Skocz do zawartości
szewi

JVC RS540/X7900 w codziennym użytkowaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Spokojnie to może być ściana. Zrób nam zdjęcie "siatki" z bliska najlepiej jak ja potrafisz wyostrzyć. Powinieneś dość wyraźnie i ostro widzieć pixel-e i ich granicę i szczegóły.

Dla mnie x7900 to była miłość praktycznie od pierwszego odpalenia i miesiąc miodowy trwa już dwa lata :)

Trzymam kciuki że to kwestia ściany bo serwis JVC ani tani ani za dobry to nie jest.

(Obiektyw nie jest zapackany czymś?)

Pozdrawiam

Przy 110" powinno być ostro i naturalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia wrzucę wieczorem.

Jeszcze raz poproszę o kontakt osoby z Trójmiasta lub okolic z bliźniaczym projektorem lub modelem niższym na PW :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, pedros napisał:

Zdjęcia wrzucę wieczorem.

Jeszcze raz poproszę o kontakt osoby z Trójmiasta lub okolic z bliźniaczym projektorem lub modelem niższym na PW :)

To forum jest praktycznie martwe :). Ale może akurat ktoś zauważ i się odezwie.

Jak to jest z ostrością tej Twojej siatki? Jest ostra czy nie?

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I napisz jeszcze jaki materiał wyświetlałeś. Czy hdr, czy sdr czy zwykła telewizja czy blu ray?

Nie źle dał Ci popalić skoro nie chce Ci się go nawet z kartonu wyciągać. I jeszcze ta myśl o sprzedaży. Bądźmy dobrej myśli.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak k woli przypomnienia.
Ustawienie zbieżności paneli i ostrości robimy na ustawieniu 1080p z materiałem 1080p, bez włączonych żadnych upłynniaczy lub eshift.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, raf7705 napisał:

Tak k woli przypomnienia.
Ustawienie zbieżności paneli i ostrości robimy na ustawieniu 1080p z materiałem 1080p, bez włączonych żadnych upłynniaczy lub eshift.

Czemu z materiałem 1080p jak JVC ma testowe kraty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, raf7705 napisał:

Tak k woli przypomnienia.
Ustawienie zbieżności paneli i ostrości robimy na ustawieniu 1080p z materiałem 1080p, bez włączonych żadnych upłynniaczy lub eshift.

Dokładnie, najlepiej włącz tryb low latency, poza redukcją input laga powoduje on też  najbardziej "bezpośredni" przesył obrazu. Nie zaszkodzi też zrobić całej operacji dobre 30 minut po starcie, co by dać czas lampie wejść na pełne obroty, chociaż to akurat jest bardziej kluczowe przy kalibracji gammy i kolorów. Trzymam kciuki za Twoją maszynkę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, dzięki za wsparcie, dzisiaj wrzucę foty  siatki i zbliżenia zielonych linii i napisu "FOCUS" i zobrazuję o co mi chodzi. 

A polecicie jeszcze dobry i nie zabójczo drogi serwis projektorów? Gdzie serwisujecie Swoje maszyny? 

Edytowane przez pedros

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam kilka fotek robionych telefonem, strasznie uwydatniła się rozbieżność paneli, niebieskie linie, których tak w rzeczywistości nie widać, ale ogólnie jest problem z ostrością.Nie ma mowy , abym z bliska zobaczył pojedyncze piksele na zielonych liniach.

20230207_200527.jpg

20230207_200351.jpg

20230207_201441.jpg

Edytowane przez pedros

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta jak pisał Raf upewnij się że eshift jest wyłączony na włączonym pixeli nie zobaczysz .rozdzielczość 1080p , Enhance ustaw na 2.

 

Daj znać 

W dniu 6.02.2023 o 12:20, pedros napisał:

Ktoś na forum napisał, że projektor JVC to nie jest "miłość od pierwszego wejrzenia" i potrzeba trochę czasu , ustawień, aż dojdzie się do pełnej satysfakcji z obrazu.

Głupoty, zaadoptuj pokój, kalibracja i będziesz w siódmym niebie. 

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pedros napisał:

Wrzucam kilka fotek robionych telefonem, strasznie uwydatniła się rozbieżność paneli, niebieskie linie, których tak w rzeczywistości nie widać, ale ogólnie jest problem z ostrością.Nie ma mowy , abym z bliska zobaczył pojedyncze piksele na zielonych liniach.

20230207_200527.jpg

20230207_200351.jpg

20230207_201441.jpg

Rzeczywiście słabo jest :( .

He, he, he ... przypomina mi się moja stareńka (przełom wieków) tylna projekcja na TV Philipsa, 55" 16:9 - to był wtedy rozmiar ale ... wciąż PAL/SECAM, na trzech lampach RGB na CRT. Tam była specjalna procedura do ustawiania zbieżności ale koniecznie po pewnym czasie gdy sie te trzy kineskopy rozgrzały. Miałem go kilka lat. Ale rozmiar wtedy rządził. W TV CRT był max 32" jakos potem wszedł 36", oczywiście 16:9 :) , nie miały startu do tej tylnej projekcji. Jasnoś była powalająca. Żadne moje kolejne tylne projekcje 720p DLP Samsunga i 1080i (a może 1080p, nie pamiętam) SONY SXRD 70" nie miały takiej jasności.

:) .

 

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pedros napisał:

Wrzucam kilka fotek robionych telefonem, strasznie uwydatniła się rozbieżność paneli, niebieskie linie, których tak w rzeczywistości nie widać, ale ogólnie jest problem z ostrością.Nie ma mowy , abym z bliska zobaczył pojedyncze piksele na zielonych liniach.

20230207_200527.jpg

20230207_200351.jpg

20230207_201441.jpg

Jeżeli to jest faktycznie najlepiej co się da wycisnąć i nie masz włączonego e-shifta itp itd i nie jest to kwestia, że aparat w telefonie sobie nie radzi z uchwyceniem tego co widzisz to dość słabo z tą ostrością.

To na ścianie czy na ekranie?

Tu masz jak to plus minus powinno wyglądać (to jest z 9500) - chociaż to jest jeden z lepszych ostrości jakie widziałem więc się nie dołuj :D. To nie mój. Mój jest nieco gorszy niż to poniżej ale nie wiem na jaki rozmiar było to rzucane (u mnie na 133" jest może z 10% mniej ostro niż na tym zdjęciu)

1UTBGLk.jpeg

A tu masz dla porównania 9900 - który jest z kolei gorszy od mojego x7900. Mój x7900 jest gdzieś pomiędzy tymi dwoma ale bliżej tego powyżej.

vZMvN6O.jpg

Tu masz porównanie dwóch naraz:

9n93JRF.jpg

Tu masz jak to się przekłada w praktyce

9500

7QKhwLI.jpeg

9900

WiofHuR.jpeg

Z ustawianiem zbieżności paneli są dwie szkoły.

Pierwsze podejście jest takie że się ustawia

Drugie, które ja stosuje, to nie ruszasz tego dopóki nie widzisz problemów podczas rzeczywistego użycia. Czyli np u siebie nie ustawiałem. Powód jest taki, że ustawienia zbieżności paneli to nie jest żadna regulacja paneli bo tego nie da się poprawić bez rozkręcania sprzętu tylko ingerencja w wyświetlany obraz w domenie cyfrowej. To jest coś takiego jak keystone. Ustawianie paneli wiąże się z mała utratą jakości obrazu. Dlatego jak nie widać problemów podczas oglądania lepiej tego nie ruszać :)

Edytowane przez sebna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, sebna napisał:

Drugie, które ja stosuje, to nie ruszasz tego dopóki nie widzisz problemów podczas rzeczywistego użycia. Czyli np u siebie nie ustawiałem. Powód jest taki, że ustawienia zbieżności paneli to nie jest żadna regulacja paneli bo tego nie da się poprawić bez rozkręcania sprzętu tylko ingerencja w wyświetlany obraz w domenie cyfrowej. To jest coś takiego jak keystone. Ustawianie paneli wiąże się z mała utratą jakości obrazu. Dlatego jak nie widać problemów podczas oglądania lepiej tego nie ruszać

To bardzo ciekawe, co piszesz. Ja jakoś w swoich JVC nigdy nie ustawiałem tej "zbieżności". Jakoś intuicyjnie czułem, że to nie bardzo jest możliwe pod kątem wpływu na mechanikę toru światła (o ile to dobrze ująłem słowami). 

Możesz podlinkować coś na ten temat?

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ponowię prośbę o polecenie dobrego serwisu projektorów w Polsce , może ktoś korzystał?

 

Czy po resecie do ustawień fabrycznych( w menu serwisowym) regulacja zbieżności paneli również  wraca do ustawień fabrycznych?

Za jakiś czas napiszę o okolicznościach chyba nieszczęśliwego zakupu mojego projektora (dość ciekawa historia :)), ale muszę najpierw wykonać telefon do znanej wszystkim osoby.

Tutaj jeszcze ciekawy temat na AVSForums o konwergencji i  rozrzucie jakościowym projektorów JVC (na który trafiłem niestety już po zakupie projektora szukając rozwiązania problemu) :

https://www.avsforum.com/threads/jvc-convergence-issue.3120178/

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj oglądałem kruka 3ci sezon w sdr i znów bylem pod wrażeniem jakości obrazu .kolorów, ostrości mimo full hd.

 

1700 godzin zaraz na lampie, obraz trochę przyciemniał nie mniej jednak potrafi ciągle zrobić wrażenie .

  • Plusik 2
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.02.2023 o 00:36, Barnaba napisał:

To bardzo ciekawe, co piszesz. Ja jakoś w swoich JVC nigdy nie ustawiałem tej "zbieżności". Jakoś intuicyjnie czułem, że to nie bardzo jest możliwe pod kątem wpływu na mechanikę toru światła (o ile to dobrze ująłem słowami). 

Możesz podlinkować coś na ten temat?

Cze,

Nie mam żadnych linków ale intuicja cię nie myliła :)

Czy te straty są zauważalne to inna sprawa ale ponieważ nie widzę problemów z panelami u mnie to nie muszę się też zastanawiać nad kwantyfikacją potencjalnych strat. Lubię działać w imię zasady: jak działa, to nie naprawiaj :)

pozdrawiam

Edytowane przez sebna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.02.2023 o 14:40, pedros napisał:

Za jakiś czas napiszę o okolicznościach chyba nieszczęśliwego zakupu mojego projektora (dość ciekawa historia :))

Ciekawych historii coraz mniej tutaj, więc nie karz długo czekać :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałeś coś obejrzeć na nim? Można ustawić ostrość bezpośrednio na materiale filmowym, gdzie od razu masz przełozenie jak się to przekłada na obraz  (możesz ustawić to bez linii testowych, delikatnie i krótko wciskając już nie pamietam czy przycisk góra / dół czy lewo / prawo na pilocie tj. bardzo minimalnie zmieniając ustawienie ostrości w trybie regulacji ostrości), tak jak koledzy pisali po 30 minutach od włączenia, przy wyłączonym e-shift i ustawieniu niskiego input lag. Trzeba tez mieć na uwadze, ze ostrość nie jest najmocniejsza strona X7900 (co nieznaczy ze to co widzisz na liniach testowych da Ci zły obraz, linie testowe liniami testowymi ale obraz z reguły i tak jest b dobry), sporo zależy tez jaka faktura ekranu, jaki zoom (im większy tym gorsza konwergencja, szczególnie w rogach, optyki się nie przeskoczy i moga być widoczne wtedy większe lub mniejsze zniekształcenia/rozmycie, no i jest też kwestia indywidualna danego egzemplarza, tutaj z pomocą może przyjść właśnie np regulacja stref). Z reguły te pixele w liniach mogą być widoczne po środku ekranu a im dalej tym może być słabiej. Zależy też od faktury ekranu. Nie wiem czy rzucając obraz na ścianę w ogóle zobaczysz jakies pixele w liniach. Spróbuj zrobić test ustaw mniejszy zoom i wtedy zobacz jak będzie wyglądała ostrość.

Warto tez ustawić enhance na 2 lub więcej w zależności od preferencji (to jest podbicie wyostrzania w ustawieniach).

Probowles skorygować ta niebieską linię na adjust whole lub fine pixel żeby tak nie wychodziły z linii białej  ?

Linie które kolega zamieścił powyżej to są jedne z najlepszych egzemplarzy wyższego modelu serii 9xxx / 6xx  tzw "perełki", które miały najlepsze selekcjonowane podzespoły i parametry i w praktyce ciężko było im dorównać.

W kwestii ustawień ja np tak mam, że podchodzę do ekranu i każdą najmniejsza upierdliwosc mnie irytuje, stad przeważnie ustawiam strefy. W praktyce dużo kwestii jest po prostu nie widocznych z miejsca w którym zwyczajowo się ogląda. Widziałem/testowałem już sporo prjektorów i nie widziałem jeszcze takiego, który miał by wszystko tak idealnie, żeby w moim odczuciu nie trzeba było nic ustawiać. Na forach jesli trzeba robić regulacje to zalecają o cały pixel (czyli bodajze o 8 kliknięć na regulacji stref). Oczywiście bez regulacji tez można oglądać i dużo osób to poleca bo tak jak pisze Sebna to jest regulacja cyfrowa a nie mechaniczna. 

 

 

 

 

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatrzymałeś się na ekranie testowym czy oglądałeś jakiś film? W każdym razie, żeby Cię pocieszyć,  dosłownie dwa dni temu ustawiłem pierwszy raz swój n5 centralnie, rzuca teraz obraz bez żadnego eshiftu, nie wygląda to dużo lepiej niż na Twoich zdjęciach. Myślałem, że będzie pixeloza i efekt wow, ale różnica jest minimalna w porównaniu do srogiego eshiftu. Zaczęły majaczyć pixele w napisie focus, ale tak jak piszę, bez drastycznych zmian. Zbieżność paneli mam ustawioną bez zarzutu, niebieski nie rozłazi się jak u Ciebie, wszystko zwarte. Optoma uhd42 miała lepszą ostrość, żyletka, ale to dlp, wiadomo. W każdym razie, to nie ma wpływu na oglądanie, obraz to kosa, nigdy nie brakowało mi ostrości w wyświetlanym materiale. Nakarm go dobrym obrazem np. Lucy albo 1917, szczególnie ten drugi to skalpelek, filmy kręcone natywnie w 4k, i w wersji 1080 zrywają kask. Daj znać jak wrażenia. 

Edytowane przez maserlap
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja, oczywiście chodzi o zwykły shift pozycjonowania obrazu, nie eshift pixeli do 4k, dzięki za czujność 😉 Trapez nie, z kątami nachylenia wszystko ok. Chodziło mi o to, że teraz mam specjalnie skonstruowaną półkę z projkiem na górze, i obraz ląduje perfekcyjnie w ekran na białej ścianie odcięty welurem. Dodam nieskromnie, że ekran powstał pierwszy, ha 😌
 

Edytowane przez maserlap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.04.2022 o 22:54, maserlap napisał:

czarny welur matt velvet 99,

Który na zdjęciu to Velvet?

IMG_20220330_081730.jpg

Ten?

Edytowane przez prodarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.Dzięki uprzejmości i gościnności dwójki forumowiczów z Trójmiasta udało mi się porównać mój projektor z bliźniaczymi modelami.

Okazało się ,że wcale nie jest tak źle jak mi się wydawało, obraz z mojego projektora nie odstawał  od porównywanych, jeden był po kalibracji.

Po prostu przed zakupem nie miałem okazji zapoznać się z obrazem wyświetlanym przez projektory JVC, który jednak charakteryzuje się taką lekką  miękkością ,manierą kinową.

Przechodzę do działania w temacie montażu projektora i ekranu oraz adaptacji części salonu pod część kinową , czym oczywiście niedługo się pochwalę   :).

Dziękuję kolegom za zaangażowanie w moim temacie i porady.

Jako ciekawostkę napiszę,że nie byłem  osamotniony z moimi wątpliwościami, bo np. kolega opus miał podobne dylematy:

https://hdtvpolska.com/forum/topic/46029-jvc-rs540x7900-w-codziennym-użytkowaniu/page/67/  z dnia 27 września 2020.

 

 

Edytowane przez pedros
  • Plusik 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, czy jest sens zakupu takiego projektora jeśli nie mam dedykowanego pomieszczenia? W oknach rolety + zasłony blackout ale niestety sufit biały i ściany no tak jakby morelowe.
Ekran jakiś szary alr tylko no właśnie czy jest sens iść w jvc czy raczej tańszy epson bo tej różnicy w kontraście i tak nie zauważę przez nie zaadaptowane pomieszczenie?
Projektor do gier i filmów, użytkowany zarówno w dzień jak i w nocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...