Skocz do zawartości
loky

Jak znieść obraz po pierwszej kalibracji - grupa wsparcia :)

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 16.03.2017 o 17:02, artomoher napisał:

Mnie się chce śmiać, kiedy czytam te różne fachowe nazewnictwo, przeciętny/główny klient ma to między dużymi policzkami, obraz ma mu się podobać i tyle. Nie napinajcie się koledzy, to tak jak z językiem prawniczym, kto te brednie rozumie w 100%??? ;)

Posłuchaj artomoher, nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ale znajdujesz się właśnie na portalu entuzjastów wysokiej jakości obrazu, którzy raczej nie zaliczają się do przeciętnych klientów. To miejsce, gdzie rozmawiamy o trudnych sprawach ze zrozumieniem, tak jak prawnicy o sprawach prawnych, których masz prawo nie rozumieć. W takiej sytuacji nie powinieneś wtrącać się do rozmowy, ponieważ najzwyczajniej zaśmiecasz portal i utrudniasz dyskusję. W całym wątku nie masz ani jednego merytorycznego wpisu. Jeśli zobaczę tu jeszcze jeden post off-topic'owy, to osobiście załatwię Ci odpoczynek od forum.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.03.2017 o 13:48, loky napisał:

@Fjubens

910.jpg.725a2f1e47c578a2e607d8e2f3bbc6da.jpg

LG EG910

cz950.jpg.3f0198ffe5d6a8c447df04a7f49bdd34.jpg

Panasonic CZ950

e6v.thumb.jpg.4afa1b44720a33790be7b7ed755afb96.jpg

LG E6

mojb6.jpg.8a72fd8dfb1ddfbddc40597546561937.jpg

Mój B6

 

To są dane z raportów z testów telewizorów z tego forum.

Niech się ktoś ogarnięty wypowie proszę, jaki wpływ mają te wyniki na to, co potem na ekranie?

Z tego co widzę to barwy zarówno w przypadku E6 jak i B6 są "bardziej czerwone" niż referencja. E910 i Panasonic jest bliżej. Nie wiem jednak jaka jest faktyczna wartości odchyłki bo z tego wykresu trudno mi to przeliczyć na parametr ∆E(76) lub ∆E(2000) na podstawie którego można wywnioskować czy ta różnica może być zauważalna dla oka. Generalnie może się tak zdarzyć, że zwyczajnie nie da się z Twojego wyświetlacza więcej wyciągnąć, niezależnie od zastosowanej metodologii, urządzenia pomiarowego czy oprogramowania. Ja tylko się zastanawiam ale może się tak zdarzyć, że LG B6 już tak ma i nic się z tym nie zrobi.

 

P.S. Sorry, że marudzę o jakiś parametrach ∆E ale ten parametr jest powszechnie stosowany do określenia różnic lub tolerancji barw i dużo mówi o tym czy barwa jest OK czy nie jest.

Edytowane przez X-Rite
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Delty pokazuje inny wykres, którego maciek nie zamieszcza na forum podczas testów. Mam takowy w swoim raporcie kalibracyjnym.

I z tego co pamietam po kalibracji największe odchylenie jest na dwóch ciemnych czerwieniach. wszystkie pozostałe są OK w swoich punktach.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, pmcomp napisał:

Delty pokazuje inny wykres, którego maciek nie zamieszcza na forum podczas testów. Mam takowy w swoim raporcie kalibracyjnym.

I z tego co pamietam po kalibracji największe odchylenie jest na dwóch ciemnych czerwieniach. wszystkie pozostałe są OK w swoich punktach.

Delty są prawdopodobnie podane przy kontroli barw z Color Checkera natomiast nie wiem czego dotyczą pokazane punkty. Być może są to pola z ColorChecker a być może kontrola saturacji. Zwyczajnie nie wiem,

Edytowane przez X-Rite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

.

ciede.png

Edytowane przez bankroot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wartości ∆E (2000) całkiem przyzwoite ale różnice wzorzec-próbka teoretycznie mogą być widoczne dla oka (n.p. 3,6).

Te wartości trzeba też rozpatrywać "kontekstowo" tzn. duża plansza na ekranie z wzorcem po lewej, duża plansza na ekranie z próbką po prawej. Wtedy różnica będzie widoczna bez problemu.

Stawiam tezę, że przy normalnym oglądaniu telewizji jest to nie do wychwycenia.

Jeżeli to wynik pomiarów z ColorCheckera to całkiem nieźle wyszło. Mam jednak spore wątpliwości co do sensu mierzenia ColorCheckera. Z jednej strony kontrola realnych barw, innych od balansu, saturacji czy gamutu. Pomysł super. Z drugiej strony każda z tych barw jest zdefiniowana w ColorCheckerze w CIE Lab gdzie L jest odpowiedzialna za jasność natomiast a i b za odcień. Jeżeli obliczymy ∆E(2000) przy choć trochę źle ustawionej jasności to wartość ∆E przestaje być miarodajna. Jeżeli się mylę to może mnie ktoś (Maciej?) poprawi.

 

Edytowane przez X-Rite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Delta-E (dE) is a single number that represents a difference between two colours, with the basis that a dE of 1.0 is the smallest colour difference the human eye can see.

So, theoretically any dE less than 1.0 is imperceptible, while any dE greater than 1.0 is noticeable. However, some colour differences greater than 1 can be imperceptible, while some colour differences below 1.0 can be very visible, depending on the colour being measured.

Additionally, and more importantly, when Delta-E is used to represent calibration accuracy it can only do so for a limited number of colour points. Usually the grey Scale and RGB primary colours only are represented"

 

Ja jeszcze dodam, dla uściślenia, że pogrubiony opis dotyczy starszego parametru ∆E(76). Na forum i w CalManie jest podawana ∆E(2000), której pogrubiony tekst nie dotyczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, X-Rite napisał:

Ja jeszcze dodam, dla uściślenia, że pogrubiony opis dotyczy starszego parametru ∆E(76). Na forum i w CalManie jest podawana ∆E(2000), której pogrubiony tekst nie dotyczy.

Skąd to wiesz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@loky Teraz już rozumiesz? No to Bobie głowa do góry . :D:D;) 

Edytowane przez artomoher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.03.2017 o 09:24, Maciej Koper napisał:

Jeśli zobaczę tu jeszcze jeden post off-topic'owy, to osobiście załatwię Ci odpoczynek od forum.

:ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, bankroot napisał:

:ph34r:

 

Co się dziwisz? Poczytaj posty mohera. Motoryka może i jest ale gdzie merytoryka :) ?

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest emotikon zdziwienia. Czekam, aż coś je.nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, artomoher napisał:

@loky Teraz już rozumiesz? No to Bobie głowa do góry . :D:D;) 

Temat jest dla wszystkich, nie tylko dla 'dummies' - fajnie, że żyje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, bankroot napisał:

Skąd to wiesz ?

M.in ze szkoleń i z praktyki.

∆E(76) to prosta zależność, która niestety nie uwzględnia specyfiki ludzkiego wzroku.

Załóżmy, że ∆E(76) równa się 2. W przypadku zieleni stosunkowo trudno wyłapać taką różnicę. Natomiast w przypadku barw niebieskich różnicę 2 widać bez problemu. Wartość niby ta sama a różnicę w jednym przypadku widać a w drugim nie a wartość odchyłki jest taka sama. W tej sytuacji ∆E(76) jest "średnio" miarodajna. Powodem tego stanu rzeczy jest to, że receptory w ludzkim oku są bardziej czułe na barwy niebieskie lub n.p. żółto-zielone.

Dlatego aby uwzględnić specyfikę ludzkiego wzroku i aby wartości ∆E lepiej oddawały postrzegalną różnicę wprowadzono nowy parametr ∆E(2000), którego formuła jest znacznie bardziej skomplikowana niż zwykłej ∆E(76)..

W testach publikowanych na forum jest podawana ∆E(2000) co jest podejściem bardzo prawidłowym.

Dodam jedynie, że wartości ∆E(76) i ∆E(2000) nie można z sobą porównywać ponieważ są to inne delty.

Wiem, że to co piszę może wydać się niektórym skomplikowane (pozdrawiam kol. Artomoher) ale zapewniam, że nie jest to tylko teoretyzowanie. :)

Edytowane przez X-Rite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o to skąd wiesz, że w artykule jest mowa o delcie takiej a nie innej. Tam nie jest nic o tym napisane, wręcz przeciwnie użyto słowa ANY.

Z czego to wnioskujesz ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, bankroot napisał:

Pytałem o to skąd wiesz, że w artykule jest mowa o delcie takiej a nie innej. Tam nie jest nic o tym napisane, wręcz przeciwnie użyto słowa ANY.

Z czego to wnioskujesz ???

However, some colour differences greater than 1 can be imperceptible, while some colour differences below 1.0 can be very visible, depending on the colour being measured.

Nie napisałby czegoś takiego mając na uwadze ∆E(2000) bo wartość tej delty, w sensie postrzegania różnicy, jest niezależna od mierzonej barwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem się myli ale nie chce mi się prowadzić akademickich sporów chyba , że Steve Shaw ma na to ochotę.

Edytowane przez X-Rite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...