Skocz do zawartości
Maciej Koper

Król oferty telewizorów OLED 4K od Sony zarządził w naszej redakcji | TEST | Google TV Sony BRAVIA XR OLED A90J

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, southorn napisał:

MarcinC wygląda na fake konto Gmera. Widać typowe dla niego "oburzenie" kiedy ktoś krytycznie (niejednokrotnie słusznie) wypowiada się o hdtvpolska.

Część z takich osób cierpi na typowy polski syndrom "szczęśliwego posiadacza". Jeśli coś krytykujesz, to na bank jesteś z konkurencji. Między innymi dlatego opinie na polskich forach traktuję raczej zabawowo, bo albo chwalisz, albo przylepiają ci łatkę płatnego hejtera. Jeśli już czytam, to sugeruję się głównie krytycznymi i nigdy nie wprowadziły mnie w błąd. Opisywane niedoskonałości czy wady zawsze pokrywały się z rzeczywistością, natomiast ochy i achy szczęśliwych posiadaczy niewiele miały wspólnego ze stanem faktycznym. Nie wiem jak to tłumaczyć? Typowa Kargulowa wiocha, tzn moje najlepsze.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 13.05.2021 o 19:31, damageartist napisał:

W wyniku przeprowadzonego testu na znanej platformie FlatpanelsHD jego autorzy umiejscowili A90J na pierwszym miejscu wśród około 70 telewizorów testowanych od 2014 roku.

Wszystko należy rozpatrywać w kontekście - spośród testowanych TV ma ocenę 88% za całość (najwyższą), jednak patrząc w dół listy, LG CX ma 86%, a Panasonic HZ2000 - 82%. W samej jakości obrazu to Panasonic ma najwięcej, bo 97%, natomiast A90J jest na równi z CX - 96%. Ten kontekst łagodzi już przekaz o "pierwszym miejscu wśród około 70 telewizorów", które to jednak jest faktem.

Oczywiście jestem pewien, że A90J to bardzo dobry sprzęt, chociaż sam pewnie wziąłbym A80J ze względu na spodziewaną różnicę w cenie i praktycznie nie tak dużą różnicę w obrazie. Wcześniej podałem recenzję z FlatpanelsHD jako przykład, bo jej wydźwięk jest stonowany i pomimo jakości telewizora wyraźnie wskazują, że

Evaluating and discussing OLED TV picture quality when all panels are sourced from the same supplier (LG Display) is a repetitious task. There are differences but they are small and all OLED TVs provide picture quality on a very high level due to the panel's inherent characteristics. We have yet to review an OLED TV, from any brand, that does not come close to reference picture quality.

Natomiast moje rozumienie recenzji na HDTVPolska jest takie, że A90J to krok naprzód w przemyśle TV i wyraźna różnica względem poprzednich modeli. Jakoś rozpoczęcie testu od wzmianki o procesorze, "który dosłownie naśladuje sposób, w jaki działa ludzki mózg!", i zupełne pominięcie kwestii, o których wspomniałem, jak tylko dwa porty HDMI, brak VRR, czy port 100 Mb/s to wszystko dla mnie minusy tekstu na portalu.
 

Edytowane przez Buhaj47

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, UHD fan napisał:

@southorn; świetnie to napisałeś. Forum przekształciło się w "szczujnię".  

Napisał ten (alter ego Riki tiki kiki/Janiunia itp itd) który by chciał skasować wszystkich użytkowników, którzy nie nabierają się na najlepsze disco wśród telewizorów od Fylypsa i uprzedzają uczciwie o tym innych. Żenujące. 

✌️

  • Plusik 5
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Powyżej doskonały przykład "szczujni" w wykonaniu mistrza czarnego PR = Kiśka 

Wy nawet tej własnej głupoty nie widzicie. ŻENADA

Edytowane przez UHD fan
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Oleda Sony 65 A8. Niektóre mankamenty nieperfekcyjnych ekranów dotykają egzemplarzy A90J o czym napisałem i lepiej sprawdzić sobie ekran zaraz po zakupie. Sześciu zrobiło głupie miny …. Poza tym strasznie na poważnie niektórzy traktują to forum, jakby życia bez niego nie było. Dajcie se na luz. 😂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
7 godzin temu, UHD fan napisał:

Powyżej doskonały przykład "szczujni" w wykonaniu mistrza czarnego PR = Kiśka 

Wy nawet tej własnej głupoty nie widzicie. ŻENADA

Prawdę napisał. Januszku, nie należy sie wstydzić swojej własnej osoby. A z Philipsem obaj wiemy ... dlaczego, prawda?

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.05.2021 o 13:29, MarcinC napisał:

@efel ty to chyba myślisz, że ci ludzie robią to hobbystycznie po godzinach. To portal, jakich tysiące w Polsce. Gigantyczny portal jak na specjalizację w jakiej się obraca bo jak pisał gmeru nie dawno na fanpage mają już ponad 1 milion unikalnych użytkowników (nie jeden kanał telewizyjny chciałby mieć taką widownię) czyli gruba sprawa jak na "zabawę z telewizorkami". Wpisałem w google porównanie do tego paskudnego drugiego forum loco to już ponad 10 razy większy jest portal hdtvpolska. Duża Firma. Jedyni w Polsce są w EISA (szacunek). Zarabiają kasę jak każdy z nas. Masz z tym problem? Czy tobie ktoś wytyka gdzie pracujesz i czym się zajmujesz? Może się pochwal :) Sam sobie wytłumaczyłeś jak to działa. Dla Kowalskiego z google news nie ma to żadnego znaczenia bo on szuka tu i teraz nowego telewizora i ma w [beeep]ie takie szczegóły o jakich piszesz i na które zerka garstka czytających z tego miliona. Od tego jest to forum gdzie każdy może sobie pisać co chce i jak chce - widzisz tu jakąś cenzurę? Bo ja nie. Inaczej twój post by już dawno został skasowany. Kto umie przeczytać test, to wnioski wyciągnie tak jak napisałeś. Kto nie umie to znaczy, że i tak nie zna się na tym i nie zrobi dla niego żadnej różnicy jakiś tam hdr kilka nitów w tą czy w tamtą bo nie ma żadnego porównania. Telewizor wygląda na mocarny. Nie dziwię się, że dostał tak wysoką ocenę. Jednak zawsze znajdą się tutaj promotorzy, pracownicy innych firm i jeszcze setki innych osób co będą szukać i gnoić innych. Patrz testy Samsunga. Polacy to tragiczny naród. Tylko się napierd o byle co.

A tak wyłapując tylko jedno twoje zdanie: widziałeś bravia core na żywo, że tak hejtujesz? Lepiej żeby nie dali co? Typowy Polak, narzekacz. Dalej jeszcze jedna bzdura: lag 16ms. To żaden lag. Widac, że się nie znasz. Ruch też napisali, że mógłby być lepszy. Itd. Wszystko napisali. Ale telewizor nie jest dla garstki wariatów tylko dla normalnych ludzi. Więc widzę tutaj idealny złoty środek w ocenie i testach. 

I jeszcze na koniec ten procesor. Szanuję, że nie piszą bzdur marketingowych tylko cytują sony a sami testują to co jest. A procesor jak widać coś robi więc nie jest żadną bzdurą. A to, że ładnie to ubrali? Chłopie ty chyba nie robiłeś nigdy w marketingu. Jak niby Sony ma się wyróżnić na tle innych firm? Każda firma ma swoje magiczne procesory i inne bzdety dla zwykłego Kowalskiego. W innym wypadku nic byś nie sprzedał. Rusz głową kolego. 

ps. Z tego co się obserwują to jesteś w czołówce hejterów na tym forum więc twoje opinie też są mocno przesadzone i trzeba na nie uważać i z mocnym przymrużeniem oka traktować.

tak, na pewno zobaczysz to w trakcie oglądania filmu. 

Trochę zes poleciał na fb jest około 18tys uzytkowników wiec gdzie do miliona ,:) ale z Samsungiem to masz racje ;) Fakt jest taki a jestem na obu forach to na drugim loco czy tam kiki duzo wieksza wala scieme, nie mówiąc o tych swoich reklamach sprzętów za który maja odpowiedni chajs i testy pod to co im wiele osob juz tam wygarneło.

W dniu 13.05.2021 o 22:36, MarcinC napisał:

I ta garstka tutaj takich ludzi jak ty żyje w swoim świecie. Wpadnij na główny portal poczytać dyskusje. Fora umarły już wiele lat temu. Siedzą tutaj tylko zajawkowicze starej daty. 

A jest jakis inny poza tym https://hdtvpolska.com/?app=core&module=global&section=register&fbclid=IwAR2IBS6K-wE7tTFS3Eo7ekNJWDwRg8tSmYH7C9rGz1yP-Lq-w747XMoTVtk bo ja tam nie widze tylu komentarzy .Hmm chyba mowimy o innej stronie 

 

Edytowane przez VIOLATOR74

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To cię zaskoczę. Od kwietnia 2021 roku portal HDTVPolska odwiedza regularnie ponad 1 000 000 unikalnych użytkowników. W lipcu pobiliśmy rekord 1 300 000 UU oraz ponad 6 000 000 odsłon

obraz.pngIn July, you had 1.3M users visit your website (Google Analytics)

W tej chwili idziemy w sierpniu na 2 000 000 unikalnych użytkowników (obecnie mamy trochę ponad 1mln a jest 15 sierpnia) co stawia nas w gronie najważniejszych portali technologicznych w kraju. Ja już zapomniałem, że istnieje drugie forum, które odwiedza 8-10 razy mniej użytkowników od HDTVPolska (ruch jak tam zaglądałem jakiś czas temu, spadł drastycznie - to już raczej koniec tego medium - chociaż to sklep więc zawsze będzie podtrzymywany nawet dla tych kilkunastu klientów, których można złapać na forum i coś im sprzedać - co jest normalne - sam bym wykorzystywał forum gdybym prowadził sklep).

Takie dane są oczywiście niedostępne (sklepu z Olsztyna nie ma np. w Gemiusie ;))))) ale na stronie poniżej można to mniej więcej oszacować. Proszę dla fanów porównań ;)

https://www.similarweb.com/website/hdtv.com.pl/

https://www.similarweb.com/website/hdtvpolska.com/

Naszą konkurencją są w tej chwili całkiem inne portale. Te "bardziej znane" ;-))))) Niestety ale fora już dawno umarły a jedynym wyjątkiem jest nieśmiertelna Elektroda :(

Facebook czy inne społeczności nie są żadnym wyznacznikiem ruchu na portalu. W ogóle ich nie rozwijamy - żyją sobie same. Tak samo forum, które od dawna jest już głównie wymianą poglądów stałych użytkowników i będę je trzymać zawsze - sentyment mam do niego ogromny. Od tego w końcu zaczynaliśmy. Obecnie jednak większość komentarzy pojawia się na portalu HDTVPolska. To tam dzieje się najwięcej.

Ciągle zbieram się na wpis na temat tego co się u nas czyta najbardziej i dlaczego poszliśmy w inne kierunki np. telewizję. Okładka czeka od 2 tygodni... Po urlopach oraz po EISA, która właśnie wjechała na portal, na pewno wrócę do tego tematu.

https://hdtvpolska.com/wp-content/uploads/2021/07/hdtvpolska-milion-ok%C5%82adka.jpg

 

 

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Gmeru napisał:

To cię zaskoczę. Od kwietnia 2021 roku portal HDTVPolska odwiedza regularnie ponad 1 000 000 unikalnych użytkowników. W lipcu pobiliśmy rekord 1 300 000 UU oraz ponad 6 000 000 odsłon a w tej chwili idziemy w sierpniu na 2 000 000 unikalnych użytkowników (obecnie mamy trochę ponad 1mln a jest 15 sierpnia) co stawia nas w gronie najważniejszych portali technologicznych w kraju. Ja już zapomniałem, że istnieje drugie forum, które odwiedza 8-10 razy mniej użytkowników od HDTVPolska (ruch jak tam zaglądałem jakiś czas temu, spadł drastycznie - to już raczej koniec tego medium).

Takie dane są oczywiście niedostępne ale na stronie poniżej można to mniej więcej oszacować. Proszę dla fanów porównań ;)

https://www.similarweb.com/website/hdtv.com.pl/

https://www.similarweb.com/website/hdtvpolska.com/

Naszą konkurencją są w tej chwili całkiem inne portale. Te "bardziej znane" ;-))))) Niestety ale fora już dawno umarły a jedynym wyjątkiem jest nieśmiertelna Elektroda :(

Facebook czy inne społeczności nie są żadnym wyznacznikiem ruchu na portalu. W ogóle ich nie rozwijamy - żyją sobie same. Tak samo forum, które od dawna jest już głównie wymianą poglądów stałych użytkowników i będę je trzymać zawsze - sentyment mam do niego ogromny. Od tego w końcu zaczynaliśmy. Obecnie jednak większość komentarzy pojawia się na portalu HDTVPolska. To tam dzieje się najwięcej.

Ciągle zbieram się na wpis na temat tego co się u nas czyta najbardziej. Okładka czeka od 2 tygodni...

https://hdtvpolska.com/wp-content/uploads/2021/07/hdtvpolska-milion-ok%C5%82adka.jpg

 

 

Coś na ten temat wiem bo byłem jednym z pierwszych w Polsce co tworzył strony wap w wml dla komórek ,ale to już lata świetlne temu :P. .Również w tym fora ( tyle ze o telefonach)na telefony a później jako normalne strony www w xhtml. Jedna z najstarszych która została była Telepolis który powstał w 2004r . Niestety wszystko idzie do przodu. Przez tego fb fora padły. Pozdr

Edytowane przez VIOLATOR74
  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego robię wszystko by na facebooku nie rozkręcać tematów. Dobrze wiesz w takim razie jak to działa. Wrzucamy trochę rzeczy bo "trzeba tam być" ale gdybym mógł nie wrzuciłbym tam nawet jednego newsa. To pompowanie ruchu dla właściciela facebooka. Przepływ ludzi z facebooka na portale jest minimalny. Facebook i inne media społecznościowe tak tną zasięg, że z tych 18tys więcej osób przejdzie niż czasem z 500 000. Im masz więcej tym zasięgi drastycznie maleją. Kuriozalne ale prawdziwe. Jak napisałeś: fora zabija właśnie facebook i wcale ludzie nie przechodzą dyskutować na inne fora. Bo... komu by się chciało? Ale skoro się nie chce to na pewno nie będziemy tam "ładować" cennej wiedzy oraz odpowiadać szeroko na pytania. Za dużo pracy nas to kosztuje. Kto chce i potrzebuje wiedzy, przyjdzie na portal albo forum.

Jak napisałeś: wszystko idzie do przodu i trzeba się dostosowywać do panujących trendów. Ja od roku siedzę po uszy w SEO i to się stało moją fascynacją 😉 Stąd takie wyniki. Niestety zabiera to hektolitry czasu.

Co do wap to szacun :))) KIEDYŚ TO BYŁO ;D

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Gmeru napisał:

Dlatego robię wszystko by na facebooku nie rozkręcać tematów. Dobrze wiesz w takim razie jak to działa. Wrzucamy trochę rzeczy bo "trzeba tam być" ale gdybym mógł nie wrzuciłbym tam nawet jednego newsa. To pompowanie ruchu dla właściciela facebooka. Przepływ ludzi z facebooka na portale jest minimalny. Facebook i inne media społecznościowe tak tną zasięg, że z tych 18tys więcej osób przejdzie niż czasem z 500 000. Im masz więcej tym zasięgi drastycznie maleją. Kuriozalne ale prawdziwe. Jak napisałeś: fora zabija właśnie facebook i wcale ludzie nie przechodzą dyskutować na inne fora. Bo... komu by się chciało? Ale skoro się nie chce to na pewno nie będziemy tam "ładować" cennej wiedzy oraz odpowiadać szeroko na pytania. Za dużo pracy nas to kosztuje. Kto chce i potrzebuje wiedzy, przyjdzie na portal albo forum.

Jak napisałeś: wszystko idzie do przodu i trzeba się dostosowywać do panujących trendów. Ja od roku siedzę po uszy w SEO i to się stało moją fascynacją 😉 Stąd takie wyniki. Niestety zabiera to hektolitry czasu.

Co do wap to szacun :))) KIEDYŚ TO BYŁO ;D

Najlepsze jest to ze człowiek chcąc być w temacie i mieć kontakt z ludźmi jest zmuszony często korzystać z tego fb chociaż coraz bardziej zastanawiam sie czy go nie skasować

:D

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja skasować bym chciał ale to jakbym skasował się z branży ;) Tak właśnie google i tego typu instytucje przejęły władzę nad światem :(((( I wszyscy dołożyliśmy do tego (często nieświadomie ) cegiełkę.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Gmeru napisał:

Ja skasować bym chciał ale to jakbym skasował się z branży ;) Tak właśnie google i tego typu instytucje przejęły władzę nad światem :(((( I wszyscy dołożyliśmy do tego (często nieświadomie ) cegiełkę.

No niestety :(. Teraz już nawet nie fb, instagram a tik tok . Jak to widzę to mnie 😕 Dokąd to zmierza. Albo świat ogłupiał albo za stary się robię :D Chociaż ze mną google nie wygrał bo w telefonie mnie nie szpiegują tak jak innych :D Za to Huawei mnie szpieguje ,Zresztą teraz to i TV szpiegują. 

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie bardzo ciekawa dyskusja. Niestety macie rację. Wszystko się zmienia, świat idzie do przodu. Jednak często nie w tym kierunku co trzeba...

Pozdrawiam serdecznie.

  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, marciniozo napisał:

Wszystko się zmienia, świat idzie do przodu. Jednak często nie w tym kierunku co trzeba...

Smutna prawda… 😑

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy warto w tym roku zmienić Sony A1 na A90J przy 65''.Nowy tv 75% pod PS5,XSX,25% Netflix.Czy może Z9J w 75'' za kilka miesięcy jak ''może'' zejdzie z ceny z 30%?Proszę tylko nie pisać że LG lepsze że nie warto w sony przepłacać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekałbym na testy Z9J. W tym tygodniu jedziemy go zrobić do Sony więc na pewno coś będę mógł napisać.

  • Lubię 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, gangi007 napisał:

Czy warto w tym roku zmienić Sony A1 na A90J przy 65''.Nowy tv 75% pod PS5,XSX,25% Netflix.Czy może Z9J w 75''

jak nie wypaliłeś oleda to cofanie się do gorszej technologii jakości obrazu chyba nie ma sensu - żeby ten z9j miał chociaż 15tys stref to rozumiem że można mieć nadzieję że dorówna oledowi jakością a w jasności go zleje

ale 1000 stref?

Edytowane przez klaus71
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, klaus71 napisał:

jak nie wypaliłeś oleda

Rok temu pojawiła sie na żółtym i czerwonym tle  poświata w dolnej cześci TV ,ala pasek TVN 24.Dopiero po 2 latach przeprowadziłem 1-1,5 godzinną kompensację matrycy.Myślałem wcześniej że Sony oled się wypalił.Po ''czyszczeniu'' A1 jest teraz w stanie jak w dniu zakupu.

Godzinę temu, Gmeru napisał:

Poczekałbym na testy Z9J

No to czekamy 🤩

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.08.2021 o 17:44, Gmeru napisał:

Poczekałbym na testy Z9J. W tym tygodniu jedziemy go zrobić do Sony więc na pewno coś będę mógł napisać.

Na kiedy szacujecie publikacje testu? Rozważam ZG9 lub Z9J, a wynik testu, przez Wasze fachowe podejscie do tematu w zasadzie zdteterminuje mój wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widząc realny wzrost cen nie poczekałem na Z9J.Prawdopodobie nie spadnie nigdy najmniejszy poniżej 20k.65A9J odebrałem z MediaExpert za 12100.Podpowie ktoś jak najlepiej podpiąć ten TV z PS5,XSX + listwa sony st5000 chodzi mi o ustawienia audio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem ten tv w ramach wymiany gwarancyjnej.

 

Względem AF9 faktycznie mocniej świeci, nawet na trybie kinowym jak dla mnie za jaskrawe kolory są, pewnie kalibracja by się przydała.

 

Ale pytanko co do kalibracji dźwięku, jak chciałem zrobić to pisało, że pilot bluetooth nie jest podłączony, to standardowy pilot nie posiada mikrofonu, aby zrobić kalibrację? Czy jak to trzeba zrobić?

 

Edit

Okey wystarczyło go połączyć i udało się zrobić kalibrację dźwięku, to ten pilot ma Bluetooth? Czy teraz po połączeniu pilota on cały czas śledzi gdzie pilot jest i tak ustawia dźwięk czy to był jednorazowy zabieg?

 

Czy coś jeszcze ten Bluetooth daje w pilocie?

 

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalibracja zrobiona.Różnica między Sony A1,a A90J jest większa niż myślałem.HDR w cyfrach nie wygląda dobrze,ale w praktyce jest OK.Dla zainteresowanych raport z kalibracji 65''.

Sony A90J 2022-05-30.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...