Skocz do zawartości
Gmeru

Wielki test telewizora Samsung Neo QLED QN95A! Technologia Mini LED to krok milowy na który czekaliśmy wiele lat

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, cureman napisał:

Dziękuję Ci za odpowiedź,  czy możesz mi pomóc i odpowiedzieć na pozostałe pytania?

Myślę, że powinieneś zrobić kalibrację tego TV. Nie będziesz miał wówczas pytań😀

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, cureman napisał:

Przesiadłem się z Oled 65 C9 na Neo Qled  95A 75 cali ... obraz jest praktycznie identyczny jak na Oled ( czern ) Duży plus to jasność i jakość hdr ! Nie widziałem jeszcze tak Dobrego hdru.

Mam oczywiście kilka pytań do posiadaczy Neo Qled. Mam do tv podłączone xbox series X i ps5. Na C9 był poziom czerni hdmi na niski ,w tym samsungu z automatu jest na Auto. 

Sprawdziłem na średni zdecydowanie lepsze kolory w grach ( warto zmienić w tv ustawienia z auto na średnie? ) 

Kolejne pytanie czy ktoś używa trybu inteligentny? Jest tam tryb dźwięku który śledzi obiekty na ekranie,  czy ta funkcja działa tylko w trybie inteligentny? Chciałbym sprawdzić ta funkcje dźwięku. 

Czy conet box może stać z boku kolo ekranu ? 

Nie będzie ciepło  negatywnie wpływać na telewizor ? Boję się go wkładać do półki bo tam się całkiem może grzać. Czy może tak stać jak na zdjęciu? 

20210920_102806.jpg

Jeśli dla ciebie obraz (czerń) jest identyczny jak na oled to obojętnie co ustawisz i tak nie zobaczysz różnicy 😉

  • Zmieszany 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak siedzisz na wprost przy zgaszonym świetle to ten Samsung świeci praktycznie jak oled pod względem czerni. Nie ma co negować faktów. Oba telewizory miałem dość długo oko w oko w redakcji czyli flagowca oleda i tego Samsunga. Czerń jest praktycznie taka sama. Porównywać można ale pod innymi względami np. ilość widocznych szczegółów np. w kosmosie w "Grawitacja", agresywność hdr itd. Ale sama czerń jest doskonała ale to z powodu minileda i dużej ilości stref. Tylko żeby to ocenić to albo trzeba jak kolega korzystać i mieć porównanie (i doskonale rozumiem, że tak napisał bo tak jest) albo gdzieś zobaczyć dwie technologie w pokoju ze zgaszonym światłem (w sklepie jest to nie możliwe) tyle, że ktoś musi jeszcze wytłumaczyć jak to porównać i na co zwracać uwagę. Pisanie i gadanie bez testów i zobaczenia nie ma żadnego sensu.

Podsumowując pytania o ustawienia kolorów itd. są jak najbardziej zasadne. Bo telewizor to nie jest tylko czerń (choć jest kluczowa dla ogólnego odbioru obrazu) ale masa innych rzeczy.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czerń nie jest taka sama, polecam porównać chociażby taką scenę z Matrixa (2:50). QN95A do oleda w takich scenach to nawet grzech porównywać. 

 

 

  • Haha 3
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie ma jak wyrobić sobie zdanie, baaa nie zdanie tylko pewność, na podstawie filmiku z jutjuba 🙈

Edytowane przez Xisiek
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Atmos Polecasz mi film w internecie na YouTube jak napisałem Ci, że mam te oba telewizor przed sobą w redakcji? :D Do tego wrzucasz film z testów nie tego Samsunga minileda tylko starego jak świat modelu Q90R (testowaliśmy na portalu w maju 2019 roku...), który nie jest żadnym miniledem i zwyczajnie nie ma czerni zbliżonej do oled (ale i tak pamiętam, że była sztos) bo dopiero technologia miniled to na dobre umożliwiła?). I to jeszcze od naszego kolegi Vincenta? Ale wiesz, że my ze sobą cały czas rozmawiamy i znamy się jak łyse konie? Nie grzesz i nie pisz o rzeczach, które widziałeś tylko na filmach w internecie (ale najpierw to trzeba jeszcze oglądać filmy z poprawnymi modelami ;p) bo możesz niechcący wprowadzić kogoś w błąd. Kogoś kto wydaje niezłą sumę pieniędzy na takie flagowce. A to może i rzeczywiście być grzechem ;)

  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Xisiek napisał:

No nie ma jak wyrobić sobie zdanie, baaa nie zdanie tylko pewność, na podstawie filmiku z jutjuba 🙈

Na filmie jest Samsung ale model z maja 2019 roku. Czyli nie ten o którym jest mowa w tym teście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale spoko, na pewno na youtube znajdzie się film co pokaże nam jak to QN95A ma słabą czerń koło oled tv. Internet wszystko przyjmie 😜 Ja też mogę zaraz wygenerować trochę zdjęć i tutaj wrzucić i wprowadzić kupujących w błąd. Ehhh... Też jestem wielkim fanem oledowej czerni ale skoro w końcu ktoś wyprodukował taki telewizor jak Samsung pod względem czerni to wypada przyklasnąć bo widać, że można. i jak mówię: to nie jest 1:1 względem oled bo jest to zwyczajnie niemożliwe ale jest na tyle blisko, że można mocno rozważać wybór minileda ze względu np. na trwałość kosztem minimalnie gorszych wrażeń czerni i kontrastu ale tylko dla kogoś kto naprawdę ma wprawne oko i doświadczenia w ocenianiu. W innym wypadku będzie tak jak pisał @cureman bo nie jest on żadnym testerem tylko normalnym użytkownikiem telewizora i fajnie, że podaje swoje wrażenia bo rzadko można przeczytać na forach opinie ludzi, którzy rzeczywiście obcowali z dwiema technologiami i mają takie porównanie od razu z jednego telewizora na drugi.

  • Plusik 2
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czerń nie jest taka sama, polecam porównać chociażby taką scenę z Matrixa (2:50). QN95A do oleda w takich scenach to nawet grzech porównywać. 
 
 
Hehehe
Ale sztos .

Chyba filmiki ci się pomieszały.

Pisze o qn95a a wrzuca q90r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Gmeru napisał:

@Atmos Polecasz mi film w internecie na YouTube jak napisałem Ci, że mam te oba telewizor przed sobą w redakcji? :D 

Polecałem przetestować scenę z Matrixa, problemy z czytaniem ze zrozumieniem? 

 

2 godziny temu, Gmeru napisał:

I to jeszcze od naszego kolegi Vincenta? Ale wiesz, że my ze sobą cały czas rozmawiamy i znamy się jak łyse konie?

Trudno nie wiedzieć, skoro szczycisz się tym na każdym kroku. Rozumiem, że to twój idol i chciałbyś robić tak dobre testy jak on? 🙂

 

2 godziny temu, Gmeru napisał:

@Atmos Nie grzesz i nie pisz o rzeczach, które widziałeś tylko na filmach w internecie (ale najpierw to trzeba jeszcze oglądać filmy z poprawnymi modelami ;p) bo możesz niechcący wprowadzić kogoś w błąd. Kogoś kto wydaje niezłą sumę pieniędzy na takie flagowce. A to może i rzeczywiście być grzechem ;)

Grzeszenie i pisanie o rzeczach niezgodnych z faktami, to raczej twoja specjalność, a co dopiero wprowadzanie w błąd. Zdanie kogoś kto widział dobre testy na yt i się zna jest chyba więcej warte od kogoś kto się nie zna i ma te tv nie sądzisz? (ale najpierw to trzeba jeszcze umieć czytać ze zrozumieniem ;p)  W końcu żaden z ciebie tester, tylko zwykły dziennikarz technologiczny i to jeszcze podpłacony przez Samsunga. 

 

2 godziny temu, Gmeru napisał:

Ale spoko, na pewno na youtube znajdzie się film co pokaże nam jak to QN95A ma słabą czerń koło oled tv. Internet wszystko przyjmie 😜 Ja też mogę zaraz wygenerować trochę zdjęć i tutaj wrzucić i wprowadzić kupujących w błąd. Ehhh... 

Nie musisz wcale tego robić, wystarczy poczytać twoje testy, internet wszystko przyjmie - ŚWIĘTA RACJA! 😜 Żal tylko tych mnóstwa ludzi, których wprowadziłeś w błąd swoimi sponsorowanymi pseodo testami. 

 

2 godziny temu, Gmeru napisał:

skoro w końcu ktoś wyprodukował taki telewizor jak Samsung pod względem czerni to wypada przyklasnąć bo widać, że można. i jak mówię: to nie jest 1:1 względem oled bo jest to zwyczajnie niemożliwe ale jest na tyle blisko, że można mocno rozważać wybór minileda ze względu np. na trwałość kosztem minimalnie gorszych wrażeń czerni i kontrastu ale tylko dla kogoś kto naprawdę ma wprawne oko i doświadczenia w ocenianiu. W innym wypadku będzie tak jak pisał @cureman bo nie jest on żadnym testerem tylko normalnym użytkownikiem telewizora i fajnie, że podaje swoje wrażenia bo rzadko można przeczytać na forach opinie ludzi, którzy rzeczywiście obcowali z dwiema technologiami i mają takie porównanie od razu z jednego telewizora na drugi.

Co komu po dobrej czerni, skoro jest ogromny black crush? Już lepiej mieć słabszą czerń jak w Hisense i widzieć więcej detali. Co kto lubi, skoro jesteś fanem black crusha, to nie dziwię się wybrałeś Samsunga. Po za tym, gorsza trwałość w oled? A kto pod kazdym testem powtarza, że jasność w oledach po 100 tyś godzin spada do 50%, co daje żywotność oleda na ponad 40 lat normalnego użytkowania? Już się widzisz sam gubisz w swoich kłamstwach. Po za tym normalny użytkownik = mało wymagający dla ciebie? 

 

Godzinę temu, raf7705 napisał:

Hehehe
Ale sztos emoji2.png.

Chyba filmiki ci się pomieszały.

Pisze o qn95a a wrzuca q90r.

Odezwał się troll nie potrafiący czytać ze zrozumieniem 😜 

 

2 godziny temu, Gmeru napisał:

@Atmos  Do tego wrzucasz film z testów nie tego Samsunga minileda tylko starego jak świat modelu Q90R (testowaliśmy na portalu w maju 2019 roku...), który nie jest żadnym miniledem i zwyczajnie nie ma czerni zbliżonej do oled (ale i tak pamiętam, że była sztos) bo dopiero technologia miniled to na dobre umożliwiła?). 

Tutaj porównanie qn95a do c1 i jak dla Ciebie czerń jest jak na oledzie to może czas myśleć o poszukaniu innej pracy, wszystkim zrobisz przysługę 😁IMG_20210921_135214.thumb.jpg.0c98a0b413faee69d3eab5152f6d644a.jpg

IMG_20210921_152539.jpg

Edytowane przez Atmos
  • Haha 3
  • Zmieszany 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie powyższe ostatnie zdjęcie pokazuje wszystko w kwestii jakim "szpagatem" dla technologi lcd jest zrobienie w jednej strefie wysokiej jasności i zachowanie czerni

po prostu nie da się (niezaleznie od rodzaju podświetlenia: miniled czy led decydująca jest liczba stref) - bo kontrast ansi 4000:1 wygląda jak to co widać po prawej stronie - a kontrast ansi 1000000:1 tak jak to po lewej

cały filmik Vincenta:

 

Edytowane przez klaus71
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, kto twierdzi, że w Samsungu jest czerń jak w oled, to nie ma bladego pojęcia o telewizorach lub jest na usługach Samsunga 😁 Oczywiście, dla laika nawet czerń w Sony z 32 strefami będzie smolista

  • Lubię 1
  • Haha 1
  • Zmieszany 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kim jesteś Panie @Atmos (w sumie to wiem, kolejny klon-oled anty samsung się zjawił jak sobie poczytałem trochę) ale już bardzo blisko do twojego wylotu z forum (kolejnego) bo pobieżnie przeczytałem twoje wypociny i dostrzegam tam jakieś oskarżenia bez dowodów :)Przez 16 lat już tyle się tego naczytałem od tobie podobnych, że ruszają mnie takie teksty i zaczepki jak śnieg z 2015 roku :D

Ja nie wybieram sobie telewizorów tylko je testuje a w domu zmieniam telewizor co tydzień. To moja praca a nie tylko hobby. Dlatego dość rzadko reaguję ale ten temat od początku jest widzę niejasny więc chętnie się w nim wypowiem bo bardzo dokładnie ten telewizor testowałem razem z Maćkiem Koprem i widziałem przez wiele godzin oko w oko z topowym oledem. Zmierzyliśmy go i maglowaliśmy na wszystkie sposoby.

Co do tematu: Jak zobaczyłem te zdjęcia to parsknąłem ze śmiechu (nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i tak QN95A nie wygląda gdy oglądasz na żywo te telewizory). Ten z prawej to wygląda jak krawędziowy LCD za 2000 zł. Co za bzdura.

IMG_20210921_135214.jpg

Polecam najpierw przeczytać ten artykuł:

https://hdtvpolska.com/aparat-foto-czyli-najwiekszy-klamca-przy-testac/

Ja te telewizory znam z autopsji i z nimi obcuje na żywo na co dzień. Więc nie rozumiem tutaj sensu dyskusji. Każdy umie korzystać z Internetu a filmików jest cała masa. Czasem lepiej poczytać osoby, które mają te telewizory, użytkują niż oglądać coś czego się na żywo nie widziało. Wiesz w ogóle @Atmosie jak działa kamera? Przysłona? Tak, W Samsungu QN95A czerń jest praktycznie jak w OLED TV gdy siedzisz na wprost i oglądasz film (model oled bez różnicy, bo we wszystkich chodzi o to samo w tym aspekcie porównawczym). A nie tylko Samsunga QN95A z miniledów mamy na rynku. Poczekaj na kolejne mocarne konstrukcje jak chociażby te od Hisense (już testowałem nowego minileda serii 9 i na wprost czarno), Philips (tutaj spodziewam się totalnej kosy bo ponoć 1000 stref, w tym tygodniu ma być w naszej redakcji) czy TCL 8K miniled.

Wiem, że do końca życie byście chcieli (fani "jedynej słusznej" technologii ;p) aby oled był top ale czasy się zmieniają, leci rok za rokiem a technologia się rozwija. I oled nie jest już taki top jak był jeszcze 2 lata temu. Głównie z powodu braku dużych rozmiarów oraz dyskusyjnej co by nie było trwałości). Dlatego mamy wybór i każdy może wybrać to, na co ma ochotę. Czy iść w totalną trwałość kosztem minimalnie gorszej czerni we flagowych miniled czy brać oleda, który we flagowych odmianach (Panasonic JZ2000, Sony X90J czy LG G1) powala obrazem ale jest ryzyko wypaleń czy powidoków oraz trzeba płacić krocie za rozmiar 77" a większych brak. 95% sprzedaży (pewnie więcej) to tylko maksymalnie 65 calowe telewizory oled. Dla fanów kina to żaden rozmiar. 75" minimum. A różnica w cenie między OLED 77" a MiniLED 75" w popularnych marketach to nadal przepaść. (15 000 QN95A vs 20 000 LG OLED G1 a 85" QN95A kosztuje 20 000 zł . Sony X90J w 83" to koszt 27 000 zł ).

Co do kolegi Atmos to z tobą już kończę dyskusję bo nie masz żadnych dowodów, że coś testowałeś oprócz przekomarzania się używając filmików i zdjęć z Internetu. Jak zrobisz swoje testy, pokażesz nam swoje procedury testowe itp. to możemy dyskutować. Błagam nie wrzucaj już zdjęć i filmików, które nie są twojego autorstwa.

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Gmeru napisał:

Co do tematu: Jak zobaczyłem te zdjęcia to parsknąłem ze śmiechu (nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i tak QN95A nie wygląda gdy oglądasz na żywo te telewizory). Ten z prawej to wygląda jak krawędziowy LCD za 2000 zł. Co za bzdura.

IMG_20210921_135214.jpg

to Vincent takie zrobił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co z tego, że Vincent je zrobił? Wiem, że je zrobił bo właśnie się z nim nabijam z tego :D Nie jestem Vincentem i nie odpowiadam za jego pracę i to co pokazuje. Chciał coś takiego zrobić to zrobił. Wolny świat. Ja tylko mówię, że to bzdura i tak te telewizory nie wyglądają - w sensie QN95A. Już po samych napisach widać, że aparat jest źle ustawiony bo świecą się na maxa. Myślisz, że w realu tak się świecą z takimi powidokami? Generalnie takiego efektu to w ogóle nie widziałem od lat bez względu na telewizor i jego klasę. Manta nawet takiego powidoku na żywo nie miała 😜

  • Dzięki 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Gmeru napisał:

Wiem, że do końca życie byście chcieli (fani "jedynej słusznej" technologii ;p) aby oled był top ale czasy się zmieniają, leci rok za rokiem a technologia się rozwija. I oled nie jest już taki top jak był jeszcze 2 lata temu. Głównie z powodu braku dużych rozmiarów oraz dyskusyjnej co by nie było trwałości).

a aby tu nie chodzi o jakość obrazu - do tego wieczorem - a nie o trwałośćclub rozmiar?

7 minut temu, Gmeru napisał:

Ja tylko mówię, że to bzdura i tak te telewizory nie wyglądają - w sensie QN95A.

a qn90 to ta sama jakość co qn95 ?

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co komu chodzi oprócz tematu czerni bo nie mam czasu tego analizować. Mnie chodzi o to, że QN95A ma prawie perfekcyjną czerń i tyle. A zaraz go pewnie zjedzą MiniLED Philips czy TCL (na papierze to robią a jak będzie w rzeczywistości to się okaże po testach i pomiarach). Hisense 9 MiniLED już wiem, że tego nie zrobił bo go widziałem. Ale za krótko z nim obcowałem jeszcze. To są wnioski "na pierwszy rzut oka". Reszta dyskusji to jest moja luźna opinia.

8 minut temu, klaus71 napisał:

a aby tu nie chodzi o jakość obrazu - do tego wieczorem - a nie o trwałośćclub rozmiar?

a qn90 to ta sama jakość co qn95 ?

Są podobne ale nie są takie same. Przynajmniej w tych co mierzyliśmy (65 cali oba). Wiem, że wszędzie generalnie jest opinia, że to to samo i dla laika tak będzie. Ale jak już wejdziemy w szczegóły to raz wygrywa jeden a raz drugi. Może w końcu uda się niedługo wrzucić test QN91A to będzie porównanie (podkreślam: QN91A bo z głowy nie wiem czym się różni QN90A - chyba dostępność w zależności od marketu?). 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Gmeru napisał:

Mnie chodzi o to, że QN95A ma prawie perfekcyjną czerń i tyle. 

żeby mieć perfekcyjną czerń trzeba mieć perfekcyjny kontrast ansi matrycy - a w lcd stagnacja w tym zakresie - od 10 lat jest to w okolicach 4000:1

ilośc stref na poziomie 700-1000 to w zasadzie też to co było 5 lat temu - ewentualnie przekątna większa to i więcej stref dają - ale dalej strefa duża: 5cm x 5cm

więc skąd jakakolwiek rewolucja w jakości obrazu ? 

jedyna rewolucja w lcd to super powłoki na szerokie kąty które mają niestety sporo wad - większy blooming, pogorszenie ostrości, efekty rozszczepienia światła i pogorszenie kontrastu ansi - przynajmniej to jest to co ja widzę

Edytowane przez klaus71
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, madhunt3r napisał:

Qn90a podobno ma matryce IPS a qn91A jest na VA.

qn85 ma IPS - z tego co wiem to w PL qn90 miał być tym samym co qn91 - a w UK ponoć bez powłoki na kąty (wg Vincenta) 

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

jak to ostatecznie jest z tym QN91A? Bo różnica w cenie do QN95A sięga ok 2tys zł, a jakie są realnie różnice ostatecznie? Czy ktoś w ogóle ma jakieś informacje? Bo na papierze to widzę tylko różnicę w ilośći HDMI 2.1.

Co do czerni Samsunga no to jednak i RTINGS i Vincent sie wypowiadali mocno pozytywnie. Widać na nagraniu przecież, że tu aparat robi sporą różnicę i oko często tego nie będzie w ten sposób wychwytywać (i to też Vincent pare razy wspomniał w nagraniu).

Ja jedyne o co się martwie, to Game Mode i local dimming w Samsungu, bo widać tu dość sporą różnicę póki co na korzyść OLED, a Samsung zanim wypuści jakąś łatkę, to się doczekamy pewnie tak samo jak z naprawą VRR w Q90T.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, 000loki napisał:

a Samsung zanim wypuści jakąś łatkę, to się doczekamy pewnie tak samo jak z naprawą VRR w Q90T.

to q90t ma skopany VRR ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...