Panasonic GZ2000 OLED | TEST | Referencyjny bilet do kina
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Dlaczego właśnie telewizor OLED?
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Kontrast i Czerń
- Jasność, praca w warunkach dziennych
- Odwzorowanie ruchu
- Równomierność ekranu
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie i ocena
Matryca, zalecane ustawienia
Panasonic GZ2000 wykorzystuje matrycę WRGB OLED o podobnej strukturze co GZ950, jednakże sposób jej sterowania jest inny. Posiada ona udoskonalenia autorskie Panasonic’a. Producent, projektując model GZ2000 zażądał głębszego dostępu do elektroniki niż w innych modelach. Informacja ta nie jest tylko plotką ponieważ w kuluarowych rozmowach z producentem oprogramowania kalibracyjnego (Calman’a) dowiedziałem się, że schemat sterowania parametrami obrazu jest inny w GZ2000 niż w modelach niższych. Zaraz się przekonamy co z tego wyszło.
Żywotność
Osoby, które nadal martwią się o trwałość panelu organicznego powinny zapamiętać następujący komunikat: W sprawie trwałości matryc organicznych, producent matryc oświadczył, że panele z 2017/16 roku mogą przepracować aż 100 000 godzin. Po tym czasie jasność może spaść o 50%. Myślę, że ta informacja raz na zawsze pogrzebie mit o problemach z trwałością OLED’ów. Mit, który powtarzany jest jak mantra przez niektóre osoby. Deklarowana trwałość jest w rzeczywistości znacznie dłuższa niż większości paneli LCD. Spróbujmy przeliczyć sobie ten czas na lata pracy. W przeciętnym gospodarstwie domowym telewizor pracuje średnio 5-6 godzin dziennie (wiadomo, w weekendy dłużej, są jednak dni w które nie jest włączany wcale). Przy 6 godzinach dziennie mamy aż 16 500 dni, czyli prawie 45 lat pracy, zanim matryca się zużyje, co też nie znaczy, że umrze… Spadnie jedynie jej jasność o 50%.
Zalecane ustawienia
Lista trybów obrazu nie zmieniła się w stosunku do ubiegłego roku i możemy podziwiać ją na miniaturze po prawej. Sugerowanym wyborem dla widza jest “THX Cinema” jeśli celujemy w oglądanie w myśl poprawnej reprodukcji obrazu (tak jak widział reżyser). Jeśli chcemy regulować obraz po swojemu, to najlepiej użyć do tego trybu “Ustawienia własne”. Jedynym krokiem na uzyskanie jeszcze lepszej jakości obrazu jest od razu kalibracja telewizora.
(48810)
Czyli 2.1 pełne wejdzie z softem….tylko jak to u panasonic kiedy tego nie wie nikt….
Jak można przeglądać komentarze? jak brać udział w dyskusji skoro w ogóle nie widzę komentarzy?!
Dzieje się tak przez nową polityke komentarzową na hdtv. ZMienili jak by usługe i tera zmało kto wie jak napisac bo jest to zagatwane.