Home Testy Telewizory LCD Samsung Nowa klasa wyższa Samsung QLED Q70R | TEST |
Nowa klasa wyższa Samsung QLED Q70R | TEST |

Nowa klasa wyższa Samsung QLED Q70R | TEST |

172.74K
12

System Tizen i Smart TV

System Tizen nie przeszedł w tym roku jakiejś dużej rewolucji, ponieważ w ubiegłym roku był dopracowany już tak bardzo, że zastanawiałem się momentami, czy da się zaprojektować interfejs jeszcze lepiej. Naprawdę Samsungowi niewiele już można było zarzucić i w porównaniu do systemu niektórych producentów można było się poczuć jakby testowało się telewizor o 10 lat młodszy. Są jednak pewne udoskonalenia. Najważniejsza z nich to integracja z protokołem Apple Airplay, oraz dostęp do biblioteki iTunes!

Test Samsung QLED Q70RTest Samsung QLED Q70R

Ponadto mamy dobrze znane nam funkcje z zeszłego roku:

Tryb Ambient – telewizor na ścianie czymś więcej niż czarna plama

Przez większość dnia, gdy telewizor pozostaje wyłączony, jest po prostu czarnym prostokątem wiszącym na ścianie. W zeszłym roku, wraz z nową serią QLED TV, Samsung znalazł rozwiązanie dla osób dbających o wystrój pomieszczenia.

Tryb Ambient w Samsung QLED Q70R przeobrazi największy w domu ekran w osobiste centrum informacji – umożliwi wyświetlanie prognozy pogody, godziny, wiadomości, zdjęć lub animacji. Możemy np. sfotografować smartfonem ścianę wokół telewizora, a po przesłaniu zdjęć do telewizora specjalna aplikacja przygotuje obraz, który znajduje się za nim. Gdy przestaniemy oglądać telewizję, zniknie czarny ekran i telewizor wtopi się w otoczenie. Na jego ekranie zobaczymy np. wzór tapety, która znajduje się na ścianie, na której wisi telewizor czy też jej kolor. Możemy też wykorzystać specjalnie przygotowane wizualizacje, które znajdziemy w oprogramowaniu telewizora.

Ambient mode 2019

W tym roku poprawiono wiele drobiazgów związanych z tym trybem oraz dodano sporo nowych elementów możliwych do wyświetlenia. Także aplikacja na telefon ma więcej możliwości a konfiguracja całego trybu jest znacznie uproszczona:

Ambient tryb test Q90R QLED

Warto podkreślić, że telewizor QLED TV 2019 może pracować w trybie Ambient Mode przez 24 godziny na dobę a zużycie prądu wynosi 40% tego co przy normalnym oglądaniu telewizji. Po wyliczeniach będzie to jakieś 50zł rocznie więcej za prąd (przy założeniu, że każdego dnia w ciągu roku będziemy używać trybu ambient przez 4 godziny) czyli nie ma to większego znaczenia. Możliwość włączenia na 24h dowodzi, że matryca QLED jest bardzo trwała. Rozwiązanie takie widzieliśmy na żywo np. na targach Electronic Show. Potrafi zrobić piorunujące wrażenie, jeśli wykonamy dobre zdjęcie tła za ekranem. Naprawdę można zapomnieć, że mamy w pomieszczeniu telewizor!

Ambient Mode w telewizorze Samsung Q9 QE65Q9FN

System operacyjny Tizen 2019

Największa aktualizacja systemu operacyjnego wydarzyła się w zasadzie dwa lata temu i właśnie dlatego pozwolę sobie posłużyć się materiałem wideo dotyczącego QLED 2017. Piotr Gmerek omówił w nim kluczowe funkcje interfejsu.

System Tizen ma chyba najlepszy i najwygodniejszy interfejs “home”. Agreguje on bowiem wejścia, ustawienia i aplikacje. W przypadku tych ostatnich mamy wrażenie, że są one przez cały czas aktywne.

Wystarczy bowiem najechać np. na “Netflix”, by znaleźć się wewnątrz serwisu i mieć bezpośredni dostęp do seriali i filmów. Działanie przypomina trochę komputer PC w którym przełączamy się pomiędzy oknami aplikacji. Bardzo to wygodne. Oczywiście niektóre programy działają sprawniej, a niektóre trochę mozolnie ale nie inaczej jest na telewizorach innych producentów.

Dolną belkę można oczywiście dopasowywać pod własne preferencje przesuwając aplikacje miejscami itd. Mamy także dostęp do klasycznych programów jak np. przeglądarka internetowa, jednak korzystanie z niej jest mało wygodne bez myszki (możemy oczywiście takową podłączyć do tv). Aplikacja YouTube obsługuje Ultra HD i HDR. Równie wygodnie działa interfejs telewizyjny. Gdy skorzystamy z anteny podłączonej bezpośrednio do TV, na belce zyskujemy dostęp do ulubionych programów i podstawowych funkcji. EPG jest schludnie zaprojektowane:

Wbudowany odtwarzacz plików z nośników USB jest bardzo praktyczny. Ma możliwość edycji napisów (kolor, rozmiar, położenie), wygodnego przewijania, czy wyboru ścieżki audio. Niestety nie był w stanie odtworzyć największych plików Ultra HD z HDR (60-80GB). Duża stratą, dla osób, które oglądają filmy w plikach, podłączając pendrive lub dysk bezpośrednio do telewizora może okazać się też porzucone wsparcie dla formatu DTS Audio! Tegoroczne Samsungi nie są w stanie rozpoznać takiej ścieżki dźwiękowej w pliku wideo.

(172737)

3.9 8 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

97
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Pawel
Pawel
3 lat temu

Jak wygląda płynność ruchu w tym telewizorze? Spotkałem się z opiniami, że brakuje płynności ruchu, obraz klatkuje przy wyłaczonym upłynniaczu, a z upłynniaczem widac duszki?

Bart
Bart
4 lat temu

Czy może zaobserwował ktoś objaw nierównomiernego podświetlenia matrycy na granicy z ramką TV Q70R objawiający się przebarwieniem wpadającym w kolor różowy. Widać to np. na dashboard z konsoli Xbox One S, obraz jak by umieszczony w ramce, dotyczy każdej krawędzi. Pytanie czy to taki urok matryc QLED w tym TV ? W modelu Q64R nie zaobserwowałem tego, a 70 wróciła do sprzedawcy.

Piotr
Piotr
4 lat temu

Automotion plus ma dwa suwaki. Redukcja rozmycia i redukcja drgań i ten pierwszy w tv mówi o zmniejszeniu aby zoptymalizować obraz pod kątem dynamicznych scen,takich jak sport czy gry..hmm wy zawsze piszecie, żeby zwiększyć na 10 a nie zmniejszyć… No to jak to w końcu ma być?

Marcin
Marcin
4 lat temu
Reply to  Piotr

Udalo sie usytawic jakoś bo tez mam problem

Piotr
Piotr
4 lat temu

Aaaa i jeszcze jedno, ten śnieg zanika gdy włączę funkcje czystego obrazu cyfrowego a nie wył jak polecacie.
A może to “wszystko na” uplynniacza? Może 10 i 5 to za dużo?

Piotr
Piotr
4 lat temu

Po kilku dniach użytkowania zauważyłem, że pewne materiały z tv wyświetla inaczej, mianowicie jakby śnieży… szczególnie filmy z lat 90 ale też przy rodzince pl było… Również nie mogę znaleźć funkcji połączenia z dekoderem aby wl go włączało tv ,nie pamiętam ale jakoś ta funkcja się nazywa.mam ją włączona w dekoderze .W poprzednim tv nie było problemu.

Piotr
Piotr
4 lat temu

Jestem trochę zdziwiony tym tv… Może to rozmiar ale wszystko co do tej pory było wyświetlane w moim Panasie było płynne a tu jakieś Pixele, artefakty pomimo wyl pooraw obrazu i wszystkiego co piszecie tutaj… Upłynniacz na 10/5 i wciąż jakieś perturbacje… O co kaman? Przecież procesor 4k quantum itd itp… a “dropi” niemiłosiernie…

Piotr
Piotr
4 lat temu

Dlaczego wielu porównuje tizen do gołego Linuxa i sxydzi z tego?

PAM
PAM
4 lat temu

Który model TV wybrać QLED Samsung Q70R czy SONY KD-XF9005?

Piotr
Piotr
4 lat temu
Reply to  PAM

Kupiłem w końcu q70. Choć miałem zagwozdke pomiędzy nim a lg sm9000 nie Sony xf9005.
Polecam, upłynniacz robi robotę!!!

Piotr
Piotr
4 lat temu
Reply to  PAM

W sumie to chyba Sony, bo lepszy HDR

12
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x