Home Jaki kupić telewizor? PS5 i Xbox Scarlett – wybieramy telewizor na przyszłość do nowych konsol
PS5 i Xbox Scarlett – wybieramy telewizor na przyszłość do nowych konsol

PS5 i Xbox Scarlett – wybieramy telewizor na przyszłość do nowych konsol

39.05K
16

Samsung LCD QLED Q90R (4K) i QLED Q950R (8K)

W skrócie: Wszystkie telewizory QLED od modelu Q70R praktycznie idealnie wspierają obecne konsole jak i te, które dopiero nadejdą. Mamy więc bardzo niski input lag jak również doskonałą obsługę sygnału Ultra HD. Co zyska gracz dodatkowo? W telewizorach Samsunga mamy dedykowany tryb Motion Plus Gra, który umożliwia upłynnienie obrazu z gry bez znaczącego wzrostu poziomu input lag. Jest też obsługa funkcji “FreeSync” jak również “Wzmacnianie Gier” oraz “Dynamiczny korektor czerni”. O ile modele 4K nie wspierają niestety HDMI 2.1 to model 8K oczywiście takowe wsparcie posiada (i jest dostępny już w 55 calach!). Co za tym idzie będzie możliwe odpalanie w przyszłości takiej rozdzielczości jak 4K w 120Hz. Pod względem parametrów obrazu Ultra HD (HDR, paleta kolorów) Q950R jest zbliżony do modelu flagowego 4K czyli Q90R (nasz test).

Samsung QLED Q950R test do grania
Nasze testy z Samsung QLED Q950R 98 cali

Samsung QLED Q90R: Rozmiar: 55”, 65″, 75″ Śr. HDR: 850 nitów, Odświeżanie: 120Hz Matryca: LCD Aktualna cena: od 7949 zł (kup teraz)

Jaki telewizor FIFA20 Samsung Q90R

Input lag:

W najnowszych telewizorach Samsung, “Ustawienia Trybu gra” i opcje z nim związane znajdują się w głównym menu każdego QLED. Tryb gra, aktywuje się samoczynnie po wykryciu konsoli. Po sprawdzeniu np. z Xbox One X tak właśnie się dzieje, wystarczy wybrać opcję “Auto”. Po wejściu w “Ustawienia Trybu gra” naszym oczom ukazuje się dość rozbudowane menu przeznaczone dla każdego użytkownika konsoli oraz PC. Trzeba zaznaczyć, że jest to najbardziej rozbudowanego tego typu menu ze wszystkich dostępnych telewizorów na rynku. Samsung zaczyna się tutaj zbliżać do rozwiązań stosowanych w monitorach co cieszy gdyż telewizory mają ogromny potencjał a ich zaletą jest oczywiście ogromny rozmiar w stosunku do (z reguły) małych monitorów. W menu znajdziemy znane z 2018 roku opcje jak “Ustawienia gry Motion Plus” czy “FreeSync” ale doszły także tajemnicze funkcje o nazwie “Wzmacnianie Gier”, oraz “Dynamiczny korektor czerni” o których w dalszej części tekstu.

Przy odpowiedniej konfiguracji tryb “Gra” włącza się automatycznie!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 13 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 13 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) HDMI: PC 13 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 13 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 13 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Film” 93 ms
[GRY] 4K / 1080p + upłynniacz gra
Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Gra” 38 ms

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Zacznijmy od pomiarów i wyników input lag czyli najważniejszego elementu podczas grania – szczególnie w dynamiczne gry wymagające szybkiej reakcji między padem a tym co dzieje się na ekranie telewizora. Od 2 lat telewizory Samsunga wykazują tutaj bardzo dobre wyniki i nie inaczej jest w przypadku modeli QLED w tym Q90R.

W klasycznym trybie “Gra” lag jest niezwykle niski, bo wynosi zaledwie 13 ms. To już poziom niektórych monitorów dedykowanych dla graczy! Praktycznie nie da się już zrobić nic lepiej, bo od czasu wyświetlenia pierwszej linii, na górze telewizora, upływa zaledwie ok. 5ms! Tak krótki czas nie ma prawa być zauważony, ani odczuty w jakikolwiek sposób. Generalnie wszystko co poniżej 30ms traktujemy już jako placebo. Fani liczenia każdej milisekundy mogę śmiało sięgać po Samsung Q90R.

Upłynniacz 120Hz w trybie Gra (Gra Motion Plus)

W zeszłym roku w telewizorach Samsung pojawiła się funkcja, która zasługiwała na miano prawdziwego przełomu. Chodzi oczywiście o możliwość użycia systemu upłynniacza w trybie Gra! W tym roku także w zakładce znajdziemy dedykowane do tego opcje:

Jak widać, do dyspozycji mamy dokładnie takie same suwaki jak w zwykłej zakładce Motion Plus! Możemy zatem uzyskać dwie, a w zasadzie trzy rzeczy:

  • Interpolację gier z niską płynnością (30fps) do 120fps, by uzyskać wrażenie lepszej płynności, jakby gra miała prawie 60fps natywnie! (“Redukcja drgań”)
  • Interpolacje gier z wysoką płynnością (60fps) do 120fps, by znacząco zmniejszyć rozmycie obrazu! (“Redukcja rozmycia”)
  • Drastyczną poprawę ostrości ruchu gier z niską lub wysoką płynnością poprzez migoczące podświetlenie (“Wyraźny ruch (LED)”)

Zalety zastosowania systemu wyglądają naprawdę imponująco. Nadal zastanawiające jest dlaczego żaden z innych producentów nie poszedł taką, rewolucyjną ścieżką? Myślę, że problem jest nadal w odpowiednio szybkim procesorze obrazu, który udało się Samsungowi zbudować. Upłynniacz jest funkcją znacząco podwyższającą wartość input lag i tworzenie trybu “Gra” polega przede wszystkim na zablokowaniu tej funkcji. Na rynku były w prawdzie telewizory, które z upłynniaczem miały niewielką wartość opóźnienia np. ok. 50ms, co pozwalało pograć np. w gry wyścigowe, ale w strzelankach już było irytujące.

GOOGLE_300x250gryME

Samsung Q90R natomiast, wraz z upłynniaczem, ma opóźnienie na poziomie 38ms. Jest to w prawdzie wartość powyżej progu placebo i zarazem wyższa niż w zeszłym roku, jednak algorytm przeszedł ewidentny tuning i teraz zapewnia jeszcze mniejsze rozmycie, a także mniejsza ilość artefaktów niż w modelach QLED 2018! Zobaczmy teraz jakie korzyści, w kontekście odwzorowania ruchu niesie za sobą system Motion Plus w grach:

Telewizor Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Dowolny TV LCD W trybie “Gra”, gdzie interpolacja ruchu jest zablokowana
OLED (dowolny) Dowolny telewizor OLED (2017-19) w trybie “Gra”
Samsung Q90R Testowany telewizor z włączoną redukcją rozmycia
Samsung Q90R Testowany telewizor z włączonym wyr. ruch LED

Patrząc na ostatnie zdjęcie można wręcz nie dowierzać, lub zastanawiać się jak to możliwe, że dotychczas grało się z tak dużym rozmyciem! Bez dwóch zdań granie z funkcją “wyr. ruch LED” to przepaść względem grania na innym TV, szczególnie w grach 60fps, gdzie ruch ma tendencję do rozmywania się. Uchwycenie przeciwnika w celownik jest dużo prostsze!

W praktyce, największy efekt “wow” uzyskamy oczywiście gdy odpalimy upłynniacz w grze, która działa w 30fps. Serio, złudzenie jest na tyle mocne, że mamy obraz, który wygląda “prawie jak w 60fps”. Nie jest to oczywiście takie samo 60fps jak natywne ale na oko to wygląda jak 30-50% efektu z 60fps. Najgorzej gdy po chwili chcemy wyłączyć upłynniacz. Wtedy dopiero widzimy jak np. Forza Horizon 4 szarpie. Notabene to doskonały tytuł na testy trybu Motion Plus Gra. Przypomnę, że możemy tam zagrać w natywnym 4K 30fps, który z trybem Samsunga jest mocno zbliżony do 60fps. Albo np. God of War i jego tryb 4K 30fps. Tutaj zobaczymy zdecydowaną poprawę ostrości obrazu i praktycznie brak smużenia. No właśnie. Ciekawa więc nastała sytuacja gdy to telewizor za pomocą swojej mocy obliczeniowej jest w stanie znacznie poprawić efekt płynności w grze a nie sama konsola


ZOBACZ TAKŻE: Forza Horizon 4 | RECENZJA | Xbox One X 4K HDR


Czy są jakieś wady?

Rozwiązanie jest tak dobre i skuteczne, że aż nie che dowierzać się, że może być bez wad, prawda? Niestety pewne wady występują. Uzyskanie tak wysokiej ostrości i praktycznie zerowego rozmycia, w trybie “wyr. ruch LED”, wiąże się z widocznym migotaniem i spadkiem jasności ekranu. To drugie nie jest problemem, bo Q90R ma bardzo duży zapas mocy, ale migotanie niestety widać i najprawdopodobniej nie wszyscy gracze będą je w stanie zaakceptować. Na szczęście wady takie nie dotyczą używania funkcji “redukcja rozmycia”. Obraz jest wtedy tak samo jasny i przyjemny jak bez upłynniacza. Mogą jednak występować artefakty przy ruchach kamery, podczas testów prawie ich nie zaobserwowaliśmy ale wiem z forum, że np. z FIFA nie wygląda to aż tak dobrze i obraz potrafi szarpnąć! Jednak jest to ekstremalny przykład tytułu, który od zawsze potrafił przyciąć przy szybkich ruchach w lewo prawo. Kwestia więc naszego wyboru z których funkcji skorzystamy.

Osobny artykuł na temat działania trybu Motion Plus Gra znajdziecie tutaj

 

Motion Plus Gra Forza Horizon 3 Samsung Q9 test
W przypadku Forza Horizon 3 na Xbox One X korzystamy z suwaka “Redukcja drgań” ponieważ gra pracuje w 30fps
W przypadku Forza Motorsport 7 na Xbox One X korzystamy z suwaka “Redukcja rozmycia” ponieważ gra pracuje w 60fps

Pozostałe opcje trybu gra

Jak widzimy telewizor obsługuje także funkcję FreeSync po ostatniej aktualizacji oprogramowania. Nie wszystkie gry z nią działają ale sprawdziliśmy i są tytuły, które doskonale ją wykorzystują jak np. Gears 5.

Freesync 1 Q950R SamsungFreesync 2 Q950R SamsungFreesync 3 Q950R Samsung

Doszły także tajemnicze funkcje o nazwie “Wzmacnianie Gier”, oraz “Dynamiczny korektor czerni”. Pierwsza z nich to nic innego jak dodatkowy tryb “Dynamiczny” nakładany na tryb “Gra”, czyli cała mnogość filtrów wyostrzających, przesycających i ochładzających obraz. Raczej nic poważnego, choć fani jak wiadomo mogą się znaleźć.

Normalny tryb Wzmacnianie trybu

Funkcja korektora czerni jest już dużo ciekawsza. Pozwala ona bowiem uwypuklić detale w czerni, co w niektórych grach typu FPP może ułatwić zauważanie przeciwnika w ciemnej scenerii. Dokładnie takie same funkcje znamy z monitorów komputerowych dla graczy. Może być przydatne!

Korektor czerni WyłączonyKorektor czerni Maks

Wsparcie dla 4K Ultra HD

Q90R wspiera oczywiście natywną rozdzielczość 4K a Q950R – 8K. Średnia jasność HDR jest bardzo wysoka i wynosi 850 nitów na obu ekranach. Gwarantuje to pokaz możliwości HDR w tytule, który go wspiera na bardzo wysokim poziomie. Pokrycie szerokiej palety WCG to  94% (kropka kwantowa). Na Q90R i Q950R zobaczysz to co najlepsze z technologii 4K Ultra HD. Telewizory doskonale poradzą sobie także z nowymi konsolami, które nadejdą w 2020 roku.

8K na telewizorach Sony oraz Samsung
Do Q950R można też podpiąć PC i wyświetlić gry w rozdzielczości 8K

Chroma 4:4:4 dla PC

Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) po oflagowaniu wejścia jako PC.

Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie "Grafika"

Pełny fachowy test dostępny na portalu tutaj

Kup teraz telewizor Samsung QLED Q90R: Sprawdź Media Expert

Advertisement

(39052)

3.5 2 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

273
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Wojtek
Wojtek
3 lat temu

piszę tu tylko po to, żeby uświadomić tutaj komentujących, że gier w 120 klatkach na sekundę prawdopodobnie nie będzie. A już na pewno nie gier AAA (czytaj: topowych, wysokobudżetowych). Kilka studiów robiących gry na playstation już się wypowiadało, że będę celowali w…. uwaga, uwaga… 30 klatek. Nawet nie 60. Między innymi developerzy z Insomniac Games.
Dlaczego? Bo developerzy wolą stworzyć grę najbardziej zaawansowaną wizualnie niż super-płynną.
Strzelam, że nawet 60fps będzie rzadkością.
 
Dlatego nie przejmujcie się tym HDMI 2.1, to nie ma żadnego sensu

Wojtas
Wojtas
3 lat temu
Reply to  Wojtek

Teraz nie ma, ale za 2 lata moze wyjdzie ps5 plus i juz bedzie taka opcja. I co po 2 latach wymiana Tv na nowy bo zabraklo hdmi 2.1. Wydaje mi sie ze twoja porada aby nie przejmowac sie 2.1 jest bardzo zła.

Tomek
Tomek
4 lat temu

Czy na prawde warto teraz kupowac telewizor 4k bez zlacza hdmi 2.1 myslac o przyszlych konsolach?
W dyskusji pod poprzednim komentarzem byl juz poruszony ten watek. Sony xf9005 kusi mnie bardzo ale czy to nie bedzie strzal w kolano biorac pod uwage ze ps5 bardzo prawdopodobnie bedzie mialo port hdmi 2.1? stracimy wtdy mozliwosc gry w 4k 120hz
Wynikalo by z tego ze przeciwnie do pierwszej czesci artykulu, aktualne telewizory jednak nie sa dobrym wyborem do konsoli nowej generacji

Maciej
Maciej
4 lat temu

Mam pytanie. Czy rozszerzenie wejścia do hdmi 2.1 jest możliwe za pomocą aktualizacji? Jeszcze jedno. Czy przy hdmi 2.0 zagram w grę na ps5 4k+60fps+hdr ?

Jacek
Jacek
4 lat temu
Reply to  Maciej

Zagrasz. Czy można aktualizacją zwiększyć przepustowość? nie mam pojęcia.

Maciej
Maciej
4 lat temu
Reply to  Jacek

Była taka tabelka w temacie o hdmi 2.1 z której wynikało że nie. Bądż tu mądry. 😉

buc
buc
4 lat temu
Reply to  Maciej

Aktualizacja nic nie da. HDMI 2.1 jest “sprzętowo” szybsze , umożliwi grę 4K w 120kl/s. Takiej przepustowości w 2.0 po prostu nie ma. HDMI 2.1 jest ponad 2,5 razy szybsze.

Jan
Jan
4 lat temu
Reply to  Maciej

Najbardziej absurdalne jest to, że z tego co wiem jedynymi dzisiaj telewizorami dostępnymi dla szerszej publiczności z hdmi 2.1 są qlej90 Samsunga i… uwaga GX830 (czyli średniak!) od Panasonica.
Czy ktoś może to info potwierdzić i powiedzieć dlaczego panas dał 2.1 w średniaku a nie dał w oledach?

Maciej
Maciej
4 lat temu
Reply to  Jan

Tego absurdu właśnie nie rozumiem. Chciałem kupić oleda a nie lubie lg i teraz jestem w kropce przez te 2.1 .

Jacek
Jacek
4 lat temu
Reply to  Maciej

HDMI 2.0 spokojnie wystarczy żeby się cieszyć 4k 60 FPS i HDR. Na nowych konsolach nie uświadczymy 120 fps chyba że w jakimś indyku A nawet jeśli konsole będą osiągały 120 fps w każdej grze to i tak nic nie stracisz bo przy 60 fpsach gra się super komfortowo.

Darek
Darek
4 lat temu
Reply to  Jacek

Straci owszem bardzo wiele bo różnica pomiędzy 120 a 60 hz jest olbrzymia dla tego kto już kiedyś tego doświadczył. Ten kto nie próbował to niech lepiej nie próbuje bo powrót będzie bolesny … a tak dalej może innych pouczać o komforcie i sam być w pełni usatysfakcjonowany z 60 fps 🙂
Poza tym przy hdmi 2.1 dochodzi synchronizacja więc nie musi być stabilnych 120 fps wystarczy 90 – 100 i też będzie dużo lepiej. Oczywiście konsole raczej tego nie uciągną ale dobry pc który będzie już obsługiwał 2.1 zrobi z tego duży pożytek.

Maciej
Maciej
4 lat temu
Reply to  Darek

Ja 120fps na oczy nie widziałem i lepiej niech tak zostanie. 😉 Ogólnie uważasz że pod nowe konsole trzeba celować koniecznie w 2.1?

Darek
Darek
4 lat temu
Reply to  Maciej

Koniecznie nie trzeba, konsole i tak nie zrobią zapewne pożytku ze 120 fps aczkolwiek hdmi 2.1 przyda się na pewno jeżeli chodzi o synchronizację bo spadki od 60 w dół będą na 100% Ja obecnie ni kupiłbym nic innego jak Lg C9 który sam posiadam i jestem bardzo zadowolony. Przetestowałem wiele tv i ten jest obecnie najlepszy z dostępnych ogólnie – według mnie. Tym bardziej że można go już kupić za 5500zł

Roman
Roman
4 lat temu

Absolutnie ŻADNEGO Tv !!! Wyrzucanie kasy w błoto ! Tylko Google VR 2 na PS 5 dadzą takiego pokazu 3 D jakiego zawsze oczekiwaliśmy od gier i Realizmu przy którym każdy tv się zes ..ra

Tomasz
Tomasz
4 lat temu

Wszystko fajnie opisujecie
Szkoda tylko ze do tej pory niema zadnych wiadomosci o flagowcu Panasonica
Lcd 75 cali gx942

triv
triv
4 lat temu

Nada się jakikolwiek 4k z HDR byle nie Samsung. Te ostatnie mają skopany tryb gry (najstarsze udokumentowane przypadki są w modelach z 2015 najnowsze to tegoroczne serie) objawiające się różnymi artefaktami (najczęściej niebieskie lub czerwone linie, zwłaszcza na ciemnych scenach). Problem prawdopodobnie z hardware i dotyczy to egzemplarzy, które były składanie nie w fabrykach Samsunga tylko przez podwykonawców. Sam mam TV (model z 2017) dotknięty taką przypadłością.

16
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x