Skocz do zawartości
szewi

JVC RS540/X7900 w codziennym użytkowaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki. A mógłbyś sprawdzić czy pójdzie poprzez wtyczkę do Kodi? W ustawieniach experckich można też zaznaczyć DV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.02.2022 o 18:04, montas napisał:

Dzięki. A mógłbyś sprawdzić czy pójdzie poprzez wtyczkę do Kodi? W ustawieniach experckich można też zaznaczyć DV.

Jak znajdę chwilę i będę wiedział jak to zrobić dam znać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dygresja,

Pamiętam jak parę lat temu nie mogłem się zdecydować na projektor po plaźmie I oledzie a w internecie przewijały się takie bzdurne słuchy, że jak się przyzwyczaisz do calarzu pj to po czasie będziesz widział tylko wady i będziesz się męczył.

Bzdura, w większości uwarunkowana słabym sprzętem itd. Oczywiście wśród tych komentarzy byli właściciele bardzo słabych modeli pj i zapewne jest sporo osób które myśli ze obraz  z pj zawsze będzie słaby jak w miejskim kinie nie mając pojęcia co można osiągnąć. ! Warunki + jvc(innych nie widziałem)nie ma nic lepszego w przystępnych pieniążkach. SWOJĄ DROGĄ czy jest tu ktoś w końcu kto zainwestował w profesjonalną kalibrację + madvr + aksamit bez absorbcji światła żeby zobaczyć co potrafi jvc x7900 i jego mega kontrast !? Polecam ! To trzeba zobaczyć !Mój pj choć 1074godzin na lampie, obraz w 113calach ciągle pełen zachwyt a kontrast level master !

 

Pozdrawiam 

Edytowane przez Darulok
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.02.2022 o 01:16, Darulok napisał:

Dygresja,

Pamiętam jak parę lat temu nie mogłem się zdecydować na projektor po plaźmie I oledzie a w internecie przewijały się takie bzdurne słuchy, że jak się przyzwyczaisz do calarzu pj to po czasie będziesz widział tylko wady i będziesz się męczył.

Bzdura, w większości uwarunkowana słabym sprzętem itd. Oczywiście wśród tych komentarzy byli właściciele bardzo słabych modeli pj i zapewne jest sporo osób które myśli ze obraz  z pj zawsze będzie słaby jak w miejskim kinie nie mając pojęcia co można osiągnąć. ! Warunki + jvc(innych nie widziałem)nie ma nic lepszego w przystępnych pieniążkach. SWOJĄ DROGĄ czy jest tu ktoś w końcu kto zainwestował w profesjonalną kalibrację + madvr + aksamit bez absorbcji światła żeby zobaczyć co potrafi jvc x7900 i jego mega kontrast !? Polecam ! To trzeba zobaczyć !Mój pj choć 1074godzin na lampie, obraz w 113calach ciągle pełen zachwyt a kontrast level master !

 

Pozdrawiam 

Podepnę się pod temat, co prawda z n5, ale to w końcu rodzina :P Mam też nadzieję, że temat będzie pomocny dla osób w podobnej sytuacji.

Adaptuję pomieszczenie pod projektor, zrozumiałem, że na to zasługuje :) Problem w tym, że mieszkanie jest mało doświetlone więc wnętrza były zawsze aranżowane na szpitalną biel, haha. Z Waszymi wskazówkami na pewno dam radę. Po kolei:

 

Pokój

~5m x 5m, h 3,5m

rolety na okno, ale po zachodzie słońca wpada trochę światła od latarni z ulicy; generalnie jest przyjemnie ciemno, ale białe matowe ściany i brak kompletnego odcięcia światła z zewnątrz robią swoje.

Malowanie ścian smołą nie wchodzi w grę.

Projekcja

Przekątna 130", obraz rzucany bezpośrednio na białą matową ścianę, ok 4,5m od oczu widza, tylko w ciemności. Proj wyświetlił ok 30h, więc jeszcze przed kalibracją.

Ekran odpada.

Plan

Generalnie jestem naprawdę zadowolony z jakości obrazu, ale wiem, że mogę wykorzystać lepiej potencjał sprzętu przez dodatkowe zaciemnienie pomieszczenia, i chcę to zrobić. Jednocześnie nie chcę rezygnować z charakteru miejsca, dostosowywać wszystkiego pod klocka jvc, zakładać maskę batmana i odprawiać czarne msze :) Wymyśliłem, że satysfakcjonującym rozwiązaniem będą czasowo podwieszane zasłony z czarnego materiału. Nie oglądam, nie ma; oglądam, hyc hyc 5 minut i podwieszone; wilk syty i owca cała.

Podwieszenie na mini haczykach bezpośrednio zamocowanych w suficie; na całą wysokość pomieszczenia czyli ok 3,5m; szerokość 2m, zawieszane na przeciwległych ścianach, prostopadłych do ściany projekcji. Ewentualnie mogę też zamontować prostokąt 1,5m x 5m na suficie, bezpośrednio nad obrazem. Dodatkowo biorę też pod uwagę przylepny welur bezpośrednio na ścianę rzutu; byłaby to jedyna stała ekspozycja adaptacyjna, taka wielka instalacja artystyczna, czarna ramka 😆

- - - - - -

Doradźcie w sprawie materiału, poliestrowy blackout czy welur, co będzie lepiej wytłumiać światło z zewnątrz i absorbować wew.? Jaką macie gramaturę?

Czy te 2m zaciemnienia od ekranu na ścianach bocznych muszą iść w parze z sufitem i ramkami bezpośrednio wokół ekranu? Jakie jest Wasze doświadczenie?  

Dzięki!

 

 

         

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kombinujesz z tymi zasłonami i materiałem naciągniętym na suficie.

Czarny welur się głównie stosuje.

 

Też tak robię, zakładam na projekcję, potem zdejmuję. Ale to nie jest 5minut .

 

Włącznie z przestawianiem mebli, podłączeniem innych kolumn na stojakach (front) i zakładaniem zasłon, to godzinka lekko.

Dlatego za często nie oglądam na projektorze.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O rany. To nie źle schodzi. U mnie procedura trwa około 3,5min.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę z innej beczki. Ogladnelismy wczoraj i przedwczoraj Prometeusza i część drugą. Zawsze uważałem oba filmy za słabe ale duży ekran i ryczące audio robi robotę :). Bardzo mi się podobały oba... efekt kina :)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maserlap dobrze kombinujesz, ja tak zasłaniam swój biały salon z meblami w białym lakierze 12 lat. Tylko sufit mi odpada bo mam cały czarny. Wszystkie ściany zasłaniam na czarno agrowlukniną i zasłonami ok.10min. bez tego projekcja w takich warunkach by była wyblakła..:-)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.02.2022 o 01:16, Darulok napisał:

Dygresja,

Pamiętam jak parę lat temu nie mogłem się zdecydować na projektor po plaźmie I oledzie a w internecie przewijały się takie bzdurne słuchy, że jak się przyzwyczaisz do calarzu pj to po czasie będziesz widział tylko wady i będziesz się męczył.

Bzdura, w większości uwarunkowana słabym sprzętem itd. Oczywiście wśród tych komentarzy byli właściciele bardzo słabych modeli pj i zapewne jest sporo osób które myśli ze obraz  z pj zawsze będzie słaby jak w miejskim kinie nie mając pojęcia co można osiągnąć. ! Warunki + jvc(innych nie widziałem)nie ma nic lepszego w przystępnych pieniążkach. SWOJĄ DROGĄ czy jest tu ktoś w końcu kto zainwestował w profesjonalną kalibrację + madvr + aksamit bez absorbcji światła żeby zobaczyć co potrafi jvc x7900 i jego mega kontrast !? Polecam ! To trzeba zobaczyć !Mój pj choć 1074godzin na lampie, obraz w 113calach ciągle pełen zachwyt a kontrast level master !

 

Pozdrawiam 

jvc i czarny welur plus kalibracja i madVR to combo idealne :) do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze madVR ale zmierzam w tym kierunku - nie wiem jeszcze tylko czy rozbudowywać swojego PC do Home Theatre PC czy pójść w kierunku Envy czy może Lumagen: warto śledzić ten wątek - gdzie ostatnio można poczytać o porównaniach procesorów obrazu:

https://www.avsforum.com/threads/video-processors-in-depth-evaluation-analysis-comparison-thread.3164200/post-61440626

Zrobiłem wczoraj wreszcie kalibrację JVC autocal   kolorymetrem Xrite i1 pro 2  no i nie sądziłem ze aż tak się poprawi jeszcze obraz. Zrobiłem jeszcze raz osobna kalibrację gammy spyderX ale tu już zmiany były kosmetyczne ale to dlatego ze robiłem niedawno.

@sebna tez oglądałem Prometeusza po kalibracji i obraz trójwmiaorwy bez 3d :) czernie świetne powiem tak na rs3000 w moich przystosowanych warunkach, po kalibracji nie widzę  różnicy w stosunku do kontrastu x7900 czyli jest naprawde nieźle, za to poprawa na kilku innych polach zauwazalna.

Testuje tez LLDV Dolby Vision i powiem ze efekty są obiecujące, porównałem kilka wymagających scen z frame adapt i z opcja LLDV i ciężko mi się zdecydować bo są sceny gdzie FRHDR ma przewagę i odwrotnie - ale generalnie  na bardzo wymagających scenach LLDV radzi sobie dobrze.. Nie mogą się zdecydować czy użyć trybu VS10 tylko dla DV czy samego LLDV dla wszystkiego.

 

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działam. Zwykły welur czy ten z certyfikatem thx? 🤣 Może jakieś sprawdzone namiary na priv? 

@sebna Tak, wiem o czym piszesz, sam zacząłem oglądać te wszytkie hollywoodzkie produkcje, których normalnie bym nie dotknął patykiem; zacząłem doceniać przerost formy nad treścią, guilty pleasure? 😛

 

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.02.2022 o 16:46, sebna napisał:

Jeszcze szybkie info zapastowane, w zasadzie, kilka minut temu na temat obecnego stanu z kupowaniem Mvel z TIAKnight w UK.

Link do oryginalnego posta:

post-30113863

W skrócie - jak sprzedają obecnie to wysyłają dwa typy losowo. Jeden oznaczony jako "Best" na metce (to jest to co wszyscy lubią i kochają) oraz wariant drugi oznaczony na metce "Superior", który niestety nie jest tak dobry jak "Best". Jest bardziej kierunkowy oraz ogólnie ścieg? jest gorszej jakości i się łatwiej pruje / rozpada.

 

Godzinę temu, maserlap napisał:

Działam. Zwykły welur czy ten z certyfikatem thx? 🤣 Może jakieś sprawdzone namiary na priv? 

Ten welur Mvel z TIAKnight z UK jest bardzo dobry. Kupiłem kilka metrów do przykrycia swoich "świecących" (polerowanych) czerni i efekt jest znakomity.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, ten mvel 22 to jest 100% poliester z gramaturą oscylującą koło 200, czyli to co wstępnie upatrzyłem na jednym z polskich serwisów aukcyjnych 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, maserlap napisał:

Ok, ten mvel 22 to jest 100% poliester z gramaturą oscylującą koło 200, czyli to co wstępnie upatrzyłem na jednym z polskich serwisów aukcyjnych 😉

Nie znam się na tym zupełnie, ale wiem, że większość tych tkanin zupełnie się nie nadaje do kina przez swoją refleksyjność. Kup najpierw kawałeczek :)

A jeśli będziesz zadowolony, to koniecznie daj linka, bo kupowanie dziś czegokolwiek z UK jest bardziej upierdliwe niż z Chin :(

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, kupiłem JVC DLA RS520, podłączyłem kablem polecanym tutaj: https://www.amazon.pl/dp/B07X3GDWTJ?ref_=pe_25095781_587346921_E_301_dt_1&th=1 do laptopa i niestety rzutnik nie wyświetla mi rozdzielczości 2160p, jedynie 1080p... Korzystam jeszcze z takiej przejściówki HDMI do mini displayport: https://www.dmtrade.pl/p18262,adpater-mini-digital-port-hdmi.html (złącze HDMI nie działa na moim laptopie więc korzystam z tej przejściówki). 

Wiecie co może być przyczyną braku sygnału w rozdzielczości 2160p? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kabel jest poza wszelkimi podejrzeniami, więc czarną owcą jest przejściówka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja postawiłbym na laptopa i jego konfigurację wyjścia video.

Co stoi na przeszkodzie podłączyć krótkim, miedzianym kablem mDP-HDMI i pozbyć się wątpliwości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem była przejściówka pomimo zapewnień producenta  (wspomniana wyżej, nie polecam, już odesłana) 

Za to polecam przewód HDMI do mini displayport: https://www.amazon.pl/Csl-Computer-7223014546543-Kabel-Displayport-Czarny/dp/B08FCJC3XD

Na początek odpaliłem DIUNE 4K z hbomax i było elegancko 

Edytowane przez boreira

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam projekcje i Wasze pokoje kinowe ?  U mnie trochę się działo.. Mogę chyba powiedzieć ze projekt salki na ukończeniu. 

znalazłem optymalne ustawienia do czasu dołożenia MadVR Envy (chyba ze uda mi się upolować Lumagen lub zdecyduję nic nie zmieniać).

Narazie zostawiam frame adapt na high bądź medium (w zależności od filmu sprawdza się w większości przypadków). Nie mogę powiedzieć ze czegoś mi brakuje w obrazie. Tymczasem nic nie zmieniam w ustawieniach projektora.

- wreszcie zmobilizowałem się i zrobiłem ponowna kalibrację Dirac z uwzględnieniem lektury dedykowanych tematów oraz zważywszy na wcześniejsze doświadczenia - ost kalibrację robiłem już jakiś czas temu. Trzeba było powtórzyć po dołożeniu subów SVS oraz zmianach akustyki pokoju po zrobieniu weluru, nowym sofcie 2.5 dla xmc-2 w którym jest poprawka dla basu - kilka pozostałych elementów, które jeszcze nie były oklejone, zostało oklejonych welurem jak np drzwi, ramy okna, wymienione rolety, zrobiony sufit "gwiezdne niebo".  Myślę ze ambient light został ograniczony do absolutnego minimum. Ogólnie jestem zadowolony ze zrobionej kalibracji Dirac - żeby mi się nie nudziło to wgrałem 3 opcje kalibracji dla "extended view" pomiar w 13 punktach  - opcja 1 "zwykła" bez żadnych ingerencji w filtry Dirac , druga z ręcznym pobiciem subów +5db, 3 wgrałem Harman target curve - po pierwszych odsłuchach widzę ze jest poprawa na "zwykłej" opcji w stosunku do opcji bez kalibracji, pozostałych dwóch opcji jeszcze nie mialem kiedy sprawdzić. 

- już jakiś czas temu zrobiłem kalibrację Autocal gammy, niedawno doszła do tego kalibracja kolorów przy użyciu dedykowanych dla Autocal urządzeń pomiarowych Dowiedziałem się m.in ze w trybie log można sprawdzić jak ma się poziom nitów -  ciekawa sprawa. 

- testowałem low Latency Dolby Vision i powiem ze daje to całkiem ciekawy rezultat,  szczególnie  jak się nie ma dynamicznego mapowania tonów (frame adapt HDR) w projektorze.

-z ciekawości testowałem ustawienie aspekt zoom gdzie cały panel 4K swieci na całym ekranie 2,40:1 (powinno być trochę więcej światła ze względu na fakt ze jest wykorzystany cały panel) w stosunku do opcji native / auto dla której zewnętrzne krawędzie obrazu przy ekranie w ustawieniu 16:9 nie są wykorzystane.

- mialem okazje zobaczyć RS2100 w akcji - może opisze swoje wrażenia w wolnej chwili  - na szybko w porównaniu do RS3000 utwierdziłem się w przekonaniu  ze RS3000 to kawał świetnego projektora i ciężko naprawdę żeby go coś przebiło w kwestii obrazu. Może gdybym nie miał porównania do 3000 to 2100 zrobiłby na mnie większe wrażenie, bo ogólnie 2100 to ciekawy projektor dający b. ładny obraz.

- ekran cinema scope (maskowanie), nie wyobrażam już sobie jak mogłem oglądać filmy z pasami na górze i dole ekranu.

- testowanie projekcji z madVR ale o tym już pisałem jakiś czas temu

- usprawnilem jeszcze kilka automatyzacji sterowania m.in światłami,  kontrolą jakości powietrza  itp. Wygaszenie świateł i odpalenie wszystkiego lub wyłączenie  to 1 przycisk lub jedno polecenie głosowe. 

+  kilka innych pomniejszych projektów/pomysłów.

Chce kupić urządzenie do pomiaru jasności / lux-meter  np coś takiego LX1330B - ktoś z Was używa ? 

Oglądałem nowego Spidermana no way home. Film wizualnie w HDR super, jesli dobrze pamietam jest w DV. Fajne zebranie wszystkich postaci w jednym filmie i nawiązania do poprzednich serii/historii, ale przyznam ze mialem większe oczekiwania. Chyba mam przesyt filmów o superbohaterach i coraz częściej wracam do starych klasyków.

Ciekaw jestem jakie są wasze opinie. 

Jeśli dobrze pamietam 18 kwietnia na HBO max ma być nowy Batman 

Wesołych !

 

 

Edytowane przez szewi
  • Plusik 2
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem na etapie adaptacji pokoju, udało mi się znaleźć bardzo fajny materiał, może ktoś będzie zainteresowany; chodzi o czarny welur matt velvet 99, gramatura 420, ok 33zł mb (140cm x 100cm), co ważne, jest to martwa czerń, będzie siorpał światło aż miło. Na zdjęciu dla porównania z próbkami typowej tkaniny typu blackout oraz innego aksamitu o trochę wyższym stopniu połyskliwości.

IMG_20220330_081730.thumb.jpg.f3160c98ebbb8c2013772cdcf9a09079.jpgIMG_20220402_142103.thumb.jpg.0630ca8e3c9f69e283735b36fccdbb0f.jpg

 

Ten materiał będzie służył mi za "wyściółkę" ścian. Plan się trochę zaktualizował, będę robić pełne obramowanie na "głównej" ścianie i paski 70cm na przylegających i suficie; mam wrażenie, że będzie wyglądało to naprawdę estetycznie i da ciekawy "arlekinowski" kontrast z resztą pomieszczenia :> To będzie ekspozycja stała. Dodatkowo dwie kotarki 140cm x 350cm na okna, żeby zabić światło od latarni. Nie wiem kiedy to zrobię, ale klamka już zapadła :) Wczoraj po paru tygodniach podłączyłem ponownie n5 i utwierdziłem się, że obraz który generuje to petarda, już na obecne warunki. Mógłbym cały czas oglądać spocone twarze czarnoskórych aktorów, jeśli wiecie o czym mówię :> Potrzebuję właśnie jeszcze tylko zniwelować efekt odbijanego światła w jasnych scenach i będzie świetnie.

@szewi

Jakoś wolę slider hdr od optimizera, ustawiam go na 0 lub 1 i naprawdę daje radę; jest dla mnie bardziej intuicyjny.

Jestem przed autocalem gammy i kolorów, czego używałeś? SpyderX + Xritepro2?

Nowy Batman, nah 😌 Widziałem to w kinie, i dałem sobie po seansie bana na filmy z superbohaterami na dłuższy czas :)Na obecną chwilę bazuję w głównej mierze na streamie, potrzebuję alternatywy dla flixa, jakość sygnału tam jest naprawdę ok, ale szukam innej zawartości; platforma vod nowe horyzonty, korzysta ktoś, jak z bitrate?

Pzdrrr

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez maserlap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spyderX + EFI ES-2000 (z punktu widzenia Autocal dla serii NX to jest to samo co xrite i1 pro 2 - tez produkowany prze z Xrite). Dla DV jeszcze próbowałem ustawień LLDV z podbiciem picture tone  ładnie to wyglądało i chyba nawet ciut lepszy kontrast w niektórych scenach. 

Slider 0, +1 z wyłaczonym theatre optimizerem w sumie podobny efekt tylko inna koncepcja, +2 jest np za jasny tak jak frame adapt na high w filmach nasterowanych do 4000 nit.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś się zastanawiał jak działa i po co jest dynamiczne mapowanie tonów to tutaj mam fajny przykład

1. Zdjęcie z projekcji 540:

cfzuxyE.jpg

2 to samo ujęcie z Gwiezdnych wojen na RS3000 w włączonym frame adapt HDR:

aqdVUJ7.jpg

 

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, STELVIO napisał:

Imperium kontratakuje

Dziękuje za info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.04.2022 o 10:50, szewi napisał:

Jakby ktoś się zastanawiał jak działa i po co jest dynamiczne mapowanie tonów to tutaj mam fajny przykład

1. Zdjęcie z projekcji 540:

cfzuxyE.jpg

2 to samo ujęcie z Gwiezdnych wojen na RS3000 w włączonym frame adapt HDR:

aqdVUJ7.jpg

 

Do doopy porównanie bo widać gołym okiem że w obu przypadkach balans bieli jest inny. Co oznacza, że parametry ekspozycji przy obu zdjęciach były inne albo oba projektory są inaczej skalibrowane czy ustawione.

Edytowane przez pmcomp
  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...