Home News Zupełnie nowy typ ekranu OLED – produkcja “eLeap” ruszy jeszcze w tym roku! Kiedy w telewizorach?
Zupełnie nowy typ ekranu OLED – produkcja “eLeap” ruszy jeszcze w tym roku! Kiedy w telewizorach?

Zupełnie nowy typ ekranu OLED – produkcja “eLeap” ruszy jeszcze w tym roku! Kiedy w telewizorach?

9.56K
5

Technologia OLED ma już swoje lata i na przestrzeni ubiegłej dekady doczekała się kilku różnych odmian, w tym stosowanych w telewizorach. Po RGB OLED, WOLED i QD-OLED na horyzoncie majaczy już kolejna wersja o nazwie “eLeap”. Czym się cechuje i czy zobaczymy ją w telewizorach? Produkcja ma ruszyć jeszcze w 2024 roku.

Japan Display wprowadzi nowy typ wyświetlaczy OLED: “eLeap“. Trafi do telewizorów?

Producent wyświetlaczy Japan Display ogłosił, że ich nowy rodzaj wyświetlaczy OLED o nazwie “eLeap” wejdzie do masowej produkcji przed końcem 2024 roku. Początkowo przeznaczony ma być do laptopów, smartfonów i innych urządzeń mobilnych.

Z połączenia działów wyświetlaczy firm Sony, Toshiba i Hitachi – Japan Display – wychodzi nowa wersja technologii OLED o nazwie “eLeap”. Została ona zaprezentowana w 2022 roku, kiedy to obiecano dwukrotnie większą efektywność, dwukrotnie wyższą jasność szczytową oraz trzykrotnie dłuższą żywotność w porównaniu do obecnie oferowanych paneli OLED.

Różnica w generowanej jasności pomiędzy konwencjonalnym ekranem OLED a OLED “eLeap”; fot. Japan Display

Początkowo Japan Display miało nadzieję rozpocząć masową produkcję w 2025 roku, ale teraz twierdzi, że prace zostaną przyspieszone. Fabryka szóstej generacji (G6) w Japonii to jedna z dwóch planowanych przez koncern. Japan Display ma również nadzieję na uruchomienie fabryki ósmej generacji (8.7G) w Chinach, chociaż chiński partner HKC Corp porzucił ten projekt. Japan Display zasugerowało, że może zamiast tego kontynuować projekt samodzielnie, ale fabryka 8.7G nie będzie gotowa przed 2027 rokiem. Taka placówka pozwoliłaby Japan Display na produkcję znacznie większych paneli OLED.

Jeden z pierwszych paneli “eLeap” przeznaczonych do masowej produkcji to 14-calowy OLED do laptopów. Według firmy może osiągnąć jasność szczytową 1600 nitów, wykorzystując strukturę jednowarstwową. Korzystając ze struktury podwójenj, “eLeap” może osiągać poziomy jasności przekraczające 3000 nitów – wedle zapewnień JD.

Nie ogłoszono jeszcze oficjalnie żadnych partnerstw z markami konsumenckimi, więc nie jest obecnie jasne, dla jakich konkretnie urządzeń i marek jest przeznaczony “eLeap”. Nie jest też jasne, czy w przyszłości “eLeap” trafi do telewizorów.

“eLeap” to pierwszy OLED wykorzystujący fotolitografię do co pozwala na uzyskanie większej jasności i dłuższej żywotności.

Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1713784395


Przeczytaj więcej na temat telewizorów

(9556)

3.5 2 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Adam
Adam
2 miesięcy temu

Idealny ekran dla nowych TV Pioneer KURO

Gienek
Gienek
2 miesięcy temu

Jasny gwint. I znowu odkładam zakup Oleda.

Sebastian
Sebastian
2 miesięcy temu
Reply to  Gienek

Czyli obecne C3 czy C4 czy tam klasa G jest za słaba? Po jaka cholerę ludziom 3000nitow skoro i tak nikt tego w takiej jasności nie ogląda?. Wiem źle się wyraziłem ale wiadomo o co chodzi. Posiadam zarówno C2 jak i obecnie x95k który co prawda jest miniledem.ale jasność max to chyba jakieś. 1500 nitów i wieczorami czy nocą redukuje mu jasności o połowę bo po prostu razi w oczy. Pomocne fakt że jako nowa technologia wchodząc na rynek będzie świńsko drogą.

Mariusz
Mariusz
2 miesięcy temu
Reply to  Sebastian

no i twoje C2 nie jest często za ciemny przy filmach w HDR albo sporcie HDR SDR??

Mariusz
Mariusz
2 miesięcy temu
Reply to  Gienek

ile odkładasz? od 5-u lat ?;) no bo na te fitoligraficzne też poczekasz co najmniej drugie tyle

5
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x