Skocz do zawartości
Gmeru

Wielki test telewizora Samsung Neo QLED QN95A! Technologia Mini LED to krok milowy na który czekaliśmy wiele lat

Rekomendowane odpowiedzi

Co do tego telewizora to jest zacny. Zastanawia mnie tylko jedna kwestia. Sporo osób się zdecyduje na ten model, bo ma być niby trwalszy od OLEDów, które jak wiemy ze względu na wypalenia do najtrwalszych sprzętów nie należą. ALE.... To jest nowa technologia ten cały miniLED. Nie ma w ogóle żadnych informacji nigdzie o trwałości tych mini diodek. Chwalą się że zmniejszyli je o 40%, no super, ale jednocześnie cały ekran wypluwa 1500 nitów. Te malutkie ledziki się tam grzeją przy tym niemiłosiernie. Ile to lat wytrzyma? Serio jestem ciekaw, bo jeżeli chodzi o planowane postarzanie produktów to Szajsung w tej kwestii akurat przoduje (negatywnie rzecz jasna). Znane są przypadki starszych modeli w których podświetlenie się psuło od razu po gwarancji. Ciekaw jestem jak będzie tutaj i strzelam że może być różnie. 
Wadą tego sprzętu jest cena. Rozumiem że się zbliża do OLEDów pod względem jakości, bije je na głowę pod względem jasności. Ale cena niestety zaporowa i podejrzewam że nie spadnie aż tak spektakularnie jak np OLEDy LG. Stawiam orzechy przeciw dolarom że w styczniu 2022 będę mógł kupić dwa OLEDy w cenie tego wynalazku 65 cali. 

Cena zaporowa? 55 cali qn91A ok 5k zł kosztuje obecnie niewiele więcej od c1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Xisiek napisał:

Ale czy materiały w Dolby Vision dostępne obecnie są w 12 bitach, czy po prostu DV ma techniczna możliwość kodowania 12 bitowego koloru?

też bym chciał wiedzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale czy materiały w Dolby Vision dostępne obecnie są w 12 bitach, czy po prostu DV ma techniczna możliwość kodowania 12 bitowego koloru?
Oczywiście że materiały są w 10bitach.
Te 12 bit to pieśń przyszłości.
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.07.2021 o 14:00, efel napisał:

Wadą tego sprzętu jest cena. Rozumiem że się zbliża do OLEDów pod względem jakości, bije je na głowę pod względem jasności. Ale cena niestety zaporowa i podejrzewam że nie spadnie aż tak spektakularnie jak np OLEDy LG. Stawiam orzechy przeciw dolarom że w styczniu 2022 będę mógł kupić dwa OLEDy w cenie tego wynalazku 65 cali. 

Ciekawe spostrzeżenia. Ja mam jednak inne. Pokaż mi jakiś model LG OLED 77" który można kupić w cenie wyprzedażowej do 10 tys. Mam na myśli oczywiście ubiegłoroczne bo o wcześniejszych to nawet nie ma co pomarzyć. Nie ma takiej możliwości, żeby taki OLED kupić. Chyba, że mówisz o 55".

Jeśli chodzi o ten model Samsunga (wersja 75") już teraz widzę spadek ceny do 11200 (z 13tys). Do końca roku ( do listopada) powinien spokojnie dojść do kwoty 9 tys lub poniżej. Jeśli chodzi o Oledy LG takiej szansy nie ma w przypadku 77".

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, klaus71 napisał:

też bym chciał wiedzieć

Z tego co mi się obiło u uszy to 1) 12 bit jest „pojemnością” formatu DV 2) nie mamy nadal zwykłych tv z 12 bitowymi panelami

10 godzin temu, raf7705 napisał:

Oczywiście że materiały są w 10bitach.
Te 12 bit to pieśń przyszłości.

👍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Xisiek napisał:

 2) nie mamy nadal zwykłych tv z 12 bitowymi panelami

tylko jakie ma to znaczenie - tv zrobi sobie FRC/dithering i zobaczyłbyś 12bitów koloru - tak jak obecnie widzisz 10bitów na 8bitowych panelach z FRC

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze napisz, że sobie to wszystko zrobi, ten telewizor, na matrycy 8 bitowej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, raf7705 napisał:

Jeszcze napisz, że sobie to wszystko zrobi, ten telewizor, na matrycy 8 bitowej emoji39.png

jasne - przecież każdy to robi już obecnie - jeden lepiej a inny gorzej ale robi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.07.2021 o 14:00, efel napisał:

Co do tego telewizora to jest zacny. Zastanawia mnie tylko jedna kwestia. Sporo osób się zdecyduje na ten model, bo ma być niby trwalszy od OLEDów, które jak wiemy ze względu na wypalenia do najtrwalszych sprzętów nie należą. ALE.... To jest nowa technologia ten cały miniLED. Nie ma w ogóle żadnych informacji nigdzie o trwałości tych mini diodek. Chwalą się że zmniejszyli je o 40%, no super, ale jednocześnie cały ekran wypluwa 1500 nitów. Te malutkie ledziki się tam grzeją przy tym niemiłosiernie. Ile to lat wytrzyma? Serio jestem ciekaw, bo jeżeli chodzi o planowane postarzanie produktów to Szajsung w tej kwestii akurat przoduje (negatywnie rzecz jasna). Znane są przypadki starszych modeli w których podświetlenie się psuło od razu po gwarancji. Ciekaw jestem jak będzie tutaj i strzelam że może być różnie. 

Ja się spodziewam, że te TV też mogą się wypalać - jeśli któreś diody będą często wyświetlać jasny obraz a inne będą zwykle czarne, to jest więcej niż prawdopodobne że ich jasność się w jakimś momencie rozjedzie i na jasnej planszy będzie zauważalna niejednorodność.

W dniu 9.07.2021 o 14:00, efel napisał:

Co do tego telewizora to jest zacny. Zastanawia mnie tylko jedna kwestia. Sporo osób się zdecyduje na ten model, bo ma być niby trwalszy od OLEDów, które jak wiemy ze względu na wypalenia do najtrwalszych sprzętów nie należą. ALE.... To jest nowa technologia ten cały miniLED. Nie ma w ogóle żadnych informacji nigdzie o trwałości tych mini diodek. Chwalą się że zmniejszyli je o 40%, no super, ale jednocześnie cały ekran wypluwa 1500 nitów. Te malutkie ledziki się tam grzeją przy tym niemiłosiernie. Ile to lat wytrzyma? Serio jestem ciekaw, bo jeżeli chodzi o planowane postarzanie produktów to Szajsung w tej kwestii akurat przoduje (negatywnie rzecz jasna). Znane są przypadki starszych modeli w których podświetlenie się psuło od razu po gwarancji. Ciekaw jestem jak będzie tutaj i strzelam że może być różnie. 

Ja się spodziewam, że te TV też mogą się wypalać - jeśli któreś diody będą często wyświetlać jasny obraz a inne będą zwykle czarne, to jest więcej niż prawdopodobne że ich jasność się w jakimś momencie rozjedzie i na jasnej planszy będzie zauważalna niejednorodność.

W dniu 9.07.2021 o 14:00, efel napisał:

Co do tego telewizora to jest zacny. Zastanawia mnie tylko jedna kwestia. Sporo osób się zdecyduje na ten model, bo ma być niby trwalszy od OLEDów, które jak wiemy ze względu na wypalenia do najtrwalszych sprzętów nie należą. ALE.... To jest nowa technologia ten cały miniLED. Nie ma w ogóle żadnych informacji nigdzie o trwałości tych mini diodek. Chwalą się że zmniejszyli je o 40%, no super, ale jednocześnie cały ekran wypluwa 1500 nitów. Te malutkie ledziki się tam grzeją przy tym niemiłosiernie. Ile to lat wytrzyma? Serio jestem ciekaw, bo jeżeli chodzi o planowane postarzanie produktów to Szajsung w tej kwestii akurat przoduje (negatywnie rzecz jasna). Znane są przypadki starszych modeli w których podświetlenie się psuło od razu po gwarancji. Ciekaw jestem jak będzie tutaj i strzelam że może być różnie. 

Ja się spodziewam, że te TV też mogą się wypalać - jeśli któreś diody będą często wyświetlać jasny obraz a inne będą zwykle czarne, to jest więcej niż prawdopodobne że ich jasność się w jakimś momencie rozjedzie i na jasnej planszy będzie zauważalna niejednorodność.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.07.2021 o 22:12, madhunt3r napisał:


Cena zaporowa? 55 cali qn91A ok 5k zł kosztuje obecnie niewiele więcej od c1.

No ale temat jest o QN95A. Czym się różni QN91? Nie ma mniej stref przypadkiem?

W dniu 10.07.2021 o 15:11, Grendel napisał:

Jeśli chodzi o ten model Samsunga (wersja 75") już teraz widzę spadek ceny do 11200 (z 13tys). Do końca roku ( do listopada) powinien spokojnie dojść do kwoty 9 tys lub poniżej. Jeśli chodzi o Oledy LG takiej szansy nie ma w przypadku 77".

Gdzie znalazłeś QN95A 75 cali za 11 tys?

https://www.ceneo.pl/104791043

Wg ceneo na dzisiaj najtaniej to 15 tysi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, efel napisał:

No ale temat jest o QN95A. Czym się różni QN91? Nie ma mniej stref przypadkiem?

Gdzie znalazłeś QN95A 75 cali za 11 tys?

https://www.ceneo.pl/104791043

Wg ceneo na dzisiaj najtaniej to 15 tysi.

QN91A to jest dokładnie ten sam model tylko nie ma boxa one connect do podłączenia wszystkiego jednym kablem. Rozwiązanie wygodne ale nie dla wszystkich niezbędne. Ponadto, podobno (według jednej recenzji) one connect box zauważalnie zwiększa zużycie prądu.

https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/telewizory/telewizor-samsung-led-qe75qn91a-neo-qled-uhd-miniled-tv-2021

Cena bardzo konkurencyjna dla OLED - nie ma szans na znalezienie Oleda podobnej wielkości 75-77 za taką cenę.

Edytowane przez Grendel
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij o jednym HDMI 2.1 vs 4 HDMI 2.1 w boxie.

Liczba głośników 4.2.2 vs 4.2
Quality index 4600 Vs 4500 (cokolwiek to znaczy)
Liczba USB 3 vs 2
Moc głośników 70W vs 60W

Takich szczegółów jest pewnie więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy seria 8 też ma mini led?

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, raf7705 napisał:

Nie zapomnij o jednym HDMI 2.1 vs 4 HDMI 2.1 w boxie.

Liczba głośników 4.2.2 vs 4.2
Quality index 4600 Vs 4500 (cokolwiek to znaczy)
Liczba USB 3 vs 2
Moc głośników 70W vs 60W

Takich szczegółów jest pewnie więcej.

Najistotniejszym jest fakt, że jest to dokładnie ten sam panel i dokładnie ten sam obraz. Kwestia wyposażenia jest drugorzędna. Jeśli ktoś uważa, że warto dopłacać do one connecta oraz dwóch głośników więcej ( i innych np USB) 4,5 tys to jego wybór.

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.07.2021 o 23:45, klaus71 napisał:

tylko jakie ma to znaczenie - tv zrobi sobie FRC/dithering i zobaczyłbyś 12bitów koloru - tak jak obecnie widzisz 10bitów na 8bitowych panelach z FRC

Jakie? Mniej więcej takie jak logo HDR w tv za 2 tys. i 5 tys., albo jak widelec do roweru za 300 zł i 3300 zł. 👍

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , mam problem co kupić ..Mam tv 77 OLED sony Ag9 dla mnie za ciemny niestety  oglądam nc plus netflix Disney nie gram .. i się zastanawiam, czy możne zmienić tv na 83 OLED sony lub NA Samsung Neo QLED 85  QN95A. pokój mam jasny 

.Nie wiem jak jasny jest  sony aj90 od tego co mam AG9 i czy jak kupie 83 nie będę żałować ...czy kupić samsung  85 NEO LED 9seri I BEDZIE  po sprawie ..Proszę o pomoc znawców co będzie lepsze  bo tak naprawdę nie wem co kupić  kompletnie ...

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do jasnych pomieszczeń neoled Samsung.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.07.2021 o 17:47, Xisiek napisał:

Jakie? Mniej więcej takie jak logo HDR w tv za 2 tys. i 5 tys., albo jak widelec do roweru za 300 zł i 3300 zł. 👍

chyba q90r vs q90t temu przeczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, klaus71 napisał:

chyba q90r vs q90t temu przeczy

Potwierdza jedynie chęć cięcia kosztów przez koncerny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Xisiek napisał:

Potwierdza jedynie chęć cięcia kosztów przez koncerny.

skoro matryca 8 bit z zawaansowanym ditheringiem ma lepsze przejścia od matrycy 10bitowej to ja nie mam problemu z takimi cięciami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten TV naprawdę przekłamuje HDR w takim stopniu jak w scenie po zmroku poniżej, to ja postoję. Po lewej Sony X90J, po prawej Samsung.

spacer.png

Pytanie: czy TV wyświetla reklamy w menu?

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Buhaj47 napisał:

Jeśli ten TV naprawdę przekłamuje HDR w takim stopniu jak w scenie po zmroku poniżej, to ja postoję. Po lewej Sony X90J, po prawej Samsung.

spacer.png

Pytanie: czy TV wyświetla reklamy w menu?

No grubo ... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Buhaj47 napisał:

Jeśli ten TV naprawdę przekłamuje HDR w takim stopniu jak w scenie po zmroku poniżej, to ja postoję. Po lewej Sony X90J, po prawej Samsung.

spacer.png

Pytanie: czy TV wyświetla reklamy w menu?

Totalna ściema. Serio...Chyba z godzinę patrzyłem na oba te modele w redakcji oko w oko i w życiu czegoś takiego nie było a sprawdzałem wiele filmów (na foto jest demo...).

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.07.2021 o 14:43, klaus71 napisał:

skoro matryca 8 bit z zawaansowanym ditheringiem ma lepsze przejścia od matrycy 10bitowej to ja nie mam problemu z takimi cięciami

A widziałeś to na własne oczy czy czytałeś o tym? 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Xisiek napisał:

A widziałeś to na własne oczy czy czytałeś o tym? 🤔

masz test na rtings - ja wiem -- samsung im za to zapłacił LOL

  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...