – SDR: 760 cd/m2 (pełny ekran), HDR: 4 200 cd/m2❗ (skrawek ekranu – L20)

Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,9
  • maks. dE: 1,6
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 2 100 cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 29ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
  • 29ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
  • 29ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p60 w trybie „Grafika”
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)

Jaki wybrać telewizor Sony 2019 zg9

Zalety

  • Najlepszy efekt HDR jaki kiedykolwiek przyszło oglądać! Możemy wykorzystać cały potencjał filmów na Ultra HD Blu-ray.
  • Rozdzielczość 8K (7680 x 4320)
  • Port HDMI 2.1 pozwalający dostarczyć sygnał 8K, oraz eARC i 4K/120Hz
  • Rewelacyjna czerń, porównywalna z ekranami OLED (lokalne wygaszanie i kilkaset stref)
  • Najwyższa, zmierzona do tej pory, jasność w SDR (900/760 nitów) – idealny wybór do bardzo jasnych wnętrz
  • 120Hz matryca i bardzo dobry upłynniacz obrazu (mała ilość artefaktów)
  • Niski input lag (29ms) – bardzo dobry wybór dla graczy
  • Dobre pokrycie szerokiej palety barw – możliwość reprodukcji bardzo nasyconych barw w trybie Ultra HD
  • Dopracowane tryby fabryczne i bardzo dobre efekty profesjonalnej kalibracji
  • System operacyjny Android, dający nieograniczone możliwości, w wersji 8.0
  • Świetne kąty widzenia – matryca VA ze specjalną powłoką
  • Zaktualizowana platforma sprzętowa w stosunku do modeli ubiegłorocznych
  • Doskonały dźwięk dzięki dużej mocy i technologii Accoustic Multi-Audio

Wady

Cena? ;D

Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test

 

Model 98″ uzyskuje jedynie nieco niższą ocenę w kategorii “Telewizja” ze względu na to, że dostarcza 760, a nie 900 nitów na całym ekranie, ale z racji tego, że sam ekran jest większy należy to traktować tylko jako wytyczną.

Możecie również u nas przeczytać:



Modele 4K LCD

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Najbardziej prestiżowa seria to XG95 (nasz test) z najlepszym procesorem obrazu X1 Ultimate, matrycą 120 Hz oraz pełnym lokalnym wygaszaniem LED i panelem VA. Wyróżnia się bardzo szerokimi kątami widzenia (technologia X-Wide Angle). Obsługuje on również Dolby Vision, Dolby Atmos i AirPlay 2. Telewizor dostarcza niezwykle wysoką średnią wartość HDR na poziomie 880 nitów. Jest to jeden z najlepszych obecnie telewizorów LCD dostępnych na rynku. Potencjalny użytkownik tego modelu będzie zachwycony jakością obrazu ze względu na wspomniane parametry w szczególności związane z sygnałem 4K Ultra HD. Dodatkowo telewizor ten nie jest aż tak drogi w stosunku do tego jakie ma możliwości. Za model 55 calowy przyjdzie nam bowiem zapłacić 5149 zł a za model 65 cali – 7199 zł. W porównaniu do konkurencyjnych produktów w tej klasie cenowej jest to wręcz doskonała cena.

Test Sony XG95

Jego bardziej budżetowym odpowiednikiem jest model XG90, który różni się tym, że nie posiada procesora X1 Ultimate lecz nieco mniej wydajny X1 Extreme i nie uświadczymy tutaj dźwięku Dolby Atmos i szerszych kątów widzenia. Jest to jednak praktycznie najlepszy 49 calowy ekran na rynku. W tym rozmiarze producenci zazwyczaj nie umieszczają zbyt dobrych komponentów odpowiedzialnych za jakość obrazu.

Promocja Sony XG90 Sony Centre

Jeżeli chcemy kupić większy rozmiar to możemy sięgnąć po model XF90 (nasz test), który jest jednym z najlepszych telewizorów LCD w swojej klasie. Pod względem obrazu w tej cenie nie łatwo wyszukać podobny model LCD na rynku. W cenie 4499 zł możemy zakupić ekran 55 calowy a w cenie 5999 zł ekran 65 cali. Największą atrakcją tego modelu jest średnia wartość HDR, która wynosi aż 835 nitów. Dzięki temu w takiej cenie możecie obejrzeć filmy, seriale czy zagrać w gry w 4K Ultra HD na poziomie jakości obrazu telewizorów o wiele, wiele droższych.

Test Sony XF90 HDTVPolska

Seria XG85 (nasz test) z kolei dysponuje podświetleniem typu Edge LED (w wariancie 85’’ jest to Direct LED). Zachowuje ona obsługę Dolby Atmos. Jest też obok XG83 ostatnim produktem z linii 2019 z matrycą 120 Hz, a więc najbardziej odpowiednią dla wydarzeń sportowych z szybkim ruchem.

Test Sony XG85

Serie XG80 to propozycje dla osób o mniej zasobnym portfelu, poszukujących dobrego stosunku jakość / cena. Najpopularniejsze przekątne są wyposażone w matryce IPS, które nie zachwycają czernią jednak mają doskonałe kąty widzenia. HDR w tym przypadku wynosi średnio około 330 nitów. Input lag telewizora to okolice 32ms. Warto zwrócić uwagę, że model 75 calowy wyposażony jest w matrycę VA.

Sony XG80

Linia XG70 natomiast, jako jedyny model nieposiadający Android TV to budżetowa alternatywa. Jest to podstawowy model pod względem jakości obrazu jednak powinni na niego zwrócić uwagę m.in gracze ze względu na niski input lag wynoszący 17ms. Telewizor dostarcza rozdzielczość 4K oraz technologię HDR na dość podstawowym średnim poziomie około 316 nitów. Nie to dużo ale i tak w grach pozwala odczuć nieco więcej niż w przypadku Full HD SDR. 55 calowa wersja posiada matrycę VA z całkiem dobrym kontrastem i czernią na poziomie 5757:1. To sporo jak na tej klasy telewizor.

Sony XG7005 do grania październik 2019

Możecie również u nas przeczytać:

Kabel HDMI MagicLink 2.0

(28882)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
PeterMac
PeterMac
5 lat temu

XG95 czy Q90 – oczywiście ze Q90 ten TV ma nieporównywalnie lepszy kontrast, XG95 to zaledwie 60 stref i wielki blooming, kontrast natywny tez nie powala. Q90 to jak dobrze pamietam cos okolo 380 stref, Samsungi mają tez z reguly wyzszy kontrast natywny matryc. Najwieksza wada Samsunga to brak Dolby Vision, ale jest w sumie HDR10+. Oddanie kolorów z pudełka lepsze w Sony. Jakośc materiałów rowniez, system operacyjny tez wolę Android TV bo nie jest zamknięty jak Tizen.

Klepek
Klepek
5 lat temu

Stoję przed wyborem telewizora. Zdecydowany jestem na markę Sony. Jednak dylematem zostaje na chwilę obecną wybór pomiędzy LCD i większy ekran -75xg95 kontra oled i mniejszy ekran-65 cali xg9. Salon mam duży, cena powyższych modeli jest bardzo zbliżona. Jakieś sugestie, miłe widziane.

Marcin
Marcin
5 lat temu

Kupiłem sony oled kd65ag8. Miód i obraz bezwzględna żyleta. Kontrasty, czerń to jest nie do opisania. Zamiast 65 Leda bierzcie 55 Oleda jeśli chcecie zmieścić się w budżecie. Nie pozalujecie. Qledy nie mają startu do Soniacza. Myślałem o Panasonicu bo ma również dobry obraz ale obsługa i Android oraz ogólnie jakość wykonania na korzyść sony. Audio mam przez kino więc na glosniku co by nie mówić też bardzo dobrym nie zależało mi.

Piotr
Piotr
5 lat temu

Działa już ten airplay2? czy nie?

Piotrek
Piotrek
5 lat temu

No i teraz pytanie lepszy będzie XG95 czy QLED Q90?? 🙂

Patryk
Patryk
5 lat temu
Reply to  Piotrek

Za Xg95 przemawia więcej szczegółów w ciemnych scenach ( Agresywne lokalne wygaszanie w q90), obsługa Dolby Vision, lepsze ustawienia fabryczne obrazu, kilkuletnie wsparcie dla androida, zdecydowanie niższa cena, obsługa eArc.
W q90 mamy lepszą czerń. 🙂
Praktycznie każdy film na Netflix wygląda lepiej na xg95 w trybie filmowym.

Sebastian
Sebastian
5 lat temu
Reply to  Piotrek

Polecam zobaczyć na sklepie. Moim zdaniem różnice w obsłudze Smart’a się zatarły więc dla mnie Android wygrywa. Q90 trzeba oddać, że sprzętowo i technicznie jest świetny ale brakuje mu “tego czegoś” co ma XG95. Mnie obrazek z Sony po prostu bardziej się podoba.
Wydaje mi się, że Samsung niestety dalej ma problemy ze zbyt agresywnym wygaszaniem. Może i nastąpiła poprawa względem poprzedniego roku ale dalej Sony jest pod tym względem lepsze – mimo mniejszej liczby stref.

Edward
Edward
5 lat temu

Tylko samsung

Gates
Gates
5 lat temu
Reply to  Edward

Można podać jakieś za i przeciw, fajnie byłoby podać co byłoby lepsze od xg serii bo sam się zastanawiam. Kogoś zdanie mile widziane z tej drugiej strony.

Patryk
Patryk
5 lat temu
Reply to  Gates

Wszystko zależy od Twoich potrzeb, jednak w tym roku Sony ma niezwykle szeroką ofertę i każdy znajdzie coś dla siebie. Telewizory Samsung wymagają kalibracji inaczej mają bardzo sredni obraz. TV od Sony wyglądają bardzo dobrze nawet na ustawieniach fabrycznych.

Sebastian
Sebastian
5 lat temu
Reply to  Edward

Zgadzam się z kolegą Gates. Dlaczego “Tylko samsung”?

Przemek
Przemek
5 lat temu

Hej. Chcę kupić model xf9005 badz xg95 w 55 calach.
Czy warto doplacić do modelu xg 600zl? Jak wygląda czerń w tych modelach ? jest porównywalna?

Gates
Gates
5 lat temu
Reply to  Przemek

Sam mam ten problem lecz dla mnie wygrywa xg seria, szybszy interfejs i lepszy procesor, to wiem i widziałem różnice, procesor obrabia też drugi plan nawet na, tylko krajowej antenie. Co się dzieje z tym procesorem w 4k i na cyfrowym sygnale nie widziałem na swoje oczy musiałbym kupić dwa i 10 dni testować. Inputlag jest mniejszy na xg, mikrofon w serii xg według mnie jest wygodniejszy bo nie muszę mówić do pilota tylko mam pełny smart coś “ok Google” i sprawa jest łatwa na jak mocnym % on jest wstanie wejść w ustawienia tv i w ogóle to niewiem… Czytaj więcej »

Patryk
Patryk
5 lat temu
Reply to  Przemek

Nie ma co się oszukiwać. Czerń na xf90 i xg95 nie jest oledowa, ale zdecydowanie lepsza niż na wszystkich NanoCell LG. Na korzyść xg95 przemawia nowy SOC obsługujący smart co przekłada się na sprawniejsze działanie (szybkość i stabilność) i dłuższe wsparcie systemowe. Dochodzi do tego elegancki pilot, wbudowane mikrofony w tv do asystenta google, dodatkowe głośniki wysokotonowe, zgrabniejsze “nóżki” i oczywiście zmienione “menu akcji” i “opcje wyboru źródła”, zdecydowanie na plus 🙂

14
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x