Home Testy Komputery Mini PC i NUC HD Intel Compute Stick Atom™ x5-Z8300 TEST – Wyciśnij więcej ze swojego telewizora i projektora. Zamień je w multimedialne centrum rozrywki (STK1AW32SC)
Intel Compute Stick Atom™ x5-Z8300 TEST – Wyciśnij więcej ze swojego telewizora i projektora. Zamień je w multimedialne centrum rozrywki (STK1AW32SC)

Intel Compute Stick Atom™ x5-Z8300 TEST – Wyciśnij więcej ze swojego telewizora i projektora. Zamień je w multimedialne centrum rozrywki (STK1AW32SC)

2.27K
0

Multimedialne centrum rozrywki w salonie

Głównym zadaniem Intel® Compute Sticka jest przeobrażenie naszego telewizora / monitora czy projektora w multimedialne centrum rozrywki. Trzeba przyznać, że z systemem Windows 10 nie będzie to zbyt skomplikowane a taki zestaw może zawstydzić nawet telewizory oparte na systemie Android. Kolejna sprawa to zakup sticka bez systemu (model STK1A32SC) i instalacja np. Kodi. Wtedy mamy do dyspozycji typowe, dość wydajne HTCP. Wiemy już, że oglądanie serwisów streamingowych nie jest problemem dla naszego małego urządzenia. Ale jak wygląda sprawa z wydajnością podczas oglądania materiałów wideo?

40.jpg 41.jpg
57.jpg 59.jpg
62.jpg 63.jpg

W dosłownie kilka chwil przeobraziłem swój projektor JVC oraz redakcyjny telewizor Panasonic DX900 i Philips 6501 w całkiem sprawny komputer z systemem Windows 10!

 

Na początek szybki rzut oka na to co nasz sprzęt (Cherry Trail SoC) potrafi dekodować sprzętowo pod względem wideo oraz audio. Mamy tutaj wsparcie dla MPEG-2, VC1, H.264, HEVC i VP9 oraz DTS, Dolby Digital i Dolby Digital Plus.

 

42.JPG

Układ Intel HD Graphics zapewnia obsługę technik Intel Quick Sync (sprzętowa akceleracja procesu dekodowania i kodowania ) i Intel Clear Video HD (sprzętowa akceleracja dekodowania). Na początek przyjrzyjmy się jak sprzęt poradził sobie z filmami YouTube.

 

43.JPG

W przypadku filmów w Full HD nie było żadnych problemów. Wszystko szło płynnie i bez żadnych przycięć związanych chociażby z buforowaniem. W tym momencie użycie mocy obliczeniowej kształtowało się na poziomie 60%. Udało mi się także odpalić wybrane materiały w rozdzielczości 4K. Działanie streamingu robi wrażenie biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z komputerem wielkości pendrive’a.

 

Jak w takim razie zadziałają filmy z plików na Media Player Classic – Home Cinema? Na początek zalecam konfigurację kodeków aby wycisnąć z komputera maksimum możliwości. Będzie to miało niebagatelne znaczenie w przypadku odtwarzania nie tylko plików w rozdzielczości Full HD ale przede wszystkim 4K w tym HEVC. W menu dekodera którym domyślnie w MPC-HC jest LAV-wideo mamy tak naprawdę dwie opcje akceleracji dekodowania jakie nas będą interesować: Intel Quick Sync oraz DXVA (native). W przypadku moich testów zdecydowanie lepiej komputer poradził sobie w drugim wariancie. Dodatkowo polecam odpowiednie ustawienie częstotliwości odświeżania obrazu gdyż nie zawsze zgrywa się to z klatkami w filmie. Generalnie jak zawsze należy trochę poeksperymentować by uzyskać idealny wynik.

64.JPG 65.JPG

66.jpg

Czasem należy samemu dostosować częstotliwość odświeżania obrazu w stosunku do tego jaki film oglądamy (ilość klatek)

 

Oddzielną kwestią wydajności wyświetlania materiału filmowego jest ostatni filtr do którego trafia obraz czyli Renderer. To on odpowiada za ostateczną obróbkę obrazu i wyświetla go na ekranie. Z testów wynika, że najwydajniejszym wyborem był EVR.

 

69.JPG

 

Podobnie jak w przypadku YouTube nie było żadnych problemów z materiałem Full HD. Wszystko szło płynnie, z napisami w każdym rodzaju pliku. W przypadku materiałów 4K (co ważne w HEVC), większość plików odtwarzana była poprawnie bez gubienia klatek (jak wykazywało info w odtwarzaczu). Nasz sukces zależy w tym wypadku od tego jak poprawnie skonfigurujemy kodeki o czym napisałem powyżej. Po odpowiedniej optymalizacji oglądanie filmów było płynne i przyjemne bez dużego obciążenia CPU:

 

66.JPG

 

67.JPG 68.JPG

 

Następnie przeszedłem do programu KODI. Tutaj efekty były od razu na bardzo dobrym poziomie. Większość filmów 4K odtwarzana była płynnie i bez żadnych problemów związanych z obrazem. Lepiej pracowało mi się w KODI niż w MPC-HC.

60.jpg

Z ciekawości można oczywiście pobawić się kodekami chociaż od razu po instalacji wszystko odtwarzane było poprawnie

 

58.jpg 59.jpg
47.JPG 48.JPG

 

Jak więc widać potencjał multimedialny w tym małym komputerze jest naprawdę spory i może to być bardzo dobry materiał sprzętowy pod rasowe HTCP.

 

(2265)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

18
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x