Skocz do zawartości
Gmeru

Wielki test telewizora Samsung Neo QLED QN95A! Technologia Mini LED to krok milowy na który czekaliśmy wiele lat

Rekomendowane odpowiedzi

Wielki test telewizora Samsung Neo QLED QN95A! Technologia Mini LED to krok milowy na który czekaliśmy wiele lat

Na popularyzację technologii Mini LED musieliśmy czekać kilka ładnych lat, jednak to właśnie 2021 rok będzie tym, który masowo rozpowszechni nowy typ podświetlenia w znanych od lat ekranach LCD w tym QLED. Już w 2020 roku mogliśmy spotkać pierwsze telewizory Mini LED jednak była ich zaledwie garstka. Już od kilku miesięcy przecieki sugerowały, że w tym roku zobaczymy istny wysyp telewizorów Mini LED i tak właśnie się dzieje. Nie dziwi też, że głównym prekursorem masowego wdrażania Mini LED chce być Samsung. Firma ta z roku na rok rozwija technologię LCD a ostatnie lata skupione są wokół telewizorów QLED. Po kropce kwantowej i szerokiej palecie barw czas na poważnie zabrać się za kolejny kluczowy dla obrazu element czyli kontrast i czerń. I właśnie tutaj wkracza do akcji podświetlenie Mini LED, które przykładowo w testowanym modelu QN95A oferuje aż 731 niezależnych stref podświetlenia. Jak przekłada się to na obraz w filmach? Przekonacie się o tym z naszego poniższego testu w którym dokładnie przebadaliśmy flagowy model Neo QLED 4K na 2021 rok od Samsunga. Oczywiście nie samą jakością obrazu się żyje. Telewizor ten to szczyt jeżeli chodzi o najróżniejsze funkcje dla widza chcącego m.in. komfortowo obejrzeć ulubiony film z serwisu wideo, codzienną naziemną telewizję cyfrową używając najnowszego standardu DVB-T2 czy też pograć na najnowszej generacji konsoli lub obejrzeć płynnie mecz na EURO 2020. Zresztą, można by tutaj pisać wiele jednak to dopiero wstęp. Przejdźmy najpierw do tego ile musimy zapłacić za najnowszego flagowca 4K oraz o co w ogóle chodzi w technologii Mini LED.

 

Przeczytaj całość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie w temacie ale.

 

Czy do TV z 120 hz matrycą ale hdmi 2.0b jestem w stanie dostarczyć jakikolwiek sygnał 120 hz? Czyt to skompresowany np. yuv 4.2.0 czy o niższej rozdzielczości?

A może takie tv po hdmi przyjmują wyłącznie 60 hz max a matryce upłynniają do 120 hz.

Swoja drogą hdmi 2.0b nie jest w stanie przyjąć pełnego sygnału 4k 60 hz HDR i obraz taki musi być kompresowany np. do yuv 422 ale gdyby  go skompresować do yuv 420 (120 hz) lub puścić pełne rgb ale w 1440p i 120 fps. Czy komuś kiedykolwiek udało się przyjąć jakikolwiek sygnał 120 fps na tv z hdmi 2.0b?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest szansa na to, że modele QN91 i 95 w 65 calach potanieją jakoś na czasie? Oledy LG z serii C i G kilka tygodni po premierze poleciały w dół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dzisiaj 50qn91a przesiadka z 55e9 który był po prostu za duży jako monitor do PC/gier.

Powiem tak - robi totalną miazgę z e9... minimalny blooming w trybie gry, naprawdę trzeba się przypatrzyć dodatkowo jasność jak na tak mały ekran jest masakraczyna. POP przy hdrze jest ekstra, bardzo dobra czerń i to w trybie gry. 120hz z 5ms lagiem REWELACJA.

48c1 olałem ciepłym moczem :D, w końcu mogę mieć normalny pulpit z ikonami. 

hdr.jpg

c123.jpg

Edytowane przez Irokez
  • Plusik 1
  • Dzięki 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

 

Kupiłem dzisiaj 50qn91a przesiadka z 55e9 który był po prostu za duży jako monitor do PC/gier.

Powiem tak - robi totalną miazgę z e9... minimalny blooming w trybie gry, naprawdę trzeba się przypatrzyć dodatkowo jasność jak na tak mały ekran jest masakraczyna. POP przy hdrze jest ekstra, bardzo dobra czerń i to w trybie gry. 120hz z 5ms lagiem REWELACJA.

48c1 olałem ciepłym moczem :D, w końcu mogę mieć normalny pulpit z ikonami. 

 

 

Kąty widzenia padaczka, czy jest filtr/folia jak w najdroższych QLEDach, poprawiający widoczność pod kątem?

Edytowane przez zsrr
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samsung-neo-qled-qn95a-miniled-2021-test-ok%C5%82adka-v2.jpg

Na popularyzację technologii Mini LED musieliśmy czekać kilka ładnych lat, jednak to właśnie 2021 rok będzie tym, który masowo rozpowszechni nowy typ podświetlenia w znanych od lat ekranach LCD w tym QLED. Już w 2020 roku mogliśmy spotkać pierwsze telewizory Mini LED jednak była ich zaledwie garstka. Już od kilku miesięcy przecieki sugerowały, że w tym roku zobaczymy istny wysyp telewizorów Mini LED i tak właśnie się dzieje. Nie dziwi też, że głównym prekursorem masowego wdrażania Mini LED chce być Samsung. Firma ta z roku na rok rozwija technologię LCD a ostatnie lata skupione są wokół telewizorów QLED. Po kropce kwantowej i szerokiej palecie barw czas na poważnie zabrać się za kolejny kluczowy dla obrazu element czyli kontrast i czerń. I właśnie tutaj wkracza do akcji podświetlenie Mini LED, które przykładowo w testowanym modelu QN95A oferuje aż 731 niezależnych stref podświetlenia. Jak przekłada się to na obraz w filmach? Przekonacie się o tym z naszego poniższego testu w którym dokładnie przebadaliśmy flagowy model Neo QLED 4K na 2021 rok od Samsunga. Oczywiście nie samą jakością obrazu się żyje. Telewizor ten to szczyt jeżeli chodzi o najróżniejsze funkcje dla widza chcącego m.in. komfortowo obejrzeć ulubiony film z serwisu wideo, codzienną naziemną telewizję cyfrową używając najnowszego standardu DVB-T2 czy też pograć na najnowszej generacji konsoli lub obejrzeć płynnie mecz na EURO 2020. Zresztą, można by tutaj pisać wiele jednak to dopiero wstęp. Przejdźmy najpierw do tego ile musimy zapłacić za najnowszego flagowca 4K oraz o co w ogóle chodzi w technologii Mini LED.
 

Przeczytaj całość


Mogę prosić o wymiary oneconnect boxa? Dziękuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, zsrr napisał:

 

Kąty widzenia padaczka, czy jest filtr/folia jak w najdroższych QLEDach, poprawiający widoczność pod kątem?

Wszystkie mają szerokie kąty, wiadomo nie jest to oled. Coś za coś.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i git, bo dla mnie kąty to podstawa. Nie traktuję tv jak ekran w kinie, siedząc na wprost jak wryty. W takim razie wspomniana 50-ka trafia na sam szczyt zakupowej listy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, zsrr napisał:

No i git, bo dla mnie kąty to podstawa. Nie traktuję tv jak ekran w kinie, siedząc na wprost jak wryty. W takim razie wspomniana 50-ka trafia na sam szczyt zakupowej listy.

No ja szczerze wolałbym bez tego filtra bo ekran typowo pod pc, a filtr zawsze zmniejsza kontrast. 

Edytowane przez Irokez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Irokez napisał:

No ja szczerze wolałbym bez tego filtra bo ekran typowo pod pc, a filtr zawsze zmniejsza kontrast. 

a qn90 nie ma filtra? on miał być właśnie taki lekko przycięty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, klaus71 napisał:

a qn90 nie ma filtra? on miał być właśnie taki lekko przycięty

nie ma one connect boxa wyczytałem że 50tka ma inny filtr nie ultra tylko "zwykły" poszerzający kąty, ale przez to będzie miała wyższy kontrast.

W każdym razie ekran pozamiatał e9 totalnie... W Gsync śmiga bez żadnego mrugania ekranu jak miał czasami oled.

Przy 0 jasności ekranu spokojnie mogę pisać teraz ten tekst w ciemnym pomieszczeniu i nic nie razi w oczy przy oledzie dalej było za jasno do pracy  tesktem/przeglądaniem neta nawet przy 0 jasności. 

Edytowane przez Irokez
  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 cali jest na matrycy VA ?? taką mam nadzieje bo raczej samsung nie pakował by powłoki do IPS .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Przymierzam się do zakupu tego TV. Nie jestem stałym abonentem Netflixa oraz tylko okazjonalnie gram na konsoli. Oglądam głownie sport oraz dokumenty przyrodniczy i okazjonalnie seriale. Czy brak Dolby Vision będzie dla mnie bardzo dokuczliwy?

Czy lepiej poczekać na Sony 75X95J?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.07.2021 o 23:09, Grendel napisał:

Panowie

Przymierzam się do zakupu tego TV. Nie jestem stałym abonentem Netflixa oraz tylko okazjonalnie gram na konsoli. Oglądam głownie sport oraz dokumenty przyrodniczy i okazjonalnie seriale. Czy brak Dolby Vision będzie dla mnie bardzo dokuczliwy?

Czy lepiej poczekać na Sony 75X95J?

DV na papierze wyglada wybitnie, w realnym życiu (na porządnych tv z wysoka jasnością) różnice są zaskakująco wręcz kosmetyczne.

Ale poczekać na Sony warto aby sobie porównać. Zawsze lepiej mieć wybór niż go nie mieć 👍

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DV powstało wlaśnie żeby na slabyszch tv coś było widać, ale "znaffcy" twierdzą że jego brak to wada Samsunga

  • Dzięki 1
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przecież Samsung również ma słabsze modele....

W nich by się przydało.

 

Qled 9 i może 8, nie potrzebują ale 7 i chyba jest jeszcze 6, to już by mogło być, nie wspominając o tych nie qledach, jeszcze niżej.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam model 50 cali mam do niego podłączoną  PS5 i tak się zastanawiam bo game bar ciągle pokazuje że mam 60 fps kiedy jest tak naprawdę 30 nie wiem czy coś jest nie tak bo i upłynniacz do gier wogole nie poprawia ruchu. Ktoś się spotkał z takim czymś? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, krzysiojaworzno napisał:

DV powstało wlaśnie żeby na slabyszch tv coś było widać, ale "znaffcy" twierdzą że jego brak to wada Samsunga

a co z 12bitowym kolorem/hdr w ścieżce DV? nie robi to róznicy na każdym tv - 10bitów w HDR10 to jednak trochę mniej

jesteś pewien że nie zobaczysz lepszej jakości na ścieżce DV?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.07.2021 o 21:14, klaus71 napisał:

a co z 12bitowym kolorem/hdr w ścieżce DV? nie robi to róznicy na każdym tv - 10bitów w HDR10 to jednak trochę mniej

12 bitów pewnie zrobi różnicę na sprzęcie który będzie w 100% wyświetlić przestrzeń REC2020. Na tym co mamy dzisiaj różnicy wielkiej nie robi, bo i tak matryca jest ograniczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Co do tego telewizora to jest zacny. Zastanawia mnie tylko jedna kwestia. Sporo osób się zdecyduje na ten model, bo ma być niby trwalszy od OLEDów, które jak wiemy ze względu na wypalenia do najtrwalszych sprzętów nie należą. ALE.... To jest nowa technologia ten cały miniLED. Nie ma w ogóle żadnych informacji nigdzie o trwałości tych mini diodek. Chwalą się że zmniejszyli je o 40%, no super, ale jednocześnie cały ekran wypluwa 1500 nitów. Te malutkie ledziki się tam grzeją przy tym niemiłosiernie. Ile to lat wytrzyma? Serio jestem ciekaw, bo jeżeli chodzi o planowane postarzanie produktów to Szajsung w tej kwestii akurat przoduje (negatywnie rzecz jasna). Znane są przypadki starszych modeli w których podświetlenie się psuło od razu po gwarancji. Ciekaw jestem jak będzie tutaj i strzelam że może być różnie. 

Wadą tego sprzętu jest cena. Rozumiem że się zbliża do OLEDów pod względem jakości, bije je na głowę pod względem jasności. Ale cena niestety zaporowa i podejrzewam że nie spadnie aż tak spektakularnie jak np OLEDy LG. Stawiam orzechy przeciw dolarom że w styczniu 2022 będę mógł kupić dwa OLEDy w cenie tego wynalazku 65 cali. 

Edytowane przez efel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, efel napisał:

12 bitów pewnie zrobi różnicę na sprzęcie który będzie w 100% wyświetlić przestrzeń REC2020. Na tym co mamy dzisiaj różnicy wielkiej nie robi, bo i tak matryca jest ograniczeniem.

skoro ludzie chwalą łągodną gradację to chyba 12 bitów da podobny efekt bez dodatkowych atrakcji jakie daje łągodna gradacja (czyli rozmycie) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, klaus71 napisał:

skoro ludzie chwalą łągodną gradację to chyba 12 bitów da podobny efekt bez dodatkowych atrakcji jakie daje łągodna gradacja (czyli rozmycie) ?

to jest zupełnie co innego. Łagodna gradacja to jest taki dithering materiału wejściowego. Niewiele ma wspólnego z tym co może matryca. 12 bitów daje większą przestrzeń kolorów, możesz mieć kolor bardziej nasycony i łagodniejsze przejścia między nimi, pod warunkiem oczywiście że matryca Ci to wyświetli. A dzisiaj matryca jest ograniczeniem - zobacz że w testach RTINGs zawsze ocenia gradację kolorów - różnice pomiędzy telewizorami w tym teście potrafią być naprawdę zaskakująco duże. Nawet te 10 bitów które jest w podstawowym HDR to już dla wielu telewizorów zbyt wiele jeżeli chodzi o gradienty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, efel napisał:

to jest zupełnie co innego. Łagodna gradacja to jest taki dithering materiału wejściowego. Niewiele ma wspólnego z tym co może matryca. 12 bitów daje większą przestrzeń kolorów, możesz mieć kolor bardziej nasycony i łagodniejsze przejścia między nimi, pod warunkiem oczywiście że matryca Ci to wyświetli. 

chyba sam sobie zaprzeczyłeś :)

skoro 12bit DV daje łagodniejsze przejścia to przecież daje dokładnie taki sam efekt jak łagdna gradacja

tylko DV12bit da źródłowy materiał bez "schodkowania" 

a HDR10 da materiał z gorszymi przejściami który najpierw trzeba pozbawić tych przejść - czyli zrobić rozmycie jakie robi łagodna gradacja

wyświetlenie tego na matrycy to drugi osobny krok wymagający pewnie na kazdej matrycy jakiegoś poziomu ditheringu skoro żadna z matryc nie ma 12 bitó

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.07.2021 o 21:14, klaus71 napisał:

a co z 12bitowym kolorem/hdr w ścieżce DV? nie robi to róznicy na każdym tv - 10bitów w HDR10 to jednak trochę mniej

Ale czy materiały w Dolby Vision dostępne obecnie są w 12 bitach, czy po prostu DV ma techniczna możliwość kodowania 12 bitowego koloru?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...