Home Fachowa publicystyka i artykuły Które telewizory na 2021 będą najlepiej współpracować z konsolami i PC? Przedstawiamy listę najlepszych propozycji!
Które telewizory na 2021 będą najlepiej współpracować z konsolami i PC? Przedstawiamy listę najlepszych propozycji!

Które telewizory na 2021 będą najlepiej współpracować z konsolami i PC? Przedstawiamy listę najlepszych propozycji!

6.61K
5

Już w najbliższych miesiącach w polskich sklepach zaczną pojawiać się pierwsze nowe telewizory czołowych producentów. Większość z nich – z portami HDMI 2.1! Oznacza to duży wzrost liczby modeli na rynku odpowiednich do współpracy z konsolami nowej generacji czy komputerami. Już dziś przyglądamy się nowościom i wskazujemy kierunek! Wszystkie informacje sprawdzaliśmy u samych producentów podczas pierwszych pokazów w których uczestniczyliśmy w tym roku, m.in na CES w Las Vegas.

Telewizory do konsoli i PC z HDMI 2.1 na 2021 rok

Na rynku cały czas mamy telewizory z 2020 roku, a nowe modele będą szeroko dostępne dopiero za kilka miesięcy. Jeżeli jednak wolicie poczekać, bo na przykład już nastawiacie się na zakup najlepiej wyposażonej nowości, to już przedstawiamy wstępne przypuszczenia i listę telewizorów, które naszym zdaniem sprawdzą się doskonale z nowymi konsolami oraz kartami graficznymi wyposażonymi w port HDMI 2.1!

Przed zagłębieniem się w poniższych tabelkach warto pamiętać, że na dziś nasza wiedza na temat obecności i zakresu obsługi technologii wchodzących w skład standardu HDMI 2.1 w nowych telewizorach jest jeszcze niepełna. Zebraliśmy wszystko, czego udało nam się dowiedzieć od producentów, jednak wciąż pozostają pełne luki. Zapełnią się one zapewne w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy, kiedy kolejne modele będą trafiać do sklepów. Podobnie z kwestią wsparcia dla technologii VRR takich jak AMD FreeSync czy NVIDIA G-Sync. Lista modeli poszczególnych marek na 2021 też niekoniecznie musi być ostateczna.

Koniecznie sprawdźcie naszą wiedzę na temat nowych telewizorów LG, Panasonic, Philips, Samsung i Sony, klikając w linki znajdujące się pod każdą z tabelek! Na dole znajdziecie także szczegółowe informacje na temat HDMI 2.1 i odpowiedź na pytanie, co tak naprawdę zapewnia nam ten standard.

Nowe telewizory LG dla graczy

Nowe serie telewizorów LG na 2021 rok obejmą organiczne modele OLED, zupełnie nowe QNED MiniLED oraz NanoCell. Kluczowa informacja dla graczy posiadających lub myślących o zakupie konsol PS5, Xbox Series S/X i kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 3000 jest taka, że porty HDMI 2.1 znajdą się w każdym nowym telewizorze koreańskiej firmy ze średniej oraz wyższej półki z wyłączeniem podstawowego modelu OLED A1 (pierwszy na rynku OLED 60Hz).

Zebraliśmy dla Was wszystkie znane nam już informacje dotyczące obsługi 4K120, VRR, ALLM i eARC.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Modele telewizorów LG 2021 HDMI 2.1 (4K120Hz) VRR ALLM eARC
LG 4K OLED A1
brak brak
dostępny
dostępny
LG 4K OLED B1 dostępny dostępny dostępny dostępny
LG 4K OLED C1 dostępny dostępny dostępny dostępny
LG 4K OLED G1 dostępny dostępny dostępny dostępny
LG 8K OLED Z1 dostępny dostępny dostępny dostępny
LG 8K QNED99 MiniLED dostępny dostępny dostępny dostępny
LG 8K QNED95 MiniLED dostępny dostępny dostępny dostępny
LG 4K QNED90 MiniLED dostępny dostępny dostępny dostępny
LG 4K QNED85 MiniLED dostępny dostępny dostępny dostępny
LG 8K NANO99 NanoCell  dostępny dostępny dostępny dostępny
LG 8K NANO95 NanoCell  dostępny dostępny dostępny dostępny
LG 4K NANO90 NanoCell  dostępny dostępny dostępny dostępny
LG 4K NANO85 NanoCell  dostępny dostępny dostępny dostępny

Jak widać, najnowsze telewizory LG będą doskonale przygotowane dla graczy. Każda z serii z wyłączeniem podstawowej OLED A1, o których istnieniu już wiemy, otrzyma kompletne wsparcie dla HDMI 2.1. Świetną wiadomością jest obsługa VRR (Variable Refresh Rate) w modelach 4K: NANO90 i NANO85. Powinny to być całkiem korzystnie wycenione telewizory, więc możemy mieć do czynienia z dobrymi kandydatami na TV dla graczy pod nowe konsole i karty graficzne.

Poznajcie telewizory LG OLED, QNED MiniLED i NanoCell na 2021 rok! Jaśniejsze ekrany, OLED 83" - co jeszcze wiemy po konferencji?
Telewizory LG OLED 2021; fot. LG

Nowe telewizory Panasonic dla graczy

Nowy procesor zainstalowany w telewizorze Panasonic OLED JZ2000 na 2021 rok ma dodać szereg funkcji przeznaczonych dla graczy – między innymi wsparcie dla standardu HDMI 2.1. Nie wiemy jeszcze oficjalnie, jak szerokie to będzie wsparcie i ile takich portów zobaczymy; wspomniano jedynie o obecności trybu VRR (Variable Refresh Rate), i o bardzo niskim input lagu – podczas prezentacji mogliśmy zobaczyć, że w nowym modelu zmierzono zaledwie 14,4 ms, podczas gdy w HZ2000 mieliśmy do czynienia z pomiarem na poziomie 21,6 ms. Zakładamy jednak, że nie ma powodu by flagowy telewizor nie obsługiwał ALLM oraz eARC. Wspomniane funkcje telewizory Panasonic posiadają od lat.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Modele telewizorów Panasonic 2021 HDMI 2.1 (4K120Hz) VRR ALLM eARC
Panasonic 4K OLED JZ2000 dostępny dostępny dostępny
dostępny

Wiadomo za to na pewno, że JZ2000 otrzyma dedykowany tryb gry: Game Mode Extreme, który ma tworzyć podczas zabawy jeszcze głębsze doznania i łączyć nowe funkcje obrazu z możliwościami HDMI 2.1 oraz dźwiękowymi.

Panasonic ogłasza flagowy telewizor 4K OLED na 2021: JZ2000! Szeroka obsługa HDR, HDMI 2.1, nowy procesor - co jeszcze wiemy?
Panasonic 4K OLED JZ2000; fot. Panasonic

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Nowe telewizory Philips dla graczy

Od momentu, w którym pierwsze telewizory Philips na 2021 rok trafią do sklepów, posiadający konsole nowej generacji lub nowe karty NVIDIA GeForce RTX30 użytkownicy będą mogli śmiało sięgnąć po jeden z modeli z tegorocznej oferty. HDMI 2.1 trafi do prawie wszystkich modeli OLED (wyjątkiem będzie budżetowy model OLED 705), MiniLED, Performance oraz telewizora DLED 9206. To duży przełom w ofercie telewizorów tego producenta, który do tej pory nie posiadał portów HDMI 2.1 a co za tym idzie części funkcji, które są z nim związane.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Modele telewizorów Philips 2021 HDMI 2.1 z 4K120Hz VRR ALLM eARC
Philips 4K OLED 806/856 dostępny dostępny dostępny dostępny
Philips 4K OLED 706 dostępny dostępny dostępny dostępny
Philips 4K OLED 705 brak brak dostępny nie ujawniono
Philips 4K MiniLED PML9636 dostępny dostępny dostępny dostępny
Philips 4K MiniLED PML9506 dostępny dostępny dostępny dostępny
Philips 4K Performance DLED PUS8506 brak dostępny (do 60Hz)
dostępny dostępny
Philips 4K DLED 9206 dostępny dostępny dostępny dostępny

Pełnym wsparciem dla funkcji wchodzących w skład standardu HDMI 2.1 będą się cechować telewizory OLED 806/856 w rozmiarach 48″, 55″ i 65″ oraz modele MiniLED PML9636 i PML9506, sprzedawane w przekątnych 65″ i 75″. Nowy telewizor Performance PUS8506 dostanie matrycę 60Hz, więc obsługa sygnałów 4K120 nie wchodzi w grę, model DLED 9206 będzie miał panel 120Hz, a w przypadku TV OLED 705 mowa tylko o standardzie HDMI 2.0.

Philips OLED 806; fot. Philips

Nowe telewizory Samsung dla graczy

Nowe modele telewizorów Koreańczyków będą perfekcyjnie przygotowane pod kątem grania. Neo QLED wyposażone zostały w porty HDMI 2.1 najnowszej generacji wspierające rozdzielczość 8K@60Hz, 4K@120Hz, VRR w tym AMD FreeSync Premium Pro i NVIDIA G-Sync (nowość). Mamy tutaj też takie funkcje jak ALLM czyli automatyczny tryb gra, funkcję upłynniania obrazu w grach, dynamiczny korektor czerni, nowy tryb Gra Pro (dostosowuje nie tylko obraz ale też dźwięk np. z soundbara) oraz ultra niski input lag 9.8ms niewyczuwalny nawet przez zawodników.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Modele telewizorów Samsung 2021 HDMI 2.1 z 4K120Hz VRR ALLM eARC
Samsung 4K Neo QLED MiniLED QN85A dostępny dostępny dostępny dostępny
Samsung 4K Neo QLED MiniLED QN90A dostępny dostępny dostępny dostępny
Samsung 4K Neo QLED MiniLED QN95A dostępny dostępny dostępny dostępny
Samsung 8K Neo QLED MiniLED QN800A dostępny dostępny dostępny dostępny
Samsung 8K Neo QLED MiniLED QN900A dostępny dostępny dostępny dostępny

Największą nowością dla graczy, będzie jednak możliwość zamiany klasycznego widoku ekranu na szerokokątny format obrazu znany z monitorów czyli Ultrawide GameView & Game Bar! To pierwsze takie rozwiązanie w telewizorach na świecie. Jednym kliknięciem zamienimy z konsoli czy PC znany format obrazu 16:9 na 21:9 lub 32:9! Format 32:9 na telewizorze z przekątną 65″ wyniesie 59″. Największy do tej pory monitor na świecie działający w formacie 32:9 to 49″. Dodatkowo obraz ten, będziemy mogli przesuwać do góry lub do dołu. Gdy przesuniemy go do góry, pod ekranem z grą pojawi się miejsce na Game Bar, który pozwoli nam do szybkiego dostępu do najważniejszych opcji obrazu w grach oraz innych parametrów jak ustawienia FreeSync, ilość widocznych FPSów itp. Zapowiada się prawdziwy kombajn dla graczy!

Telewizory Samsung Neo QLED MiniLED już dostępne w przedsprzedaży w USA! Na ile je wyceniono?
Telewizor Samsung Neo QLED Q800A; fot. Samsung

Nowe telewizory Sony dla graczy

W ubiegłym roku Sony wyposażyło w porty HDMI 2.1 dwie serie telewizorów – XH90 i ZH8. Zabrakło jednak takich funkcji jak VRR. W tym roku będzie zupełnie inaczej, bo każda z pięciu linii BRAVIA XR będzie się mogła poszczycić pełną gotowością na współpracę z nową generacją konsol czy kartami NVIDIA GeForce z serii 30!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Modele telewizorów Sony 2021 HDMI 2.1 (4K120Hz) VRR ALLM eARC
Sony BRAVIA XR LED 8K MASTER Series Z9J dostępny
dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny
Sony BRAVIA XR OLED 4K MASTER Series A90J dostępny
dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny (być może po premierze) dostępny
Sony BRAVIA XR OLED 4K A80J dostępny dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny
Sony BRAVIA XR LED 4K X95J dostępny dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny
Sony BRAVIA XR LED 4K X90J dostępny dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny
Sony LED 4K X85J dostępny dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny
Sony LED 4K X81J brak brak brak  dostępny
Sony LED 4K X80J brak brak brak  dostępny

Na pewno zauważyliście, że w kolumnach VRR (Variable Refresh Rate) i ALLM (Auto Low Latency Mode) w przypadku modeli Z9J, A90J, A80J, X95J, X90J i X85J informację o możliwym przesunięciu daty wprowadzenia wsparcia dla tych technologii. To dlatego, że samo Sony nie jest pewne, czy uda się je zapewnić już “na start”. Podczas konferencji dla mediów padło pytanie o tę kwestię, a przedstawiciele producenta nie potwierdzili jednoznacznie, kiedy to dokładnie nastąpi. Należy przypomnieć, że także konsola PS5 ma dopiero dostać wsparcie dla VRR. Natomiast konsole Xbox posiadają od dawna takie funkcje jak VRR i ALLM.

Liczymy, że Sony wyrobi się ze wszystkimi formalnościami i technikaliami, a na wiosnę gracze posiadający konsole PlayStation 5 lub Xbox Series X/S będą mogli swobodnie wybierać spośród oferty japońskiego producenta.

Znamy najnowsze telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Nowy procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!
Telewizory Sony BRAVIA XR LCD i OLED na 2021 rok; fot. Sony

Jakie nowe funkcje oferuje HDMI 2.1?

Port HDMI 2.1 pozwala spełnić wymogi przepustowości 4K (do 120 FPS) (obsługiwane przez PlayStation 5 oraz Xbox Series X) i 8K (do 60 FPS), jak również obsługuje następujące funkcje:

Variable Refresh Rate:

Mechanizm używany w grach, gdy nie wyciągają pełnego klatkażu (np. 60 FPS), eliminujący rozrywanie się ramek obrazu, minimalizujący opóźnienia i dostosowujący częstotliwość odświeżania, tak, aby zachować płynność. Przykładem VRR jest AMD FreeSync (lub NVIDIA G-Sync). VRR jest obsługiwany przez Xbox Series X. Zostanie także niebawem dodany do PS5.

promocja samsung qled q80r do grania konsola xbox one s w zestawie VRR

Auto Low Latency Mode (ALLM)

Funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra”, gdy wykryje włączoną konsolę przez HDMI. Obie konsole nowej generacji cechują się wsparciem dla tej funkcji.

promocja samsung qled q80r do grania konsola xbox one s w zestawie ALLM

Quick Media Switching (QMS):

Natychmiastowa zmiana trybu wyświetlania obrazu bez opóźnienia (np. przy włączeniu VRR)

Enhanced Audio Return Channel (eARC):

Usprawniona wersja protokołu ARC, który pozwala na uproszczenie podłączenia urządzeń audio do telewizora. Oprócz tego, że wystarczy nam wyłącznie jeden kabel HDMI pomiędzy amplitunerem a telewizorem. Wraz z CEC, dzięki ARC możemy kontrolować jednym pilotem zarówno telewizor, jak i soundbar / amplituner (a także nawet konsolę). eARC wspiera wyższe przepustowości, a także gwarantuje idealną synchronizację dźwięku i obrazu, jak również nie potrzebuje CEC do parowania się z telewizorem.

 

Test HDMI kabel MagicLink 2.0

Czy potrzebuję nowego kabla?

Generalnie tak, ale tylko w przypadku, gdy będziemy chcieli włączyć rozdzielczość 4K w 120Hz lub 8K w 60Hz. Wtedy rzeczywiście trzeba zakupić kabel 8K, który jest oznaczony zieloną naklejką certyfikacji “forum HDMI”. Takie kable dopiero pojawią się na rynku, a wszystkie, które są obecnie sprzedawane nie mają gwarancji, że w przyszłości taki sygnał zostanie przesłany. Najzwyczajniej w świecie nie ma tego jak obecnie przetestować ani zmierzyć.

Konsole PS5 i Xbox Series X są wyposażone w kable obsługujące HDMI 2.1 – znajdziemy je w pudełkach.

certyfikat hdmi 2.1

Wszystkie inne funkcje pochodzące od HDMI 2.1, czyli opisywany VRR, ALLM czy eARC mogą bez problemu działać na kablu HDMI 2.0 z pomarańczowym certyfikatem “forum HDMI”.

Przeczytaj więcej na temat kabla HDMI 2.0 z funkcjami HDMI 2.1:

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Źródło: opracowanie własne; testy w redakcji HDTVPolska


Przeczytaj więcej na temat telewizorów:

(6611)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Slavko21
Slavko21
4 miesięcy temu

Czy Telewizor 4K Xiaomi Mi TV Q1 75″ QLED 75″ czy posiada wszelkie technologie jak wymienione w artykule TV. Czy tv Xiaomi nadaje się pod konsole ? Czy jego wady nie zakrywają jego zalet ?

Marcin
Marcin
4 miesięcy temu
Reply to  Slavko21

Czy nadaje się to pojęcie względne porównaj sobie matryce jakie są w tym Xiaomi a z tv z wyższej półki chodzi o HDR ile wypala nitów (jasność ) różne upłynniacze obrazu input lag
Patrz przeważnie na to do grania

Narahad
Narahad
2 miesięcy temu

Brakuje informacji który TV obsługuje popróbowanie chroma 4:4:4

jacek
jacek
1 miesiąc temu

A co np. z takim Samsungiem UE43AU9072U. Niby ma HDMI 2.1? Choć oficjalnie Smasung polska się nie przyznaje do tego TV?? Cóż nie każdy ma miejsce na 65″ drzwi do stodoły.

ziemek
ziemek
1 miesiąc temu

Wiadomo o jakiś istotnych zmianach w Philpsach OLED 2021 oprócz HDMI 2.1 w porównaniu do modeli 805/855?

5
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x