Panasonic DX800 (TX-58DX800E) Test – Ultra HD 4K, HDR, 120Hz

Panasonic DX800 (TX-58DX800E) Test – Ultra HD 4K, HDR, 120Hz

4.80K
0

Odwzorowanie ruchu

Matryca DX800 ma 120Hz odświeżanie, oraz wyposażona jest dodatkowo w system strobującego podświetlenia (scanning backlight). Oczywiście wykorzystanie tych możliwości matrycy możliwe jest tylko i wyłącznie dzięki systemowi poprawy płynności i ostrości ruchu, bowiem materiały, które podajemy nie mają przecież 120fps. Przeważnie są to filmy (24fps), lub materiały wideo (50/60fps). W przypadku Panasonic’a system ten nazywa się Inteligent Frame Creation i jak już wiecie, po teście flagowego modelu, w 2016 roku jest on bardzo rozbudowany i dopracowany względem modeli z 2015. Menu konfiguracji jest zakładką, która wygląda tak:
 
menu4.jpg
Zakładka Intelligent Frame Creation – to tu ustawiamy płynność ruchu.

 

Redukcja smużenia to nic innego jak obróbka materiałów wideo (50/60fps), a Płynność filmu to stopień poprawy płynności materiałów (24/25fps). Za pomocą tego pierwszego zmniejszymy smużenie, na przykład przy transmisjach sportowych. To drugie zmniejszy skokowość ruchu. Zalecanym przeze mnie ustawieniem jest 10/5 z włączonym Clear Motion. Ta ostatnia funkcja to właśnie strobujące podświetlenie (scanning backlight). Zobaczmy teraz jak telewizor przechodzi sekwencję testową:

 

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o fotografiach ruchu:
“Śledząca Kamera – najlepsze kryterium odwzorowania ruchu”
trackingcamera.png

 

Nazwa trybu Informacje Obraz postrzegany w ruchu
IFC: Wyłączony Smużenie:

bardzo duże

 

 

Maksymalna jasność:

450cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

m_1.jpg
Redukcja smużenia: 10

Płynność filmu: Dowolnie

Clear motion: Wyłączone

Smużenie:

umiarkowane

 

 

Maksymalna jasność:

450cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

płynna regulacja suwakiem “Płynność filmu”

m_3.jpg
Redukcja smużenia: 10

Płynność filmu: Dowolnie

Clear motion: Włączony

Smużenie:

nieznaczne

 

 

Maksymalna jasność:

120cd/m2 (przy obniżeniu podświetlenia dla lepszej ostrości)

Powielenie krawędzi:

lekki ghosting

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

płynna regulacja suwakiem “Płynność filmu”

m_2.jpg

 

Patrząc na powyższą sekwencję testową, nasuwa się oczywisty wniosek, że DX800 radzi sobie bardzo dobrze z odwzorowaniem ruchu, jak z resztą na 120Hz telewizor przystało. Po włączeniu “Clear Motion” ostrość wzrasta jeszcze bardziej i uzależniona jest od pozycji suwaka podświetlenie. Im niżej z nim zejdziemy tym impuls staje się krótszy, a obraz ostrzejszy. Gdyby ktoś zastanawiał się tak jak ja, po co w ogóle producent dał możliwość wyłączenia funkcji strobującego podświetlenia (a nie uzależnił jej wyłącznie od pozycji suwaka “Podświetlenie” tak jak to typowo się robi), to odpowiedź na pytanie nasuwa się po chwili testów – diody WCP-LED mają trochę dłuższy czas reakcji niż zwykłe białe diody LED, czy kropki kwantowe. Z tego względu po ich wygaszeniu trwa jeszcze przez krótką chwilę emisja czerwonego światła. W konsekwencji za obiektem pojawia się lekki duszek (uchwycony na ostatnim zdjęciu). Może się także zdarzyć, że przy szybkim przesunięciem wzrokiem od lewej do prawej krawędzi ekranu zobaczymy coś w rodzaju tęczy (jak na projektorze DLP). Dlatego istnieje możliwość zablokowania funkcji, jeśli komuś miałoby to przeszkadzać.

 

(4795)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

89
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x