Home Testy Komputery Mini PC i NUC HD Intel Compute Stick Atom™ x5-Z8300 TEST – Wyciśnij więcej ze swojego telewizora i projektora. Zamień je w multimedialne centrum rozrywki (STK1AW32SC)
Intel Compute Stick Atom™ x5-Z8300 TEST – Wyciśnij więcej ze swojego telewizora i projektora. Zamień je w multimedialne centrum rozrywki (STK1AW32SC)

Intel Compute Stick Atom™ x5-Z8300 TEST – Wyciśnij więcej ze swojego telewizora i projektora. Zamień je w multimedialne centrum rozrywki (STK1AW32SC)

2.27K
0

Wyposażenie, złącza, budowa

Zaglądając do pudełka znajdziemy kilka elementów zestawu. Jest to oczywiście sam Intel® Compute Stick jak również dedykowany zasilacz z kilkoma końcówkami prądowymi w zależności w jakim rejonie świata się znajdujemy, przedłużacz HDMI oraz niezbędny zestaw instrukcji. Skromnie? W sumie nic więcej nie potrzebujemy by rozpocząć pracę. Intel® Compute Stick może być obsługiwany m.in. za pomocą  bezpłatnej aplikacji Intel® Remote Keyboard, zainstalowanej na dowolnym smartfonie lub tablecie.

7.jpg 8.jpg

21.jpg

Dodawany przedłużacz HDMI jest bardzo ważny. Nie zawsze mamy możliwość by wpiąć komputer bezpośrednio do telewizora/monitora bądź projektora ze względu na układ portów.

 

Tegoroczne modele Intel® Compute Stick to już druga generacja miniaturowych komputerów od Intela. Pod względem budowy zaszły spore zmiany a sprzęt jest wyraźnie mocniejszy i lepiej wyposażony. Na pierwszy rzut oka, na bocznej ściance przybył jeden aczkolwiek bardzo ważny port czyli dodatkowe, drugie USB w wersji 3.0. Dzięki temu gdy podłączymy np. klawiaturę ze zintegrowanym touchpadem to mamy jeszcze jedno miejsce by podłączyć np. dysk twardy czy pendrive’a. Obok portów USB znajdziemy też mikro-USB służące do zasilania sprzętu. Komputer posiada na pokładzie 32GB pamięci jednak możemy ją rozszerzyć za pomocą wbudowanego slotu na karty mikro-SD.

 

12.jpg 13.jpg

 

Co znajdziemy w środku? Oj dzieje się tutaj naprawdę sporo. Nie chciałem jednak rozbierać nowej sztuki egzemplarza. Skorzystałem ze zdjęć z serwisu tweaktown.

 

Procesor Intel® Atom™ x5-Z8300
Pamięć operacyjna 2 GB pamięci DDR3L-RS 1600MHz @ 1.35V
Układ graficzny Intel HD Graphics (wyjście HDMI 1.4b)
Taktowanie procesora 1.44 GHz do 1.84 GHz w trybie burst
Nośnik danych SanDisk 32 GB eMMC
Łączność dual-band 802.11ac WiFi, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia 1x USB 2.0, 1x USB 3.0, HDMI 1.4b, mikro-SD, mikro-SUB (zasilanie)
Dźwięk Intel HD Audio via HDMI, wsparcie Multi-Channel Digital Audio
System operacyjny Microsoft Windows 10 Home 32-bit x86
Obsługiwane napięcie wejściowe DC 5 VDC

Wymiary113 mm x 38 mm x 12 mmCenaokoło 659zł

 

 

Na zdjęciach widać najnowszą wersję Intel® Compute Sticka oraz poprzednią.

 

Komputer bazuje na najnowszym, czterordzeniowym procesorze Intel® Atom™ x5-Z8300. Stosowany jest on np. w tabletach czy tanich laptopach. Jak widzicie po powyższej specyfikacji w tabeli, dzięki funkcji Burst może on pracować od 1.44 GHz do 1.84 GHz. Wszystko zależy od tego jak dużemu obciążeniu poddany zostanie procesor oraz w jakiej temperaturze będzie pracować. Jeżeli będzie zbyt duża to częstotliwość zostanie ustawiona na niższą. Warto wspomnieć, że w najbliższym czasie na rynku pojawią się również modele Intel® Compute Stick z procesorami  Intel® Core™ M szóstej generacji a listę urządzeń znajdziecie tutaj.

30.jpg

Schemat blokowy układu SoC

 

34.JPG 36.JPG
37.JPG 38.JPG

Układ graficzny to zintegrowany w procesorze (SoC) układ Intel HD Graphics. Jego taktowanie zależy od tego jakie aktualnie wykonuje zadanie i może wynosić od 200 Mhz do 500 Mhz. To wszystko daje nam nadzieję na porządną obsługę wideo także w rozdzielczości 4K!

 

Wszystko to chłodzone jest solidnym radiatorem oraz aktywnym chłodzeniem w postaci miniaturowego wiatraka. Jest to niezbędne gdyż procesor może się rozgrzać spokojnie do nawet 80 stopni Celsjusza. Należy tutaj zwrócić uwagę, że wiatrak chodzi praktycznie cały czas na niesłyszalnym poziomie obrotów a jego intensywna praca zaczyna być odczuwalna przy naprawdę dużej ilości zadań wykonywanych na komputerze.

 

Nośnik eMMC pochodzi od firmy SanDisk i wynosi 32GB. Transfery może nie robią dużego wrażenia ale pamiętajmy, że to i tak dość dobre rozwiązanie do tego typu komputera. Taniego i małego. Wyższe wersje sticka mają 64GB.

 

61.JPG

 

(2265)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

18
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x