Home Fachowa publicystyka i artykuły Masz kasety VHS z archiwalnymi nagraniami? Jak przekonwertować je samemu w domu na pliki MP4? | PORADNIK
Masz kasety VHS z archiwalnymi nagraniami? Jak przekonwertować je samemu w domu na pliki MP4? | PORADNIK

Masz kasety VHS z archiwalnymi nagraniami? Jak przekonwertować je samemu w domu na pliki MP4? | PORADNIK

5.57K
0

Większość z nas ma w domach całą kolekcję starych kaset VHS. Na niektórych nagrywano filmy i seriale, inne to kalejdoskopy z dzieciństwa. W cyfrowej erze te bezcenne relikty przeszłości straciły rację bytu, ale wciąż można je uratować. Okazuje się, że konwersję na pliki MP4 można przeprowadzić nawet samemu i to bardzo łatwo. Jak uratować wspomnienia?

Kasety VHS: jak przekonwertować stare nagrania na pliki cyfrowe MP4 w domu?

Do pomyślnego przeprowadzenia tej operacji potrzebujemy zaledwie kilku rzeczy. Kluczowy jest tu niestety klasyczny odtwarzacz kaset VHS, czyli magnetowid. Jest to już dziś ekstremalnie rzadkie urządzenie w naszych domach. Jeżeli go nie posiadamy, jakimś wyjściem będzie zdobycie tego sprzętu z drugiej ręki, choć w tej sytuacji pewnie korzystniejszym ekonomicznie sposobem będzie po prostu powierzenie procesu konwersji w ręce kogoś z zewnątrz, kto świadczy takie usługi.

Masz kasety VHS z archiwalnymi nagraniami? Jak przekonwertować je samemu w domu na pliki MP4? | PORADNIK
Typowy magnetowid marki Funai

Jeżeli jednak wciąż stoi u nas poczciwy odtwarzacz archaicznych dziś kaset, droga stoi już niemal otworem. W dalszej kolejności potrzebujemy komputera lub laptopa z portem USB. To konieczne, by pomyślnie połączyć magnetowid ze sprzętem, na który będziemy zgrywać materiały z kaset.

Ostatni krok to zdobycie odpowiedniego konwertera – tak zwanego video grabbera – który pozwoli na przesył sygnału. Wraz z takim okablowaniem sprzedawane jest też często oprogramowanie, które trzeba zainstalować na komputerze przed rozpoczęciem działań. Jeżeli software nie jest elementem zestawu, odpowiedniego programu musimy poszukać sami. Powinien się tu sprawdzić na przykład Golden Videos VHS to DVD Converter, który jest najczęściej dołączany do video grabberów. Bezpłatną wersję tego programu bez problemu znajdziemy w sieci. Sam konwerter nie będzie nas kosztował zbyt wiele – da się go zakupić już za około 30 złotych i to jedyny wydatek, jaki nas czeka (zakładając, że mamy magnetowid).

Masz kasety VHS z archiwalnymi nagraniami? Jak przekonwertować je samemu w domu na pliki MP4? | PORADNIK
Przykładowy konwerter NTSC, PAL, RCA/USB

Podsumowując – do konwersji nagrań z kaset VHS i na pliki MP4 potrzebujemy:

  • magnetowidu
  • konwertera, tzw. video grabbera
  • oprogramowania konwertującego obraz z kasety VHS do formatu MP4
  • komputera lub laptopa z wejściem USB

Kasety VHS z magnetowidu na pliki MP4 – proces konwersji

Jeżeli zgromadziliśmy wszystko z powyższej listy, pora przejść do działania. W pierwszej kolejności włączamy magnetowid (nie potrzebujemy podglądu na telewizorze) i umieszczamy w nim wybraną kasetę. Przewijamy do miejsca, w którym chcemy rozpocząć zgrywanie i zatrzymujemy. Wpinamy do odtwarzacza nasz konwerter – jeżeli sprzęt posiada złącze S-Video, poza białym, zielonym i czerwonym kabelkiem możemy też wpiąć ten czarny, dzięki czemu uzyskamy delikatnie lepszą jakość nagrania.

Drugą stronę video grabbera wpinamy do portu USB w komputerze lub laptopie i włączamy zainstalowane wcześniej oprogramowanie do przechwytu. Wybieramy interesujący nas format (np. popularne MP4). Teraz musimy jednocześnie rozpocząć odtwarzanie na magnetowidzie i nagrywanie w obrębie oprogramowania. Proces rozpocznie się i będzie kontynuowany w czasie rzeczywistym, więc jego niewątpliwym minusem jest konieczność odczekania, aż kaseta się skończy, bądź też nadejdzie moment, w którym będziemy chcieli zakończyć nagrywanie.

Przegrywanie kaset VHS na komputer w warunkach domowych to naprawdę łatwy proces!

Kiedy proces zgrywania zostanie zakończony, mamy na dysku gotowy plik MP4 lub w innym formacie do dowolnego wykorzystania. Możemy zgrać go na zewnętrzny dysk, przesłać do chmury lub podzielić się nim z rodziną i znajomymi w dowolny sposób. Warto pamiętać, że jeżeli posiadamy naprawdę sporo kaset z nagraniami dwu lub nawet trzygodzinnymi, przekonwertowane pliki będą sporo ważyć – warto zawczasu zaopatrzyć się w dedykowaną pamięć do ich przechowywania.

Życzymy dobrej zabawy przy odtwarzaniu wspomnień!

Źródła: https://www.tomsguide.com/how-to/digitize-vhs-tapes, własne


Przeczytaj więcej:

(5573)

1 1 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x