Home News Kodek AV1 poprawiający jakość streamingu staje się obowiązkowy! Będzie wymagany przez Google, Netflix i YouTube – co to oznacza?
Kodek AV1 poprawiający jakość streamingu staje się obowiązkowy! Będzie wymagany przez Google, Netflix i YouTube – co to oznacza?

Kodek AV1 poprawiający jakość streamingu staje się obowiązkowy! Będzie wymagany przez Google, Netflix i YouTube – co to oznacza?

6.95K
7

Forsowany przez gigantów branży audiowizualnej kodek AV1 w tym roku najprawdopodobniej na dobre zadomowi się w telewizorach. Wcześniej Google ogłosiło, że będzie wymagać jego obecności we wszystkich telewizorach z Android TV 10 lub nowszym, które będą debiutować w sklepach od kwietnia 2021, a teraz takie same wieści dochodzą od Netflixa i YouTube!

AV1 wymagany w telewizorach z Android TV. Streaming lepszej jakości?

Kodek obrazu AV1 to produkt na wolnej licencji opracowany przez organizację Alliance for Open Media, która zrzesza takich gigantów jak Amazon, Apple, Facebook, Google, IBM, Intel, Microsoft, Mozilla i Netflix. Zapewnia 20-40% większą wydajność niż format HEVC, czyli w praktyce lepszą jakość obrazu przy takiej samej przepustowości (bitrate) lub taką samą jakość przy niższej przepustowości.

Nic dziwnego, że nowatorski format bardzo szybko nabiera wiatru w żagle. YouTube już w ubiegłym roku wymagało jego obecności do przetwarzania obrazu 8K HDR i rzeczywiście topowe telewizory Samsung i LG taką aktualizację otrzymały:

LG NANO99 YouTube 8K AV1 2
Kodek AV1 obsługuje materiały 8K HDR w YouTube na telewizorach LG i Samsung – tu: LG 8K NANO99

Kilka tygodni temu Google zapowiedziało, że wsparcie dla AV1 będą musiały posiadać wszystkie telewizory z systemem Android TV 10 lub nowszym, które mają się pojawić na rynku po 31 marca 2021 roku. Teraz taki sam wymóg pojawił się w przypadku YouTube (nic dziwnego, w końcu to serwis należący do giganta z Mountain View), ale i Netfliksa, co cieszy dużo bardziej – oznacza bowiem, że AV1 jest na jak najlepszej drodze do stania się obowiązującym standardem.

Póki co wszystkie dominujące platformy VOD (poza YouTube) korzystają w streamingu treści 4K HDR z kodeka HEVC (H.265). Netflix jednak odtwarza już niektóre treści na mobilnych urządzeniach z Androidem w AV1, a wkrótce – być może właśnie od kwietnia – ma to się także dziać na innych platformach, w tym telewizorach. AV1 może się okazać lekarstwem na spadającą wedle raportów użytkowników przepustowość w materiałach 4K dostępnych na Netfliksie.

Czy już wkrótce obejrzymy Netflixa w 8K? Gigant wprowadza kodek AV1
AV1 szczególnie dużo ma zmienić w materiałach dostępnych na Netflixie. Póki co serwis jest bardziej znany z ograniczania jakości przesyłanych treści, niż jej poprawiania

Sony ogłosiło już w tym roku, że wszystkie telewizory BRAVIA XR z systemem Google TV na 2021 rok będą wspierać AV1. Podobnie będzie w przypadku modeli z Android TV od Philipsa. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzi era nowego, lepszego formatu obrazu. Oby faktycznie zapewnił lepszą jakość streamingu przy mniejszym poborze danych!

Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1613043929


Więcej na temat kodeka obrazu AV1:

(6950)

5 1 głos
Article Rating

8
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Daniel
Daniel
9 miesięcy temu

Witam.
Ja mam pytanie czy SMASUNG 950R 8K też jest wspierany przez ten kodek AV1 ??

Gienek
Gienek
9 miesięcy temu
Reply to  Daniel

Malo to juz kodekow bylo… Nie pierwszy to i nie ostatni.

Szymon
Szymon
9 miesięcy temu
Reply to  Daniel

Szanowny Panie Szymonie,

 

Uprzejmie dziękuję za kontakt z Centrum Obsługi Klienta firmy Samsung.

 

 Również dotyczy to modelu Q950R.

Mam nadzieję, że przedstawione informacje okażą się pomocne w szybkim rozwiązaniu Pana sprawy.

Roch
Roch
9 miesięcy temu

A co z ubiegłorocznymi modelami? Dostaną aktualizacje?

Maciej
Maciej
9 miesięcy temu

Kodek AV1 ? To zła wiadomość. V266 znacznie lepiej kompresuje od AV1 ol, to on powinien wejść jako następca hevc.

George
George
9 miesięcy temu
Reply to  Maciej

Z tego co wyczytałem, to rzeczywiście lepszy jest, ale są dwa problemy. Do takiej kompresji potrzebny jeszcze mocniejszy procesor w celu zdekodowania, oraz kwestie licencyjne.”VVC ma oferować taką samą jakość wizualną co HEVC (H.265) z o połowę mniejszym bitrate, co doprowadzi do znacznych oszczędności pamięci i przepustowości. Należy pamiętać, że ten nowy kodek został stworzony z myślą o ultra wysokiej rozdzielczości (4K i 8K) i treści wideo 360 stopni, więc wzrost wydajności będzie mniejszy dla materiałów wideo o niższej rozdzielczości. VVC na papierze wygląda świetnie, jednak w zestawieniu z AV1, które jest udostępniane na zasadzie rolality-free, VVC już tak nie… Czytaj więcej »

Ktostam
Ktostam
5 miesięcy temu
Reply to  George

Dodałbym jeszcze że VVC korzysta z machine learning, a jak wiemy jeszcze daleko do spopularyzowania tej technologii, więc jeszcze daleka droga do korzystania z vvc, bardzo daleka. moim zdaniem AV1 ma jedną ogromną przewagę nad vvc, mianowicie klatki kluczowe mogą być nawet w każdej klatce filmu co pozwala na dostosowywanie się jakości obrazu do przepustowości łącza bez najmniejszych zacięć, AV1 dostosowuje się do przepustowości bez najmniejszych zacięć. Kodek dźwięku Opus również dostosowuje się do przepustowości łącza. razem tworzą nowy standard który na telefonach będzie królował dekady, vvc może jedynie poradzi sobie w telewizji gdzie przepustowość łącza nie jest tak narażona na… Czytaj więcej »

7
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x