Skocz do zawartości
loky

Jak znieść obraz po pierwszej kalibracji - grupa wsparcia :)

Rekomendowane odpowiedzi

44 minuty temu, X-Rite napisał:

Moim zdaniem się myli

Bardzo, ale to bardzo odważna opinia .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę w tym niczego odważnego. Uważam, że nikt nie ma monopolu na rację, w tym i ja i dlatego zakładam, że mogę się mylić. Przedstawiłem swój pogląd na tamto zacytowane zdanie. Wystarczy ten pogląd tylko obalić aby wykazać, że jestem w błędzie. Wtedy chętnie przyznam rację i dodatkowo czegoś się nauczę. Na razie pozostanę jednak przy swoim zdaniu.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podważasz zdanie guru w tej dziedzinie, jakim niewątpliwie jest Steve Shaw.

Masz również prawo podważyć teorię względności, nikt Ci tego nie zabroni.

Nie będę przekaźnikiem w tym sporze, masz podany adres do Steve'a i możesz z nim popolemizować. Ja z kolei chętnie się temu przyjrzę. Mam nadzieję, że się nie obrazisz, że jednak rację przyznam jemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.03.2017 o 13:48, loky napisał:

@Fjubens Myślałem, że może w 'SG Skin Tones' kalibracja mojego B6 nie wyszła do końca najlepiej, zwłaszcza po:

Ale potem posprawdzałem raporty w testach innych oledów LG na forum i tam to wygląda bardzo podobnie. Co ciekawe, EG910 2 lata temu wypadł znacznie lepiej, równie dobrze co kapkę droższy Panasonic CZ950.

mojb6.jpg.8a72fd8dfb1ddfbddc40597546561937.jpg

Mój B6

To są dane z raportów z testów telewizorów z tego forum.

Niech się ktoś ogarnięty wypowie proszę, jaki wpływ mają te wyniki na to, co potem na ekranie?

To pokazuje przesunięcie koloru skóry w stronę magenty (różu). Jest to stały problem telewizorów OLED LG. Na większości odcieni skóry nie jest jednak dostrzegalny, ponieważ widzialny błąd odwzorowania koloru (deltaE) nie jest bardzo wysoki (ok. 2 - 3, jak w dalszej części raportu). Większy problem dotyka ciemniejszych kolorów w tych rejestrach, one dosyć mocno uciekają w róże i czerwienie. Dzieje się tak na wszystkich OLED'ach LG Ultra HD (EG910 jest dużo mniej wrażliwy na to zjawisko), ponieważ dodana obsługa szerokiej palety barw obniżyła nieco precyzję mapowania ciemnych kolorów. Zjawisko jest dobrze zobrazowane na tej technicznej animacji

 4459086.gif?r=636247319582200569

Ktoś pobrał pomiary palety barw na różnych poziomach jasności. Poniżej poziomu 20% gamut wyraźnie ucieka w stronę natywnego, dlatego ciemne kolory są trochę przesycone i rozbite. Panasonic rozwiązał problem prawie całkowicie. W Philips tak do połowy. Nie jest to jednak aż tak istotna sprawa, większość nie zauważy konsekwencji.

Dnia 13.03.2017 o 15:22, Major_ napisał:

Co do poprzedniego wątku nigdy nie oglądałem trybu Kino tylko THX - dla mnie plazma Panasonica nie wymagała kalibracji TV (obraz był na tyle dobry, że pewnie tylko nie liczni będą widzieć różnice przed i po kalibracji ) - lecz dzisiejsze telewizory tego wymagają -  wolałbym wrócić do Plazmy niż oglądać  OLEDA bez kalibracji.

Plazmy i inne wyświetlacze z tych lat wymagały kalibracji tak samo lub bardziej. To po prostu nasze wymagania rosną z roku na rok i często nie wystarcza sama dobra czerń, czy kąty widzenia ;)

Dnia 16.03.2017 o 15:26, X-Rite napisał:

Ja tylko przypomnę o jednej kwestii. Stan kiedy telewizor jest skalibrowany nie jest czymś stałym i dlatego co jakiś czas taki proces trzeba powtarzać.

Jak często? Otóż niestety nie ma na to prostej odpowiedzi, ponieważ zależy to od konkretnego egzemplarza telewizora.

Moim zdaniem powinno się co jakiś czas (3-4 miesiące) robić pomiar kontrolny czy parametry mieszczą się w rozsądnej tolerancji i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję czy ponownie kalibrować czy nie. Trochę to oczywiście upierdliwe ale kontrolę można zrobić stosunkowo niedużym kosztem. Pożyczyć lub kupić najtańszego i1, ściągnąć np soft darmowy HCFR i sprawdzać sobie co jakiś czas. Jeżeli ma się to odbyć zupełnie bezkosztowo to warto sobie wyświetlić przejście tonalne biel/czerń lub paski IRE od 0 do 100 aby przynajmniej na oko sprawdzić czy na TV nie ma jakiegoś zafarbu w różnych zakresach IRE. Jeżeli szarość gdzieś jest rozjechana to wiadomo, że inne barwy w tym zakresie też nie będę prawidłowe. Co wtedy? Znowu zamówić kalibrację. Kosztuje? Regulacja głupiego roweru raz w roku też kosztuje :)

Nie znam telewizora, który wymagałby rekalibracji co 3-4 miesiące. Po takim okresie czasu rekalibruję monitory studyjne wykorzystujące starą technologię (CCFL), które pracują 18 godzin na dobę i muszą trzymać te parametry bardzo ściśle. Nowoczesne TV z białymi LED, lub kropką kwantową można "dotknąć" ponownie po 1,5 - 2 latach, jednak nadal nie jest to krytyczne. i1 pro do kontroli będzie raczej bezsensowną inwestycją, ponieważ sam czujnik będzie się starzał, musiałby być recertyfikowany. Szukanie przebarwień na gradientach również, ponieważ nie mają miejsca procesy powodujące tak nieliniowe zaburzenia charakterystyki oddania barw. Może "płynąć" odcień bieli, ale równomiernie po całości. Nie da się tego zauważyć bez przyrządu, przy tak płynnej zmianie w czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, bankroot napisał:

Podważasz zdanie guru w tej dziedzinie, jakim niewątpliwie jest Steve Shaw.

Masz również prawo podważyć teorię względności, nikt Ci tego nie zabroni.

Nie będę przekaźnikiem w tym sporze, masz podany adres do Steve'a i możesz z nim popolemizować. Ja z kolei chętnie się temu przyjrzę. Mam nadzieję, że się nie obrazisz, że jednak rację przyznam jemu.

Oczywiście, że się nie obrażę. Zajmuję się barwą od jakiegoś czasu ale w innych gałęziach przemysłu i może dlatego o Steve Shaw, jako guru, nie słyszałem. Bozia broń nie neguję Jego wiedzy. Zwyczajnie nie znałem wczsześniej. ∆E(2000) i ∆E(76) dalekie są jednak stopniem skomplikowania od teorii względności i są podstawowymi elementami związanymi z kolorymetrią. Tak czy inaczej pozostańmy więc przy swoich zdaniach.

Edytowane przez X-Rite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, X-Rite napisał:

M.in ze szkoleń i z praktyki.

∆E(76) to prosta zależność, która niestety nie uwzględnia specyfiki ludzkiego wzroku.

Załóżmy, że ∆E(76) równa się 2. W przypadku zieleni stosunkowo trudno wyłapać taką różnicę. Natomiast w przypadku barw niebieskich różnicę 2 widać bez problemu. Wartość niby ta sama a różnicę w jednym przypadku widać a w drugim nie a wartość odchyłki jest taka sama. W tej sytuacji ∆E(76) jest "średnio" miarodajna. Powodem tego stanu rzeczy jest to, że receptory w ludzkim oku są bardziej czułe na barwy niebieskie lub n.p. żółto-zielone.

Dlatego aby uwzględnić specyfikę ludzkiego wzroku i aby wartości ∆E lepiej oddawały postrzegalną różnicę wprowadzono nowy parametr ∆E(2000), którego formuła jest znacznie bardziej skomplikowana niż zwykłej ∆E(76)..

W testach publikowanych na forum jest podawana ∆E(2000) co jest podejściem bardzo prawidłowym.

Dodam jedynie, że wartości ∆E(76) i ∆E(2000) nie można z sobą porównywać ponieważ są to inne delty.

Wiem, że to co piszę może wydać się niektórym skomplikowane (pozdrawiam kol. Artomoher) ale zapewniam, że nie jest to tylko teoretyzowanie. :)

∆E(76) to odległość pomiędzy próbkami barw w przestrzeni Lab, która nie jest idealna pod względem perceptualnej jednorodności. Oznacza to, że takie same odlegości pomiędzy różnymi próbkami barw mogą być inaczej odbierane przez widza. ∆E(94) i ∆E(00) używają przestrzeni Lch, która jest pod tym względem lepsza. Wersja (00), czyli jak w raportach, uwzględnia też kilka innych fenomenów wzroku.Dlatego nie można odnosić takich samych wartości liczbowych, jeśli posługujemy się innymi formułami. Oczywiście żaden model nie jest póki co idealny ;) ∆E(76) nie ma w ogóle sensu używać. W przypadku ∆E(00) rozsądną wartością dla TV jest 2,5. W przypadku monitorów studyjnych staram się utrzymać średnią poniżej 1,0, a max poniżej 1,5. Przy takich wartościach nie łatwo dostrzec różnice.

P.S. Steve Shaw jest ekspertem od kalibracji ekranów, szczególnie metodą tablic 3D LUT, bo od tego z resztą jest jego oprogramowanie. Nie jest jednak aż takim autorytetem w dziedzinie kolorymetrii. Ostatnio sprzeczał się, że w przypadku monitorów graficznych z podświetleniem GB-r led nie ma problemów z dopasowaniem bieli do prostszych technologii (white LED), co jest ewidentną bzdurą, niezwykle prostą do zweryfikowania. W jego artykule brakuje także informacji o jakiej formule ∆E mowa.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Maciej Koper napisał:

Nie znam telewizora, który wymagałby rekalibracji co 3-4 miesiące. Po takim okresie czasu rekalibruję monitory studyjne wykorzystujące starą technologię (CCFL), które pracują 18 godzin na dobę i muszą trzymać te parametry bardzo ściśle. Nowoczesne TV z białymi LED, lub kropką kwantową można "dotknąć" ponownie po 1,5 - 2 latach, jednak nadal nie jest to krytyczne. i1 pro do kontroli będzie raczej bezsensowną inwestycją, ponieważ sam czujnik będzie się starzał, musiałby być recertyfikowany. Szukanie przebarwień na gradientach również, ponieważ nie mają miejsca procesy powodujące tak nieliniowe zaburzenia charakterystyki oddania barw. Może "płynąć" odcień bieli, ale równomiernie po całości. Nie da się tego zauważyć bez przyrządu, przy tak płynnej zmianie w czasie.

Zdarzało mi się, że EIZO ColorEdge potrafił sporo popłynąć w ciągu miesiąca. Co do telewizorów to niestety budżetowy LG 640 też potrafił popłynąć i było to zauważalne gołym okiem. Oczywiście nie mam tak wielu doświadczeń ale fakt pozostaje faktem.

3 minuty temu, Maciej Koper napisał:

W jego artykule brakuje także informacji o jakiej formule ∆E mowa.

Też mi się to rzuciło w oczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Steve Shaw jest ekspertem od kalibracji ekranów, szczególnie metodą tablic 3D LUT, bo od tego z resztą jest jego oprogramowanie. Nie jest jednak aż takim autorytetem w dziedzinie kolorymetrii.

Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie (zawsze istnieje wytłumaczenie, że posiadam ją zbyt małą), żeby twórca jednego z najbardziej znanych programów do kalibracji (zwłaszcza do prawdziwej kalibracji tj. 3DLUT), nie wiedział co mówi w temacie kolorymetrii. Być może nie jest ekspertem, ale ponadprzeciętną wiedzę na pewno ma..

 

12 godzin temu, Maciej Koper napisał:

W jego artykule brakuje także informacji o jakiej formule ∆E mowa.

po co miałby o tym wspominać, jak twierdzi, że nie ma to znaczenia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, bankroot napisał:

po co miałby o tym wspominać, jak twierdzi, że nie ma to znaczenia ?

Możemy sobie w nieskończoność zadawać tego typu erystyczne pytania. Sprawa jest prosta. Ja poddałem wątpliwość prawdziwość tamtego zdania  w odniesieniu do każdego rodzaju parametru ∆E i wytłumaczyłem dlaczego tak sądzę. Jeżeli ktoś twierdzi, że jest inaczej to proszę o wykazanie tego. Argument, że ktoś jest uważany w jakimś środowisku za guru i jest przyrównywany pośrednio do Alberta Eisteina (teoria względności itp) i dlatego mam bezkrytycznie podchodzić do tego co pisze, jakoś do mnie nie przemawia. 

Informacyjnie. Wycofuję się z dyskusji bo widzę, że do niczego sensownego ona nie prowadzi. Pozdrawiam.

Edytowane przez X-Rite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, X-Rite napisał:

Możemy sobie w nieskończoność zadawać tego typu erystyczne pytania.

Wybacz, ale chyba nie do końca rozumiesz to co napisałeś. Wiesz co to jest erystyka ?

 

1 godzinę temu, X-Rite napisał:

Jeżeli ktoś twierdzi, że jest inaczej to proszę o wykazanie tego.

podałem Ci kontakt do człowieka, który dla mnie jest GURU a dla Ciebie nie. Podyskutujcie, dlaczego nie chcesz poszerzyć swojej wiedzy i podzielić się nią z nami tylko się żegnasz?

 

Jak jeszcze jesteś to może to warto przeczytać?

 

http://www.avsforum.com/forum/139-display-calibration/1732010-color-cube-3d-lut-vs-more-traditional-calibration-2.html#post28854498

Nie bądź taki obraźliwy, bo nie masz za co się obrażać.

 

pozdrawiam

 

 

Edytowane przez bankroot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciej Koper dzięki za wyjaśnienie. Chyba w miarę rozumiem - twarze na oledach LG trochę za różowe.

Po prawie miesiącu po kalibracji mogę powiedzieć, że prawie się przyzwyczaiłem. Nie zmieniłbym już teraz skalibrowanego profilu na inny. Z telewizją ciągle mam pod górkę, twarz Urbańskiego w milionerach jednego dnia jest za blada a następnego za pomarańczowa. Telewizja jest ogólnie cholernie nieregularna, ale nauczyłem się doceniać to co wygląda dobrze i nie spinać się aż tak na rzeczach paskudnych. Filmy wyglądają znacznie lepiej.

Czas, zmiana ustawień w monitorze w pracy + mała modyfikacja nastawienia do tematu to 3 rzeczy, którym zawdzięczam powodzenie 'akcji kalibracja'. Uczestnictwo w grupie wsparcie oczywiści również odegrało kolosalną rolę ;)

Żeby nie było tylko kolorowo: tuner TV i generator sygnału przy kalibracji miałem podpięte pod to samo HDMI. Zmianianie ustawienia HDMI ze zwykłego na ULTRA HD DEEP COLOUR podbija u mnie kolory/saturację (tak mi się wydaje). Zmieniałem to kiedyś 100 razy i zmieniałem jak miałem 'kryzys kalibracyjny' po tygodniu i teraz nie wiem na jakim ustawieniu była zrobiona kalibracja, więc nie wiem jakie jest prawidłowe...

 

2000.gif.5a6d163ad333297a5f970f5a500abe3a.gif

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, loky napisał:

Z telewizją ciągle mam pod górkę, twarz Urbańskiego w milionerach jednego dnia jest za blada a następnego za pomarańczowa. Telewizja jest ogólnie cholernie nieregularna, ale nauczyłem się doceniać to co wygląda dobrze i nie spinać się aż tak na rzeczach paskudnych. Filmy wyglądają znacznie lepiej.

 

 

Nic na to nie poradzisz. Wszystko zależy od ... świateł w studio. Także odbitego od kolorowych dekoracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, pmcomp napisał:

Nic na to nie poradzisz. Wszystko zależy od ... świateł w studio.

Chyba nie tylko. Zależy także od rodzaju pudru, którym muszą posypać jego twarz. Zależy również od samopoczucia Urbańskiego, na kacu może mieć nieco bladą, zielonkawą a czasami nawet żółtą (podwyższona bilirubina).

Może chodzi do solarium ?

Edytowane przez bankroot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Pudrem można kogos zrobic na trupa na przykład :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odświeżyć temat ponieważ przypadkiem natrafiłem na ciekawy nowy post na HDTV Kikiego.

Otóż użytkownik kupował Philipsa 7601 u Kikiego i otrzymał TV z kalibracją przez niego wykonaną.

2 dni temu jednak zamówił kalibrację w skalibrujTV i mierzone były normy z kalibracji Kikiego, zobaczcie różnice ogromne. Widać ile jest ta kalibracja Kikiego warta..

http://www.jodlasty.internetdsl.pl/Philips_PUS7601.pdf

- (...)

Oryginalny wpis z HDTV, nie zdziwię się jeśli zostanie usunięty za parę godzin:
"Pomimo kalibracji od Kikiego, postanowiłem skorzystać z profesjonalnej firmy, która reklamuje się jako najlepsza w Polsce. Możecie sobie zobaczyć efekt ich pracy."

http://www.hdtv.com.pl/forum/philips/127039-telewizor-philips-65pus7601-firma-tp-vision-prezentuje-go-w-berlinie-53.html

Btw. Kiki aka LOCOLOCO na elektrodzie już nawet za wciskanie tej kalibracji wszędzie i linków do ceneo do opinii Philipsa dostał czasowego bana, zobaczcie w profilu. :P

Widziałem ostrzeżenia pod jego postami, ale nie sądziłem, że go zablokują. Rynek mu się kurczy..

http://www.elektroda.pl/rtvforum/profile.php?mode=viewprofile&u=207090

pisanie zablokowane

loc.jpg

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wykresach "przed kalibracją" Maćka widać wyraźnie, że nie było w nim kalibrowane absolutnie NIC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest w ogóle niezły paradoks, że tamto forum jeszcze żyje... Zwłaszcza ze swoimi fachowymi testami.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie paradoks tylko ... samo życie :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słabo wygląda w kolorach ten Philips (nawet po kalibracji). Aż strach pomyśleć co się dzieje w "czarnej przestrzeni" 3D cube :(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja tylko przypomnę o jednej kwestii. Stan kiedy telewizor jest skalibrowany nie jest czymś stałym i dlatego co jakiś czas taki proces trzeba powtarzać.
Jak często? Otóż niestety nie ma na to prostej odpowiedzi, ponieważ zależy to od konkretnego egzemplarza telewizora.
Moim zdaniem powinno się co jakiś czas (3-4 miesiące) robić pomiar kontrolny czy parametry mieszczą się w rozsądnej tolerancji i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję czy ponownie kalibrować czy nie. Trochę to oczywiście upierdliwe ale kontrolę można zrobić stosunkowo niedużym kosztem. Pożyczyć lub kupić najtańszego i1, ściągnąć np soft darmowy HCFR i sprawdzać sobie co jakiś czas. Jeżeli ma się to odbyć zupełnie bezkosztowo to warto sobie wyświetlić przejście tonalne biel/czerń lub paski IRE od 0 do 100 aby przynajmniej na oko sprawdzić czy na TV nie ma jakiegoś zafarbu w różnych zakresach IRE. Jeżeli szarość gdzieś jest rozjechana to wiadomo, że inne barwy w tym zakresie też nie będę prawidłowe. Co wtedy? Znowu zamówić kalibrację. Kosztuje? Regulacja głupiego roweru raz w roku też kosztuje 

wybacz, że pytam ale tak czytam i spytać muszę - o swoje zdrowie też tak dbasz jak o...obraz z telewizora? ;)
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
36 minut temu, PappaIce napisał:

wybacz, że pytam ale tak czytam i spytać muszę - o swoje zdrowie też tak dbasz jak o...obraz z telewizora? ;)

W sumie... jak przeczytałem z tamtego wpisu fragment:

"Jak często? Otóż niestety nie ma na to prostej odpowiedzi, ponieważ zależy to od konkretnego egzemplarza. Moim zdaniem powinno się co jakiś czas (3-4 miesiące) robić pomiar kontrolny"

To od razu pomyślałem o tym, że miałem już pół roku temu badania zrobić i nadal odkładam. :D

Edytowane przez Fjubens
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 1.05.2017 o 12:00, PappaIce napisał:


wybacz, że pytam ale tak czytam i spytać muszę - o swoje zdrowie też tak dbasz jak o...obraz z telewizora? ;)

Nie widząc związku Twojego pytania z tematem tego wątku przychylam się do Twojej prośby i wybaczam :)

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczynania na "tym drugim" forum szkoda nawet komentować, bo to rynsztok. Wedle powiedzenia - nie ruszaj g... bo będzie śmierdziało.

Co do kalibracji, to sam fachowcem nie jestem, ale kiedyś dałem się przekonać do profi kalibracji i nie żałuję. Zawsze miałem urządzenia ustawione na 9300K, czy to monitory do komputera, czy to telewizory - biel wydawała się "bielsza", a przeważnie 9300K dawało większą jasność i tym samym kontrast.

Jak zobaczyłem swój monitor skalibrowany na 6500K, to wydawał mi się blady i pomarańczowy. Pojechałem na wakacje, wróciłem po 2 tygodniach i tak zostało. Od tamtego czasu aż mi zęby zgrzytają na widok tego, co domyślnie serwują producenci. Nawet zaopatrzyłem się w i1 display pro, który co prawda nie jest urządzeniem referencyjnym, ale i tak pozwala na zbliżone ustawienie wszystkich wyświetlaczy i funduje mi radość z patrzenia na wszystkie poprawnie ustawione ekrany :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, gargoyle napisał:

Co do kalibracji, to sam fachowcem nie jestem, ale kiedyś dałem się przekonać do profi kalibracji i nie żałuję. Zawsze miałem urządzenia ustawione na 9300K, czy to monitory do komputera, czy to telewizory - biel wydawała się "bielsza", a przeważnie 9300K dawało większą jasność i tym samym kontrast.

A biały ile K powinien mieć ? ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby nie patrzeć, to rec 601, 709 i 2020 dosyć jasno precyzują: 0.3127; 0.3290 :) Czyli w uproszczeniu 6500K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...