Home Testy Konsole Premiera PS4 Pro w Londynie – Byliśmy na “Future of Play” – Relacja
Premiera PS4 Pro w Londynie – Byliśmy na “Future of Play” – Relacja

Premiera PS4 Pro w Londynie – Byliśmy na “Future of Play” – Relacja

3.32K
0

Gran Turismo Sport

Na scenie pojawił się sam Kazunori Yamauchi – producent gry i szef Polyphony Digital. Od razu wiedziałem, że będzie technicznie > ten człowiek zawsze skupia się głównie na takich aspektach. Oczywiście nie omieszkałem zrobić sobie pamiątkowej fotki życia 😉

Pierwsze slajdy i? Wkraczamy na poważnie w erę Ultra HD. Gra będzie wykorzystywać rozdzielczość 4K, 60fps, HDR, szeroką paletę barw oraz VR. W tle stały oczywiście dwa najlepsze z obecnie dostępnych telewizorów LCD Ultra HD na rynku od Sony czyli modele ZD9. Przypominam, że test tego referencyjnego ekranu znajdziecie na naszej stronie tutaj. Najpierw trochę teorii:

Sony PS4 Pro

Chyba najmniej ekscytującym tematem jest sama rozdzielczość, która akurat w dobie Ultra HD nie ma wcale tak wielkiego znaczenia jakby się wszystkim mogło wydawać. Dlatego też mnie osobiście mało podnieca 😉 czy jest to natywna rozdzielczość czy też może skalowanie za pomocą różnych technik, w tym przypadku akurat tej o nazwie “checkerboard rendering”. Wszystko zależy bowiem w jakiej odległości siedzicie od telewizora Ultra HD. Jak mniemam, większość czytających ten test siedzi sporo dalej niż jest to zalecane by nie tracić konkretnej ilości szczegółów. Kto jeszcze nie zapoznał się z naszą tabelą odległości, polecam do niej zajrzeć tutaj. Oczywiście checkerboard rendering daje naprawdę widoczne rezultaty (szczególnie w statycznych scenach) i grzechem byłoby napisać, że nie widać różnicy względem obrazu Full HD. Tak, różnicę widać ale należy podejść do ekranu naprawdę blisko. Dlatego nie dziwię się, że sami developerzy przestali się czaić tylko wprost mówią i piszą, że ich gra obsługuje rozdzielczość 4K. Bo w istocie finalnie widzimy obraz, który jest bardzo zbliżony do natywnego 4K chyba, że staniemy pół metra od 65″ ekranu. Wtedy różnice będą już większe na korzyść oczywiście natywnego rozwiązania.

PS4 Pro

To co w takim razie robi tak dużą różnicę względem obrazu Full HD? Oczywiście kolejny element jakim jest HDR. Temu zagadnieniu poświęcono bardzo dużą część wystąpienia tłumacząc i pokazując jak on działa. Okazuje się, że z samej gry może on osiągnąć maksymalną póki co ustaloną rynkową wartość czyli 10000 cd/m2. WOW. Pewnie coś takiego wyciśniemy z telewizorów, które pojawią się za 5 lat ;p Ale jednak. Obecnie w filmach spotyka się detale o jasnościach do 4 000 cd/m2, bo tyle zapewnia wyświetlacz Dolby Pulsar na którym tworzone są filmy. Stawia to bardzo wysokie wymagania telewizorom, które są uznawane za bardzo premium już przy zdolności do oddawania jasności rzędu 1 000cd/m2. A taki właśnie stał za plecami występujących czyli ZD9. Wrażenia na gorąco? Pokazywano oczywiście głównie sceny nocne oraz takie gdzie reflektory samochodów czy lamp na ulicy były włączone. Na ZD9 efekt był powalający. To naprawdę robi różnicę względem trybu SDR. Na mnie większą niż w przypadku filmów. Rewelacyjnie wyglądało to też w trybie fotograficznym, który na ten moment naprawdę można nazwać fotorealistycznym.

I na koniec temat jakże ważny jak nie najważniejszy czyli szeroka paleta barw. Tak bardzo pomijana póki co w jakichkolwiek ocenach. A to właśnie ona rzuca się chyba w oczy najbardziej gdy zrobimy porównania oko w oko na dwóch telewizorach koło siebie. Kazunori Yamauchi odpalił garaż na obu ekranach a w nim Mazdę MX-5 w znanym kolorze Soul Red. Na telewizorze bez Ultra HD była ona wręcz wyprana z kolorów względem tego co zobaczyliśmy na ekranie ze wsparciem BT2020. Oczywiście poczujemy to dopiero gdy zobaczymy porównanie. Nikt przecież w domu aktualnie nie uważa, że widzi wyprany obraz ;-). Do czasu gdy nie pozna różnicy… potem zaczyna się to już zauważać. I nie pomogą tutaj żadne ustawienia gdyż paleta Rec 709 czy też sRGB to zaledwie około 30% tego co widzi ludzkie oko. Mało… Tutaj kolejna ciekawostka podobnie jak w przypadku HDR. O ile filmy tworzone są w palecie DCI-P3 o tyle gra od razu wykorzystuje maksymalną paletę BT2020. To obecnie max jaki został ustanowiony przez rynek. Podobnie jak z HDR 10000 tak samo tutaj możemy oczekiwać, że gdy podłączymy do PS4 Pro najnowszy telewizor za rok czy dwa to zobaczymy jeszcze więcej kolorów na ekranie niż obecnie. Aktualnie najlepsze telewizory mają pokrycie DCI w granicach 95% – 100% a BT2020 około 70%.

Podsumowując pokaz GT Sport jestem pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu jaki zobaczyłem na scenie. I jestem spokojny: oni naprawdę wiedzą o co chodzi w Ultra HD i nie dziwię się, że opóźnili premierę. To chyba jedyny raz kiedy możemy im wybaczyć ;-). Bo różnice jakie było widać w Ultra HD względem Full HD były kolosalne.

(3320)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

30
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x