Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, Kr4ju napisał:

Tak, specjalnie kupiłem kabel HDMI, żeby mieć Atmos i DTS: X.

Z tego co znalazłem w internecie, a także tu na forum wynika że jest to problem związany z usunięciem dekodera DTS w serii CX (i ogólnie w tej generacji). Niestety razem z usunięciem dekodera usunięto możliwość przesłania (passtrough) do urządzeń które mogą zdekodować dźwięk DTS. Szans na przywrócenie DTS passtrough raczej nie ma skoro od zeszłego roku nic się nie zmieniło w tej kwestii. Jedyne rozwiązanie to podpięcie jakiegoś odtwarzacza (coś typu Shield TV czy MiBox TV) który może przesłać taką ścieżkę bezpośrednio do soundbara

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, PrzemekKRK napisał:

Z tego co znalazłem w internecie, a także tu na forum wynika że jest to problem związany z usunięciem dekodera DTS w serii CX (i ogólnie w tej generacji). Niestety razem z usunięciem dekodera usunięto możliwość przesłania (passtrough) do urządzeń które mogą zdekodować dźwięk DTS. Szans na przywrócenie DTS passtrough raczej nie ma skoro od zeszłego roku nic się nie zmieniło w tej kwestii. Jedyne rozwiązanie to podpięcie jakiegoś odtwarzacza (coś typu Shield TV czy MiBox TV) który może przesłać taką ścieżkę bezpośrednio do soundbara

Dokładnie. W każdym TV z którego znika DTS jest ten sam problem zawsze - TV nawet nie obsługuje passthrough tego formatu, więc jedyną opcją jest całkowite ominięcie TV i podłączenie źródła bezpośrednio do soundbara/ampli a dalej obraz stamtąd do TV.

Ma to swoje wady, bo potrzebne jest dodatkowe urządzenie, a  soundbar/ampli musi być zgodny z nowymi formatami wideo typu HDR i DV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie do Macieja ze skalibruj. Kupiłem tv OLED LG OLED 77 cx i jestem bardzo zadowolony. Jedyne czego mi brakuje to detali w okolicach czerni. Mam wrażenie że niekiedy postacie i ubrania zlewają się o brak detali. Czy kalibracja tu pomoże?

 

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, efel napisał:

Dokładnie. W każdym TV z którego znika DTS jest ten sam problem zawsze - TV nawet nie obsługuje passthrough tego formatu, więc jedyną opcją jest całkowite ominięcie TV i podłączenie źródła bezpośrednio do soundbara/ampli a dalej obraz stamtąd do TV.

Ma to swoje wady, bo potrzebne jest dodatkowe urządzenie, a  soundbar/ampli musi być zgodny z nowymi formatami wideo typu HDR i DV

Czy w takim razie jeżeli podłączę do soundbaru Xboksa, to czy wtedy będę mógł normalnie odtwarzać filmy z DTS (Xbox obsługuje te kodeki). Ale czy w takim razie nie stracę wszystkich funkcji i ustawień, które mam w profilu Gra przy podłączonej konsoli bezpośrednio do TV?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od  Twojego soundbara. Podłącz X'a do soundbara, soundbar to TV i w ustawieniach konsoli sprawdź jakie tryby może obsłużyć Twoja konfiguracja.

Edytowane przez saif3r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, efel said:

Dokładnie. W każdym TV z którego znika DTS jest ten sam problem zawsze - TV nawet nie obsługuje passthrough tego formatu, więc jedyną opcją jest całkowite ominięcie TV i podłączenie źródła bezpośrednio do soundbara/ampli a dalej obraz stamtąd do TV.

R U sure?

W CX'ie mam podpiętego Nvidia Shielda do HDMI 4, amplituner z HDMI 2 + zwykłe ARC włączone (mój ampli nie obsługuje eARC). W sieci lokalnej działa serwer DLNA. Gdy odpalam plik mkv z dźwiękiem DTS przez wbudowaną aplikację telewizorze, to nie przekazuje on poprawnie dźwięku  / nie rozpoznaje go. Gdy odpalam przez VLC na Nvidia Shieldzie to Shield poprawnie to rozpoznaje i mam dźwięk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, plast napisał:

R U sure?

W CX'ie mam podpiętego Nvidia Shielda do HDMI 4, amplituner z HDMI 2 + zwykłe ARC włączone (mój ampli nie obsługuje eARC). W sieci lokalnej działa serwer DLNA. Gdy odpalam plik mkv z dźwiękiem DTS przez wbudowaną aplikację telewizorze, to nie przekazuje on poprawnie dźwięku  / nie rozpoznaje go. Gdy odpalam przez VLC na Nvidia Shieldzie to Shield poprawnie to rozpoznaje i mam dźwięk.

Jesteś pewien że shield/vlc lub loklany serwer nie transkoduje dźwięku na inny format?

Edytowane przez saif3r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posprawdzałem dokładnie i w VLC jest opcja "cyfrowe wyjście dźwiękowe" -> ona przełącza tryb dźwięku, jeśli jest film z DTS i robimy passthrough to TV zgłasza "nieobsługiwany format dźwięku", a jeśli nie to jest dźwięk, ale tylko 2.0 póki co udało mi się w ten sposób osiągnąć. Czyli jednak jakaś forma konwersji niestety następuje. Sprawdzę z innym softem. Po stronie serwera DLNA na pewno żadnej konwersji nie ma prawa być, bo to serwer bez takich opcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej a jakie zalecacie ustawienia obrazu dla konsoli miniSNES (mini replika z reedycji 2016 z portem HDMI i funkcjami poprawy obrazu pod obecne telewizory) z gierkami dwuwymiarowymi w pamięci urządzenia znanymi z NESA/PEGASUSA, SNESA , SEGI Mega-Drive, ATARI. Czy nie najlepszym ustawieniem będzie czasem oflagowanie złącza HDMI jako PC ze względu na sporą ilość kolorowych kontrastowych elementów/czcionek, gradacji przy tak ubogiej palecie kolorów raczej nie uświadczymy. Czy tryb GRA ma jakiekolwiek znaczenie z punktu widzenia input lagu retro gier?

Edytowane przez FUNBOY ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka. Dzisiaj po raz pierwszy wyskoczyl mi monit przy wlaczaniu PS5 w gornym prawym rogu "AI Upscaling is updated". CX posiada funkcje upscalowania, ale z czym to sie je dokladnie? Jakies info i dlaczego pierwszy raz to wyskoczylo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uszkodził mi się pilot konkretnie rolka od przewijania wcisnęła do środka i słabo reaguje. Wymienią na gwarancji? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, maniak84 napisał:

Uszkodził mi się pilot konkretnie rolka od przewijania wcisnęła do środka i słabo reaguje. Wymienią na gwarancji? 

Wg mnie nie - uszkodzenie mechaniczne 

Coś Ty tam tak cisnął ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pytał trochę wcześniej - sprawdziłem tvnowskiego "Playera" na Nvidia Shield - w 4K nic nie rwie. W aplikacji webOSowej natywnej nadal rwie jakby było 10 fps. Zatem to ewidentnie wina webOS/wersji aplikacji na webOS. A co do samego Playera to dziwna sprawa, bo mam wrażenie, że było więcej treści 4K, teraz to mi tylko  jakiś jeden ichniejszy serial znajduje :o. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam już od jakiegoś czasu cx55 oraz xbox series x - wiem też o ukrytym okienku informacji freesync po wciskaniu zielonego guzika, ale nie wiem dlaczego u mnie pokazuje się cały czas informacja FIXED a ilość Hz zawsze jest na 5.5 nigdy nie pokazuje nic innego. W konsoli wszystkie informacje o wyświetlaniu są na zielono - ustawione 4k 120 Hz...

Nie mam informacji typu VRR albo FREESYNC Active tak jak to można zobaczyć na różnych testach na you tube.

W opcjach tv próbowałem dla portu HDMI konsoli wlacza i wyłączać freesync ale to nic nie zmienia.

Wiecie dlaczego tak jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcse pytanie o true montion - macie ta funkcje włączona? Jeśli tak to na jakich ustawieniach?
Używacie czegoś innego do sportu a innego do filmów? Konsoli?

Ja na podstawie różnych informacji ustawiłem sobie true montion na użytkownika
D-judder - 3
D - blur - 10
Montion pro - wyłączony

I ogólnie wszędzie jest ok ale na skokach narciarskich - dubluje narty - widać jakby nie wyraźna powyżej jednej narty. Jak wyłączę d-blur jest ok.

Ogólnie w innych momentach bardzo trudno zauważyć mi jakieś różnice jak zmieniam ustawienia.

Macie jakieś doświadczenia w tej sprawie?

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
24 minuty temu, MirBar napisał:

A mam jeszcse pytanie o true montion - macie ta funkcje włączona? Jeśli tak to na jakich ustawieniach?
Używacie czegoś innego do sportu a innego do filmów? Konsoli?

Ja na podstawie różnych informacji ustawiłem sobie true montion na użytkownika
D-judder - 3
D - blur - 10
Montion pro - wyłączony

I ogólnie wszędzie jest ok ale na skokach narciarskich - dubluje narty - widać jakby nie wyraźna powyżej jednej narty. Jak wyłączę d-blur jest ok.

Ogólnie w innych momentach bardzo trudno zauważyć mi jakieś różnice jak zmieniam ustawienia.

Macie jakieś doświadczenia w tej sprawie?

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
 

Niestety to rozdwajanie występuje nie tylko na skokach, zauważyłem je także na kilku filmach przy bardzo dynamicznych scenach, typu przelatujące samoloty i niestety nie znalazłem rozwiązania, albo upłynniacz wyłączony, brak artefaktów i szarpany obraz, albo w miarę płynny obraz i takie artefakty.
Z tym że ja mam C9 a nie CX.

Edytowane przez Jasiek_31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Próbowałeś przy motion pro kosztem przyciemnianego obrazu? Są tam opcje auto, minimalny, pośredni, oraz maksymalny gdzie już zaczyna występować migotanie obrazu.

Z kolei CX kompletnie nie radzi sobie z całkowitym usuwaniem szarpanej gradacji kolorów. Co prawda ustawienie opcji "wysoka" daje sporą różnicę natomiast szarpanie i tak występuje.

Edytowane przez FUNBOY ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem różnych opcji.
Prawdę mówiąc na zwykłym obrazie to trudno zauważyć mi jakąś różnice... Jedynie w przypadku skoków narciarskich zauważyłem te duchy nart i pomagało ściągnięcie do 0 opcji de-blur.
Testuje po trochę różne ustawienia ale jak mówię - ja nie widzę większej różnicy i chyba to wyłączę...

W dolby video i tak jest z góry ustawione na Cinema i nie da się ruszyć.

W trybie gry - jest wyłączone i też nie da się ruszuc

Zostaje tylko kwestia sygnału z cyfry+

Co do tej opcji oled montion pro czy jakoś tak - również nie widzę większej różnicy poza tym że na maksymalnym mam ochotę wydłubać sobie oczy bo obraz tak mogota...

Ciekaw byłem jakie wy macie ustawienia. Podzielicie się?

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, MirBar napisał:

Próbowałem różnych opcji.
Prawdę mówiąc na zwykłym obrazie to trudno zauważyć mi jakąś różnice... Jedynie w przypadku skoków narciarskich zauważyłem te duchy nart i pomagało ściągnięcie do 0 opcji de-blur.

Pewnie jak 99% użytkowników nie wiesz jak działają te dwie funkcje:

  • dejudder ma zastosowanie do źródeł które podają obraz o niskim klatkażu: 24, 25 i 30 klatek. Generuje klatki interpolowane i wprowadza efekt opery mydlanej.
  • deblur ma zastosowanie do źródeł które podają obraz o wysokim klatkażu: 50 i 60 klatek. Generuje klatki interpolowane po to żeby wyostrzyć obraz w ruchu

To nie jest tak że obie te funkcje będą aktywne jednocześnie - aktywuje się jedna, albo druga. 

Teraz najważniejsze - jeżeli używasz dekodera zewnętrznego to kapitalne znaczenie ma jaki on sygnał wysyła do telewizora: jeżeli zawsze będzie to 50 Hz to tak naprawdę nigdy nie zobaczysz działania dejuddera. Natomiast deblur ma też często symboliczne działanie, bo wiele kanałów telewizyjnych jest nadawane w 50 klatkach interpolowanych, czyli tak naprawdę w 25 klatkach pełnych - niewiele da wyostrzenie obrazu w ruchu tam. Deblur byłby idealny gdyby kanał był nadawany w pełnych 50 klatkach, co jak wiemy nie występuje u nas, bo przepustowość kosztuje i nadawca woli dać 2 kanały w tym paśmie zamiast jednego porządnego. 

Poszukaj w opcjach dekodera, czy nie da się się ustawić rozdzielczości i odświeżania na jakiś tryb zgodny z oglądanym kanałem. Nie wiem czy taka opcja istnieje, bo nie używam dekoderów od lat, ale kojarzę że coś takiego gdzieś widziałem. Wtedy przynajmniej będziesz mógł korzystać z dejuddera, którego niektórzy używają do oglądania filmów, gdzie artefakty aż tak nie rażą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.03.2021 o 19:26, Jasiek_31 napisał:

Niestety to rozdwajanie występuje nie tylko na skokach, zauważyłem je także na kilku filmach przy bardzo dynamicznych scenach, typu przelatujące samoloty i niestety nie znalazłem rozwiązania, albo upłynniacz wyłączony, brak artefaktów i szarpany obraz, albo w miarę płynny obraz i takie artefakty.
Z tym że ja mam C9 a nie CX.

Ja daję 6 i 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, WinterX napisał:

Ja daję 6 i 10.

Niestety, z moich obserwacji wychodzi że im wyższa wartość tym artefaktów więcej i bardziej widoczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć, podrzucilibyście jakieś w miarę optymalne ustawienia obrazu do 55 CX - obaz z dekodera UPC? W sieci tyle róznych,, że zwariować mozna..

NIe mam za dużych wymagań od obrazu telewizyjnego, nie bedę robił kalibracji - w zasadzie wystarcza mi fabryczne ustawienie "Expert  -Ciemne pomieszczenie" ale może mozna je jeszcze jakos szybko nieco poprawić? 

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałem zarówno waszych komentarzy jak i informacji w necie. Obejrzałem kilka filmików na youtube a później zacząłem sam testować.

Ten trumontion to skomplikowana sprawa bo nawet oglądając przekaz z cyfry na jednym kanale się przydaje a na drugim już nie. Idealny środek nie istnieje bo albo robi się z obrazu teatr/opera mydlana albo robią się duchy/powidoki.

Za operę mydlana odpowiada de-judder i jego zdecydowanie nie polecam dawać na więcej niż 2 - no chyba że ktoś lubi taki dziwnie nienaturalny ruch obrazu.

Za duchy i powidoki odpowiada de-blur i tutaj jest trudniej. Dzięki temu że wyostrza obraz na sygnale z cyfry jest często lepiej mieć go na 10 ale faktycznie niektóre programy będą mieć duchy na obrazie - ja najczęściej widzę to przy skokach narciarskich. Ale oglądając już snooker - obraz wygląda dużo lepiej. Więc coś za coś.

Ja osobiście na na wyjściu z cyfry mam ustawione de-judder 1 a de-blur 10 (skoki rzadko kiedy oglądam :)).

Na innych wyjściach - netflix, prime video, Xbox, filmy z dysku itp - całkowicie wyłączam...

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...