Home News Telewizja przestała działać? Kanały nie są dostępne? Dlaczego jest brak sygnału? Oto powody
Telewizja przestała działać? Kanały nie są dostępne? Dlaczego jest brak sygnału? Oto powody

Telewizja przestała działać? Kanały nie są dostępne? Dlaczego jest brak sygnału? Oto powody

29.14K
11

Telewizja naziemna od czasu do czasu nie działa w domach niektórych odbiorców. 2022 i 2023 rok to okres częstych zmian i przetasowań na multipleksach Niektórzy widzowie zgłaszają zakłócenia lub nawet brak sygnału! Dlaczego tak się dzieje? Jednym z powodów jest wejście standardu DVB-T2 / HEVC, ale to nie jedyna przyczyna! Jak odbierać sygnał prawidłowo?

Telewizja naziemna nie działa? Brak sygnału? Kanały nie są dostępne? Jak odbierać bez kłopotów?

Odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej często zrzucają problemy z odbiorem kanałów na karb posiadanego telewizora. Już na wstępie powiedzmy sobie jednak jasno: w znakomitej większości przypadków geneza kłopotów jest zupełnie inna. Takie sytuacje szybko się mnożą, szczególnie w dobie przejścia w sygnale naziemnym na jakość HD. Od marca bieżącego roku w Polsce dokonywała się bowiem spora rewolucja – stosowany od lat w telewizji cyfrowej sygnał DVB-T był wyłączany i na stałe zastępowany nowym standardem DVB-T2. To właśnie on pozwala na oferowanie znacznie większej liczby kanałów w rozdzielczości HD, a nawet takich w 4K. W zasięgu DVB-T2 jest od końcówki czerwca cały kraj i z tego powodu w wielu domach telewizja nie działa – niektóre kanały są niedostępne. Chodzi m.in. o TVN i Polsat. Wynika to z braku odbiornika lub dekodera wspierającego DVB-T2 ze stosowanym także teraz naziemnie kodekiem HEVC.

Jak odbierać kanały w DVB-T2 na swoim telewizorze? Aktualne parametry nadawania w jakości HD w telewizji naziemnej!

To właśnie z uwagi na transformację telewizji naziemnej wielu odbiorców ma teraz duże kłopoty. Jednak nawet ci, którzy są wyposażeni w odpowiedni telewizor lub tuner, nie unikają problemów. Często obraz się zacina, a czasem nawet kanały zupełnie nie chcą działać. Zanim “zwalimy” winę na nasz telewizor, warto najpierw sprawdzić kilka innych rzeczy. Poniżej wypisaliśmy możliwe przyczyny występowania problemów z odbiorem telewizji naziemnej. Nasze porady odnoszą się nie tylko do kanałów HD – zazwyczaj powody nieprawidłowego działania wszystkich stacji naziemnych są tożsame. Pomijamy kwestię przejścia na DVB-T2, o której więcej można przeczytać klikając w poniższy link:

Dlaczego kanały w telewizji naziemnej się zacinają? Stacje HD nie chcą działać? Są 3 powody - jak to naprawić?

Dlaczego kanały telewizji naziemnej nie działają? Problemy z odbiorem – możliwe przyczyny:

  • Antena jest niewłaściwa lub za słaba – zacznijmy od wykorzystywanej przez nas anteny naziemnej. Niezależnie od tego, czy jest ona wewnętrzna czy zewnętrzna, zajrzyjmy do jej specyfikacji. Część kanałów HD jest już obecnie nadawana w standardzie DVB-T2, a do ich odbioru konieczna jest antena obsługująca ten format. Może też być tak, że posiadany przez nas model jest zwyczajnie za słaby. Oceńmy, jak daleko znajdujemy się od najbliższego nadajnika i zerknijmy na moc kupionej anteny. W oszacowaniu możliwości odbioru pomoże nam na przykład aplikacja na smartfon, taka jak na przykład “DVB-T finder”;
  • Antena jest nieprawidłowo ustawiona – jeżeli spełniamy powyższe warunki, to powinniśmy przyjrzeć się ustawieniu naszej anteny. Włączmy telewizor i poeksperymentujmy z kierunkiem – w ten sposób będziemy mogli “na żywo” ocenić, w jakiej pozycji antena zbiera najlepszy sygnał. Niewykluczone, że taki zabieg wyeliminuje nasze problemy z odbiorem kanałów nadawanych w jakości HD. Pamiętajmy, że antena powinna być skierowana w stronę najbliższego nadajnika. Ustawmy ją możliwie najwyżej. Jeżeli na drodze sygnału stoją jakieś budynki, próbujmy oszacować stopień odbicia wiązki od ich ścian i ustawić antenę w tę stronę;
  • Docierający sygnał jest zbyt mocny – to wydaje się nielogiczne, ale czasami moc sygnału może być zwyczajnie za duża. Szczególnie, jeśli znajdujemy się bardzo blisko nadajnika – na przykład tuż obok niego. W takiej sytuacji warto rozważyć wymianę anteny na słabszą, lub ustawienie jej w taki sposób, by nie była skierowana bezpośrednio w stronę nadajnika;
  • Nasza instalacja jest wadliwa – jeśli nic z powyższej listy nie pomaga, pozostaje nam jeszcze przejrzeć stan naszej instalacji – od kabla zasilającego w gniazdku, po ten antenowy wpięty do telewizora i poprowadzony do anteny. Upewnijmy się, że wszystkie przewody są odpowiednio, solidnie zamontowane i nie posiadają żadnych uszkodzeń

Dlaczego kanały w telewizji naziemnej się zacinają? Stacje HD nie chcą działać? Są 3 powody - jak to naprawić?

Czy korzystając z naszych porad udało Wam się wyeliminować zakłócenia odbioru? Czy kanały już działają i nie zacinają się? Koniecznie dajcie nam znać! Jeżeli wciąż zmagacie się z takimi problemami, problem rzeczywiście może leżeć po stronie telewizora.

magicLinks_2_1

Źródło: własne


Telewizja i kanały – przeczytaj więcej:

(29137)

1.1 8 głosy
Article Rating
Andrzej Tuchalski W redakcji odpowiada za treści związane z naziemną telewizją cyfrową, satelitarną oraz kablową. Prywatnie wielki miłośnik kotów oraz pływania.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Henryk
8 godzin temu

Obarczanie wina że sprzęt i osprzęt do odbioru tv naziemnej jest wadliwy lub że połączenia kablowe są niewłaściwe to bzdura.
Cała wina leży w nadajniku sygnału od iemitenta a nie można szukać winy po stronie odbiorcy.
Przejście na sygnał cyfrowy ma swoje zalety ale też i duże wady.
Bardzo słaba siła sygnału w porównaniu do sygnału w analogu.
Emitent ignoruje fakt stosowania tzw wzmacniaczy sygnału w terenie tzw naświetleń co jest normą w krajach zachodniej Europy.

IRENA
IRENA
2 miesięcy temu

Ludzi za głupich macie, po tej waszej zmianie nie można oglądać telewizji. Zakłócenia w odbiorze na tych samych kanałach o różnej porze jest różnie. Obraz się zatrzymuje, pojawiają się kolorowe kwadraty lub brak sygnału. To telewizor jest winny czy antena? Do tej waszej zmiany wszystko grało a teraz jest lepiej!

Iwona
8 miesięcy temu

Mi też nie działa ten mux na którym jest polsat, tvn itd. Tnie, ginie obraz. Inne muxy odbierają pięknie. Wszystko jest nowe.

Leon
Leon
9 miesięcy temu

Mieszkam w Wilanowie (starym, nie na Lemingradzie).
Dwa lata temu antena siatkowa (ze wzmacniaczem) przestała zbierać wszystkie MUX-y, kupiłem antenę dookólną, chodziła pół roku potem przestała zbierać MUX 1.
Zdjąłem dookólną, wróciłem do siatkowej – po konserwacji styków i wszystkich połączeń. Antena w ustawieniu na Pałac Kultury i na Raszyn nie zbierała MUX1, dopiero po ustawieniu na północ (nikt z sąsiadów nie ma takiego ustawienia) -Ciechanów lub Płock chodzi doskonale i jest doskonały odbiór wszystkich MUXów.
Dziwne? Ale prawdziwe.
Antena na wysokości ok. 4 m od ziemi na maszcie przy budynku.

ssD
ssD
9 miesięcy temu

A u mnie jest dokładnie odwrotnie. Mieszkam w Sz-nie (lewobrzeże północ) począwszy od 23 czerwca praktycznie przestały działać wszystkie kanały tv publicznej (zakłócenia są tak silne, że uniemożliwiają oglądanie), natomiast wszystkie pozostałe kanały komercyjne odbierają idealnie. Wszystkie kanały mam z nadajnika w Kołowie (ok 18km bez przeszkód terenowych), jedna antena, skierowana w jednym i tym samym kierunku, jeden przewód antenowy. Przed 23.06 wszystkie kanały działały idealnie, po 23.06 tv publiczna przestała działać. Uszkodzenie tunera lub instalacji antenowej jest wykluczone, bo nie działałoby nic. Co w takim razie nie działa ?

lodek
lodek
9 miesięcy temu

dużo tu gnoju z platformy oszustuf

Krzys
Krzys
10 miesięcy temu

Piep.. PIS blokuje chyba sygnał bo działają tylko TVPis. reszta działa losowo. piękne słońce a kanały raz są raz brak sygnału.

Henryk
1 rok temu

Wszystkie uwagi i propozycje odbioru sygnalu tv naziemnej są mało istotne. Największym problemem jest tzw doświetlanie sygnału w miejscach i okolicach gdzie sygnał jest zakłócany i blokowany min przez przeszkody terenowe i nie tylko. Jako Emitel przesyłający ten sygnał nieustannie ignoruje ten fakt. Chociaż w Europie zachodniej poradzono sobie z tym problemem u nas jest niemoc i imposybilizm.

Jnnnj
Jnnnj
1 rok temu

Pisowski gnój odbiera nawet na lichej antenie ale śęk w tym, ze pisowskiego gnoju nie ogladamy z zasady i pogardy

Gość
Gość
1 rok temu

Jakimś dziwnym trafem akurat wszystkie kanały z rządową papką odbierają dobrze w każdej technologii

Marian
1 rok temu

Za przesył sygnału powinni zabrać się profesjonaliści a nie amatorzy z polecenia politycznego

11
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x